Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
lockS said:
ιακωβε πολυ σιγουρο σε βλεπω για τον αντρεα,εισαι σιγουρος οτι ειναι μαμα;...γιατι εμενα μου ριχνει κ τον εχω δει να ριχνει κ στον νικο!!!
δημητρη σιγουρος δε θα ειμαι ποτε,ετσι λεει ο αντρεας
και σε μενα εριχνε και οσο για το νικο,το ιδιο ειχα ακουσει πριν λιγες μερες

BLUE-WHITE said:
Ιακωβε...Εχεις ανοιξει ποτε με αμαξι με ολοιδια εξατμιση με του Dipar?Στο λεω επειδη μπορει και ο Παπαδοπουλος, σε αλλες εξατμισεις που ειχε φτιαξει για S, να ειχε κανει καποια λαθη....Αργοτερα να τα καταλαβε,να τα διορθωσε και να βρηκε πλεον μια καλυτερη λυση για ολοσωμη στο S....
δημητρη αυτο δεν το ξερω,δεν εψαξα ποτε να δω το αμαξι απο κατω πως ειναι
θα δουμε στην πορεια
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Δεν χρειαζεται να κοιταξεις το αμαξι του Dipar ουτε θα βγαλεις ετσι καποιο συμπερασμα...Μεχρι τον Παπαδοπουλο εδω στην Καλλιθεα πρεπει να πας και να του κανεις 1-2 ερωτησεις ;)
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
να κανω μια ερωτηση την οποια δεν τι κανει κανενας
τα αποτελεσματα των προγραμματων που φορανε
τα αμαξια δε μου φενονται κ αξιολογα κ βλεπω πως
ακομα μια φορα τα ford εχουν προβλημα με το προγρμματισμο
διαφορετικα οποιο πετυχαινει παει ανελπιστα καλα
 

lockS

New member
May 16, 2010
57
0
0
scorpion said:
δημητρη σιγουρος δε θα ειμαι ποτε,ετσι λεει ο αντρεας
και σε μενα εριχνε και οσο για το νικο,το ιδιο ειχα ακουσει πριν λιγες μερες
ετερον εκατερον ειναι ολα αυτα,για μενα το καλυτερο ειναι να ξανακανετε πατημα
 
mexico said:
να κανω μια ερωτηση την οποια δεν τι κανει κανενας
τα αποτελεσματα των προγραμματων που φορανε
τα αμαξια δε μου φενονται κ αξιολογα κ βλεπω πως
ακομα μια φορα τα ford εχουν προβλημα με το προγρμματισμο
διαφορετικα οποιο πετυχαινει παει ανελπιστα καλα

απάντηση δεν θα πάρεις!!
αν είχαν  την ιδανική λύση θα συμβούλευαν για το καλύτερο όλους όσους έχουν την κάψα να πηγαίνουν πιο γρήγορα!
 

akridas07

Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
mexico said:
να κανω μια ερωτηση την οποια δεν τι κανει κανενας
τα αποτελεσματα των προγραμματων που φορανε
τα αμαξια δε μου φενονται κ αξιολογα κ βλεπω πως
ακομα μια φορα τα ford εχουν προβλημα με το προγρμματισμο
διαφορετικα οποιο πετυχαινει παει ανελπιστα καλα

Φίλε μου τα περισσότερα προγράμματα είναι πειραματικά. Πειραματίζονται είτε με τις ρυθμίσεις του προγάμματος, είτε με τα περιφεριακά. Οι εταιρίες βελτίωσεις έχουν προγράμματα κονσέρβα. Καλύτερα είναι να βρείς έναν μηχανικό και να φτιάξει ένα πρόγραμμα αποκλειστικά για το αυτοκίνητό σου.
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
σωστος ο akridas!αν δε βγεις στο δρομο και να προγραμματισεις με ατομο δικο σου που να ενδιαφερθει για το αυτοκινητο σου μη περιμενεις τα μεγιστα απο ενα προγραμμα!!!σου υποσχονται 8 και 10 ιππους μονο απο προγραμμα ??? ??? ???αυτα δε γινονται πουθενα,μονο στην Ελλαδα!!!τα 300αρια που πανε σε προγραμματα κονσερβα ειναι πεταμενα λ7 κατ'εμε!
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
BLUE-WHITE said:
Ρε συ Περικλη, δεν φορουσες τιποτα τρελο ουτε καινοτομο εσυ στο ST σου...Φορουσες ενα Cais της GGR (ειχε φορεθει ξανα σε ST) ενα 60αρι flexi (πολυφορεμενο) και μια 60αρα πεταλουδα (την ιδια 60αρα που φορανε ολοι οσοι εχουν αλλαξει πεταλουδα, στο αμαξι αυτο)...Ολα αυτα λοιπον, ειχαν φορεθει ξανα σε ST...και μονα τους και σε συνδιασμο με αλλα πραγματα χωρις ομως να εχουν τοσο καλα αποτελεσματα..Στο δικο σου ομως, απεδωσαν πολυ καλυτερα και ολοι σχεδον παραδεχομασταν οτι για αυτα που φορουσε πηγαινε εξαιρετικα καλα..Προβλήμα σε ανοιγματα με εσενα, απο οσο θυμαμαι δεν ειχε δηλωσει κανεις...Μονο ο Vagma ελεγε για προβληματα, μετα απο ανοιγμα του με εμενα...(Μη μου πεις για εμενα που ελεγα οτι δεν πηρα τιποτα με το προγραμμα, γιατι αφου 2 αμαξια χωρις προγραμμα ανοιγουν και πηγαινουν κοπιο, μετεπειτα ο ενας βαζει προγραμμα και ανοιγουν ξανα και πηγαινουν ξανα κοπιο, σημαινει οτι οντως το προγραμμα δεν απεδωσε τπτ)...
Επισης δεν μανουριασαμε ποτε για τις ζαντες...Ειναι προφανες οτι με μακρυτερο βημα (18αρα αντι για 17αρα, 17αρα αντι για 16αρα κλπ) θα πηγαινεις χειροτερα...Δεν το ειχες αμφισβητησει ουτε εσυ αυτο...
Επισης το ST που ανοιξες δεν πηγαινει καθολου καλα για τα πραγματα που φοραει...Οχι επειδη ησουν μπροστα εσυ αλλα επειδη το εφτιαξε στον Καρανικολα, ο οποιος του ειχε πει οτι με τοσο αγρια εκκεντρα που φοραει, το αμαξι δεν θα πηγαινει καλα, αφου θα εχει πολυ μικρο ευρος λειτουργιας, οτι και αν κανει αυτος με το προγραμμα....Το εχω συζητησει και προσωπικα μαζι του.. ;).....και τελικα ο Καρανικολας βγηκε αληθινος και ο φιλος με το ST επρεπε να τον ειχε ακουσει απ οτι φανηκε...



Συμφωνω μεχρι καποιο σημειο για τις 16' και 17' γι αυτο και ερχομουν δικαβαλος.
Αναφερομαι στο πατημα μας που ησουν χωρις το προγραμμα (Φ.Ε.)
Κανενα ST (απο τα 7 περιπου) δεν φοραγε τον συνδυασμο αυτων των 3 που φοραγα εγω και εξωγηινο κινητηρα δεν ειχα. Αρα αυτο που βγαινει με τοσα ανοιγματα ειναι οτι δουλευανε σε σχεση με τις εκτεταμενες μετατροπες των αλλων. Αυτη ακριβως την νοοτροπια εννοω, οτι δεν ψαχνουμε να δουμε τι τρεχει με το αμαξι μας και οτι καποια πραγματα ισως δεν αποδιδουν οπως θα επρεπε. Εδω λοιπον ερχομαι να πω για τον φιλο με το αλλο ST που αναφερεις οτι χωρις να εχει ακουσει καποιον που ξερει εκανε το δικο του (κατι που λεω και σε παραπανω ποστ, απο αποψη νοοτροπιας) και ειλικρινα στεναχωρηθηκα που δεν μου εριξε τις 2 κολωνες που για 3 σταδιο περιμενα. Δεεν σημαινει οτι οσα πιο πολλα φορας τοσο καλυτερα πας αν αυτα δεν ειναι σωστα παντρεμενα μεταξυ τους.

Εμεις λοιπον γιατι πηγαιναμε τα ιδια με παραπανω πραγματα που φοραγες απο μενα? Γι αυτο ρωταω και παραπανω.

BLUE-WHITE said:
Περι....Να σου απαντησω εγω πριν απο τον Turbomaniac....Τα εχουμε πει πολλες φορες ρε συ....Μην λεμε τα ιδια...Το αμαξι σου πριν δεν γινοταν να ειναι 147 αλογα...Και μαμα τοσο το ειχες μετρησει...Θα επρεπε να ησουν παγκοσμιως το πρωτο ST, που με φιλτρο+σπυραλ δεν πηρε τιποτα.... :exclaim:
Στον δρομο ομως ειχες παρει σημαντικα...Και επειδη δρομος vs δυναμομετρο σημειωσατε 1.....καταλαβαινουμε οτι δεν ησουν τοσα λιγα οσα σε ειχε βγαλει το δυναμομετρο...

Εαν ημουν περιπου 160 οσο εσυ με αυτα που φοραγα, τωρα και οπως φαινεται στο δρομο ειμαι 180?
Φυσικα και οχι, σε καμια περιπτωση. Γι αυτο τον λογο δεν ειμαι κολλημενος με τις δυναμομετρησεις και ουτε στεκομαι σε αυτες. Αυτο θελω να περασω και στα παιδια οτι με τις δυναμομετρησεις μπλεκονται πολυ τα πραγματα απο την στιγμη που δεν ειναι 100% αξιοπιστες..Ειναι καλες για να δεις καμπυλες και οχι για να δεις αριθμους. Και ουτε ειναι εξωπραγματικο σε μια σωστη ατμοσφαιρικη βελτιωση να δουμε αυτες τις διαφορες που ειδαμε με τα ανοιγματα που γιναν προχθες απο ολους.

Επισης Δημητρη σε συμβουλευω να ανοιξεις και με κανενα αλλο ST (οχι μονο με εμενα) αλλα και με κανενα αλλο αμαξι αλλης εταιρειας για να βγαλεις καποιο σωστο συμπερασμα και οχι να βγαινουν μονο υποθετικα συμπερασματα, οπως εκανα και εγω πριν και μετα την μετατροπη. Θεωρητικα και με προσθαφαιρεσεις δυστυχως δεν γινεται δουλεια. Επισης το καθε ανοιγμα ειναι διαφορετικο και οχι για να παρουμε μετρα.

Φιλε scorpion, αν θελεις να βγαλεις ακρη με το αμαξι σου και τι φταιει κοιτα αυτα που εχεις βαλει (ακομα και το προγραμμα) να αποδιδουν το 100% και οχι ημιμετρα. Το ανοιγμα σου με τον dipar δες το σαν ευκαιρια για να δεις τι φταιει με το αμαξι σου και μην κολλας στα 4 αμαξια διαφορα. Και εισαι τυχερος γιατι υπαρχει αποδεδειγμενα ενα δυνατο ΜΚ6 για να βοηθησετε ο ενας τον αλλον. :)
 

akridas07

Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
puma-r said:
σωστος ο akridas!αν δε βγεις στο δρομο και να προγραμματισεις με ατομο δικο σου που να ενδιαφερθει για το αυτοκινητο σου μη περιμενεις τα μεγιστα απο ενα προγραμμα!!!σου υποσχονται 8 και 10 ιππους μονο απο προγραμμα ??? ??? ???αυτα δε γινονται πουθενα,μονο στην Ελλαδα!!!τα 300αρια που πανε σε προγραμματα κονσερβα ειναι πεταμενα λ7 κατ'εμε!

Εγώ σε κονσέρβα πρόγραμμα έχω δώσει πολλά λεφτά και το αποτέλεσμα 20 άλογα από το 1ο στάδιο και 48 από το 2ο. Δηλαδή έγινα 308 άλογα και όλα αυτά σε τουρμπο κινητήρα και στο στρόφαλο τα άλογα!
Ενώ με σωστό μηχανικό και λίγα λεφτά έγινα 265 άλογα στη ρόδα. Επείσης η διαφορά είναι ότι ο σωστός μηχανικός δεν θα σου κάψει τη βενζίνη με την πρόφαση ότι το δοκιμάζει, θα πάει σε ένα δυναμόμετρο και θα κάνει δουλειά διορθώνοντας την παραμικρή ατέλεια!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
DarthFiesta said:
Δλδ πιστευεις οτι το αμαξι του Ιακωβου δεν παιρνει παραπανω? Ειναι το max αυτο που δινει?

Εσυ ως μηχανικος τι εξηγηση δινεις στο οτι εγω με 147 αλογα πηγαινα κοπιες με 160 με διαφορετικα πραγματα φορεμενα και τωρα με ενα 1ο σταδιο κερδισα 5+ καροτσες(ατμοσφαιρικα παντα)? Δεν ειρωνευομαι, ειναι ειλικρινης η απορια μου... :)

Γιατι θεωρεις απιθανη λοιπον αυτη την διαφορα 4 αμαξια ατμοσφαιρικα?

ήσουνα μετρημενος σε άλλο δυναμόμετρο οπώτε δεν έχει αξία... Ειναι πολύ ευκολο να "τσιμπήσει" κάποιος τις τιμες στο δυναμόμετρο του, αλλα ακόμα και να μην τις "τσιμπήσει" έχει μεγαλη διαφορα δυναμόμετρο απο δυναμόμετρο. Ε'ιμαι σίγουρος οτι αν αυτος με τα 160 που κοβόσουνα μετριόταν ΤΑΤ που μετρηθηκες και συ θα χατε περίπου τα ίδια άλογα. Της ΤΑΤ είναι γενικά "απαισιόδοξο" δυναμόμετρο. Αν ο ιακωβος μετρήσει εκεί που το ST που κοβόσουν μετρήθηκε 160 άλογα, πιθανόν να δει και 135 άλογα..

Τα κιλά στον ίππο δεν λενε ποτε ψεμματα. Μπορει να πέσεις έξω για καμια καρότσα, άντε δύο, αλλά για 4 καρότσες μιλάμε για μεγαλη διαφορά στα άλογα, που δεν δικαιολογειται ότι και να λέει ο κάτοχος...Δεν ξερω αν φοραει +30 νίτρα ή εκκεντροφόρους, αλλα το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν είναι ΦΠΕ. Προσεξτε καλά με τον Παπαδόπουλο συνεργάζομαι, οπότε μην λετε ψεματάκια ορισμένοι  :D. Το χω πει ξανα, δεν είναι ντροπή να λέτε τι φοράτε ούτε είναι εξυπνάδα να ξεγελατε έναν-δυο ανθρώπους και να θαυμαζουν την μετατροπή σας. Όσοι ξερουν, δεν ξεγιελιούνται.. Το καταλαβαίνω να μην αποκαλύπτει κάποιος τι φοράει, άλλα όχι να παραπλανει γι΄αυτα.
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
να σε διωρθωσω...οπως εχω γραψει επανηλλειμενος ειναι 160 τατ. κ μετα 2 μερες μετρησα εγω 147τατ. κ μετα ανοιξαμε κ πηγαιναμε τα ιδια!!!
 

ChrisFrou

Original poster
Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
14
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
εγω παντως θα συμφωνησω με τον περικλη σε ολα οσα εχει πει !! και να προσθεσω επισης οτι ειναι πολυ ασχημο αυτο που γινεται δυο μερες τωρα.....
 

fiestavt

Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
Εγω θα παρακαλεσω να μην ακουγεται το ονομα μου δεξια και αρριστερα......αν πηγαινει το αμαξι μου αφορα μονο εμενα δεν εχω να αποδειξω τπτ και σε κανεναν.
Λογο στρατιωτικου μπηκα μετα απο καιρο και διαβασα πραγματα που με στεναχωρησαν.
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
ChrisFrou said:
και να προσθεσω επισης οτι ειναι πολυ ασχημο αυτο που γινεται δυο μερες τωρα.....

Δεν εγινε και τιποτα ,χαλαρωστε λιγο, ολα αυτα ειναι στα πλαισια της κουβεντας, αλλος εκφραζεται πιο εντονα αλλος πιο ηπια, τι να κανουμε τωρα? αυτα εχουν τα φορουμ και καιρος
ειναι πλεον να το ξεπερασουμε, εχουν περασει δυο μερες οπως πολυ σωστα ειπες και καθομαστε και ψυριζουμε τη μαιμου
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ChrisFrou said:
μα αλεξ τα 160 ειναι ΤΑΤ

μήπως το νταρθ έχει κοντύτερο βήμα? Μήπως είναι καμια 30αρια κιλά ελαφρύτερος απο τον blue-white? μηπως είχε πολύ ζέστη οταν μέτρησες 147? Όπως και να χει, άλλο 10 άλογα στο δυναμόμετρο και να πηγαίνετε κόπια και άλλο, ένα αμάξι ΦΠΕ που χει πλαφόν με 100αρα βενζίνη τα 120 άλογα, (ότι είδους ΦΠΕ και αν είναι) να ρίιχνει κολώνα σε ΜΚ6 με πολλαπλή πούμα. Αν ανοιξει με άλλο 1.6 μκ6 ΦΠΕ ο ιάκωβος θα του κάνει 3 αμάξια τουλάχιστον...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
turbomaniac said:
μήπως το νταρθ έχει κοντύτερο βήμα? Μήπως είναι καμια 30αρια κιλά ελαφρύτερος απο τον blue-white? μηπως είχε πολύ ζέστη οταν μέτρησες 147? Όπως και να χει, άλλο 10 άλογα στο δυναμόμετρο και να πηγαίνετε κόπια και άλλο, ένα αμάξι ΦΠΕ που χει πλαφόν με 100αρα βενζίνη τα 120 άλογα, (ότι είδους ΦΠΕ και αν είναι) να ρίιχνει κολώνα σε ΜΚ6 με πολλαπλή πούμα. Αν ανοιξει με άλλο 1.6 μκ6 ΦΠΕ ο ιάκωβος θα του κάνει 3 αμάξια τουλάχιστον...
αλεξη κατι σου εχει ξεφυγει φιλε
εγω ειμαι φιλτρο-τελικο-πολλαπλη και προγραμμα,οχι ολοσωμη και το παιδι που ανοιξα ειναι φιλτρο-ολοσωμη,δεν ειναι 1 σταδιο
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
scorpion said:
αλεξη κατι σου εχει ξεφυγει φιλε
εγω ειμαι φιλτρο-τελικο-πολλαπλη και προγραμμα,οχι ολοσωμη και το παιδι που ανοιξα ειναι φιλτρο-ολοσωμη,δεν ειναι 1 σταδιο

δεν ξερω βρε φίλε... Εσυ έχεις ανοίξει με κανένα άλλο ίδιο με το δικό σου με ΦΠΕ?
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
Εγώ σε κονσέρβα πρόγραμμα έχω δώσει πολλά λεφτά και το αποτέλεσμα 20 άλογα από το 1ο στάδιο και 48 από το 2ο. Δηλαδή έγινα 308 άλογα και όλα αυτά σε τουρμπο κινητήρα και στο στρόφαλο τα άλογα!
Ενώ με σωστό μηχανικό και λίγα λεφτά έγινα 265 άλογα στη ρόδα. Επείσης η διαφορά είναι ότι ο σωστός μηχανικός δεν θα σου κάψει τη βενζίνη με την πρόφαση ότι το δοκιμάζει, θα πάει σε ένα δυναμόμετρο και θα κάνει δουλειά διορθώνοντας την παραμικρή ατέλεια!
[/quote]ακριβως ετσι! ;)η ακομα καλυτερα Αττικη οδο(αληθινο φορτιο) με laptop οπως εκανα στο δικο μου και κερδισε παντου!

Να αναφερω ενα ψιλοπατηματακι το μεσημερι της Καθαρας Δευτερας στα λιμανακια,παω χαλαρα τη βολτα μου μεχρι που μου γεμιζει τους καθρεπτες ενα golf gti mk6 λευκο,περναει μπροστα και ακολουθω κατα ποδας,στις στροφες ηθελα να τον καβαλησω και να περασω απο πανω του ενω στις ευθειες μου ανοιγε 2-3 κενα,οταν τελικα φτασαμε Βαρκιζα και τον περασα οδηγος ηταν ενας 50-55 χρονων,μουστακαλης και πολυ συμπαθητικος κυριος,μου σηκωσε το χερι κανοντας μου  ok234 του κορναρα και συνεχισε ο καθενας το δρομο του!τελικα παρολο που ειναι εργοστασιακος ο κουβας εχει πολλες αρετες! :D
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread