Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

soultakis

Original poster
New member
May 10, 2016
63
1
0
Καλησπέρα,

Παρατήρησα σήμερα λάδια κάτω από το αυτοκίνητο. Ελέγχω με τη ράβδο και είχε λάδι μόνο στην μικρή μπίλια χαμηλά. Έφυγα κατευθείαν για τον μηχανικό μου και το πόρισμα είναι βλάβη στη βαλβίδα vct.

Αύριο περιμένω να μάθω το κόστος της, να αντικατασταθεί, να συμπληρώσουμε λάδι και ελπίζω να μην έχει δημιουργηθεί κάποιο άλλο πρόβλημα.

Έχει κανείς άλλος παρόμοια εμπειρία;
 

soultakis

Original poster
New member
May 10, 2016
63
1
0
Καλησπέρα,

Να ενημερώσω το θέμα. Αντικαταστάθηκε το ανταλλακτικό. Κόστος 96 ευρώ. Είχε χάσει κάτι παραπάνω από 1,5 λίτρο λάδι.
Θα το παρακολουθήσω και σε 1000 km θα κάνω πάλι αλλαγή να δούμε τι γίνεται.
Ελπίζω να μην έγινε ζημιά.
 

soultakis

Original poster
New member
May 10, 2016
63
1
0
Να διευκρινήσω οτι το ανταλλακτικό είναι το σωληνοειδές του vct
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Είχε χαλάσει κάποια τσιμούχα του δηλαδή και πετούσε από εκεί το λάδι του κινητήρα; Δεν το είχα ξανακούσει για να είμαι ειλικρινής.
 

soultakis

Original poster
New member
May 10, 2016
63
1
0
Έχανε λάδι από μια μικρή τρύπα που έχει επάνω. Ο μάστορας μου είπε οτι το έχει αλλάξει και σε άλλα. Βασικά με το που άνοιξε το καπό το μάτι του πήγε κατευθείαν εκεί. Ήταν το πρώτο που κοίταξε. Τι να πω. Ελπίζω να μην έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
μη φοβασαι, αν δεν αναψε η ειδοποίηση χαμηλής σταθμης για πολύ ωρα, ή δεν επεσε πολύ κάτω απο το min, δεν υπαρχει προβλημα.

Ηθικό διδαγμα: Πάντα κοιταμε τα λάδια τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα.
 

soultakis

Original poster
New member
May 10, 2016
63
1
0
Η ειδοποίηση δεν άναψε καθόλου. Είδα λάδια εγώ στο πάρκινγκ και το κοίταξα. Είχε χάσει λίγο πάνω από 1,5 λίτρο.
 

panoskts

Newbie
Feb 26, 2018
4
0
0
καλησπερα θα μπορουσε καποιοσ να με βοηθησει κατι εχει το φιεστακι μ αλλα το τι εχει το αμαξι δεν μπορουμε να βρουμε εχει αλλαξει πολλαπλασιαστη μπουζοκαλωδια μπουζι πεταλουδα κ ολουσ τους απαραιτητουσ ελεγχουσ κ δεν εβγαλε καμια βλαβη.... το αμαξι οταν ξεκιναει μεχρι τισ 1300 στροφεσ παει καλα μετα απο εκει απο τισ 1500 περιπου μεχρι τισ 2400 εαν το πηγαινω χαλαρα ανοδικα παθαινει λες κ εχει λοξικα το αμαξι....δεν ειναι τοσο εντονο αλλα οταν το εχω σταθερο η ειναι σε αυτο το φασμα στροφων εχει αυτο που ειναι σαν λοξιγκας.... παρακαλω αν καποιος ξερει ασ με βοηθεισει.... το φιεστα του 09 ειναι 1.200 σας ευχαριστω εκ των προτερων.......
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread