Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
παιδια σημερα καθως πηγαινα για μπανιο στη θάλασσα μου ανεβασε κόκκινο η θερμοκρασια το σταματησα στο σπιτι και ανοιξα καπο και εβγαλα τον θερμοστατη το ειχα το ανταλλακτικο για ωρα αναγκης τον αλλαξα λεω τωρα ολα οκ αδειαζω το αντιψυκτικο μια που αλλαξα θερμοστατη καλο ειναι να το αλαζουμε μιας και φευγει μεγαλη ποσοτητα βγαζω το κολάρο απο το ψυγείο γιατι η βιδα σπαει για αστειο και εβγαλε την αρτα με τα γιάννενα τετια λασπουρα δε εχω ξαναδει τωρα το αφησα οπως ειναι και ρωτω τωρα εχω δει καποια καθαριστικα ψυγειου αλλα φοβαμαι μην κανουν ζημια και αρχιζουν να τρύπανε κολαρα κ.τ.λ ειδα ομως ενα της liqui molly radiator cleaner γνωστη μαρκα για τετοιο προιον τι λετε να το δοκιμασωμ βρε παιδια?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μου κάνει εντύπωση που έβγαλε λάσπη το ψυγείο σου. Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει; Μήπως περνάει λαδάκι στο κύκλωμα ψύξης και σου το λασπώνει;
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
kostg said:
Μου κάνει εντύπωση που έβγαλε λάσπη το ψυγείο σου. Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει; Μήπως περνάει λαδάκι στο κύκλωμα ψύξης και σου το λασπώνει;
λασπη εννοώ πολλα άλατα εχω λιγα χιλομετρα και κολλησε πρωτα απο ολα ο θερμοστατης τον άλλαξα  έβγαλα το κολάρο απο το ψυγειο και εβγαιναν μεγαλη μαζα αλατα σαν λασπη για αυτο ειπα λασπουρα δεν νομιζω να ειναι φλαντζα γιατι δεν μου βγαζει καπνους απο πισω η το αντιψυκτιο σαν μαγιονεζα μπορει να φταιει που μου  εβαλαν στην αρχη αντιψυκτικο g12 με νερο βρυσης.
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
mk1 Stelios said:
Το μοτερ δεν φοραει g12 . Τωρα αν εγινε μιξη με το παλιο....
πριν ενα χρονο σε αλλο ποστ ειχα γραψει οτι μου ειχαν βαλει λαθος ανιψυκτικο με νερο βρυσης και εγω το ειχα αλαξει μονος μου το ειχα κανει ενα ξεπλυμα μονο αρα δεν το εκανα καλα θα παω αυριο να παρω αυτο το liqui Molly radiator cleaner εχω μια απορια το μπουκαλι ειναι 300ml και ενα μπουκαλι καλυπτει εως 10 λιτρα το κυκλωμα ψυξης μας ειναι 5 λιτρα υπαρχει περιπτωση να μου τρύπησει το ψυγειο η τα κολαρα
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
mk1 Stelios said:
Όταν λες ότι το άλλαξες μόνος σου?
Εβαλες αναλογία 50-50? Έβαλες νερό βρύσης? Ξεπλυμα με σκέτο νερο εγώ θα έκανα στην θέση σου.
ναι το ειχα κανει με ford super plus 2.5 lt και νερο βρυσης 2.5lt δηλαδη αναλογία 50 50 αλλα το ξεπλυνα μονο μια φορα αρα εχουν μείνει μεσα κατάλοιπα απο το g12 το 2013 το ειχα παει σε ενα συνεργείο και μου εβαλε αναλογια 40 60 g12 νερο βρυσης.
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
mk1 Stelios said:
ναι ήθελε 3-4 φορές να δουλέψει με σκέτο νερό (να δουλέψει ο θερμοστάτης) και να το αδειάζεις.
πως θα το καθαρισω το ψυγειο με νερακι βρυσης η απιονισμενο αγορασα 3 μπουκαλια αντιψυκτικό ford super plus να πω και κατι αλλο σε ενα φιλο μου που το ειχα κανει αλλαγη αντιψυκτικόυ με παρομια ιστορια με την δικια μου του το ξεπλυνα 4 φορες και το δικο του πεταει θερμοκρασια μεχρι τη μεση τωρα στις ζεστές το μονο πρόβλημα ειναι το σπαστικο βεντιλαντερ σου παιρνει  τα αυτια και κατι τελευταιο και σημαντικο και οφφ τοπικ μην πηγαίνετε το αυτοκινητο οπου να ναι οι μηχανικοι το μονο που ξερουν ειναι να τα παιρνουν και βαζουν πανω σαβουρες λαδια φιλτρα που δεν ταιριαζουν με τις προδιαγραφες του αυτοκινητου και μετα απο λιγο καιρο πληρωνεις τα διπλα γιατι αρχιζουν οι βλαβες πιο καλο ειναι να αγοραζεις εσυ τα ανταλλακτικά και να στα περνανε μπροστα σου.
 
Απιονισμενο δεν βαζεις καθολου. Νερο βρυσης . Θα το αηνεις να λειτουργει αρκετα το μοτερ. Θα περιμενεις να κρυώσει και θα το αδειαζεις. Ξανά γέμισμα, πάλι περίμενε....μέχρι που θα δεις τα νερά να παραμένουν καθαρά ,χωρίς ίχνος χρώματος. Το κάτω κολάρο του ψυγειου θα ανοιγεις για το άδειασμα.
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
mk1 Stelios said:
Απιονισμενο δεν βαζεις καθολου. Νερο βρυσης . Θα το αηνεις να λειτουργει αρκετα το μοτερ. Θα περιμενεις να κρυώσει και θα το αδειαζεις. Ξανά γέμισμα, πάλι περίμενε....μέχρι που θα δεις τα νερά να παραμένουν καθαρά ,χωρίς ίχνος χρώματος. Το κάτω κολάρο του ψυγειου θα ανοιγεις για το άδειασμα.
με το καλοριφέρ στο τερμα για να μην υπερθερμαινεται ο κινητηρας σωστο η λαθος
 

kouv

Member
Oct 3, 2013
134
0
16
33
Καλαματα
Αν και δεν είναι το σωστό θέμα δεν έβρισκα κάποιο άλλο. Ξαφνικά και ενώ έχω φτάσει στον προορισμό μου  Βόνιτσα Αιτολοκαρνανιας παρκάρω προκειμένου να ξεφωρτοσω το αμάξι, αφού τελείωσα κοιτάω κάποιο υγρό να τρέχει κάτω από την μηχανή. Βλέπω ότι το υγρό είναι κόκκινο άρα είναι παραφλου κοιτάω το παγουρι έχει αδειάσει. 1)απο που μπορεί να χάνει;
2)αυριο το πρωί θα πάω να πάρω να βάλω και θα το κοιτάω συνέχεια μην αδειάσει, υπάρχει πρόβλημα μέχρι να γυρίσω να το πάω στον μηχανικό μου στην Αθήνα; 3) υπάρχει περίπτωση να έχει σπάσει το παγουρι;

ΥΓ νομίζω ότι τα παγουρια χαλάνε συνέχεια στο συγκεκριμένο μοντέλο.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Γέμισέ το και δες από που χάνει. Λογικά το παγούρι είναι. Προσωπικά δε θα ρίσκαρα να φτάσω στην Αθήνα με ραγισμένο παγούρι..
 

kouv

Member
Oct 3, 2013
134
0
16
33
Καλαματα
Γέμισα το πάρουμε. Πήγα σηκωσα το αμάξι και είδα ότι έχει διαρροή από εκεί που είναι ο θερμοστάτης. Υπάρχει ένα πλαστικό πλακουτσοτο και χάνει.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Καπάκι θερμοστάτη. Ωχ... Έχει δουλίτσα για να φτιαχτεί, δεν είναι κανένα τρελό ποσό όμως.
 

kouv

Member
Oct 3, 2013
134
0
16
33
Καλαματα
Κώστα το ξέρω ότι δεν είναι κανένα μεγάλο πόσο,  είδη μου έχουν πει κωδικό ανταλλακτικου,  το θέμα είναι ότι είμαι διακοπές,  πρέπει να λύσης δυναμό για να μπορέσεις να το βγάλεις και δεν έχω κάποιο μηχανικό που να εμπιστεύομαι  για την σωστή δουλειά. Προς το παρών δεν κάνω κάτι μέχρι να γυρίσω Αθήνα και κοιτάω συνέχεια να έχει νερό και κουβαλαω μπιτονια μαζί μου.
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
kouv said:
Κώστα το ξέρω ότι δεν είναι κανένα μεγάλο πόσο,  είδη μου έχουν πει κωδικό ανταλλακτικου,  το θέμα είναι ότι είμαι διακοπές,  πρέπει να λύσης δυναμό για να μπορέσεις να το βγάλεις και δεν έχω κάποιο μηχανικό που να εμπιστεύομαι  για την σωστή δουλειά. Προς το παρών δεν κάνω κάτι μέχρι να γυρίσω Αθήνα και κοιτάω συνέχεια να έχει νερό και κουβαλαω μπιτονια μαζί μου.
ο θερμοστατης δεν ειναι στο δυναμο αλλα διπλα στη μπαταρια ενα διπλο πλαστικο παλουκι που πηγαινουν 2 σωληνες απο πανω ακριβως ειναι ο πολλαπλασιαστης αλλα πρεπει να βγει ο παπας εκτος αν λες εκει μπρωστα διπλα στο δοχειο του αντιψυκτικου
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread