Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

captain556

Original poster
Rookie
Nov 6, 2013
16
0
1
Σημερα εφαγα το πρωτο ξενερωμα με το fiesta μου που το εχω 4 ημερες μονο.
Ημουν καπου σταματημενος ,βλεπω να ερχετε ενα αμαξι απο πισω και ανεβαινω αποτομα σε μια εισοδο γκαραζ ,και ακουω τον ηχο του χτυπηματος κοντα στον προφυλαχτηρα ή καπου στο καρτερ ,οχι ιδιαιτερα βιαιο.Στον προφυλακτηρα δεν ειδα καποια ζημια ,ουτε στην οδηγηση ακουσα καποιο περιεργο ηχο.

Στο συνεργειο ειναι να παω οταν συμπληρωσω 5000 χλμ για αλλαγη λαδιων ,οποτε σε κανα 3μηνο υπολογιζω.
Να περιμενω μεχρι τοτε η να πεταχτω καμια βολτα απο την αντυπροσοπεια να το δουνε ?

Αν δεν εχει παθει καμποια ζημια χρεωνουν κατι ,ξερει κανεις ?
(Στην ford-Σφακιανακης θα το παω στην Βουλιαγμενης.)
 

gaaragr

Member
Mar 27, 2013
121
0
16
πολυ πιθανον να βρηκες στην ποδια και να ακουστηκε ετσι! Λογικα δεν θα ειναι τιποτα,γενικα η ποδια του φιεστα ειναι λιγο χαμηλη σε σχέση με το υπολοιπο αμαξωμα(3-4 δαχτυλα)
Και εμενα μου ειχε βρει στην αρχη και εκανε ετσι αλλα αμα το δεις προσεκτικα απο μπροστα ή πλαγια το πρωτο πραγμα που θα βρει ειναι η ποδια οποτε μην αγχωνεσαι.
 

Zauro

Pro Member
Jul 6, 2013
386
0
16
42
Πειραιάς
Εμένα έχει κάτι ωραίες χαρακιές από κάτω η μάσκα από κάτι ωραία στενά στη Νίκαια με χαράδρες... μαγεία... θα το συνηθίσεις, βρίσκει συχνά  ssorry
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Α,πρέπει να ανεβάσω 2-3 φωτό απο το δικό μου,χαμηλωμένο μόλις 3cm .
Θα σας κοπούν οι υποχονδρισμοί,μαχαίρι!
 

captain556

Original poster
Rookie
Nov 6, 2013
16
0
1
Κατάλαβα ,ειναι γενικό το πρόβλημα δηλαδή ,τουλάχιστον μου έφυγε το άγχος.
Μα μου φάνηκε περίεργο ,διότι δεν το έχω χαμηλώσει ,ούτε ανέβηκα κανένα ψηλό πεζοδρόμιο ,ανηφορική είσοδος γκαράζ ηταν και είχε και το τσιμεντένιο σαμαράκι που βάζουνε.
 

stelios-x

Hero Member
Rookie
Dec 18, 2013
20
0
0
athens
εμ εσύ ήθελες και τα έπαθες  :D…χαμήλωμα και ελλάντα;;;δεν πάνε πακέτο εκτός αν κυκλοφορείς μόνο σε τίποτα αττική οδό και τέτοια που είναι βούτυρο…
 

aggelos7

Member
Feb 17, 2014
104
0
0
44
Πειραιάς
αυτη η Νικαια με εχει πεθανει και εμενα. Αν δεν οδηγησεις σαν γρια μεσα στα στενα την εκατσες...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
aggelos7 said:
αυτη η Νικαια με εχει πεθανει και εμενα. Αν δεν οδηγησεις σαν γρια μεσα στα στενα την εκατσες...
Έλα να σου μάθω τις καλύτερες διαδρομές για να μην έχεις θέματα ;)
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Φίλε μου καταρχήν καλορίζικο και καλοτάξιδο.  Αυτός ο ήχος που άκουσες ήταν η μάσκα που έχει από κάτω όπως είπαν και οι άλλοι. Αλλά μη σε στεναχωρεί δεν είναι τίποτα.
Εμένα 2 μήνες μετά από την αγορά και 2 μέρες πριν από 4μηνο ταξίδι με τη δουλειά μου στο εξωτερικό, με τράκαρε μια που βγήκε από στοπ και μου έκανε 2.500 € ζημιά. Το κακό είναι ότι ο πατέρας μου για λόγους απόστασης το πήγε στον Παζαρόπουλο.
Και να σου πω και κάτι για να το γνωρίζεις, σε αμάξια μέχρι 1 χρόνου αν χτύπα ξύλο σε τρακάρουν όλα τα ανταλλακτικά από τον νόμο μπαίνουν καινούργια. Μην σου πει κανένας εμπειρογνώμονας ότι δεν σε καλύπτει η ασφάλεια και άλλα τέτοια.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
ΘΟΔΩΡΗΣ MK7 said:
Και να σου πω και κάτι για να το γνωρίζεις, σε αμάξια μέχρι 1 χρόνου αν χτύπα ξύλο σε τρακάρουν όλα τα ανταλλακτικά από τον νόμο μπαίνουν καινούργια. Μην σου πει κανένας εμπειρογνώμονας ότι δεν σε καλύπτει η ασφάλεια και άλλα τέτοια.

Θοδωρή,  offtopics  αλλά γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι μέχρι 5 χρόνια έχεις δικαίωμα να βάλεις καινούρια ανταλλακτικά, μετά οι ασφαλιστικές σου κάνουν μείωση στην αποζημίωση, ανάλογα την παλαιότητα.
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
kostg said:
Θοδωρή,  offtopics  αλλά γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι μέχρι 5 χρόνια έχεις δικαίωμα να βάλεις καινούρια ανταλλακτικά, μετά οι ασφαλιστικές σου κάνουν μείωση στην αποζημίωση, ανάλογα την παλαιότητα.
Δεν υπαρχει ομως κανας τετοιος νομος,δικος τους νομος ειναι αυτος,γτ αν πεις πχ παω δικαστικα τα παιρνεις τα λεφτα σου.

Ερωτηση,στα δικα μας που μεταχειρο δν βρισκεις,τι κανεις?
 

aggelos7

Member
Feb 17, 2014
104
0
0
44
Πειραιάς
scorpion said:
Έλα να σου μάθω τις καλύτερες διαδρομές για να μην έχεις θέματα ;)

χαχα. εξαρταται που βρισκεσαι. Εγω απο Περιβολακι, Κονδυλη, Ιωνιας,Καισαρειας και Κυπρου οποτε παω συχτυριζω κανονικα. Παλι καλα που εφτιαξαν και τον δρομο μπροστα απο το σπιτι μου το προηγουμενο καλοκαιρι (25ης Μαρτιου) και ειδαμε λιγο προκοπη.
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
aggelos7 said:
Παλι καλα που εφτιαξαν και τον δρομο μπροστα απο το σπιτι μου το προηγουμενο καλοκαιρι (25ης Μαρτιου) και ειδαμε λιγο προκοπη.

Τυχερός είσαι.Εχω πάνω απο 3 χρόνια να δώ φρεσκο-στρωμένο δρόμο πέριξ του Αιγάλεω.Αν δέν ήταν κάτι μπαλώματα (30x30cm) που κάνουν μια στο τόσο,θα είχα ξεχάσει και την μυρωδιά της πίσσας!
 

kimon

New member
Jul 19, 2015
53
2
8
Πριν περίπου 1μησι μήνα,βρήκα κι εγώ από κάτω σε μια διασταύρωση στο Χαλάνδρι (στην Εθν.Αντιστάσεως).Ήταν κατά μήκος του δρόμου,επίτηδες σαν χαντάκι για να παροχευτεύονται τα βρόχινα νερά.Είχα ελάχιστα km/h (κάτω από 30),γιατί έβγαινα από το στενό στην Εθν.Αντιστάσεως,οπότε ήμουν σχεδόν τσουλιστός.Άκουσα κι εγώ αυτό το θόρυβο από το μαύρο πλαστικό της ποδιάς που εξέχει κι επειδή το αμάξι κάτω από την μπροστινό προφυλακτήρα ήταν άθικτο δεν έδωσα σημασία.
Η μητέρα μου όμως, πρόσεξε πως στην πυλωτή στο σημείο που το παρκάρω,έχει λίγο ποτήσει το μωσαϊκό με λάδι.Μετρώντας με τη βέργα το λάδι,όντως έχει χάσει περίπου το 1/3 της και πρόσθεσα.Δε μπορεί να θυμηθεί αν είναι έτσι η πυλωτή εδώ και 1-1μησι μήνα ή κανένα 3-4μηνο.Το λέω αυτό γιατί πριν 5 μήνες το είχα πάει για to 1ο service (αγορά 7/2015) και υποψιάζομαι μήπως δεν έσφιξαν καλά καμιά τάπα (έχει γίνει παλιά σε αμάξι του πατέρα μου) και χάνει λίγο λάδι.Αλλιώς,φοβάμαι το πιθανότερο είναι να ράγισε κανένα κάρτερ.Αλλά,είναι δυνατό να βρίσκεται τόσο χαμηλά και να είναι τόσο ευαίσθητο το κάρτερ;Ή μήπως ήταν ελλατωματικό από τη μάνα του;

Μες στη βδομάδα θα πάω να σηκώσουν το αμάξι εδώ κοντά στη γειτονιά μου,να γίνει μια 1η διάγνωση κι αν θέλει ανταλλακτικό δυστυχώς με βλέπω αντιπροσωπεία.  :(
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread