Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

akiz90

Original poster
MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Καλό ΣΚ σε όλους. Είπα σήμερα να ασχοληθώ με το να βάλω ένα GPS tracker που πείρα στο αυτοκίνητο. Τελικά την ώρα μου χάλασα και μπερδεύτηκα.  :mad:

Διάβασα το manual και έλεγε πως πρέπει να πάρω μόνιμη παροχή από το καλώδιο της μίζας, προστατεύοντάς το με ασφάλεια 3Α. Άνοιξα λοιπόν τα πλαστικά και βρήκα τη φίσα. Είναι η παρακάτω:

2cx6iwx.jpg


Με το κλειδί έξω έβαλα το (+) του πολυμέτρου μόνιμα στο κόκκινο καλώδιο και άλλαζα το (-) στα 3 άλλα καλώδια (άσπρο/μπλε - κίτρινο - μοβ/πράσινο).  Σε όλα μου μετρούσε 12,4V.

Διάλεξα λοιπόν το κίτρινο και πείρα παράλληλα τάση από κόκκινο(+) και κίτρινο(-). Πρίν βάλω τη συσκευή μου έβαλα μια ασφαλειοθήκη με 3Α ασφάλεια στο (+):

wlburm.jpg


Όλα καλά λέω πάμε να βάλουμε το GPS. Μόλις το συνδέω στη φίσα του, δούλευε αλλά μαζί του αρχίζει να παίζει και  το CD player  :mad: . Το βγάζω λοιπόν και σταματάει και το CD. Τι βλακεία έκανα? Να πήγαινε στο CD το κίτρινο καλώδιο που διάλεξα???

Τέλος δοκιμάζω να βγάλω την ασφάλεια απο την ασφαλειοθήκη, μετράω στα άκρα μετά την ασφάλεια που έβγαλα και έχω πάλι 12V. Πώς έγινε αυτό? Δεν θα έπρεπε με την ασφάλεια εκτός να μην μετράει τίποτα?

Άμα μπορεί κανείς να με βοηθήσει ας πει καμία ιδέα τι πατάτα μπορεί να έκανα. Στην τελική το πάω σε μάστορα αλλά ήθελα να έχω τη χαρά ότι το έκανα μόνος μου!  :D
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν το μετρας καλα, βαλε το (-) του πολυμετρου στο σασι (λαμαρινα χωρις χρωμα πανω, βιδα που βιδωνει σε λαμαρινα, θα βρεις κατω απο το τιμονι και αριστερα προς την πορτα) και μετα δοκιμασε να βρεις το (+). Λογικα χωρις κλειδι θα εχει (+) το κοκκινο και μολις γυρνας το κλειδι στο (2) θα εχει (+) και το κιτρινο. Ετσι πρεπει να κανεις τη συνδεσμολογια.

Υ.Γ. Συναγερμο δεν εχεις; Στη χειροτερη βρες απο που παιρνει ο συναγερμος παροχη και παρε κι εσυ απο τα ιδια καλωδια.
 

akiz90

Original poster
MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Το έκανα παιδιά...το (-) πήγε σε βίδα και από τη φίσα τησ μίζας πείρα μόνο το κόκκινο για να έχει ρεύμα συνέχεια. Αφού δεν χάλασα κανα CD Player πάλι καλά.
 

akiz90

Original poster
MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Αν το GPS δεν μπεί σε sleep mode το βράδυ που το αφήνω λέτε να έχω θέμα με μπαταρία?

Ακόμη άμα βγάλω την ασφάλεια 3Α από την ασφαλειοθήκη, μετράω πάλι 12V. Δεν θα έπρεπε να κόβει μόλις βγεί η ασφάλεια?
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #7
Λοιπον επειδη μπερδευτικα λιγο το παμε απο την αρχη; εχεις εννωσει το κοκκινο με το κιτρινο και εχεις βαλει ασφαλεια μεταξυ τους;
 

akiz90

Original poster
MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Όχι NOS το έφτιαξα αυτό. Νόμιζα το κίτρινο ήταν (-) τώρα έβαλά το (-) σε βίδα και όλα οκ.

Την ασφάαλειοθήκη την έβαλα στο κόκκινο (+) ακριβώς πριν τη συσκευή. Στο κάνω σαν σχέδιο να το δείς:

-------------------[3Α]----- (+) GPS

----------------------------- (-)  GPS

Αν απ' την ασφαλειοθήκη βγάλω την ασφάλεια το GPS εξακολουθεί να παίζει και το καλώδιο φέρνει πάλι 12 V. Δεν θα έπρεπε να κόβει?
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Μετρας και τα 2 ποδαρακια εκει που παει και κουμπωνει η ασφαλεια και εχεις 12ν;;

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1422781675[/time]
Κανε κατι αλλο για σιγουρα!!!βγαλε την ασφαλεια και μετρα στο gps το μαυρο(-) και κοκκινο(+) να δεις τι σου βγαζει;
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
Σε sleep mode να το βαζεις ειδικα αν ειναι κινεζια με παλιο λογισμικο γιατι αυτα τρωνε σκαλωματα ωρες-ωρες ,εσυ μπορει να εισαι ησυχος οτι  δουλευει και αυτο να εχει κολλησει αν ειναι συνεχεια σε ενεργη κατασταση.Οταν ειναι σε sleep mode ειναι ενεργο απλα δεν εχει επαφη με δορυφορους,μολις το καλεσεις ενεργοποιειται αυτοματα και κανει τη δουλεια του
 

tzimo

New member
Nov 11, 2013
85
0
0
38
Αθήνα
Μου καηκαν οι 2 λαμπες στο δεξι στοπ πισω. Γνωριζει κανεις αν ανοιγει ευκολα το φαναρι και με ποιο τροπο? εκ πρωτης ματιας δεν ειδα τπτ βιδες.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread