Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

SuperNova

Member
Dec 1, 2010
152
0
0
Ok, εγω δεν κανω τον δικηγορο των παιδιων, οποιος εχει 2-3 τεχνικες γνωσεις εχει καταλαβει..
Ο καθενας ας κρατησει τα δικα του συμπερασματα αρκει να μην παρασερνει ο ενας τον αλλον σε λαθος συμπερασματα..
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Αλέξη γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι δουλεύει σωστά του Ιάκωβου?? Ξέρεις κάτι που δεν το ξέρουμε εμείς?

Ο Ιάκωβος μπορεί πολύ εύκολα να βγάλει άκρη το τι και αν τελικά φταίει κάτι δοκιμάζοντας και με αλλά Μκ6 που έχει ξαναδοκιμάσει και στο παρελθόν. Θα είναι το πιο αντιπροσωπευτικό για αυτόν. Ούτε δυναμόμετρα ούτε άλλα αυτοκίνητα με τα οποία δεν έχει ξανακάνει δοκιμή.
 

ntontos

Pro Member
Dec 31, 2010
548
2
0
35
Dirty Athnz-Αιγαλεω
Χθες παλι πετρου ραλλυ ασπρο suzuki baleno με τελικο μονο εμφανες και 3 ατομα μεσα πιτσιρικαδες ηπιανε τσαγακι απο τον φαφουτη μου και οπως ειπε και και ο stup ημουνα μπροστα απλα!
Κερναω τσαγακια ζεστα ζεσταααααα! tease tease tease
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
StuparArt said:
Αλέξη γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι δουλεύει σωστά του Ιάκωβου?? Ξέρεις κάτι που δεν το ξέρουμε εμείς?

Ο Ιάκωβος μπορεί πολύ εύκολα να βγάλει άκρη το τι και αν τελικά φταίει κάτι δοκιμάζοντας και με αλλά Μκ6 που έχει ξαναδοκιμάσει και στο παρελθών. Θα είναι το ποιο αντιπροσωπευτικό για αυτόν. Ούτε δυναμόμετρα ούτε άλλα αυτοκίνητα με τα οποία δεν έχει ξανακάνει δοκιμή.


Γιατι απλα αποκλειεται να μην δουλευει καλά.. Οτι φοραει ο ιακωβος τα χω δοκιμασει παλια. Εξατμιση απο εξατμιση δεν έχει σημαντικη διαφορα... Θα το δεις οτι είναι μπροστα 2-3 καροτσες απο μκ6 1.6 ΦΠΕ. Άλλωστε το είπε και μόνος του οτι παλια με ΦΠΕ κοβότανε και μετα με το ίδιο αμάξι που κοβότανε ήτανε δυο καρότσες μπροστα. Εκτος πια και αμα έχει τίποτα τελειωμενα μπουζι ή κατι κατι τετοιο. Αλλα με τα δεδομενα μετα τα 125 ΤΑΤ αυτο που έγινε με dipar δεν υπαρχει... Ο Dipar ή βενζίνες φοραγε ή εκκεντρα, ή κατι άλλο. Το χουμε ξαναδει το έργο.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1300489388[/time]
ntontos said:
Χθες παλι πετρου ραλλυ ασπρο suzuki baleno με τελικο μονο εμφανες και 3 ατομα μεσα πιτσιρικαδες ηπιανε τσαγακι απο τον φαφουτη μου και οπως ειπε και και ο stup ημουνα μπροστα απλα!
Κερναω τσαγακια ζεστα ζεσταααααα! tease tease tease

τρελιαρηδες με τα ΜΚ7!!! δεν το περιμενουνε το φιεστα να ανοιγει ετσι και τους κακοφαίνεται αυτων με τα swift.
 

ntontos

Pro Member
Dec 31, 2010
548
2
0
35
Dirty Athnz-Αιγαλεω
turbomaniac said:
τρελιαρηδες με τα ΜΚ7!!! δεν το περιμενουνε το φιεστα να ανοιγει ετσι και τους κακοφαίνεται αυτων με τα swift.
Λοιπον φιλε ακου να δεις σκηνικο 1η βδομαδα που εχω το αμαξι και ερχεται ενας γκαζοφωνιας με swift και βαραγε ξερογκαζα λεω τον καγκουρα κοιτα εδω...
Και αναβει φαναρι και δεν εκανα εγω τιποτα μαρσαρισματα και ανοιγω και δεν το περιμενε και ετρεχε ετρεχε μεχρι να με φτασει εγινα λουης!
Και αλλο τσαγακι παρακαλω χαχαχαχα!
Και που να σας κανω και το τραπεζι!
 

giannis_suzuki

Pro Member
Oct 17, 2010
384
0
0
τι swift???τ τελευταιο αν ηταν και αν εσυ εχεις οπως γραφεις το 1250 κυβικα χλωμο σε κοβω φιλε να μην σε εφτανε..να μην τον εφτανες εσυ πιο λογικο ακουγετε...αν ηταν κανενα παλιο 1000αρι ok τοτε....αν ηταν μαλιστα παλιο 13αρι ακομα θα μετραγες σιγουρα...
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
turbomaniac said:
Γιατι απλα αποκλειεται να μην δουλευει καλά.. Οτι φοραει ο ιακωβος τα χω δοκιμασει παλια. Εξατμιση απο εξατμιση δεν έχει σημαντικη διαφορα... Θα το δεις οτι είναι μπροστα 2-3 καροτσες απο μκ6 1.6 ΦΠΕ. Άλλωστε το είπε και μόνος του οτι παλια με ΦΠΕ κοβότανε και μετα με το ίδιο αμάξι που κοβότανε ήτανε δυο καρότσες μπροστα. Εκτος πια και αμα έχει τίποτα τελειωμενα μπουζι ή κατι κατι τετοιο. Αλλα με τα δεδομενα μετα τα 125 ΤΑΤ αυτο που έγινε με dipar δεν υπαρχει... Ο Dipar ή βενζίνες φοραγε ή εκκεντρα, ή κατι άλλο. Το χουμε ξαναδει το έργο.

εγω με το αλλο ST που φοραγε τα μαλλια της κεφαλης του γιατι ημουν μπροστα?επειδη ειμαι φαλακρος κ εχω λιγοτερο βαρος?

ωραια λογικη εξηγηση δινεις για το τι φταιει...κ οπως φαινεται το αμαξι του Ιακωβου δεν το ξερεις καλα..οπως πολυ καλα ειπε ο stup, ο Ιακωβος ξερει το αμαξι καλυτερα απο ολους μας..
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Αμα φορας τα "μαλλιά" σου δεν σημαίνει οτι δουλέυουν κι όλας!!! Αλλο εσύ με το Στ και άλλο ο ιάκωβος με το ΜΚ6.

Θα σου πω ένα παράδειγμα για να το καταλάβεις:

Απο την στιγμή που εσύ ξερεις οτι πας καλά, γι΄αυτα που φοράς, για φαντασου να σου ρθει ST ΦΠΕ και να σου κάνει 4 καρότσες!!! Δηλαδή, να ναι τουλάχιστον +20 άλογα ρόδα απο το δικό σου. Τότε τί θα πεις? οτι όλα καλά και απλως το άλλο δούλευε καλύτερα? Υπάρχει μία αναλογία σε αυτά τα πράγματα, σου λεω ξανα δεν μιλαμε για μιά και δυο καρότσες που η διαφορά παίζεται στα 5-10 άλογα..  


Αμα θες άκουσε με, έχω κάνει άπειρες μιλημένες κόντρες στο δρόμο και με το ραλί που χα απο το 98 και με το φιέστα, που το χω τούρμπο απο το 2004....
 

ntontos

Pro Member
Dec 31, 2010
548
2
0
35
Dirty Athnz-Αιγαλεω
giannis_suzuki said:
τι swift???τ τελευταιο αν ηταν και αν εσυ εχεις οπως γραφεις το 1250 κυβικα χλωμο σε κοβω φιλε να μην σε εφτανε..να μην τον εφτανες εσυ πιο λογικο ακουγετε...αν ηταν κανενα παλιο 1000αρι ok τοτε....αν ηταν μαλιστα παλιο 13αρι ακομα θα μετραγες σιγουρα...
Οχι το καινουργιο με το facelift ητανε φιλε μου εγω του τον εδωσα παντως μην τρελαινεσαι ετσι ειναι αυτα φιλε μου
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
χθες το βραδυ στη παραλιακη στο υψος του Αγιου Κοσμα προς Γλυφαδα,εχω διπλα μου ενα Grand Cherokee v8 χρωματος κυπαρισί το οποιο ακουγοταν πολυ αγριο,αυτο που μπορεσα να δω ηταν μια ελευθερη εξατμιση,δεν ξερω τι αλλο φορουσε,ανοιγω μια δευτερα και του κανω 3-4 κενα διαφορα μεχρι τα 200km/h ηταν κολημενος σ'αυτη την αποσταση και δε μπορουσα να ξεκολησω μεχρι που μας επιασε η κινηση.αν ειναι να φοβομαστε και τα jeep χαθηκαμε!!!! :D :D :D
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
turbomaniac said:
Γιατι απλα αποκλειεται να μην δουλευει καλά.. Οτι φοραει ο ιακωβος τα χω δοκιμασει παλια. Εξατμιση απο εξατμιση δεν έχει σημαντικη διαφορα... Θα το δεις οτι είναι μπροστα 2-3 καροτσες απο μκ6 1.6 ΦΠΕ. Άλλωστε το είπε και μόνος του οτι παλια με ΦΠΕ κοβότανε και μετα με το ίδιο αμάξι που κοβότανε ήτανε δυο καρότσες μπροστα. Εκτος πια και αμα έχει τίποτα τελειωμενα μπουζι ή κατι κατι τετοιο. Αλλα με τα δεδομενα μετα τα 125 ΤΑΤ αυτο που έγινε με dipar δεν υπαρχει... Ο Dipar ή βενζίνες φοραγε ή εκκεντρα, ή κατι άλλο. Το χουμε ξαναδει το έργο.
αλεξη μην εισαι σιγουρος οτι δουλευει φιλε μου,γιατι με αυτα που βλεπω τον τελευταιο καιρο,μαλλον δεν δουλευει με αυτα που φοραω.αμα βαλω εξατμιση μπορει να δουλευψει πιο σωστα μπορει και οχι.ο χρονος θα δειξει..
οσο για το ΦΠΕ γραφτω κανονικα ΦΕ για να καταλαβαινουν και οι υπολοιποι που διαβαζουν τι εννοουμε,
με 1 σταδιο δεν εχω ανοιξει αλεξη
με φιλτρο-τελικο εχω ανοιξει και εγινε αυτο που αναφερεσαι

προχθες ανοιγμα με ignis sport με σκουπα-τελικο
2 φορες ανοιξαμε απο ρολ 1ες και 2ρες και η διαφορα ηταν στα 3 αμαξια υπερ του,η οποια διαφορα του αυτη την εκανε μεχρι και τις 3τες,με το κουμπωμα της 4της η διαφορα ηταν σταθερη


και ενα αλλο Video που εχω
stuparart (φιλτρο-ολοσωμη miltek)-swift gti(το παλιο,με εκκεντροφορους-προγραμμα-φιλτρο)
ανοιξανε απο 60-160χιλ. (ρολ 2ρες) με διαφορα 1,5 αμαξι υπερ του stuparart
δειτε το :
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
To ignis είναι 950 κιλά.  Με ΦΕ μάλλον θα πάιζει στα 120 άλογα. 3 αμαξια πίσω εσύ σημαινει οτι είσαι 0.6 κιλα στον ίππο περισσότερα. Άρα αν ο οδηγος του ignis είναι στα κιλά σου, to ignis βγαζει 950/120=7.91. Αρα εσύ είσαι 7.91+0.6= 8.51 κιλά στον ίππο. To μκ6 ζυγισμενο απο μενα σε πλαστιγγα ακριβείας είναι 1070 κιλά. Συνπεως στην κόντρα με το ignis ήσουνα 1070/8.51= 125,73 άλογα. Μια χαρα πηγαίνεις. to ignis μετα τα 140 έχει αεροδυναμική τρακτερ, γι΄αυτο σταθεροποίησες διαφορά. Με 5η θα τον μαζευες κι όλας.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
turbomaniac said:
to ignis μετα τα 140 έχει αεροδυναμική τρακτερ, γι΄αυτο σταθεροποίησες διαφορά. Με 5η θα τον μαζευες κι όλας.
οντως απο αεροδυναμικη,πασχει,ημουνα πισω και πηγαινε σαν βαρκα,αλλα 5ες δεν παιξαμε για να το δω αυτο που λες
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
ntontos said:
Οχι το καινουργιο με το facelift ητανε φιλε μου εγω του τον εδωσα παντως μην τρελαινεσαι ετσι ειναι αυτα φιλε μου


Εγω απο το swift πριν το facelift ειχα φαει 2,5 -3 αμαξια...Πως γινεται αυτο??
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ρε παιδια αλλο να κανεις συνενοημενο πατημα και αλλο να ανοιγεις μονος σου στο φαναρι χωρις ο αλλος να το εχει παρει χαμπαρι.Ετσι εχω πατησει και εγω........
 

giannis_suzuki

Pro Member
Oct 17, 2010
384
0
0
καταρχας για να μην γινει παρεξηγηση...

οταν λετε facelift ενοειτε το προηγουμενο η το τελτυαιο π κυκλοφορει τωρα??

το facelift π βγηκε το 09 μεχρι αυτο π βηκε τωρα η μονη διαφορα π ειχε ηταν πως ειναι ηλεκτογκαζο και ειχε ελαφρως διαφορετικο προφυλακτηρα  μπροστα και φαναρια αλλα πισω...διπλα διπλα σε μοντελο 05 μεχρι 09 σαν το δικο μ δηλαδη πηγαιναν κοπια..καμια απολυτως διαφορα...μονο στηναισθηση το γκαζι ειχε διαφορα και αυτο μονο εκει οχι στην αποδοση...

και πραγματικα δεν υπαρχει περιπτωση αν ο αλλος ηταν αρτιμελης δεν σε λεω για στραμπουληγμενος να τον περασες....που και στραμπουληγμενα χερια να ειχε παλι ειναι πολυ δυσκολο.......αν ανοιγες μονος σου στο φαναρι αυτο ειναι αλλο θεμα.....

turbomaniac said:
To ignis είναι 950 κιλά.  Με ΦΕ μάλλον θα πάιζει στα 120 άλογα. 3 αμαξια πίσω εσύ σημαινει οτι είσαι 0.6 κιλα στον ίππο περισσότερα. Άρα αν ο οδηγος του ignis είναι στα κιλά σου, to ignis βγαζει 950/120=7.91. Αρα εσύ είσαι 7.91+0.6= 8.51 κιλά στον ίππο. To μκ6 ζυγισμενο απο μενα σε πλαστιγγα ακριβείας είναι 1070 κιλά. Συνπεως στην κόντρα με το ignis ήσουνα 1070/8.51= 125,73 άλογα. Μια χαρα πηγαίνεις. to ignis μετα τα 140 έχει αεροδυναμική τρακτερ, γι΄αυτο σταθεροποίησες διαφορά. Με 5η θα τον μαζευες κι όλας.

μεχρι την 3 το ingis εχει αρκετα κοντο σαζμαν μετα οι σχεσεις του ειναι λιγ τραγικες...εχει και αεροδυναμικη περιπτερου και κοβει αρκετα...

παντως αν σκεφτεις το βαρος οντως εκατσες πολυ καλα.....
εξατμιση ειχε ολοσωμη??
θυμασε μηπως χρωμα η καμια αλλη λεπτομερεια?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
χωρις να θελω να παρεξηγηθει κανεις,απλα το λεω ωστε το θεμα να μπορει να ειναι ευαναγνωστο σε ολους μας,οχι να γραφουμε τα ιδια και τα ιδια

προς giannis_suzuki : εγω ανοιξα με το Ignis,οχι το παιδι που εκανες παραθεση το μηνυμα και εχω γραψει πιο πανω τι φορανε και τα 2 αμαξια που εκανα δοκιμες
οσο για πως ειναι το αμαξι,αν θελει θα γραψει ο ιδιοκτητης και οχι εγω


και ξαναγραφω οτι δεν θελω να με παρεξηγησει καποιος,φιλικα παντα
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
vouts said:
Εγω απο το swift πριν το facelift ειχα φαει 2,5 -3 αμαξια...Πως γινεται αυτο??
σωστο αποτελεσμα
 

giannis_suzuki

Pro Member
Oct 17, 2010
384
0
0
scorpion said:
χωρις να θελω να παρεξηγηθει κανεις,απλα το λεω ωστε το θεμα να μπορει να ειναι ευαναγνωστο σε ολους μας,οχι να γραφουμε τα ιδια και τα ιδια

προς giannis_suzuki : εγω ανοιξα με το Ignis,οχι το παιδι που εκανες παραθεση το μηνυμα και εχω γραψει πιο πανω τι φορανε και τα 2 αμαξια που εκανα δοκιμες
οσο για πως ειναι το αμαξι,αν θελει θα γραψει ο ιδιοκτητης και οχι εγω


και ξαναγραφω οτι δεν θελω να με παρεξηγησει καποιος,φιλικα παντα
το ξερω οτι ανοιξες εσυ...το πρωτο το μηνυμα πηγαινε στο παιδι με το μκ7...
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
turbomaniac said:
To ignis είναι 950 κιλά.  Με ΦΕ μάλλον θα πάιζει στα 120 άλογα. 3 αμαξια πίσω εσύ σημαινει οτι είσαι 0.6 κιλα στον ίππο περισσότερα. Άρα αν ο οδηγος του ignis είναι στα κιλά σου, to ignis βγαζει 950/120=7.91. Αρα εσύ είσαι 7.91+0.6= 8.51 κιλά στον ίππο. To μκ6 ζυγισμενο απο μενα σε πλαστιγγα ακριβείας είναι 1070 κιλά. Συνπεως στην κόντρα με το ignis ήσουνα 1070/8.51= 125,73 άλογα. Μια χαρα πηγαίνεις. to ignis μετα τα 140 έχει αεροδυναμική τρακτερ, γι΄αυτο σταθεροποίησες διαφορά. Με 5η θα τον μαζευες κι όλας.

Σωστος ο συλλογισμος σου αλλα ολο αυτο το κανεις αν ισχυουν τα νουμερα της δυναμομετρησης.
Οπως βλεπουμε τελικα στον δρομο, αμαξια δυναμομετρημενα πιο δυνατα με αμαξια λιγοτερο δυνατα, στο ιδιο δυναμομετρο, στον δρομο δεν ανταποκρινονται στα νουμερα που δειχνουν τα χαρτια και ετσι γινεται ολο αυτο το μπερδεμα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread