Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

aggelosfiestakias

Original poster
Rookie
May 29, 2016
12
0
0
26
ΑΘΗΝΑ
Forum καλησπέρα. Καινούργιος εδω.
Αγόρασα πρόσφατα μεταχειρισμένο ένα Ford Fiesta S 2007 με 90.00ΧΛΜ. Εχω ψαχτεί πολύ και τυχαία βρήκα το κατάλληλο Forum. Γουστάρω τα Ford και ακόμα περισσότερο τα Fiesta.
Λοιπόν θέλω να το βελτιώσω φτάνοντας γύρω στα 150 άλογα χωρίς όμως να του βάλω των 2λιτρο πάνω του ST.
Τί μου προτείνετε πού να απευθυνθώ ? Πέρα από πρόγραμμα άγραφο φίλτρο εξάτμιση κλπ τι άλλο.
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
το πουλάς όπως είσαι, αγοράζεις ένα st με 2500 ευρά και ασχολείσαι με βελτίωση για 180 220 άλογα. Λιγότερα λεφτά χρειαστείς
 

aggelosfiestakias

Original poster
Rookie
May 29, 2016
12
0
0
26
ΑΘΗΝΑ
το θεμα ειναι πως το συντηρω μετα..ασφαλεια σημα τελη 2000 κυβικα too much δεν βγαινω !! ενω το 1600αρι την παλευω..σηκωνει το συγκεκριμενο βελτιωσεις ? και αν ναι τι προτεινετε
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
st με 2,5Κ δεν παιζει πουθενα! και να το αποκτησεις εκτος οτι θα πρεπει να τα κανεις ολα απο το μηδεν , 220 αλογα ατμοσφαιρα τον duratec δεν το εφτασαν ουτε οι αγωνιστικες ομαδες που ετρεχαν στα εννιαια πρωταθληματα Γερμανιας και Αγγλιας. Ακομα και η Mountune με 2ο σταδιο (κοντα στα 3000 κοστος το δινει 185 αλογα).

ολα αυτα για ατμοσφαιρα, αν πας σε κομπρεσορα ή τουρμπο για μια σταθερη μετατροπη ξεκινας απο τα 3 χιλιαρικα και ανεβαινεις.

επελεξε τι θες ατμοσφαιρα ή ενα light conversion turbo project? για να μεινεις και σε ενα λογικο κοστος! Η ατμοσφαιρα δεν θα φτασει ποτε το +50% (20-25 αλογα τραβηγμενο απο τα μαλλια) το light conversion turbo αξιοπιστα θα σε παει στα 140-145 αλογα.
 

aggelosfiestakias

Original poster
Rookie
May 29, 2016
12
0
0
26
ΑΘΗΝΑ
δεν θα ηθελα να μπλεξω με ατμοσφαιρα και το version turbo θεωρω οτι ειναι μια καλη λυση και με δυνατοτητα εξελιξης..απο εκει και περα τι τουρμπινα μπορω να του βαλω πανω ? αθηνα που μπορω να απευθυνθω(σκεφτομουν κακλαμανο περιστερι ) και βασικο αν αντεχει το σασμαν του !
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
να ξεκινησουμε απο το βασικο. ποσα χρηματα διαθετεις αν επιτρεπετε?
το μοτερακι που εχει πανω αμαξακι σου σε τι κατασταση ειναι? τα 90.000χμ δεν ειναι πολλα αλλα δεν ειναι και λιγα αν εχει κακοσυντηρηθει.
 

aggelosfiestakias

Original poster
Rookie
May 29, 2016
12
0
0
26
ΑΘΗΝΑ
του παρουσα στιγμη μπορω να διαθεσω για αρχη 1,5-2 χιλιαρικα.. οπου σκεφτομουν να αλλαξω σιγουρα φιλτρο και ολο το συστημα εξατμιση απο μπροστα μεχρι πισω !! απο εκει και περα θα ηθελα τα φωτα σας..
το μοτερακι ειναι σε πολυ καλη κατασταση εχουν αλλαχτει ιμαντες ειναι πενα..δεν μου εχει βγαλει τπτα !ολα τα σερβις του στην ωρα του και παντα προληπτικα αλλαγη υγρων, βαλβολινες κτλ

γιαννη ειδα στο προφιλ σου οτι εισαι αγχιαλο..ειμαι βολο εγω !
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
με 2 χιλιαρικα δεν κανεις τπτ. τοσα μαλλον θα πληρωσεις σε μαστορα.
αν εισαι βολο μπορουμε να τα πουμε οποτε θες
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
2.5 χιλιάρικα υπερβολή. + όντως 220 άλογα χλωμό όντως, ο χημική βελτίωση έχει δίκαιο. 180 όμως τα πιάνεις άνετα.

Με 3-3.5 όντως παίρνεις όποιο ST 6άρι θέλεις.

Το δικό μου είχα πρόταση να το δώσω για 1500 ευρώ και σε μια οικονομική δυσκολία που είχα , το σκεφτόμουν. Φανταστείτε τον τυχερό ιδιοκτήτη. Και έλα να σου κάνω μια βόλτα με 320000 χλμ στο κοντέρ + όσα γυρισμένα είχε ο πρώτος ιδιοκτήτης να δεις αν κάτι τρίζει. + μαμά συμπλέκτης + μαμα φρένα + κιβώτιο σαν της πρώτης μέρας + 0 τσίμπημα λάδιού ακόμα και με 5.5 λτ/100 χλμ αν το θέλω.

Λίγο να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά και πειθώ κ st μκ6άρια τα παίρνεις μεσάνυχτα, ιδίως αν ανακοινωθούν τα νέα υψηλότερα τέλη κυκλοφορίας.

στο δια ταύτα να κουμπώσεις τον κινητήρα των 150 αλόγων κ να κοφτιάζεις σαν τρυποκάρυδος στα 188 χμ/ω , νομίζω δεν έχει κανένα νόημα στο S.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Ατμόσφαιρα με περιφερειακά + remap, άντε να πας +15 άλογα, ακόμα και τα 20 τα θεωρώ υπεραισιόδοξα. Και μέχρι εκεί πρέπει να μείνεις, από εκεί και πέρα είναι πεταμένα -πολλά- λεφτά. Για τούρμπισμα (α) δεν έχεις αρκετά, (β) είναι βαρέλι χωρίς πάτο, και (γ) θα κάνεις τη προσευχή σου κάθε μέρα να μην έχεις τρεχάματα. Αν δεν μπορείς να συντηρήσεις/δικαιολογήσεις κάτι με πολλά κυβικά, τότε αναγκαστικά κάνεις τα βασικά ατμοσφαιρικά, φυλάς τα λεφτά σου, και αύριο-μεθαύριο αγοράζεις κάτι πιο σοβαρό και γρήγορο ;)
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
με σωστη βελτιωση και σωστες επιλογες τα 140hp ερχονται ατμοσφαιρικα στο μκ6. το αν αξιζει οικονομικα (σχεση h/p se euro) ειναι στην κριση του καθενος
 

aggelosfiestakias

Original poster
Rookie
May 29, 2016
12
0
0
26
ΑΘΗΝΑ
δεν βιαζομαι βημα βημα..φασουλι φασουλι !! σωστες και ψαγμενες κινησεις..ακριβως για να μην εχω τρεχαματα !! σωστο στησιμο σωστες μελετες και με τα καλυτερα παζαρια !! πολλαπλη εισαγωγης περα απο puma 1.7 αντιστοιχο..τι εχετε να μου προτεινετε ? γιατι δεν βρισκεται ευκολα
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
yannis_s said:
με σωστη βελτιωση και σωστες επιλογες τα 140hp ερχονται ατμοσφαιρικα στο μκ6. το αν αξιζει οικονομικα (σχεση h/p se euro) ειναι στην κριση του καθενος

+40 αλογα σε ατμοσφαιρα μιλαμε για υπερκυβισμο, εκκεντρα να δουλευουν κοντα στις 300 μοιρες και αλλα πολλα!ουτε με budget 10K δεν σου φτανουν για αποκτησεις τετοια νουμερα!

aggelosfiestakias said:
δεν βιαζομαι βημα βημα..φασουλι φασουλι !! σωστες και ψαγμενες κινησεις..ακριβως για να μην εχω τρεχαματα !! σωστο στησιμο σωστες μελετες και με τα καλυτερα παζαρια !! πολλαπλη εισαγωγης περα απο puma 1.7 αντιστοιχο..τι εχετε να μου προτεινετε ? γιατι δεν βρισκεται ευκολα

θεωρω τα 2Κ που θες να διαθεσεις αρκετα για ενα ηπιο 2ο σταδιο (οτι αλλο θες με pm ) γιατι κατα παραδοση δεν φτανουμε να συμφωνουμε σε αυτο το forum σχεδον ποτε! Μην πας σε εισαγωγη puma ειναι πανακριβη και δυσκολη να βρεθει! Φτιαξε ενα plenum απο την αρχη custom(τα ιδια λεφτα θα σου ερθει) να ταιριαξει στις αναγκες των μελλοντικων σου απαιτησεων σε επιπεδο βελτιωσεις!
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
Ximiki Veltiosi said:
+40 αλογα σε ατμοσφαιρα μιλαμε για υπερκυβισμο, εκκεντρα να δουλευουν κοντα στις 300 μοιρες και αλλα πολλα!ουτε με budget 10K δεν σου φτανουν για αποκτησεις τετοια νουμερα!

θεωρω τα 2Κ που θες να διαθεσεις αρκετα για ενα ηπιο 2ο σταδιο (οτι αλλο θες με pm ) γιατι κατα παραδοση δεν φτανουμε να συμφωνουμε σε αυτο το forum σχεδον ποτε! Μην πας σε εισαγωγη puma ειναι πανακριβη και δυσκολη να βρεθει! Φτιαξε ενα plenum απο την αρχη custom(τα ιδια λεφτα θα σου ερθει) να ταιριαξει στις αναγκες των μελλοντικων σου απαιτησεων σε επιπεδο βελτιωσεις!
μην λες ποτε για τα +40. απο οτι γνωριζω φιεστα με κατοχο μελος του των μανιακων με ροικη μπουμπακια ολοσωμη και εισαγωγη πουμα πηγε στα +40
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ που έχω ασχοληθεί πιο πολύ μέχρι στιγμής έχω ολόσωμη,φιλτροχοάνη,πολλαπλή εισαγωγής από puma 1.7cc,μπουζι ιριδίου με μπουζωκαλώδια και πρόγραμμα που πρόσφατα το ξαναρύθμισα στον δρόμο και είμαι γύρω στα 125hp με 16 κιλά ροπής
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ιακωβε εσυ χανεις πολυ που δεν εχεις εκκεντρα
αν θυμαμαι καλα εχεις 54mm εξατμιση και ειναι διατομη που ζηταει εκκεντρα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread