Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
DarthFiesta said:
Σωστος ο συλλογισμος σου αλλα ολο αυτο το κανεις αν ισχυουν τα νουμερα της δυναμομετρησης.
Οπως βλεπουμε τελικα στον δρομο, αμαξια δυναμομετρημενα πιο δυνατα με αμαξια λιγοτερο δυνατα, στο ιδιο δυναμομετρο, στον δρομο δεν ανταποκρινονται στα νουμερα που δειχνουν τα χαρτια και ετσι γινεται ολο αυτο το μπερδεμα.

δεν με προσεξες καλα νομίζω... ξανακοίταξε τον λογισμό μου και θα δεις οτι πουθενα δεν υπολόγισα άλογα δυναμομετρησης. Στο περίπου μόνο έβγαλα οτι αφου το ignis είναι μαμα 110, με σκούπα τελικό 10 αλογακια θα τα χει πάρει...
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Πάντως τα ignis έχουν ξυράφι μοτέρ…

Το ίδιο βράδυ πάτησα και εγώ με το ίδιο αμάξι και τρόμαξα για να τον περάσω.
Έγιναν δυο πατήματα, ένα από 1ες και άλλο ένα από 2ες
Το πρώτο και πάτημα πρώτης μου πετάχτηκε ένα αμάξι, δευτέρα αρχίζω και μαζεύω, τρίτη δίπλα και λήγω μπροστά εγω και η διαφορά δημιουργήθηκε στην τετάρτη μου. απ ότι μπόρεσα να δω ήταν στο 1,5 αμάξι.
Από δευτέρες κρατήθηκα καλύτερα στο πάτα όπου και εκεί η διαφορά ήταν περίπου στο 1,5+

Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει και ο φίλος με το ignis.

Υ.Σ χάρηκα για την γνωριμία.. αν και σύντομη ;)
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
Μπραβο Νικο, το αμαξι σου ειναι αρκετα δυνατο και με δυνατο αντιπαλο. Οσον αφορα το swift αν αναλογιστεις το βαρος και αυτα που φοραγε νομιζω καλυτερα δεν γινοτανε οπως σταθηκες. Αυτα, τα swift gti ποσο βγαινουν εργοστασιακα? Εγω ενα τετοιο προσπαθουσα να το κυνηγησω με το ST απο 1ες μεχρι μισες 3ες.. Εγω πραγματικα το χαιρομαι το εργαλειο σου. (μην σκεφτει κανενας πονηρα :D )

Μπραβο και στον Ιακωβο για το δικο του το πατημα.

Ετσι, να γινονται ωραια ανοιγματακια και να υπαρχει ωραιο κλιμα οπως προχθες!
 

giannis_suzuki

Pro Member
Oct 17, 2010
384
0
0
1.3 105 αλογα...τερμα ζωντανα...με μοτερ προδιαγραφων gsx r  μηχανης και κεφαλαρι φτιαγμενο απο την ιδια την cossworth.....

9000 γυρναει με μαμα κεφαλαρι......

το παιδι με το ignis γραφει εδω μεσα??

παντως 10 αλογα μ σκουπα εξατμιση π να χτυπιεστε δεν βγαινουν ετσι......
και πριν προλαβει ο φιλος βαγγελης να πει και να του πω πως το μοτερ το συγκεκριμενο το ξερω πολυ καλυτερα απο οσο νομιζει......
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
DarthFiesta said:
Μπραβο Νικο, το αμαξι σου ειναι αρκετα δυνατο και με δυνατο αντιπαλο. Οσον αφορα το swift αν αναλογιστεις το βαρος και αυτα που φοραγε νομιζω καλυτερα δεν γινοτανε οπως σταθηκες. Αυτα, τα swift gti ποσο βγαινουν εργοστασιακα? Εγω ενα τετοιο προσπαθουσα να το κυνηγησω με το ST απο 1ες μεχρι μισες 3ες.. Εγω πραγματικα το χαιρομαι το εργαλειο σου. (μην σκεφτει κανενας πονηρα :D )

Μπραβο και στον Ιακωβο για το δικο του το πατημα.

Ετσι, να γινονται ωραια ανοιγματακια και να υπαρχει ωραιο κλιμα οπως προχθες!

Φίλε αυτή είναι η ουσία είτε χάνεις είτε κερδίζεις χαβαλές να γίνετε και καλά να περνάμε χωρίς κάποια απρόοπτα (πχ στρουμφ )

Όσο αφορά το swift gti το οποίο ήταν και το πρώτο 91-92, το εργοστάσιο του δίνει 101hp και αν θυμάμαι καλά 840kg (το πρώτο μου αμάξι) πάντως το gti όπως φαίνεται και στο βίντεο που ανέβασε ο Ιάκωβος από το πάτα άρχισε να μένει σιγά πίσω.
Τα βοηθάει πολύ το ότι κατεβάζουν στροφές (σε σχέση με τα φιέστα) και σε κάθε δική μου αλλαγή αυτό συνέχιζε και φόρτωνε την ίδια. Μεγάλο πλεονέκτημα το κατεβάζεις στροφές!
Σίγουρα για 1300 και ελαφριά καρότσα πάνε πολύ καλά.

Κ. ΜP ευχαριστώ για τα καλά σου τα λόγια ;D

giannis_suzuki said:
1.3 105 αλογα...τερμα ζωντανα...με μοτερ προδιαγραφων gsx r  μηχανης και κεφαλαρι φτιαγμενο απο την ιδια την cossworth.....

9000 γυρναει με μαμα κεφαλαρι......

το παιδι με το ignis γραφει εδω μεσα??

παντως 10 αλογα μ σκουπα εξατμιση π να χτυπιεστε δεν βγαινουν ετσι......
και πριν προλαβει ο φιλος βαγγελης να πει και να του πω πως το μοτερ το συγκεκριμενο το ξερω πολυ καλυτερα απο οσο νομιζει......

Ναι είναι νέο μέλλος αλλά δεν πολύ γράφει…

Τα 10 άλογα είναι εφικτά σε κάποια μοντέλα συνήθως με σκούπα και τελικό. Δεν ξέρω καθόλου για το Ignis όμως. Αν θυμάμαι στο dyno τα έβγαζαν γύρο στα 109hp μαμα.

Αν γνωρίζεις περισσότερα για αυτά τα μοντέλα γράψε μας κάτι. ;)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
οσο αφορα το swift ειναι που ειναι πουπουλο αλλα μην ξεχναμε οτι ο νικολακης μας φοραει και κατι 18ρες ζαντουλες....

DarthFiesta said:
Μπραβο και στον Ιακωβο για το δικο του το πατημα.
Ετσι, να γινονται ωραια ανοιγματακια και να υπαρχει ωραιο κλιμα οπως προχθες!
οντως ηταν ωραια η βραδια αυτη....ετσι πρεπει να ειναι το κλιμα
ευχαριστω πολυ τον κυριο mr200 giggle giggle
 

giannis_suzuki

Pro Member
Oct 17, 2010
384
0
0
το ραλλυ βγαζει τοσα γιατι εχει μια εισαγωγη π περναει μεσα απο 3 πνιχτες και εχει ενα στομιο σαν καλαμακι...

το ignis οπως και τα swift εχουν πολυ μικρα περιθωρια για να παρουν κατι απο την εισαγωγη γιατι ειναι αρκετα ελευθερα....
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Τα rally είναι γνωστό ότι παίρνουν και για αυτό είναι και μονόδρομος κάτι τέτοιο για αυτά.

Δηλαδή στο dyno πόσο βγάζουν αυτά με ΦΕ η Φ- τελικό.
 

ntontos

Pro Member
Dec 31, 2010
548
2
0
35
Dirty Athnz-Αιγαλεω
giannis_suzuki said:
καταρχας για να μην γινει παρεξηγηση...

οταν λετε facelift ενοειτε το προηγουμενο η το τελτυαιο π κυκλοφορει τωρα??

το facelift π βγηκε το 09 μεχρι αυτο π βηκε τωρα η μονη διαφορα π ειχε ηταν πως ειναι ηλεκτογκαζο και ειχε ελαφρως διαφορετικο προφυλακτηρα  μπροστα και φαναρια αλλα πισω...διπλα διπλα σε μοντελο 05 μεχρι 09 σαν το δικο μ δηλαδη πηγαιναν κοπια..καμια απολυτως διαφορα...μονο στηναισθηση το γκαζι ειχε διαφορα και αυτο μονο εκει οχι στην αποδοση...

και πραγματικα δεν υπαρχει περιπτωση αν ο αλλος ηταν αρτιμελης δεν σε λεω για στραμπουληγμενος να τον περασες....που και στραμπουληγμενα χερια να ειχε παλι ειναι πολυ δυσκολο.......αν ανοιγες μονος σου στο φαναρι αυτο ειναι αλλο θεμα.....

μεχρι την 3 το ingis εχει αρκετα κοντο σαζμαν μετα οι σχεσεις του ειναι λιγ τραγικες...εχει και αεροδυναμικη περιπτερου και κοβει αρκετα...

παντως αν σκεφτεις το βαρος οντως εκατσες πολυ καλα.....
εξατμιση ειχε ολοσωμη??
θυμασε μηπως χρωμα η καμια αλλη λεπτομερεια?

Φιλε δεν ξερω αν ητανε κουλος ο τυπος και δεν με νοιαζει παντως το ηπιε το τσαι του και τα αποκλειετε και τα σχετικα μπορεις να πιστευψεις οτι θελεις εγω παντως που ημουν πισω απο το τιμονι και το λεω επειδη το ειδα δεν το εβγαλα απο το κεφαλι μου επισης με ενα bmw 316 που εχει ενας ξαδερφος μου ανοιξαμε και του εδωσα στην θηβων και μετα καβαλας ανοιξαμε 3 φορες πιστεψε οτι θες να πιστεψεις δεν το παιζω σχετικος με μοτερ και τετοια απλα μαρεσει να το παταω το γκαζι μεχρι τις 6,5 χιλιαδες στροφες αυτο ειναι ολο!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Παιδιά μη ξεφύγουμε…. ας μείνουμε στην ουσία των πραγμάτων και του συγκεκριμένου topic!!!

Ευχαριστώ… :)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
giannis_suzuki said:
το ραλλυ βγαζει τοσα γιατι εχει μια εισαγωγη π περναει μεσα απο 3 πνιχτες και εχει ενα στομιο σαν καλαμακι...

το ignis οπως και τα swift εχουν πολυ μικρα περιθωρια για να παρουν κατι απο την εισαγωγη γιατι ειναι αρκετα ελευθερα....

είχε κολλητος ignis. σκουπα τελικό έβγαζε 121, με πρόγραμμα 129. Με το πρόγραμμα είχαμε ανοιξει με ραλι σκουπα εξατμιση  και ήτανε μια καρότσα μπροστα το ignis. Πανε πολύ καλα μεχρι και 3η. Ο ιακωβος δεν σταθηκε καλά. Σταθηκε όπως έπρεπε γι΄αυτα που φοράει.
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
με το GTI που καναμε ενα πατημα με swift sport(σκουπα) και με ignis sport(φιλτρο,τελικο)ημουν μπροστα και απο τα δυο.το GTI ειναι πιο αργο απο RALLYE λογω βαρους.
 

M15A

Newbie
Mar 4, 2011
4
0
0
gianni_suzuki το is ειναι δικο μου φοραω μονο τελικο ουτε καν μεγαλυτερη σωληνα γραφω στο δικο μας club σαν neos...

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1300571859[/time]
stupart και εγω χαρηκα για την γνωριμια και για ολη την ατμοσφαιρα που ηταν φιλικη και χωρις παρατραγουδα δεν γινονται και λιγα...εγω συνηθως καθε πεμπτη εκει την βγαζω οποτε αμα θελετε ξαναβρισκομαστε
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
StuparArt said:
Αντώνη τι διαφορές είχατε…?
δεν παταγαμε συνενοημενα απλα παταγαν οι δυο τους και απο πισω εγω τους περνουσα απο δεξια.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread