Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
γνωστος μου στην Ζακυνθο!είναι ενα παιδι που δουλευε στο φανοποιειο της ΤΟΥΟΤΑ και ανοιξε με τον αδερφο του συνεργειο-φανοποιειο εδω και 3 χρονια!Ειχε βάψει το yaris ενος φιλου μου(μοντελο '98 5θυρο) σε μουσταρδι χρωμα!στο φουρνο, εξωτερικο βαψιμο και του εφτιαξε κατι λουμπωματακια,600ε!εδω και ενα χρονο που το χει βαμμενο,ειναι κομπλε!
Βεβαια ξερω και ατομο που για βαψιμο του ιδιου αυτοκινητου,για ολικο ομως,ζητησε 2000ε
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Ε λογικά προφυλακτήρες και φανάρια θα τα έβγαλε. Όλα τα άλλα μόνωμα! Οι περισσότεροι σε αυτές τις τιμές αυτά κάνουν.

600€ πάντως είναι αρκετά χαμηλή τιμή! Αν δεν έχεις και πολύ δουλειά στο μαγαζί και θέλεις να πιάσεις τον πελάτη τέτοιες τιμές δίνεις. Η ανταμοιβή σου (εκτός από χρηματική) θα πρέπει να είναι η ευχαρίστηση του πελάτη ώστε να σε προτείνει και σε άλλον και έτσι σιγά σιγά να φτιάξεις την αλυσίδα σου και πάντα προσπαθώντας να κρατήσεις σε υψηλά επίπεδα την ποιότητα της δουλειάς σου!

Αυτό βέβαια το δείχνει ο χρόνος και η άνθρωποι που είναι έστω και λίγο γνώστες του είδους ώστε να μπορέσουν να εκτιμήσουν το καλό αποτέλεσμα με την καλή η έστω και πολύ καλή τιμή.
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Νικολα αυτα που εχουν δει τα ματια μου!! μπορει να μην εχει βγαλει ουτε τους προφυλακτηρες απο πανω!! το θεμα της αναδουλειας να τον αναγκάσει να κατεβάσει(ξεφτιλίσει) τοσο τις τιμες το καταλαβαίνω αλλα δεν συμφωνώ! αν περιμενει να κανει πελατεια απο αυτες τις τιμες!! δυστυχώς θα μπει μεσα με τα παπουτσια!!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Το να 'μπεις μέσα' αντρέα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες! όταν έχεις επιχείρηση που δεν πληρώνεις ενοίκιο κ τεβε (τα βασικα δηλαδή σε  άλλες περιπτώσεις)  κ δεν έχεις προσωπικό δεν 'μπαίνεις μέσα' . κ πέρα από αυτό το χιλιάρικο για βάψιμο νομίζω πως είναι κάτι υπερβολικό μιας κ το βάψιμο ενός αυτοκίνητου είναι δουλειά 2 ημερών....
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Να εχεις μαγαζι και να μην εχεις τεβε δεν γινετε!! οπως δεν γινετε να μην εχεις ρεύμα, υλικά και πετρέλαιο για ενα γενικο! 2 μερες Ζαφειρη για ενα γενικο βάψιμο θελου οι σκιτζήδες! αν κανεις σωστη δουλεια θελεις χαλαρα μια με μιαμιση εβδομαδα! και πιστεψεμε ενα χιλιάρικο ειναι τσαμπα!! στο λεω απο πρωτο χερι γιατι ειναι η δουλεια μου αυτη!! και οτι σου λεω στο λεω φιλικα!!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Αν έχει για βάψιμο μόνο ένα αυτοκίνητο θέλει μιάμιση βδομάδα; δεν ξέρω! για το άλλος που ξέρω πάντως, τεβε γίνεται να μην έχεις! απλά εσείς είστε  στην αθήνα όπου είναι μονόδρομος  το τεβε! κ για να δεις για τα έξοδα που σου  λέω!  νοίκι κ τεβε στην καλύτερη περίπτωση να ναι 8000ε!  όταν δεν τα χεις αυτα, το μόνο έξοδο είναι η ασφάλεια.δηλαδή γύρω στα 500ευρώ τον χρόνο! υπό προϋποθέσεις δηλαδή, μπορείς να παίξεις με τις τιμές! Το 600άρι που ανέφερα ήταν φιλική τιμή μαζί με τα χρώματα. κανονικά το χει γύρω στα 800ε!
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Για να πάρεις μια γεύση από εμάς εδώ στην Αθήνα! ένα αυτοκίνητο στην καλύτερη των περιπτώσεων έχει για βαφή 11 κομμάτια ! με τα σημερινά δεδομένα θέλει 3 κιλά υλικό(πραιμερ), άλλα 3 κιλά χρώμα (υδατοδιαλυτο) και άλλα 2 κιλά βερνίκι στην καλύτερη! το χρώμα έχει 60 ευρώ το κιλό με το φ.π.α. το βερνίκι κανα 30αρι το κιλο και το υλικο κανα 20αρικο. μέχρι εδω είμαστε στα 300 ευρω βαλε τωρα τις εργασίες που θα θελει το αμαξι απο λακουβακια(γιατί εδώ δεν υπάρχει αμάξι χωρίς λακουβακι), την εργασία του ξεμονταρισματος, τους στόκους, τα γυαλόχαρτα, το πετρέλαιο του φούρνου, το ρεύμα, το τεβε, το ικα και τα μεροκάματα (αν έχεις υπάλληλο),και το ενοικειο του μαγαζιού(αν δεν είναι ιδιόκτητο). μιλάμε πάντα για σωστή δουλειά και με καλά υλικά, γιατί υπάρχουν και υλικά με το ένα τέταρτο της τιμές που σου είπα! πες μου τώρα εσύ τι μένει στην τσέπη του αφεντικού με τα 600-800 ευρώ γενικού βαψίματος?? στην προκειμένη περίπτωση δεν μένει, αλλά βγαίνει κιόλας από την τσέπη του!!
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Παιδια επειδη το fiesta υπεκυψε γρατζουνιες και οξειδωση στο ουρανο το αφησα στο φανοποιο να το βαψει ολο και απο κοκκινο tango θα γινει ενα ωραιο jeans εργοστασιακο, απο την αρχη το ηθελα μπλε αλλα το βιαζομουν και ηταν το μονο ετοιμοπαραδωτο στην εκθεση με το tango δεν μπορω να πω αλλα και αυτο ωραιο χρωματακι ηταν.μου ειπε κιολας οτι το χρωμα και τα υλικα που θα χρησιμοποιησει ειναι της standox και θα κοστισει 1.899 ευρω. εχω και κατι μικροβαθουλωματα και χοντρα γδαρσιματα γιαυτο ειπα να το κανω μια ολικη βαφη επισης θα βαφτουν και τα χερουλια και τα πλαστικα στις πορτες και του πορτμπαγκαζ και τους προφυλακτηρες που τους πηρα μεταχειρησμενους και επισης τα καπακια απο τους καθρευτες και την αεροτομη
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
Πολυ καλη τιμη αν υπολογιςεις μερεμετια κ full λυςιμο-δεςιμο!στη τιμη ειναι κ μηχανικος κ ηλεκτρολογος;Ποσο καιρο θα παρει;κανα μηνα;
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Ximiki Veltiosi said:
Πολυ καλη τιμη αν υπολογιςεις μερεμετια κ full λυςιμο-δεςιμο!στη τιμη ειναι κ μηχανικος κ ηλεκτρολογος;Ποσο καιρο θα παρει;κανα μηνα;
θα παρει 1 εβδομαδα ετσι μου ειπε  περασα πριν 1 ωρα το εχει λυσει ολο το αυτοκινητο αυριο θα το τριψει και θα το στοκαρει και ενας φιλος του θα κανει τη λαμαρινοδουλια και μεθαυριο μπαινει στο φουρνο για βαψιμο μαζι με τους μεταχειρησμενους προφυλακτηρες που αγορασα παιδια πιστευω οτι το αποτελεσμα θα ειναι τελοιο ευτυχως ειμαι απο τους τελευταιους που παω σε αυτον τον φανοποιο γτ βγαινει στη συνταξη και το πουλαει το μαγαζι σε λιγες εβδομαδες. με ειχε εξυπηρετισει και σε ενα παλιο 106 που ειχα στουκαρει και το αποτελεσμα ηταν καταπληκτικο σαν ζωγραφια ουτε μια ατελεια.
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
τοσο λιγο; μονο τοσο θελει για να λυσεις ολο το μοτερ και τα περιφερειακα..τελος παντων, εκτος αν δεν εχει δουλεια αυτη τη περιοδο και σε εχει "αποκλειστικο" πελατη. Καλη φαση!
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Ximiki Veltiosi said:
τοσο λιγο; μονο τοσο θελει για να λυσεις ολο το μοτερ και τα περιφερειακα..τελος παντων, εκτος αν δεν εχει δουλεια αυτη τη περιοδο και σε εχει "αποκλειστικο" πελατη. Καλη φαση!
εχει εμενα και μετα ενα φορτηγακι στη δουλεια ειναι ενας μηχανικος και ενα ηλεκτρολογος και ετυχε να ειναι και φιλαρακια μου.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
αυτο το εκανα εγω με torx με το καθισμα του οδηγου τους το εδωσα, το πατωμα το πηγα για βιολογικο το ταμπλο ευτυχως ηταν μπλε χρωμα επισης και τα καθισματα μεθαυριο θα αλλαξω και την αδεια. το ταμπλο βγηκε ναι, και η βαση με το ac, και τα τζαμια με πολλη προσοχη, και ο ουρανος, στην αντιπρωσωπεια δεν θα θελατε να μαθετε ποσα μου ζητησαν.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
καλη τιμη σου ειπε. εγω που μιλησα με ενα καλο φιλο με βαφεα για εξωτερικο βαψιμο και διορθωση καποια χτυπηματακια μου ειπε 600 ευρω αρκει να παω να τον βοηθησω στα τριψιματα για κοκκινο παλι αλλα λιγο ποιο σκουρο απο οτι ειναι τωρα.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
pt1986 said:
Παιδια επειδη το fiesta υπεκυψε γρατζουνιες και οξειδωση στο ουρανο το αφησα στο φανοποιο να το βαψει ολο και απο κοκκινο tango θα γινει ενα ωραιο jeans εργοστασιακο, απο την αρχη το ηθελα μπλε αλλα το βιαζομουν και ηταν το μονο ετοιμοπαραδωτο στην εκθεση με το tango δεν μπορω να πω αλλα και αυτο ωραιο χρωματακι ηταν.μου ειπε κιολας οτι το χρωμα και τα υλικα που θα χρησιμοποιησει ειναι της standox και θα κοστισει 1.899 ευρω. εχω και κατι μικροβαθουλωματα και χοντρα γδαρσιματα γιαυτο ειπα να το κανω μια ολικη βαφη επισης θα βαφτουν και τα χερουλια και τα πλαστικα στις πορτες και του πορτμπαγκαζ και τους προφυλακτηρες που τους πηρα μεταχειρησμενους και επισης τα καπακια απο τους καθρευτες και την αεροτομη
Full λύσιμο (μέσα, έξω, μηχανικά, ηλεκτρολογικά) με αυτά τα λεφτά δεν νομίζω να γίνει. Μου φαίνονται λίγα όπως και ο χρόνος μπροστά στην δουλειά που έχει ένα αυτοκίνητο να το λύσεις ΟΛΟ να το τρίψεις ΟΛΟ (και ιδικά μέσα που όλα γίνονται στο χέρι) να το προετοιμάσεις όλο εξωτερικά (τα υλικά πότε θα προλάβουν να δέσουν ώστε να μη κάτσουν μετά?)

Εάν μπορείς βγάλε φωτογραφίες το αυτοκίνητο από όλα τα στάδια που παίρνει και εάν δεν σου κάνει κόπο μοιράσου τες μαζί μας..
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
παιδια δεν ξερω τι με επιασε και τελευταια στιγμη ειπα στο φανοποιο να μην το βαψει  jeans  αλλα να το βαψει σε μαυρο χρωμα ειδα ενα φιεστα στο δρομο και μου αρεσε το  μαυρο του το χρωματακι και ειπα να το κανω μαυρο τελικα συντομα θα ανεβουν fotos αλλα με το τελικο αποτελεσμα συχωρεστε με αλλα στο φανοποιειο δεν εβγαλα καμια φωτο δεν το σκεφτηκα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread