Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Καλημερα αποφασισα να αλλαξω το υγρο απο το υδραυλικο τιμονι επειδη εγινε κατυμαυρο και εχω ελαχιστη δυσκολια στις στροφες και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης  α)ποσο εχει το γνησιο και την αλλαγη του στη αντιπροσωπεια. β)να βαλω αλλης μαρκας αλλα δεν ξερω απο προδιαγραφες για το υγρο του τιμονιου και θα ηθελα να μου προτεινετε τι να μαρκα και τι τυπο να βαλω μην κανω και κανα λαθος.
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
arkas said:
το γνησιο εχει γυρω στα 22 ευρω  και θα χρησιμοποιησεις περιπου το μισο μπουκαλι
αλλαξε το μονος σου ειναι πολυ ευκολο
πως θα το αλλαξω?
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
σηκωνεις το αμαξι μπροστα να μην πατανε οι  ροδες κατω
βρες που ειναι το δοχειο του υγρου ξεκουμπωσε το ενα σωληνακι και βαλτο μεσα σ ενα μπουκαλι
ξεκινα να γυρνας το τιμονι δεξια αριστερα μεχρι τερμα εως οτου αδειασει ολο το υγρο μεσα στο μπουκαλι
μολις αδειασει ξαναβαζεις το σωληνακι στη θεση του συμπληρωνεις καινουριο υγρο βαζεις μπρος να δουλεψει το κυκλωμα και αν χρειαστει συμπληρωνεις
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Αργησα να απαντησω ακομα δεν εχω αλλαξει το υγρο λεω να βαλω το bp autran dxlll
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Παιδιά Ακόμα δεν εχω αλλάξει τα υγρά του υδραυλικου τιμονιου το εχω αφησει τελιως εχουν γινει κατυμαυρα εχω βρει mobil atf 320 και liqui molly atf 1100 αντιστοχα 9 και 7 ευρώ το λιτρο. ποιο ειναι καλυτερο 2 μπουκαλια  φτανουν.
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
βαλε ενα απλο υγρο με 4 ευρω να κανεις τη δουλεια σου!δεν εχει νοημα να δωσεις 10 ευρω δεν δινει κανενα added value το υγρο του υδραυλικου να ειναι επωνυμο.

1 μισολιτρο φτανει
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Ximiki Veltiosi said:
βαλε ενα απλο υγρο με 4 ευρω να κανεις τη δουλεια σου!δεν εχει νοημα να δωσεις 10 ευρω δεν δινει κανενα added value το υγρο του υδραυλικου να ειναι επωνυμο.

1 μισολιτρο φτανει
τι προδιαγραφή να παρω ομως εχει dexron διαφορα ποιο ειναι το σωστο?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
2 χρόνια από τότε που έγινε κατάμαυρο, και ακόμα το "αποφασίζεις" ?

Να το ξαναδούμε σε 2-3 χρόνια πάλι ? :D
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
The Ace said:
2 χρόνια από τότε που έγινε κατάμαυρο, και ακόμα το "αποφασίζεις" ?

Να το ξαναδούμε σε 2-3 χρόνια πάλι ? :D
χαχα πολυ αστειο γιατι με ειρωνευεσαι απλως ειχα τοσα προβληματα με το αυτοκινητο και προσωπικα εγω και ημουν τοσο οικονομικα χαλια τι να προτωεκανα ενταξει να το ξεθαφω μετα απο 2 χρονια και να ρωταω για αυτο ειναι το φορουμ για να βοηθαμε ο ενας τον αλλον οχι να τον προσβαλουμε και να τον κοροιδευουμε συγνώμη που γραφω εδω το σε αυτο το τοπικ και στους διαχειρηστες του forum αυτα απο εμενα.
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Λοιπον παιδια αλλαξα το υγρο σημερα εβαλα το castrol dex iii multivehicle χρειαστικα 2 μπουκαλια  γιατι αφου σηκωσα το αυτοκινητο ξεκουμπωσα τον σωληνα κατω απο την πλευρα του συνοδηγου και γυρνουσα το τιμονι μεχρι να βγαινει σταγονα απο το κύκλωμα και αφου συμπληρωσα το καινουριο και γυρνουσα το τιμονι παλι εβγαινε σκουρο χρωμα μεχρι να βγει βυσσινι εκανα την διαδικασια και για αυτο χρειάστηκε 2 μπουκαλι τωρα εχει αλλη αίσθηση μονο που μου αναψε το λαμπακι του abs και δεν εσβηνε με τιποτα μετα απο καποια διαδρομη εσβησε.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
pt1986 said:
χαχα πολυ αστειο γιατι με ειρωνευεσαι απλως ειχα τοσα προβληματα με το αυτοκινητο και προσωπικα εγω και ημουν τοσο οικονομικα χαλια τι να προτωεκανα ενταξει να το ξεθαφω μετα απο 2 χρονια και να ρωταω για αυτο ειναι το φορουμ για να βοηθαμε ο ενας τον αλλον οχι να τον προσβαλουμε και να τον κοροιδευουμε συγνώμη που γραφω εδω το σε αυτο το τοπικ και στους διαχειρηστες του forum αυτα απο εμενα.

Έχεις δίκιο. Απλά περίμενα λίγο να δω αντιδράσεις, ειδικά μετά από κάποια σχόλια στο vs διακρίνω κι εγώ μια ειρωνική συμπεριφορά. Απλά το γράφω σαν προειδοποίηση... Σίγουρα δεν είναι αυτός ο σκοπός του forum.

pt1986 said:
Λοιπον παιδια αλλαξα το υγρο σημερα εβαλα το castrol dex iii multivehicle χρειαστικα 2 μπουκαλια  γιατι αφου σηκωσα το αυτοκινητο ξεκουμπωσα τον σωληνα κατω απο την πλευρα του συνοδηγου και γυρνουσα το τιμονι μεχρι να βγαινει σταγονα απο το κύκλωμα και αφου συμπληρωσα το καινουριο και γυρνουσα το τιμονι παλι εβγαινε σκουρο χρωμα μεχρι να βγει βυσσινι εκανα την διαδικασια και για αυτο χρειάστηκε 2 μπουκαλι τωρα εχει αλλη αίσθηση μονο που μου αναψε το λαμπακι του abs και δεν εσβηνε με τιποτα μετα απο καποια διαδρομη εσβησε.

Καλά έκανες, λογικό μετά από τόσα χρόνια να έχουν μαυρίσει/ταλαιπωρηθεί τα υγρά. Ίσως πρέπει να το κάνω κι εγώ στο mk6 κάποια στιγμή, γιατί με τα υγρά του Υ/Τ δε έχω ασχοληθεί ποτέ και έχει μέσα αυτά από το εργοστάσιο.
Το ABS άναψε γιατί μάλλον γυρνούσαν οι εμπρός ρόδες όταν το είχες στον αέρα και οι πίσω ήταν σταματημένες. Απλά σβήνει μόλις τσουλήσει λίγα μέτρα κανονικά το αυτοκίνητο. Συμβαίνει και όταν μπαίνει το αυτοκίνητο στο δυναμόμετρο.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
pt1986 said:
χαχα πολυ αστειο γιατι με ειρωνευεσαι απλως ειχα τοσα προβληματα με το αυτοκινητο και προσωπικα εγω και ημουν τοσο οικονομικα χαλια τι να προτωεκανα ενταξει να το ξεθαφω μετα απο 2 χρονια και να ρωταω για αυτο ειναι το φορουμ για να βοηθαμε ο ενας τον αλλον οχι να τον προσβαλουμε και να τον κοροιδευουμε συγνώμη που γραφω εδω το σε αυτο το τοπικ και στους διαχειρηστες του forum αυτα απο εμενα.

Tο έγραψα αστειευόμενος, αν προσβλήθηκες ή νόμιζες ότι σε κοροϊδεύω, προφανώς και ΔΕΝ ήταν αυτός ο σκοπός μου. Απλώς μου φάνηκε πολύ περίεργο το ότι γράφεις πριν σχεδόν 2 χρόνια ότι είναι ήδη καταμαύρο και το έχεις αφήσει έτσι για να το κάνεις μια και καλή (δηλαδή ήδη το υγρό έχει "πεθάνει"), και τώρα 2 χρόνια μετά ξαναγράφεις ακριβώς τα ίδια, πάλι με την ίδια "βιασύνη", ενώ το κόστος και ο χρόνος που απαιτείται για να κάνεις την αλλαγή είναι πραγματικά ασήμαντα (μπροστά στη σοβαρότητα του θέματος, όπως εσύ το έθεσες εξ'αρχής).

Τεςπα, αφού τελικά μπόρεσες και προχώρησες στην αλλαγή, όλα καλά ;)

Για το έτερο ζήτημα που -όπως αντιλαμβάνομαι- ανακύπτει, με ενημερώνετε και αποχωρώ άμεσα...
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Πάντως ειναι η πιο ευκολη διαδικασια αλλα λιγο χρονοβορα θελει να γυρνας το τιμονι δεξια αριστερα να συμπληρωνεις και παει λέγοντας μεχρι να μείνει η στάθμη  στο μαχ  το σωληνακι ειναι διπλα στον κομπρεσορα του a/c  το σηκωνεις και βαζεις 2 τριποδα  κοστος των υγρων 14 ευρω
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
kostg said:
Έχεις δίκιο. Απλά περίμενα λίγο να δω αντιδράσεις, ειδικά μετά από κάποια σχόλια στο vs διακρίνω κι εγώ μια ειρωνική συμπεριφορά. Απλά το γράφω σαν προειδοποίηση... Σίγουρα δεν είναι αυτός ο σκοπός του forum.

Καλά έκανες, λογικό μετά από τόσα χρόνια να έχουν μαυρίσει/ταλαιπωρηθεί τα υγρά. Ίσως πρέπει να το κάνω κι εγώ στο mk6 κάποια στιγμή, γιατί με τα υγρά του Υ/Τ δε έχω ασχοληθεί ποτέ και έχει μέσα αυτά από το εργοστάσιο.
Το ABS άναψε γιατί μάλλον γυρνούσαν οι εμπρός ρόδες όταν το είχες στον αέρα και οι πίσω ήταν σταματημένες. Απλά σβήνει μόλις τσουλήσει λίγα μέτρα κανονικά το αυτοκίνητο. Συμβαίνει και όταν μπαίνει το αυτοκίνητο στο δυναμόμετρο.
σε ευχαριστω πολυ Κώστα  τωρα για το abs οπως ειπες το ειχα στα τριποδα και γυρνουσα συνεχεια το τιμονι και μου αναψε μετα που το εβγαλα απο την πυλωτη το εκανα μια βολτα και μου εσβησε η βλαβη.
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
αυτο με το ABS συμβαινει παντα οταν δουλεψεις το αμαξι και οι τροχοι δεν ακουμπανε το εδαφος.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread