Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

aleks

Original poster
Member
Apr 20, 2013
197
3
18
2020
καλησπερα παιδεια, εχει κανεις εμπειρια απο turbo timer;εχει βαλει κανεις στα φιεστακια; καμια συμβουλη;
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Καταργούν τον συναγερμό καταρχάς. Άμα το φυλάς σε γκαράζ και δεν σε νοιάζει το κάνεις και είσαι κομπλέ. Δεν θα το πρότεινα πάρα αυτά, γιατί δεν υπάρχει νόημα σε εργοστασιακά αμάξια, ούτε σε 1ο στάδιο. Άμα πας σιγά 5 λεπτά πριν φτάσεις στον προορισμό σου και περιμένεις 1-2 λεπτά αφού παρκάρεις είσαι κομπλέ...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Riordian said:
Καταργούν τον συναγερμό καταρχάς. Άμα το φυλάς σε γκαράζ και δεν σε νοιάζει το κάνεις και είσαι κομπλέ. Δεν θα το πρότεινα πάρα αυτά, γιατί δεν υπάρχει νόημα σε εργοστασιακά αμάξια, ούτε σε 1ο στάδιο. Άμα πας σιγά 5 λεπτά πριν φτάσεις στον προορισμό σου και περιμένεις 1-2 λεπτά αφού παρκάρεις είσαι κομπλέ...

Συμφωνώ απόλυτα. Αν πας χαλαρά δηλαδη ξετούρμπιστος (δηλαδή σε υποπίεση με χαμηλές στροφές) 5 λεπτα πριν τον προορισμό σου, ίσως δεν χρειάζεται και καθόλου να περιμένεις. Ειδικά με καλό λάδι, έχεις έξτρα προστασία μιας και αυτα τα λάδια δεν καρβουνιάζουν με τίποτα.
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι και πως λειτουργει το turbo timer γιατι δεν μπορω να καταλαβω :(
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Κλείνει το αμαξι, βγάζεις το κλειδί από την μίζα, κλειδώνεις το αμάξι και αυτό συνεχίζει να δουλεύει 3-4 λεπτά για να δώσει χρόνο στην τουρμπίνα να κρυώσει.
 

Dark knight

Hero Member
angel s said:
Ανάλογα πόσα λεπτά θα το ρυθμίσεις...

Μπορεις να το εχεις και στο auto (οπως το εχω και εγω) που ειναι καλυτερα γιατι σου λεει ακριβως ποσο χρονο θελει να ''ηρεμησει'' η τουρμινα.

dimwhoo said:
3 λεπτα το turbo timer??

3 λεπτα ειναι παρα πολλα!!
Θυμαμαι οταν πηγαμε εκδρομη στο Καρπενησι και καναμε σταση στην Λαμια,μου ειχε βγαλει χρονο 2,47 sec.
Αρα για 3 sec και παραπανω θελει να εισαι στην Εθνικη για πολυ ωρα!!
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
2.47 sec?? Αφου θυμαμαι οταν καναμε σταση πως ηταν ανοιχτο το μοτερ κανα 5λεπτο και συζητάγαμε  :D :D :D
 

Stelios_M

Newbie
Jan 4, 2015
2
0
0
Αθήνα
Καλησπέρα,

Δεν απαιτείται turbo timer στο fiesta ecoboost 1.0L πολύ απλά γιατί απο μόνο του ψύχει την τουρμπίνα, εφόσον χρειαστεί, συνεχίζοντας την ροή ψυκτικού υγρού στο κύκλωμα της τουρμπίνας όταν εσύ σβήσεις τον κινητήρα, εως ότου πέσει στις απαιτούμενες θερμοκρασίες.
Αν θες μετά απο μεγάλη απόσταση ή πορεία με πολλή κίνηση μόλις σβήσεις τον κινητήρα άνοιξε το καπό. Θα ακούγεται ένας ήχος ροής υγρού και αν παρατηρήσεις στο δοχείο υπερπλήρωσης του ψυκτικόυ, υπάρχει ροή απο το κύκλωμα ψύξης της τουρμπίνας για κανα λεπτό περίπου.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
turbo timer.
Με τιποτα.Κινδυνευει το αυτοκινητο απο κλοπη και μαλιστα πολυ ευκολα γιατι στην εγκατασταση του παρεμβαλεται μεταξυ εγκεφαλου ανεσης που ειναι και ο συναγερμος με τον εγκεφαλο λειτουργιας του κινητηρα.
Τα μαραφετια αυτα "turbo timer " ανηκουν σε μια παλαιοτερη εποχη μια δεκαετια πριν οπου πραγματι χρειαζοντουσαν ,γιατι και τα λαδια δεν ηταν εξεληγμενα αλλα και οι κινητηρες δεν ειχαν ψυξη αφου το αυτοκινητο σβυσει κινητηρα.
Ειναι περιττο εξοδο και επι πλεον θετει σε κινδυνο αμμεσο το αυτοκινητο για κλοπη.
Αλλωστε ολα τα φιεστακια διαθετουν και ψυγειο λαδιου που φροντιζει για την καλη του ψυξη.
Βεβαια εχουν παρουσιαστει καποια προβληματα νεοτητας αλλα πλεον τωρα τελευταια εχουν λυθει.Σε σημειο που εχει τοποθετηθει στο κυκλωμα του λαδιου θερμοστατης να ανοιγει
οποτε πρεπει το κυκλωμα της σερπατινας λαδιου που βρισκεται γυρω απο το φιλτρο.
Αυτο για τα κρυα πρωινα ,αλλα και για τα καυτα μεσημερια του καλοκαιριου.
Αφηστε το αμαξακι ησυχο.
ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Και εγώ σκέφτηκα να βάλω στο οικογενειακό όχημα.Αλλά επειδή πρέπει να παρεμβάλεις το immobillazer κάνω το ετσί πλέον.
5 λεπτά πριν φτάσω στο σπίτι σταματάω να το πιέζω και μόλις παρκάρω περιμένω 1 λεπτό και μετά το σβήνω
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
συγνωμη ρε παιδια, αυτο το εχουν προβλεψει για ολα τα νεα μοντελα με τουμπο, σκεψου τωρα ολα τα μοντελα με το συστημα start stop να αναβοσβηναν ενω εσυ το γαμας στις 1ες 2ες σε κινηση. ακομα και πολυ σκησιμο να εχεις κανει το υγρο κυκλοφορη κανονικα ακομα και μετα απο σκησιμο και με την λειτουργια του start stop στο On μεχρι να πιασει την σωστη θερμοκρασια.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πάντως έχω παρατηρήσει στο ecoboost ST ότι πολλές φορές, ενώ σβήνω τον κινητήρα (συνήθως το αφήνω κι εγώ λίγα δευτερόλεπτα στο ρελαντί μόλις παρκάρω), αυτό συνεχίζει να λειτουργεί (όχι ο κινητήρας, το βεντιλατέρ και κάτι ακόμα που δεν ξέρω τι). Οπότε μάλλον έχει δίκιο ο Stelios_M.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
kostg said:
Πάντως έχω παρατηρήσει στο ecoboost ST ότι πολλές φορές, ενώ σβήνω τον κινητήρα (συνήθως το αφήνω κι εγώ λίγα δευτερόλεπτα στο ρελαντί μόλις παρκάρω), αυτό συνεχίζει να λειτουργεί (όχι ο κινητήρας, το βεντιλατέρ και κάτι ακόμα που δεν ξέρω τι). Οπότε μάλλον έχει δίκιο ο Stelios_M.
Kώστα και εγώ μόλις το σβήνω δουλεύει το βεντιλατερ
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread