Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

gaaragr

Original poster
Member
Mar 27, 2013
121
0
16
Παιδια ακουστε το προβλημα μου γιατι θα τρελαθώ.
Προ 1-2 μηνων επεσα σε μια λακουβα. οχι πολυ μεγαλη αλλα σε αυτες που κανει γκουπ κ λες ωχ. :p
Πήγα ισιωσα την ζαντα και ο μαστορας εκει μου ειπε οτι θα χρειαστει μια ευθυγράμιση.
Παω για το μεγάλο σερβις τις προάλλες και μου λεει οτι έχει μετακινηθει η γεφυρα και το αριστερο ψαλίδι.
Τα ίσιωσε εν τελη αλλα μου ειπε ότι έχει πρόβλημα η τσιμουχα του ημιαξωνιου και πρέπει να αλλαχθει
όπως και ρουλεμάν μεσαιας τριβής το οποιο θέλει και αυτο αλλαγμα.Για αυτα τα 2 μου ζητάνε 380ε?
Πολλά δεν ειναι?Σαν ανταλλακτικά θεώρω δεν ειναι ακριβα αλλα τόση εργασία εχει?
Είναι δυνατόν όλο αυτό να προκλήθηκε απο λακουβα?
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Η τσιμούχα είναι μεν φτηνή αλλά έχει κάμποσα εργατικά η ιστορία, μέσα σε αυτή τη τιμή. Τώρα το ρουλεμαν μεσαίας τριβής να παραδώσει πνεύμα αποκλειστικά και μόνο από τη λακούβα, μάλλον χλωμό, εκτός αν ήταν κάποιος κρατήρας.... Δεν πας κ κάπου αλλού να πάρεις μια 2η άποψη;
 

gaaragr

Original poster
Member
Mar 27, 2013
121
0
16
Εννοειτε πως θα πάω και αλλου. Το ρουλεμαν κάνει θορυβο. Το ρουλεμαν μεσαιας τριβης τι ακριβως ειναι?δεν το καλυπτει η εγγυηση ε? εχει και αυτο μπολικη εργασια? σαν τιμη δηλαδη 380 ειναι φυσιολογικο?
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Να πω την αλήθεια δεν εχω ιδέα τι είναι ρουλεμάν μεσαίας τριβής. Ρουλεμάν πίσω τροχού που έχω αλλάξει 5 φορές, μπορώ να το ζωγραφίσω κιόλας. :D :D

Τη λακούβα τη χτύπησες ενώ είχες στριμμένο το τιμόνι; Δε φαντάζομαι να πέφτει αυτό το κουστούμι κάτω από 300 ευρώ, αλλά δεν έχω και εικόνα κόστους. Αν ακούγεται το ρουλεμάν και βουίζει, ναι άλλαξέ το
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έχει ένα ρουλεμάν στο μεγάλο ημιαξόνιο (του συνοδηγού) προς τη μεριά του σασμάν. Το έχω αλλάξει κι εγώ στο mk6, αλλά δε θυμάμαι να έδωσα πάνω από 50-60 ευρώ...
 

gaaragr

Original poster
Member
Mar 27, 2013
121
0
16
Το θέμα ειναι οτι δεν θυμαμαι συγκεκριμενα την λακουβα για να πω σε αυτην έπεσα.
Αρα δεν ηταν και τόσο μεγαλη ουτε επεσα περιεργα.
Οχι τον θόρυβο δεν τον καταλαβαίνεις. Αλλα ο μηχανικός μου ειπε οτι πρέπει
να τα αλλάξω και την τσιμουχα και το ρουλεμαν το πολυ σε κανα διμηνο.
Την τσιμουχα το καταλαβαινω αλλα και το ρουλεμαν?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Το ρουλεμαν το αλλάζεις γιατί βουίζει κανονικά.Τώρα τι να πω

Αυτό με την λακούβα περίεργο φαίνεται...και εγώ και άλλοι θα έχουμε μπει σε λακούβες κανένας δεν άλλαξε το ρουλεμαν.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
αυτο με την γεφυρα μου φαινετε πολυ κουλο να εχει γινει. εχω καρφωσει λακουβα με 130 χιλ. και εχω στραβωσει αμορτισερ παλιοτερα αλλα αυτα που γραφεις ακουγονται λιγακι κουλα. παρε γνωμη και απο αλλο συνεργειο
 

gaaragr

Original poster
Member
Mar 27, 2013
121
0
16
Μια ακόμα ερώτηση παιδια. Το ότι κατα την κίνηση του αμαξιού κάνει θορυβο απο την επαφή του ελαστικου στο δρομο ή κάτι παρόμοιο απο τι μπορεί να ειναι? Πώς όταν είναι πολύ φουσκομένα τα λάστιχα? Αλλα τα λάστιχα μου ειναι κανονικά φουσκομένα. Γίνεται να ειναι απο την τσιμουχά ή το ρουλεμάν που έχει πρόβλημα και να επηρεάζει? εκτος άν ειναι η ιδέα μου.
Έχω σκοπό να τα αλλάξω τον Μαϊο δεν θα έχω πρόβλημα μέχρι τότε ετσι?
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Μετα απο γενναια λακουβα ,μπορει να στραβωσει ζαντα αν ειναι σιδερενια,να σπασει πυρος απο το ημιμπαρο της αντιστοιχης πλευρας,να αλλαξη θεση η γεφυρα ολη ,αλλα να χαλασει το ρουλεμαν της μεσαιας τριβης ειναι μαλλον ψεμα του μηχανικου.
Το ρουλεμαν της μεσαιας τριβης μονο θορυβο μπορει να κανει.
Αν λοιπον θελουμε να το αλλαξουμε,η παιρνουμε γνησιο που ειναι μαζι με την μεσσαια τριβη βιδωμενα πανω στη γεφυρα και τοτε ειναι πραγματι ακριβο,η παιρνουμε ακριβως ιδιο ρουλεμαν εμποριου και το αλλαζουμε ξεπρεσσαρωντας το παλιο,τοτε ειναι πολυ φθηνο μιας και ενα καλο
ρουλεμαν τετοιων διαστασεων δεν ξεπερνα τα 50 ευρω ,και καλη μαρκα.
Αλλη ζημια μια λακουβα δεν μπορει να σου κανει.
ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΠΕΣΕΣ ΜΕΣΑ ΜΕ ΦΡΕΝΑ .
ΤΟΤΕ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΠΑΝΗΓΥΡΙ.
Σε μια τετοια περιπτωση ακομα και ο πυργος του θολου στο σασι μπορει να φουσκωσει
εαν και εφ οσον το αυτοκινητο φοραει χαμηλες και σκληρες αναρτησεις.
Εν γενει λοιπον ενα χαλασμενο ρουλεμαν ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΠΟΛΥ ΘΟΡΥΒΟ Η ΣΦΥΡΙΓΜΑ.
 

gaaragr

Original poster
Member
Mar 27, 2013
121
0
16
Έχει αρχίσει να κάνει αρκετό θόρυβο μετά απο απο αρκετά χιλιόμετρα που έχω κάνει και θα πάω να το αλλάξω μεσα στην εβδομάδα. Δεν μου είπε ότι χάλασε αλλά οτι κάνει θόρυβο και ναι όσο περνάει ο καιρός κάνει και περισσότερο οπότε δεν το γλιτώνω.

Η τσιμούχα δηλαδή δεν ειναι απο την λακούβα?
 

Nikitoudis

New member
Apr 3, 2016
51
0
6
Πύργος
Μοντέλο
MK6.5
Έτσι πως το λες ακούγεται σαν ρουλεμάν . Ακούγεται σαν να ακουμπάει -τρίβεται κάπου ο τροχός σου? Δεν είναι πολύ ακριβή επισκευή και δεν θέλει ρίσκο αν και έχω την εντύπωση ότι στα αυτοκίνητα από το 2005 και μετά αν κάτι δεν πάει καλά με την ρόδα όμως κατεστραμμένο ρουλεμάν ανάβει το ABS . Το λέω με κάθε επιφύλαξη .
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread