Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
ο καινουργιος 1.6Τ με τα 182 αλογα του Focus μπορει να κουμπωσει σε mk7?ξερουμε κοστος κλπ?
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Περικλή δεν το εχω ψαξει καν να σου πω την αληθεια!!!τουλαχιστον εγω....δεν ξερω εαν εχει ψαχτει καποιο αλλο μελος και μπορει να μας βοηθησει...
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
ισως κ να αξιζει.δεν ξερω παραπανω πληροφοριες βεβαια αλλα αν πουλησεις τον τον δικο σου (τραμπα δλδ) σιγουρα μειωνεις το κοστος κ απο εκει κ περα ειναι μπορει να βελτιωθει κ αλλο περισσοτερο..

κανε μια ερευνα εστω κ με τον 150αρι κ απο κει περα παιζεις κ με τις πιεσεις με καποιο προγραμμα κ ειναι κ εργοστασιο..κ ο 150αρης (απο θεμα κοστους) θα μαμαει σε καροτσα mk7...
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Εγω που ρωτησα να αλλαξω κινητηρα απο 1,4 βενζινη σε 1,4 πετρελαιο μου ειπε μαζι με εργατικα 10000!!! τζαμπα πραμα!! Τωρα για τον συγκεκριμενο δεν ξερω αν θα χωραει, τι βασεις εχει, πλεξουδα κλπ!!
 

nikos drift

Pro Member
Apr 24, 2011
348
0
0
DarthFiesta said:
ο καινουργιος 1.6Τ με τα 182 αλογα του Focus μπορει να κουμπωσει σε mk7?ξερουμε κοστος κλπ?
φιλαρακι -ΘΑ- τον κουμπωσει η ford στο st το 2013!!!
λιγακι υπομονη....
προτεινω να μαζεψουμε καποια χρηματα (οσοι μπορουν βεβαια τετοιες εποχες) και να παμε να το παρουμε...ετοιμο...
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
scorpion said:
δεν φοράει φ22 από την μάνα του Αλέξη,φοράει μεγαλύτερη
panos.l said:
Εγω δεν καταλαβαίνω γιατί λέμε οτί δεν συμφέρει...Ας κάτσει κάποιος να υπολογίσει πόσο θέλει να φτιάξει ένα ΣΩΣΤΟ τούρμπο mk7 εως 180-200 άλογα πχ.Φυσικά και γίνεται και θα είναι πιο ευχάριστο αλλά θα κοστίσει πολύ περισσότερο...Και φυσικά μιλαω για κάτι που θα δουλεύει σωστά και θα είναι καινούριο οτι χρησιμοποιηθεί!Γιατί το κιτάκι της ΟC είναι του κουτιού...

ο μιχαλης νομιζω καταλαβε τι εννοω
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Ψηλε καταλαβα τι εννοεις και πιστευω οτι εχεις απολυτο δικιο αλλα η γνωμη μ ειναι οτι καταφευγεις στην λυση του κομπρεσα για πιο σιγουρη και πιο οικονομικη λυση (σιγπυρη γοατι κουμπωνεις μπαμ το κιτακι ) και  οικονομικη γιατι εγω τουλαχιστον φοραω ηδη εξατμηση και καλυτερη απο την μαμα οποτε εαν βαλω το κιτακι θα παραμεινω σε αυτη που εχω....και καπου εδω ειναι που ξαναλεω οτι σιγουρα θα ηταν πολυ καλυτερα με μεγαλυτερη εξατμηση αφου εχεις περισσοτερα εισερχομενα,νε εχεις και καλυτερα εξερχομενα!!!!
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Επίσης ένα άλλο θετικό αυτού του κιτ είναι, οτι επειδή στην ουσία είναι bolt on, μπορείς οποιοδήποτε στιγμή να το βγάλεις και να ξαναέχεις ένα μαμά fiesta.Ετσι πουλάς πιο εύκολα το αμάξι και το κιτ ξεχωριστά...
Δεν το εκθιάζω απλά είναι μια αρκετά καλή λύση απο μια εταιρία που έχει μεγάλη εμπειρία στους sigma κινητήρες!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
turbomaniac said:
ο μιχαλης νομιζω καταλαβε τι εννοω
δεν είναι απάντηση αυτή Αλεξ,ο Μιχάλης κατάλαβε,οι υπόλοιποι όμως?
εξήγησέ μας αν θέλεις τι εννοέις
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
οταν βαζεις 30% τουλαχιστον παραπάνω καυσαέρια (λόγω κομπρέσσορα) πρεπει να έχεις τουλαχιστον 30% καλυτερη ροή στα καυσέρια. Ετσι, ανα βάλεις κομπρέσορα και κρατήσεις την ίδια διάμετρο εξατμιση, είναι σαν να βάζεις στο μαμα αμάξι 30% πιο φιμωμένη εξάτμιση, με αποτελεσμα πολύ μεγαλύτερες θερμοκρασίες στο θάλαμο κάυσης.


Γενικα να βάλουμε κομπρέσσορα μόνο για να βάλουμε, δεν αξίζει, είναι σαν να βαλεις τουρμπίνα με μαμα φλαντζα ίσα για ν' ακους την σκαστρα. Εφοσον το μοτερ αντεχει μεχρι 220 άλογα άνετα, είναι κρίμα να δωσεις 5000 και να μεινεις στα 170. 160 παει ανετα με εκκεντρα ροϊκη και συμπίεση...

Αμα είναι να δωσεις 5000 και να μεινεις στα 170 χίλιες φορες καλύτερα να παρεις το ST και με ΦΠΕ να είσαι στα 220, να μην καιει τίποτα (αναλογικά με τ΄αλογά του) και να πηγαίνει "ΤΑΠΑ"...
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
DarthFiesta said:
ο καινουργιος 1.6Τ με τα 182 αλογα του Focus μπορει να κουμπωσει σε mk7?ξερουμε κοστος κλπ?
Λογικα ναι, αφου ακριβως ο ιδιος θα μπει σε λιγους μηνες στο fiesta st!!! Πριν λιγο καιρο πουλουσαν 4χιλιαρικα τρακαρισμενο Focus 1.6 ecoboost 150... Ελεεινα λιγα λεφτα, αν και καλυτερη επιλογη ειναι το 180αρι γιατι εχει και 6αρι σασμαν!!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ρε παιδια,απ'οτι βλεπω το κιτακι που αναφερουμε ειναι περι τα 3000-3500ε. αν βρισκαμε τα πραγματα μεταχειρα(βασικα τον κομπρεσσορα με το ψυγειο του που ειναι ακριβά και το ιντερκουλερ), αμεσως θα επεφτε η τιμη στο μισο νομιζω! γιατι το μονο που θα αγοραζαμε καινουργιο θα ηταν οι σωληνωσεις,τα μπεκακια και το προγραμμα. που θα μπορουσαμε να κοιταξουμε για μεταχειρισμενους rotrex?
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
το προγραμμα το αγοραζεις απο καποια εταιρια που πουλαει το κιτακι!
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
η πιο καλη λυση ειναι του grigoris mk 7 καθαρη δουλεια και σχετικα φτηνοτερη αλλωστε μπαινουν οι βασεις και τα 150 απο κει και περα γινονται για πλακα 160-170-180

και σου μενει και το παλιο μοτερ για πουλημα

αν εμπαινε στο δικο μου αυτο το μοτερ ανετα το εβαζα αλλωστε θα εκανα αποσβεση απο τα τελη κυκλοφοριας  :D
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
σιγουρα αν βρεις το μοτερ με κανα 1500αρι ειναι καλη λυση!απλα προς το παρον ειναι πολυ δυσκολο να βρεις!
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Βρισκεις μοτερ, ευκολα!! Κατα καιρους εχω βρει τρακαρισμενα focus στο car με τον 1.6 ecoboost περιπου 4 με 5 χιλιαρικα ΟΛΟ το αμαξι!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread