Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Εδω και μερες ειχα παρατηρησει στην οπισθεν ενα βουητο....Ξεκινησα λοιπον σημερα και πηγα και το κοιταξα...Ο μηχανικος μου ειπε οτι αυτο ειναι φυσιολογικο και οτι γινεται οταν εχεις μισοπατημενο τον συμπλεκτη και πατας γκαζι....Σε περιπτωση που το ακουσει καποιος αλλος να μην ανησυχισει...Ειναι φυσιολογικο...
 

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Απ οτι μου ειπε εμενα ο μηχανικος που το ακουσε,μου λεει ειναι λογικο...Ειναι το σημειο που εχεις μισοπατημενο τον συμπλεκτη και πατας γκαζι...Προσωπικα εμενα δεν με εχει καθυσιχασει γιατι κανα δυο φορες το εχω ακουσει και στην πρωτη...  :-\ Και επισης σε κανενα αλλο αμαξι απ οσα εχω οδηγησει δεν ακουω τετοιο θορυβο..
 

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
κ εμένα δεν μου φάνηκε κ πολυ καλό μετά πο 1 χρόνο + θυμήθηκε να το κάνει;;;;

+1 ούτε εγω έχω ξανα ακούσει τον συγκεκριμένο θορυβο σε κάποιο άλλο...

λογικό είναι απο ποιά άποψη.....;;;;;;;

δεν ξέρω  :-\
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Εμενα παντως ρε παιδια το mκ6 δεν κανει κατι αντιστοιχο ειτε εχω μισο πατημενο συμπλεκτη ειτε οχι.Δεν το πατε σε κανα μηχανικο εκτος αντιπροσωπιας να του ριξει μια ματια γιατι μου ακουγεται περιεργο.Δηλαδη Vouts ο μηχανικος το οδηγησε το αμαξι και σου το ειπε αυτο η εβγαλε πορισμα απο τα λεγομενα σου?Γιατι αμα εβγαλε πορισμα απο τα λεγομενα σου χαιρετισματα.
 

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
κ αν δεν το κάνει παρουσία του μηχανικού γιατί αυτό γίνεται συνήθως....
όταν το πας στο "γιατρο" περνάνε όλα τα συμπτώματα κ δε βρίσκει τίποτα....
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
pitbull said:
Εμενα παντως ρε παιδια το mκ6 δεν κανει κατι αντιστοιχο ειτε εχω μισο πατημενο συμπλεκτη ειτε οχι.

To mk6 εχει αλλο χαρακτηριστικο θορυβο οταν πατας συμπλεκτη το οποιο
ειναι φυσιολογικο
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ναι κανει ενα ψιλο θορυβο οπως ολα,αλλα δεν το λες βουητο και ειναι τοσο απαλος που δεν σε ανησυχει καταλαβαινεις οτι ειναι φυσιολογικο.Το καλυτερο ειναι ο μηχανικος να κανει test drive το αμαξι,τωρα αμα δεν το κανει συνεχεια......τον βαζεις μεσα μεχρι να το κανει ξερω'γω.
 
Υπάρχουν θόρυβοι απο την ολίσθηση του δίσκου με το βολάν την ωρα της ημισυμπλεξης!
Υπαρχουν θόρυβοι του κιβωτίου στην οπισθεν που το ακους σαν τηλεκατευθηνόμενο μπαταρίας
Υπαρχουν θόρυβοι απο τα ρουλεμάν του διαφορικού που τα ακούς στην πορεία

..τα προβλήματα τα σοβαρά ξεκινάνε απο την στιγμη που αρχίζει το κιβωτιο να μην δέχεται τις ταχύτητες..να τις πετάει και απο την στιγμή που θα αρχίζει να κάνει βουητό συνέχεια!!
 

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
το κιβώτιο είχε πρόβλημα να δεχθεί τις ταχύτητες εξ αρχής.... είναι φυσιολογικό είπαν για το συγκεκριμένο μοντέλο κ ως καινούριο ήταν λογικό στο πρώτο service μπήκε λιπαντικό στο κιβώτιο κ καλυτέρεψε λιγο οι "δύσκολες" ταχύτητες η όπισθεν κ η 2α

τον θόρυβο τον άκουσα προχτες πρώτη φορά συνεχόμενο βουητό έντονο.... 4 φορές ακούστηκε κατα διάρκεια παρκαρίσματος.... δεν το κάνει συνέχεια χθες το βράδυ δεν το έκανε στις 3 φορες που παρκαρα....
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι φυσιολογικο να μην παιρνει τις ταχυτητες......Εγω θελω να δουλευουν ολα στην εντελεια τωρα το τι λενε οι μηχανικοι πολλες φορες τα ακουω βερεσε.Οι πιο εμπειροι ας μας δωσουν τα φωτα τους.
 

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
ποιος δεν θέλει να δουλεύουν όλα τέλεια........;;;; όταν πας σε 2-3 κ σου λένε το ίδιο πράγμα το δέχεσαι άσχετα αν δε σ' αρέσει...
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Αμα το ειπαν 2-3 τοτε κατι παραπανω θα ξερουν,τι να πω δεν ξερω καποια πραγματα δεν τα πολυ καταλαβαινω και σπαζομαι.
 

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Δηλαδη να φανταστω οτι ειμαι στην black list!!!!!Εμενα εκτος απο το βουητο μου εχει πεταξει και κανα δυο φορες την οπισθεν....Το αμαξι το οδηγησε ο μηχανικος σε μια αλανα και το εκανε κανονικα...Και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο...Εγω υποθετω οτι το θεωρησε φυσιολογικο απο την αποψη οτι οταν πηγα το αμαξι δεν ειχε καν στρωθει...Ειχε 1800 χιλιομετρα πανω...Θα το παω την παρασκευη ξανα να μου πουν τι παιζει...
 

dimos

New member
Oct 29, 2010
58
1
8
Τελικά vouts τι είναι αυτό το βουητό στη όπισθεν?
 

vouts

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Ποτε δεν μου εξηγησαν τι ακριβως ειναι...Το μονο που μου ειπαν ειναι οτι ακουγεται στην κατασταση που εχεις πατημενο μισο συμπλεκτη και πατας γκαζι....Εμενα εξακολουθει να το κανει....Προσωπικα δεν εχω ακουσει αλλο αμαξι που εχω οδηγησει να το κανει αυτο...
 

dimos

New member
Oct 29, 2010
58
1
8
Τελικά τι γίνεται με το περίφημο βουητό?Θα μας εξηγήσει κάποιος τι είναι?Το ακούω και εγώ κάποιες φορές σε ανηφόρα με όπισθεν.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αυτό το βουητό στην όπισθεν που λέτε παιδιά το έχω ακούσει κι εγώ σε mk7. Στο δικό μου πάντως (mk6) δεν το κάνει... Το μόνο θέμα (που έχουν απ' όσο γνωρίζω όλα τα Ford) είναι ότι μπαίνει κάπως δύσκολα η όπισθεν και μερικές φορές γρατζουνάει.
 

kapsalis

New member
Aug 20, 2011
54
0
0
36
Ηρακλειο
στο δικο μου παντως δεν εχω παρατηρησει καποιο βουητο στην οπισθεν.. το μονο που μου κανε εμενα μερικες φορες.. ειναι να μην μπαινει καλα η οπισθεν και να γραντζουναει...
 

billz

Member
Oct 13, 2010
226
0
0
PATRA
Εμενα μου το κανει αυτο μερικες φορες οταν κανω οπισθεν σε ανηφορα,παιζοντας με συμπλεκτη κ γκαζι(ΜΚ6 1.6)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread