Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
Έχω τι φλάτζα......Άμα σε πω ότι βαριέμαι να κάτσω να την βάλω θα με πιστέψεις?χεχεχεχ
Άσε που δεν θα πηγαίνει τόσο καλά με χαμηλή συμπίεση.... :/
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
δοκιμές έγιναν τελικά Με panosd and pitbull και δοκίμασαν και ο Μπάμπης με τον Γιώργο (mpoukou22)


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=m7NgO1PkTzw&feature=youtu.be[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=icAYQ2-g-8s&feature=youtu.be[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uTGz2YpPcTM&feature=youtu.be[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wdIIoNXqA4E&feature=youtu.be[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lpaCSnaGLRM&feature=youtu.be[/youtube]


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QfDHiUcvK1E&feature=youtu.be[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kkc8QhfW8U4&feature=youtu.be[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=59C-DiUEdY8&feature=youtu.be[/youtube]
 

mpoukou22

New member
May 12, 2010
94
0
0
ευχομαι Μπαμπη με ενα σωστο προγραμματακι να δειξει την πραγματικη του δυναμη και επιτελους να το χαρεις!μην ξενερωνεις,αν εχεις να διαθεσεις καποια λεφτα ακομα πιστευω αξιζει να το δοκιμασεις και αυτο.
εγω εκεινη την μερα περασα απιθανα και θυμηθηκα τις παλιες καλες εποχες.χαρηκα που σας γνωρισα παιδια και ευχομαι να τα ξαναπουμε
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Ερώτηση. Το mr155 έχει ξαναπατήσει με τον Πάνο; Τί διαφορά είχε; Όταν μπήκε το πρόγραμμα έκανε και δικές του παράπλευρες ρυθμίσεις ο καρανικόλας;
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Αυτό βαγγελη δεν είναι κάτι καινούργιο.. το ξέρει ότι το αμάξι δεν αποδίδει αυτά που υπόσχετε η moutune εξάλλου το έχει αναφέρει και σε άλλο θέμα αυτό, όπως και σε άλλα φόρουμ.

Αν υποθέσουμε ότι ένα σωστό πρώτο στάδιο Μκ7 πρέπει να πηγαίνει κάπως έτσι όπως πάει του Πάνου (όλα δείχνουν ότι πάει πολύ καλά με τον τελευταίο προγραμματισμό) τότε πολύ απλά το moutune είναι για κλοτσιές και όχι μόνο η mountune που κάνουν τώρα (εδώ και πολύ καιρό για ακρίβεια) τους κινέζους αλλά και ο μαστρο μάστορας που εδώ και σχεδόν 6 μήνες τον παιδεύει …και καλά θα βρεθεί η λύση θα το φτιάξουμε κλπ. Προσωπικά και από την mountyne σαν εταιρία περίμενα κάτι πολύ καλύτερο από θέμα αντιμετώπισης στο πρόβλημα. Τους έχει στείλει ο Μπάμπης πόσα mail με δυναμομετρήσης μέχρι και αναλυτικά data logging τους έχει στείλει και αυτοί πολύ απλά τον ξύνουν. Το αμάξι είναι πολύ πλούσιο από πρόγραμμα και γενικά πολύ φοβάμαι ότι  οι αδ…..ρες δεν μπορούν να το φτιάξουν και ότι δεν είναι αυτό που υπόσχονται. Από την στιγμή που ο μάστρο μάστορας λέει ότι το έχει κάνει έτσι όπως το λένε οι Άγγλοι (άντε να ξέρεις βέβαια ότι ισχύει κάτι τέτοιο)και από τους άγγλους δεν δίνουν κάποια λύση στο πρόβλημα τότε καλύτερα να τα ξηλώσει όλα από πάνω και να του δώσουν τα λεφτά του πίσω που τον ταλαιπωρούν εδώ και πόσο καιρώ.


@Πάνο συγχαρητήρια για το αμάξι σου!!!

@Γιώργο χάρηκα για την γνωριμία και για το φιλικό τόνο που κρατάς… να χαίρεσαι το καμάρι σου!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ειπαμε, οι εκκεντροφοροι του κιτ είναι πολύ light... γι' αυτο δεν δινει οτι υποσχεται.

Πόσο πλουσιο είναι νικόλα?
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Οχι αλέξη... η mountune η ίδια είνια πολύ "light" και δεν δίνει ότι πρέπει το αμάξι. ΑΜΑ σου λέει η εταιρία ότι με αυτά πας 155 +- άλογα τότε ΠΡΕΠΕΙ να πάει τόσα άλογα. Με άλλους εκκεντροφόρους θα πρέπει να πηγαίνει πάνω από 155.
 

vagma

Hero Member
StuparArt said:
Αυτό βαγγελη δεν είναι κάτι καινούργιο.. το ξέρει ότι το αμάξι δεν αποδίδει αυτά που υπόσχετε η moutune εξάλλου το έχει αναφέρει και σε άλλο θέμα αυτό, όπως και σε άλλα φόρουμ.

Αν υποθέσουμε ότι ένα σωστό πρώτο στάδιο Μκ7 πρέπει να πηγαίνει κάπως έτσι όπως πάει του Πάνου (όλα δείχνουν ότι πάει πολύ καλά με τον τελευταίο προγραμματισμό) τότε πολύ απλά το moutune είναι για κλοτσιές και όχι μόνο η mountune που κάνουν τώρα (εδώ και πολύ καιρό για ακρίβεια) τους κινέζους αλλά και ο μαστρο μάστορας που εδώ και σχεδόν 6 μήνες τον παιδεύει …και καλά θα βρεθεί η λύση θα το φτιάξουμε κλπ. Προσωπικά και από την mountyne σαν εταιρία περίμενα κάτι πολύ καλύτερο από θέμα αντιμετώπισης στο πρόβλημα. Τους έχει στείλει ο Μπάμπης πόσα mail με δυναμομετρήσης μέχρι και αναλυτικά data logging τους έχει στείλει και αυτοί πολύ απλά τον ξύνουν. Το αμάξι είναι πολύ πλούσιο από πρόγραμμα και γενικά πολύ φοβάμαι ότι  οι αδ…..ρες δεν μπορούν να το φτιάξουν και ότι δεν είναι αυτό που υπόσχονται. Από την στιγμή που ο μάστρο μάστορας λέει ότι το έχει κάνει έτσι όπως το λένε οι Άγγλοι (άντε να ξέρεις βέβαια ότι ισχύει κάτι τέτοιο)και από τους άγγλους δεν δίνουν κάποια λύση στο πρόβλημα τότε καλύτερα να τα ξηλώσει όλα από πάνω και να του δώσουν τα λεφτά του πίσω που τον ταλαιπωρούν εδώ και πόσο καιρώ.


@Πάνο συγχαρητήρια για το αμάξι σου!!!

@Γιώργο χάρηκα για την γνωριμία και για το φιλικό τόνο που κρατάς… να χαίρεσαι το καμάρι σου!



εγω πιστευω οτι το προβλημα ειναι στους εκκεντροφορους.........δεν εδειξε σε καμια μπαντα στροφων οτι πηρε κατι απειροελαχιστο..........πχ..εαν ηταν λιγο πιο αδυναμο χαμηλα αλλα στα ψηλα ανοιγε θα εδειχνε οτι κατι διαφορετικο εχουν οι εκκεντροφοροι..............δηλ με παραξενεψε η συμπεριφορα του αυτοκινητου στα ψηλα σε σχεση με του πανου..............του πανου παει καλα για ΦΠΕ σε ολη την μπαντα των στροφων........του μπαμπη μαλλον εκει εχει θεμα και αν δεν γινει καλυτερο δυστηχως πεταμενα λεφτα............θελω να πιστευω οτι μια ψυχη ΠΡΕΠΕΙ να βοηθησει τον φιλτατο μπαμπη...........εκτος και αν σε αυτο ειναι ηδη διπλα του..........αυτα!!!!!!!
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Το αμαξι οπως παει δεν εχει καμια σχεση με αυτο που επρεπε να ειναι και αυτο το ξερω απο την αρχη.Οσον αφορα για το να ψαξω τι φταιει δεν ειναι δουλεια μου,εγω οτι ειχα να κανω το εκανα και με το παραπανω και απο εκει και περα αλλοι εχουν το προβλημα.

Το αμαξι μου εχει μια διαφορα σε σχεση με του Πανου 3ες και 4ες και περισσοτερο 4ες που βγαζει λιγο παραπανω δυναμη αλλα δεν μπορει να την δειξει γιατι μπαινει σε κοφτη.Του Πανου παει σαφως καλυτερα 1ες,2ες και ειναι ενα καλο πρωτο σταδιο.
Το δικο μου παει απλα σαν πρωτο σταδιο και ειναι ντροπη να το αποκαλει καποιος εκκεντροφορατο η οτιδηποτε αλλο.Στα βιντεακια υπαρχουν διαφορες στα πατηματα γιατι κανω εγω διαφορετικες αλλαγες,σε αλλο φασμα στροφων ωστε να βγαλω καποια συμπερασματα.

Η προσωπικη μου ταπεινη αποψη ειναι οτι το κιτ της Mountune ειναι για τον πεοντα.Δεν ξερω τι φτιαχνει για τα υπολοιπα αμαξια αλλα για το μκ7 δεν δουλευουν.Το μονο που αξιζει η εξατμιση ολα τα υπολοιπα ειναι....

Οσον αφορα τα εκκεντρα,ναι οπως βλεπουμε απο το αμαξι μου ειναι lite,οπως επισης ειναι και τα 270 της piper και τα 285 που ειναι πιο αγρια(ποσο σε σχεση με αυτα που φοραω αγνωστο)για να δουλεψουν σωστα θελουν ροικη-συμπιεση και κατι ψιλα ακομα.Αλλιως αμα τα βαλεις ετσι πανω δουλεια δεν κανεις.Και αυτα τα λεω γιατι εχω μιλησει με την piper.

Απο εκει και περα δεν χρειαζομαι κανεναν να με παρει απο το χερι,οση βοηθεια χρειαστηκα την ειχα και την εχω απο τους δικους μου ανθρωπους,ενω αντιθετα η υποστηριξη της Mountune ηταν και ειναι για τα γελια.Μονο για καμια μαλακιτσα ειναι να σου απαντησουν και στα πραγματα ουσιας που ρωταω εγω απαντηση καθαρη δεν παιρνω.
Πρεπει μαλλον να ειμαι ο μοναδικος πελατης που δεν συμβιβαζεται με μετριοτητες και δεν μασαει να πει να πραγματα οπως ειναι και οχι οπως θα ηθελε να ειναι.

Γιωργο χαρηκα που σε γνωρισα και ευχαριστω που ηρθες,θα τα ξαναπουμε και παλι ελπιζω ειτε σε κανενα πατηματακι ειτε και για κανενα καφε(ειχε λιγο ψυχρα εκει πανω  giggle).Δεν ξενερωνω με το αμαξι μου,απλα απο την αρχη εψαχνα καποιον να μου δωσει μια καθαρη απαντηση αν αυτο ειναι το mr155.Tελικα κακως εψαχνα γιατι ο μονος αξιοπιστος να δωσει αυτη την απαντηση ημουν μονο εγω.

Η βελτιωση δεν τελειωνει ποτε και εγω σιγουρα δεν εχω τελειωσει με αυτο το αμαξι.Απο μια αποτυχια το μονο που μπορω να κρατησω ειναι την γνωση που αποκομισα,εξαλλου αυτα τα εχουν οι βελτιωσεις.
Καλα ειναι τα λογια και τα μπακαλιστικα αλλα αμα δεν δοκιμασει καποιος,ωστε να δουμε ολοι τα αποτελεσματα ολα τα αλλα παραμενουν θεωριες.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
pitbull said:
Η βελτιωση δεν τελειωνει ποτε και εγω σιγουρα δεν εχω τελειωσει με αυτο το αμαξι.Απο μια αποτυχια το μονο που μπορω να κρατησω ειναι την γνωση που αποκομισα,εξαλλου αυτα τα εχουν οι βελτιωσεις.
Καλα ειναι τα λογια και τα μπακαλιστικα αλλα αμα δεν δοκιμασει καποιος,ωστε να δουμε ολοι τα αποτελεσματα ολα τα αλλα παραμενουν θεωριες.
Αυτό ξανπα πες το Μπάμπη
Αν δεν την πατήσεις δεν θα μάθεις
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Τι να σου πω τωρα απο το βιντεακι.
Αμα δεν δοκιμασουμε να δουμε διαφορες εγω απο βιντεακια δεν βγαζω ακρη,μπορει να το πεταει σε κανα γρεμο.

Δειχνει οτι παει καλα και σε σχεση με το δικο μου καθε ταχυτητα βγαζει περισσοτερα χλμ.Αυτο ειτε οφειλεται απλα στο στροφομετρο του ειτε επειδη ειναι εκδοση titanium εχει πιο μακρυ σασμαν.Το παλικαρι ειναι Γαλλια και δεν το εχει δυναμομετρησει αλλα και οσοι τα εχουν δυναμομετρησει και εχουν δει νουμερα  :eek: ειναι ευχαριστημενοι επειδη φορανε Mountune και απο το πως παει το αμαξι.

Ε και το δικο μου απο μαμα σε αυτο που ειναι τωρα ειναι η μερα με την νυχτα.Και?
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Η δική μου άποψη είναι ότι, με μπακαλιστικους υπολογισμούς το αυτοκίνητο του Μπάμπη  έχει πάρει πάρα πολύ (2 κολόνες σε σχέση με ενα εργοστασιακό mk7)! Το ότι πάει μαζι μέχρι 4τες κόφτη  είτε απο 2ρες ειτε απο 3τες με ενα  πρώτο στάδιο mk7 δεν πάει να πει οτι δεν εχει πάρει πολυ απο δύναμη! Πρόσφατα οδήγησα ενα mk7 εργοστασιακό μετα από πολυ καιρό και ξενερωσα πραγματικά!
Απο κει και περα ομως το αυτοκίνητο δεν αποδίδει τα πρέπον και για το κόστος αλλα για αυτά που υπόσχεται η  mountune!
Εγω πιστεύω ότι σαν εταιρία είναι όπως το είπε ο Στέφανος "πολύ light"!
Η mountune με την συνεργασία που κάνει με την ford βελτιώνει όντως τα αυτοκίνητα αλλα αρκετα ήπια για διάφορους λόγους.Για κάποιον ο  οποίος θέλει μονο να σβελταρει το φιεστακι άνευ χρημάτων είναι ότι πρέπει, για κάποιον όμως που ασχολείται με αυτό το χόμπι και μπαίνει στην διαδικασία δυναμομετρησεων και
δοκιμών δεν αξίζει καθόλου!!!

Απο εκεί και περα διαβαζω που γράφετε οτι με άλλους εκκεντροφορους το αυτοκίνητο χτυπάει ανετα τα 160αλογα!
Εγω θα απαντήσω οτι η M-SPORT βγάζει το αγωνιστικό mk7 με σφυριλατα μπιστονια, κανιβαλους εκκεντροφορους,ξηρό καρτερ, συμπιεσεις και χιλια δυο ακόμα στα 180 αλογα!


Εγω θα πω ενα ακόμα μπράβο στον Pitbull για την υπομονή του με αυτούς που έμπλεξε και του εύχομαι να επιμείνει μέχρι να δει την fiestaρα ετσι οπως θέλει!  ;)1
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
pitbull said:
Ε και το δικο μου απο μαμα σε αυτο που ειναι τωρα ειναι η μερα με την νυχτα.Και?


φανταζομαι θα το χεις δει...

http://www.youtube.com/watch?v=GbHBHPBXd00




ρε συ μπαμπη εδω μιλαμε για χαοδη διαφορα απο τα πρωτα μετρα..εσυ τοσο δηλ. εχεις παρει απο μαμα που ησουν?ή μαλλον ποσα αμαξια εχεις παρει απο μαμα που ησουν?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Περικλή είναι δύσκολο να συγκρίνεις ένα βίντεο από στάση και χωρίς να ξέρουμε πως κατέβηκαν τα αυτοκίνητα στη κόντρα. Η διαφορά πραγματικά είναι πολύ μεγάλη πάντως!
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Παιδια εγω δεν θα κατσω να σχολιασω καθε βιντεακι στο youtube για το πως παει το αμαξι του καθενα με το κιτ.
Με μαμα δεν εχω δοκιμασει αλλα αμα δοκιμασουμε θα εχουμε το χαος(οπως λετε).Ησουν μεσα στο αμαξι,αμα δεν παταγαμε και καναμε βολτα ποια θα ηταν η αποψη σου οτι παει η οτι δεν παει?

Απο εκει και περα το συγκεκριμενο Περικλη ειναι απο σταση και εκει παιζουν και αλλα πραγματα ρολο.Οσον αφορα το συγκεκριμενο αμαξι ειναι χωρις καταλυτη,οπως και σε καποια αλλα βιντεακια που φαινεται να πηγαινει τον κωλο του και να εχει αναμενο check engine.Τωρα αν αυτο η το αλλο η το περα-δωθε με το 155 παει καλυτερα απο το δικο μου δεν ξερω,μπορει ορισμενα να πηγαινουν λιγο καλυτερα λογο αυτοκινητου και λοιπα.Αμα δεν δοκιμασουμε δεν θα μαθουμε,τα βιντεακια δεν μου λενε τιποτα,μπορει ο αλλος να ειναι κουλος.

Εμενα το αμαξι εχει κλεισει συνολο ενα μηνα στο συνεργειο,εχει αλλαξει τρεις φορες θεση στα εκκεντρα και εχει περαστει το προγραμμα 7 φορες μπορει και παραπανω.Εχω δοκιμασει συνολικα τρια προγραμματα και οι διαφορες που εχω δει ειναι της ταξης των 2-3 ιππων.Αν καθε φορα που αλλαζαμε κατι στο αμαξι εκανα δυναμομετρηση δεν θα με εφταναν 500 ευρω.

Αν απο τα βιντεακια φαινεται οτι το mountune δουλευει εγω θα μπορουσα να παραθεσω δυναμομετρησεις απο αλλα αμαξια με το κιτ που λενε το αντιθετο.

Τωρα αν πραγματι δουλευει στην Αγγλια και εδω Ελλαδα ο Καρανικολας δεν μπορει να περασει δυο εκκεντρα σωστα(που μπαινουν οπως τα μαμα) τι να πω  :-X .Αντε την πρωτη εκανε λαθος,τις αλλες δυο τι εγινε?Και εφοσον το προγραμμα κατεληξαν οτι περναει χανουμε 15 αλογα και 2κιλα ροπη απο λαθος θεση στα εκκεντρα?Αυτο δεν γινεται,παρα μονο θα γινοταν αν και τα εκκεντρα και το προγραμμα ηταν ολα λαθος.

Αντε πες οτι ο Καρανικολας δεν βγαζει ακρη για καποιο λογο οι αδερφες με τοσα πραγματα που τους εχω στειλει γιατι δεν βγαζουν ακρη?Δεν μιλαω μονο για δυναμομετρησει αλλα οπως ειπε ο Νικολας αναλυτικα data log  του αυτοκινητου που αν καποιος με γνωση τα κοιταγε θα εβλεπε αν το αμαξι εχει καποιο θεμα και που να εστιασει.Εδω μεχρι λογκαρισμα πανω στο δυναμομετρο εκανα...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread