Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Θα αναφερθώ στα σχόλιά σας περί golf tsi 122 και fiesta sport 125. To fiesta δεν έχει μεγαλύτερη ιπποδύναμη, μεταβλητό χρονισμό που του επιτρέπει να ανεβάζει στροφές άνετα μέχρι τον κόφτη και λιγότερα κιλά; Άρα γιατί να είναι το απλό tsi μπροστά; Και πόσο μάλλον μπροστά από το fiesta του Γιάννη που έχει ολόσωμη milltek και φίλτρο (αν δεν απατώμαι). Δε θέλω να προκαλέσω περισσότερες αντιπαραθέσεις, απλά βάζω κάτω τη λογική και κάνω τις παρατηρήσεις μου.

Κι εσύ Γιάννη αν θίγεσαι έτσι εύκολα, τι να πω. Μην ασχολείσαι, κόντρες του πληκτρολογίου και αντίστοιχες αμφισβητήσεις έχουν δει τα μάτια μου άπειρες. Κι εγώ ρε παιδιά περνάω την kompressor με το 1.4, απλά εκείνη την ώρα που περνούσα εκείνη έτυχε να παρκάρει  giggle
 

GiannisZetec

Pro Member
Jun 4, 2011
571
0
16
ρε κωτσο ξερεις γιατι θιγομαι γιατι μερικοι δεν ξερουν και επιμενουν σε αυτα που λενε...δεν ειδα κανεναν να λεει για κιλα ανα ιππο...ολοι λενε για τουρμπο και κυβικα καιδεν ξερω και γω τι...το οτι το γκολφ μαζι με οδηγο ειναι 1350 κιλα μπορει και παραπανω και το δικο μου 1120 με μενα μεσα και βενζινη ισα ισα για το πατημα σας λεει κατι??γιναμε ολοι κοντρακηδες με τα αμαξια των αλλων και πισω απο οθονες...
αν θεωρηθει οτι τα λεω μη καθως πρεπει απaιτω την τιμωρια μου απο tους admin...

υ.γ. οποιος ενδιαφερεται να βλεπει πατηματα ας μπαινει στο καναλι μου στο youtube γιατι θα σταμτησω να γραφω για δικα μου πατηματα εδω μεσα..gianniszetec ετσι θα το βρειτε..
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Στο γιου τιουμπ είναι ένα βίντεο της εκπομπής τραξιον όπου ο στεφανής δοκιμάζει τη σελ β παουερ κ έτσι δυναμόμετρεί ένα γκολφ τσι 122 με απλή 95άρα κ με την άλλη. βγάζει 127άλογα με την 100άρα κ 124 νομίζω με την απλή. δεν ξέρω αν είναι όντως αληθινα δεδομένα αλλά αυτό γραφει. θα ψάξω να το βρω κ θα το ανεβάσω
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Γιαννη οταν κατεβεις αγορι μου εχουμε κ tsi κ swift sport... Δν γινεται 10 ατομα να λενε οτι δν παιζει αυτο κ εσυ να ισχυριζεσαι... Κατεβα με το καλο κ μια δοκιμη θα μας πεισει ολους... Αν ισχυει τοτε ρε φιλε μπραβο σου... Αλλα να λες τι ακριβως φορας οχι μονο φιλτρο κ ολοσωμη,να λες κ τα ενισχυτικα που βαζεις μεσα... Κ δν ειναι ολοι πισω απο τις οθονες... Πολυ το αναλυσαμε το θεμα εχω να πω...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
φιεστα μκ7 Μαμα + οδηγός 80 κιλά = 9 κιλά ανα ίππο.

ΤSi me 140 άλογα μαμα + οδηγός 80 κιλά = 9.5 κιλά στον ίππο.

Μισό κιλό στον ίππο είναι περίπου μία κενή, αλλα όλα τα Τsi βγάζουν κατι παραπάνω απο την ονομαστική ιπποδύναμη.
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
GiannisZetec said:
παιδια η ολη η αληθεια ειναι η εξης το 85,6% των πατηματων μου ειναι ραδιο αρβυλα σε συνεργασια με candid  camera...οποιος λαμβανει υποψην  του τα αποτελεσματα μου χανει το χρονο του τουλαχιστον...καλυτερα να διαβαζε ενα αλλο θεμα ποιο χρησιμο προς εκεινον...

σταρε αν θεωρεις λαθος αυτο που ειπα παραπανω και θεωρεις σωστο αυτο που λεει ο ζησης να ερθει με γκολφ φιλου σε συναντηση fiestamaniacs για να πειστουν οσοι δεν πειστευουν σηκωνω τα χερια ψηλα....πραγματικα τωρα οσοι νομιζουν απο τα παραπανω που ειπωθηκαν οτι θιχτηκαν ζηταω ενα μεγαλο συγγνωμη απο ολα τα αδερφια και υποσχομαι να μην ξαναγραψω σε αυτο το θεμα ποτε αλλοτε....
Ρε Γιαννη πας καλα? Εχεις νευρα και δεν βλεπεις τι γραφω? Σου ειπα εγω οτι θεωρω κατι λαθος παλικαρι μου? Σου εγραψα να αφησεις τις βλακειες περι ''δεν ξαναγραφω στο vs''και εγραψα οτι εγω ειμαι πισω απο μαμα Golf GT με το πρωην ''μαμα'' μου ST αυτο το συγκρητικο δεν εχει να κανει με εσενα ετσι απλα το ανεφερα.Αγορινα σορρυ αν καταλαβες κατι στραβο απο εμενα
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
moican said:
Στο γιου τιουμπ είναι ένα βίντεο της εκπομπής τραξιον όπου ο στεφανής δοκιμάζει τη σελ β παουερ κ έτσι δυναμόμετρεί ένα γκολφ τσι 122 με απλή 95άρα κ με την άλλη. βγάζει 127άλογα με την 100άρα κ 124 νομίζω με την απλή. δεν ξέρω αν είναι όντως αληθινα δεδομένα αλλά αυτό γραφει. θα ψάξω να το βρω κ θα το ανεβάσω
δεν βρηκα το βιντεο στο web tv του mega γιατι εχουν αφησει 6 επεισοδια!Βρηκα όμως αυτη τη δημοσίευση απο το 4Τφορουμ που το ειδε και εκεινος!αναφερει λοιπον "πριν λίγο στο Traction ο Στεφανής με ένα απλό Golf 1.4 TSI 122hp δοκίμασε την νέα (απλή) vpower.
έκανε δυναμομέτρηση με απλή βενζίνη από ένα τυχαίο πρατήριο και του έβγαλε 126.3 ίππους.
άδειασε και γέμισε με vpower και η δυναμομέτρηση του έβγαλε 128.6 ίππους.
διαφορά 2.3 ίππους!"
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
Παιδιά μην μπέρδευσται... Η μεγάλη ροπή σημαίνει καλές ρεμπριζ, δηλαδή καλές προσπεράσεις με μεγάλη σχέση στο κιβώτιο.. στο 400αρι μεγάλο ρόλο παίζει η υποδύναμη και το βάρος! Με αυτά που λέτε μερικοί εδώ μέσα θα μου πείτε ότι το tsi 122 με τα 20κ. ροπής  είναι ποιο γρήγορο από το crx vtec επειδή έχει μόνο ~16 ροπή, άσχετα αν έχει 150 άλογα και κατεβάζεί 8.800 στροφές..  (γιάννη συνέχισε να γράφεις τα πάτηματα σου.. Δεν υπάρχει λόγος να σταματήσεις να γράφεις επειδή κάποιοι διαφωνούν με τα πάτηματα σου και τα αποτελέσματα ) 
 

akridas07

Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
Θα χρησιμοποιήσω ένα παλιό, φιλικό άνοιγμα, fiesta mk2 turbo 180hp seat leon cupra 240hp, η διαφορά υπέρ του seat, το πολύ 2 αυτοκίνητα.
Καλό θα είναι να μειωθούν οι διαμάχες, όλοι μια παρέα είμαστε.
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Μου εραψε τον κ..ο σημερα το απογευμα ενα polo tsi... Οπως πηγαινα χαλαρος στον περιφερειακο της Λαμιας ηρθε και μου κολλησε, κατεβαζω τεταρτη (110 δικα μου) και μεχρι 160+ ανοιγα ελαχιστα την διαφορα, μολις εβαλα πεμπτη ομως.... κηδεια!!!!

Διαφορες μας ηταν:
εγω δικαβαλος αυτος μονος,
εγω 17αρια, αυτος τα μαμα 15αρια?
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
φιλε εχουν δυναμη τα τσι!ειδικα σε ρεπριζ που λες,δεν ειχες καμια ελπιδα!αυτα τα πας κοντρα μονο απο σταση και μεχρι 4ες!παιζεο ρολο κιολας οτι φοραν 15αρια με 185 λαστιχο!φορας εσυ και 17αρες... λογικοτατο!
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
14
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
συγνωμη που επεμβαινω αλλα οσον αφορα τον γιαννη δεν νομιζω να λεει ανακριβειες διοτι ειχα πατησει και εγω με γκολφ 122 απο 2ες ρολλ και ημουν μπροστα 3 αμαξια !
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
moican said:
φιλε εχουν δυναμη τα τσι!ειδικα σε ρεπριζ που λες,δεν ειχες καμια ελπιδα!αυτα τα πας κοντρα μονο απο σταση και μεχρι 4ες!παιζεο ρολο κιολας οτι φοραν 15αρια με 185 λαστιχο!φορας εσυ και 17αρες... λογικοτατο!
Ασε πικρα σου λεω, ηταν και ψιλοανηφοριτσα και με περασε ανετα κιολας...
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
grigoris mk7 said:
Ασε πικρα σου λεω, ηταν και ψιλοανηφοριτσα και με περασε ανετα κιολας...
Σε πέρασε το polo tsi άνετα κιόλας μετά τα 160? Τότε σίγουρα δεν ήταν μαμα..    
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
εχει ο ξαδερφος μου ενα 1.2 τσι!μπορω να σου πω οτι ψηλα ειναι ψοφιο αλλα επειδη εχει 6αρι σασμαν,φορτωνει μεχρι τα 180... ανετα!Ειδικα ρεπριζ!και το δικο μας φορτωνει ανετα μεχρι εκει αλλα απο σταση!σε ρεπριζ,μονο και μονο που εχει 20 κιλα ροπη φευγει ευκολα το τσι!
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
Ζαφείρη, λέει πως έκανε κατέβασμα σε 4η με 110 ~4.100 στροφές και του έκανε μικρή διάφορα, άρα λογικά την έσπασε μέχρι
τις 6.500.. Και τον πέρασε στην 5η? Δηλαδή μετά τα 180? Λίγο κουφό για να ήταν μαμα!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
αν δεν ηταν μαμα,δεν θα ανοιγε καθολου διαφορα ο γρηγορης.... σκεψου οτι με προγραμμα παει 140 αλογα το πολο!απλα,σου λεω... εχει δυναμη το πολο και το γεγονος οτι εμεις εχουμε μακρυα πεμπτη το διευκολυνει!Ειλικρινα το συγκεκριμενο αυτοκινητο ειναι να το πας απο σταση που ρολο παιζουν τα αλογα(και ο οδηγος!) μεχρι 4ες!οποιος πεταχτει μπροστα,εχει περασει!
 

GiannisZetec

Pro Member
Jun 4, 2011
571
0
16
γρηγορη αν κατεβαζες τριτη μπορει να ηταν διαφορετικα τα πραγματα...η 3μας σπασμενη ειναι στα 140 χιλιομετρα...αν κατεβαζες τριτη θα σουν στα ψηλα και οχι στα μεσαια που εισουν που κατεβασες 4ρτη...
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Μπορει οντως, το μονο σιγουρο ειναι οτι αν ξαναπετυχω tsi σε πιο μικρες ταχυτητες (με 2α, 3η δλδ) θα του κολλησω να δω τι κανουν απο πιο χαμηλα.... κ ας μου τα σκασει!!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread