Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Καλημέρα,

Τον τελευταιο καιρό και ειδικά αφού "χειμωνιασε" ακούω σε ταχύτητες άνω των 10-15km/h και σε τραχύ οδόστρωμα (όχι λείο) κάποιους τριγμους έχοντας την αίσθηση ότι είναι από τα κρύσταλλα του παρμπρίζ.

Έχει κάποιος άλλος κάτι αντίστοιχο?
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
και γω εγω κατι μικρους τριγμους στο κρυσταλο του οδηγου το εντοπιζω σε τραχυ οδοστρομα. αλλα θα το καταλαβω σε πολυ ησηχο μερος και χωρις μουσικη.
 

RULES!!

Member
Nov 6, 2015
152
0
0
34
Πάτρα
Μπορεί να ακούγονται τριγμοί μεταξύ ταμπλώ-παρμπρίζ. Συμβαίνει σε αρκετά αυτοκίνητα.. Προσπάθησε να εστιάσεις στο σημείο που ακούγεται ο θόρυβος, αν ειναι απο ψηλά, χαμηλά κλπ
 

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Θα χρειαστώ συνοδηγό να το δει αλλιως θα τρακάρω  :D
Και γω αυτό σκέφτομαι, το μεταξύ τους και νομίζω ότι είναι δεξιά στον συνοδηγό γωνία φάση.
Ακόμα όμως και αν δω από που, τότε τι? Πάω σε παμπριζά?
Πάντως δε μου το κάνει πάντα, έχω παρατηρήσει ότι μου το κάνει σε φάσεις κρύου σχετικά (νύχτες) ή με υγρασία ή και σε παρατεταμένες στροφές (δαχτυλίδια) και σε όχι λείους δρόμους.
 

piccolo

Rookie
Jan 28, 2011
44
0
6
Εκεί που τελειώνει το ταμπλό και αρχίζει το παρμπριίζ έχει κάτι σαν σφουγκαράκι. Είναι μαύρο και όχι πολύ συμπαγές. Έκανε και σε μένα αυτο τον τριγμό και σταμάτησε αφού εσπρωξα ελαφρώς με μια πλαστική σπατουλα το σφουγγαράκι αυτό. Δοκίμασε το δεν χάνεις τίποτα.
 

kimon

New member
Jul 19, 2015
53
2
8
piccolo said:
Εκεί που τελειώνει το ταμπλό και αρχίζει το παρμπριίζ έχει κάτι σαν σφουγκαράκι. Είναι μαύρο και όχι πολύ συμπαγές. Έκανε και σε μένα αυτο τον τριγμό και σταμάτησε αφού εσπρωξα ελαφρώς με μια πλαστική σπατουλα το σφουγγαράκι αυτό. Δοκίμασε το δεν χάνεις τίποτα.
+1
Eίναι το μονωτικό,ανάμεσα παρμπρίζ και ταμπλώ κι υπάρχει εκεί ακριβώς για μείωση τριγμών.Συνήθως το χειμώνα με τις συστολές εμφανίζονται οι τριγμοί και το καλοκαίρι με τις διαστολές,μειώνονται ή και εξαφανίζονται.
 

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Ναι, γιατί δεν έτυχε να σε κάμω βόλτα ;)

Ακούγεται σαν το κρύσταλλο μπαλκονοπορτας παλιού σπιτιού όπως τριζει όταν πχ περνάει από κάτω αμάξι θορυβώδες...αυτό το γρρρ. Οκ ελαττωθηκε που πιεσα μέσα αυτό που ανέφεραν τα παιδιά και μαλιστα προχειρα με στυλό.
 

piccolo

Rookie
Jan 28, 2011
44
0
6
Φυσιολογικά το συγκεκριμένο υλικό δεν πιστεύω να δημιιουργεί τριγμούς. Σε μένα εμφανίστηκαν φέτος γιατί έκανα το λάθος και έριξα σε εκείνο το σημείο σπρέι σιλικόνης.
Το αναφέρω προς γνώση και συμμόρφωση. ;)
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Εγώ πιστεύω από ένα σημείο και μετά πρέπει να αρχίσεις να συμφιλιώνεσαι με τα ψίλο ελλατωματάκια που μπορεί να έχει το κάθε φιέστα. Και κλασσικά δυναμώνουμε την μουσική και όλα τέλεια :p
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread