Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Γιωργος79

Original poster
Member
Oct 10, 2015
122
4
19
Καλημερα στην παρεα! θα ηθελα βρε παιδια να μου πειτε τι σημαινει στα ford fiesta που εχουν το λογοτυπο zetec? Το βλεπω σε δημοσιευσεις αμερικανικων περιοδικων, δλδ αλλο ειναι το ford fiesta zetec s? Τι διαφορετικο εχει απο τα δικα μας? ecoboost και τα 2 ειναι, στην εμφανιση εχουν διαφορα? η στην μηχανη τους? αν μπορειτε να μου λυσετε την απορια!!!! Ευχαριστω!
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Καλησπέρα Γιωργος79!! Εχω την εντύπωση πως αμεξαρτήτου κινητήρα, έχει να κάνει με πιο sportive look..
 

Γιωργος79

Original poster
Member
Oct 10, 2015
122
4
19
Δεν ξέρω... Έχω μπερδευτεί στο Wikipedia το δικαιολογεί σαν τύπο 4 κύλινδρος μηχανής.
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
Γιωργος79 said:
Δεν ξέρω... Έχω μπερδευτεί στο Wikipedia το δικαιολογεί σαν τύπο 4 κύλινδρος μηχανής.
αυτό είναι.. τυπος μηχανής.
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Το Zetec S σιγουρα συμβολιζει το ποιο σπορτ λουκ αφου ξεκινησε με την παραγωγη του mk7 στο 1600 οπου  και το ονομαζαν ετσι.Το mk7,5 κανονικα ονομαζεται ecoboost σαν κινητηρας και st line ή st σαν γραμμη,κατι αντιστοιχο με το zetec s που υπηρχε τα προηγουμενα χρονια.Βεβαια εχω δει και εγω Αγγλια ακομα και τωρινα μοντελα να τα λενε zetec s αγνωστο γιατι!
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Καλησπερα και απο μενα.
Zetec λεγεται στο εξωτερικο. Duratec  λεγεται σε εμας. (Μιλαω για το Fiesta 6ης γενιας  τουλαχιστον).
Αρθρο της GoCar (Ελληνικο περιοδικο)οσον αφορα το Fiesta επισης το αναφερει σαν zetec s στο review τους
με τους κινητηρες που ηδη γνωριζουμε
Οπως π.χ  το Yamaha Crypton x 135 λεγεται μονο στην Ευρωπη..Εξω απο αυτην το ονομαζουνε Yamaha 135 LC
 

Γιωργος79

Original poster
Member
Oct 10, 2015
122
4
19
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας! Μου λύσατε την απορία που εδώ και παρά πολύ καιρό δεν καταλάβαινα. Αναρωτιόμουν πολύ καιρό γιατί είχα δει σε ένα περιοδικό αμερικάνικο ότι 1000 cc ford fiesta zetec το είχαν φτάσει 205 hp. 
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Μου έκανε εντύπωση το 1000cc Που αναφέρεις και το έψαξα λίγο. Ήταν ένα μοτέρ σε mk7.5 με 80 άλογα ατμοσφαιρικό.  Δεν έχω την εντύπωση ότι ήρθε Ελλάδα ποτέ αυτό. Ψάχνοντας λίγο παραπάνω βρήκα μια σειρά από διάφορα μοτέρ βενζίνης και disel με διαφορά κώδικα ονόματα που το μόνο κοινό που έχουν είναι οι 4ης κυλινδροι. Τα μοτέρ αυτά ήταν από το 1994 έως και το 2014 και σε disel Από το 2000 έως και σήμερα. Σε κιβηκα από 1000cc έως και 2200cc (προφανώς όχι όλα σε fiesta)
Τα μοτερ έχει αυτα έχουν δανειστεί σε άλλες εταιρίες (Mazda lancia) και τέλος αφορά κατά βάση βρετανικά μοντέλα.  Ίσως έχει να κάνει με κάποιο τα δεξιοτιμονα ή με κάποια ιδιαιτερότητα στην κατασκευή τους. κάποια από τα μοτέρ που είδα να εχουν μπει σε fiesta δεν τα έχουμε δει ποτέ στην Ελλάδα  Ελλάδα. Και κάποια αν και στα ίδια κιβηκα έχουν άλλη υπερδύναμη.  Κατά βάση πιο χαμηλή.
 

Γιωργος79

Original poster
Member
Oct 10, 2015
122
4
19
Την σελίδα που είδα εγώ είναι όντως αγγλική. Αν θες γράψε tiny titan fiesta. Και θα το βγάλει αυτό με τα 205 PS αν και το αναφέρει ως ecoboost zetec.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Το 90, η Ford είχε ονομάσει Zetec τους νέας σχεδίασης 4 κυλίνδρους κινητήρες της. Τώρα πλέον δεν υπάρχει κινητήρας Ford με το όνομα Zetec. Επειδή όμως στην Αγγλία, σε επίπεδο μαρκετινγ, το όνομα zetec είχε δεθεί θετικά με την εικόνα της Ford, αποφάσισαν να το ξαναχρησιμοποιήσουν σαν ένα ξεχωριστό πακέτο εξοπλισμού, χωρίς να έχει σχέση με το τι κινητήρα φοράει το αμάξι.
Το απλό zetec είναι σε επίπεδο εξοπλισμού κάτι ενδιάμεσο από την έκδοση Trend και Titanium. Στην αρχή, υπήρχε και η έκδοση Zetec S, η οποία ήταν σαν την έκδοση Sport, η οποία στην συνέχεια αντικαταστάθηκε από την έκδοση ST-Line. Όλα αυτά ισχύουν μόνο στην Αγγλία. Στις άλλες χώρες δεν υπάρχει έκδοση εξοπλισμού Zetec/Zetec S.

Όσον αφορά για το tiny titan, είναι απλά ένα φτιαγμένο από την Pumaspeed Fiesta Ecoboost 125PS, με διαφορετικό Turbo + IC + Εξάτμιση + Προγραμμα http://www.pumaspeed.com/viewadvice.jsp?newsID=111
Δεν είναι επίσημο μοντέλο της Ford.

Συμπτωματικά, η επίσημη Ford έχει κυκλοφορήσει έκδοση του 1.0 Ecoboost στα 205PS:  
formula-ford-1044_0.jpg

https://www.autocar.co.uk/car-review/ford/formula-ford-ecoboost
οποία όμως δεν έχει καμία σχέση με το αντίστοιχο πακέτο της Pumaspeed.
 

Γιωργος79

Original poster
Member
Oct 10, 2015
122
4
19
ok Κατανοητό!!!!! και εγκυκλοπαίδεια το φόρουμ!!!! Σας ευχαριστώ για τις πληροφοριες σας! και συγνώμη αν σας εβαλα σε κοπο να ψαξετε να γραψετε!
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Γιωργος79 said:
ok Κατανοητό!!!!! και εγκυκλοπαίδεια το φόρουμ!!!! Σας ευχαριστώ για τις πληροφοριες σας! και συγνώμη αν σας εβαλα σε κοπο να ψαξετε να γραψετε!

Δεν υπαρχει κοπος Γιωργο....ειναι χαρα μας να βοηθαμε και να λυνουμε τυχον αποριες και προβληματισμους μελων μας οταν ξερουμε το αντικειμενο εννοειται ειτε το εχουμε περασει και οι ιδιοι οποτε μπορουμε να καθοδηγησουμε και αλλους. Το οτι εμαθες ή λυθηκε η απορια σου...αυτο ειναι η ανταμοιβη μας ως φορουμ
 

Zaxarias_d

Rookie
Jul 26, 2018
10
0
0
26
ΑΘΗΝΑ
Οι μηχανές που είναι ατμοσφαιρικές από τα 1.4 και πάνω εχουν το σύστημα zetec το οποίο είναι όπως το V-Tec στα HONDA και είναι ενεργό σε εμάς από τις 3.500 στροφες για τα fiesta μας σίγουρα, πιθανώς και για τα υπόλοιπα αμάξια.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Δεν είναι ακριβώς το ZETEC που χαρακτηρίζει το μεταβλητό, αλλά το Ti-VCT. Το ZETEC -και πλέον το Duratorq- είναι η οικογένεια κινητήρων, και σε κάποιες χώρες, επίπεδο εξοπλισμού. Οι καινούριοι κινητήρες (μετά το 2002) έχουν μεταβλητό χρονισμό από τα 1600κε και πάνω.

Επίσης το Ti-VCT δεν είναι όπως το VTEC αλλά όπως τα περισσότερα συστήματα μεταβλητού χρονισμού. Το VTEC ήταν μεταβλητού χρονισμού και βύθισης, γι'αυτό άλλωστε και οι κινητήρες της Honda είχαν αυτές τις αποδόσεις, ήδη από το 1988.
 

Zaxarias_d

Rookie
Jul 26, 2018
10
0
0
26
ΑΘΗΝΑ
Σωστός, κάτι έιχα διαβάσει αλλά αν θυμάμαι καλά πρέπει να λεει και το 1.4 ότι εχει μεταβλητό χρονισμό.Ποιά όμως η διαφορά του ZETEC και του DURATEC
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread