Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #1
το αμαξι μου εδω και 1 χρονο(περιπου) τριζει το τζαμι του οδηγου,ειδικα οταν πεφτω σε μικρη λακουβα ή σε ταξιδι με πολυ ανεμο και το εχω στην μεση και λιγο πιο πανω ακουγεται πολυ και ειναι αρκετα εκνευριστικο....στο 1 χρονο που ειχα το φιεστα και το πηγα στον Παζαροπουλο στο Κιφησσο τους το ειπα και με τα χερια πιασανε το τζαμι και το κουνησανε και μου ειπαν ειναι μια χαρα,το προβλημα φυσικα συνεχιστηκε και με την ευκαιρια της ανακλησης για το σωληνακι των φρενων τους το ξαναθυμησα....πηγαινοντας στον Παζαροπουλο εντελως τυχαια ειχα το τζαμι στην θεση που τριζει και τους ειπα να μην πειραξουν το τζαμι απο την θεση που ειναι για να τους κανει τον θορυβο!!!το αφηνω και φευγω,με περνουν τηλ. το μεσιμερι και μου λενε οτι δεν ακουσαν τπτ και εναν μικρο θορυβο ειναι ΛΟΓΙΚΟ να το κανει!!!θεωρουν λογικο να κανει θορυβο ενα αμαξι 1,5 χρονου και 16.000 χλμ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!επισης τους ειπα οτι αμαξια με πολυ μικροτερη ποιοτητα κατασκευης και μαλιστα επαγγελματικα και δεν κανουν θορυβο επιτρεπεται να το κανει το φιεστα?και η απαντηση τους ηταν οτι θα το εψαχναν ΜΟΝΟ εαν το τζαμι ειναι τελειως κλειστο ή τελειως ανοιχτο(εκει που στεγανωποιηει),ΜΑ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΧΑΖΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ??εν ολιγης δεν ασχοληθηκα αλλο με το θεμα, και ξαφνηκα με περνει μια κοπελα τηλ. για να με ρωτησει εαν εμεινα ευχαριστιμενος απο την ανακληση και φυσικα της απανταω τα χειροτερα(που ειναι και η αληθεια) και μιλαω με τον τεχνικο υπεθυνο και του λεω τι εγινε,του ειπα οτι με βγαλανε Zαν Nτ'αρκ και αντι για φωνες ακουω θορυβους απο το παραθυρο,οτι υποτυμισαν την νοημοση του πελατη τους....ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ??(ΕΚΤΟΣ ΟΤΙ ΜΟΥ ΣΗΚΩΣΕ ΤΟΝ ΤΟΝΟ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΝΑ ΔΩ ΕΑΝ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑΣΗΚΩΣΕΙ ΤΟΝ ΤΟΝΟ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ ΤΟΥ)ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΠΕΤΗΣΕΙΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΣΑΝ ΠΕΛΑΤΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ....την δουλεια τους που δεν ξερουν να κανουν σωστα!!!σε τι χωρα ζουμε??

τωρα μενει να παω απο εκει,να ζητησω τον ιδιο τον Κυριο που μου υψωσε την φωνη του και να δουμε τι θα κανει απο κοντα,γιατι απο το τηλ. ειναι ολα ευκολα!!!

μολις εχω νεα θα ενημερωσω....
 

vasilisfiesta

Hero Member
Nov 13, 2010
1,027
0
0
35
Αυτο μου το κανει και μενα σχεδον απο τοτε που το πηρα,δλδ 1,5 χρονο τωρα..
Δεν εχω ασχοληθει παραπανω,απλα ειχα ρωτησει στη αντιπρωσοπεια και μου απαντησαν οτι "δεν υπαρχει αμαξι που να μην τριζει,ειτε παλιο ειτε καινουργιο.." wall wall wall τι να πει κανεις.. :-[
 

banned member

Hero Member
Jan 31, 2011
1,892
0
0
2020
Πάντως και εμένα μου το κάνει αυτό... και 2 φίλοι μου που έχουν κ αυτοί το ίδιο μοντέλο το ίδιο μου λένε... τι να πω??? το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι επειδή έχουμε μεγάλο τζάμι συνεπώς και βαρύ γίνεται αυτό  :-X
δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...
 

vasilisfiesta

Hero Member
Nov 13, 2010
1,027
0
0
35
nos7 said:
ειναι δυνατον να ειναι φυσιολογικο να τριζει το τζαμι??
Ναι ρε συ..βγαινει απ τη μανα του ετσι..
Εχω παρατηρηση και κατι αλλο..οταν παταω να κλεισει το παραθυρο μονο του,μολις κλεισει κανει ενα θορυβο σαν να σφιγει,,δλδ μολις κλεισει τελειως ακουγετε ενας ηχος σαν να ζοριζεται..

marios said:
Πάντως και εμένα μου το κάνει αυτό... και 2 φίλοι μου που έχουν κ αυτοί το ίδιο μοντέλο το ίδιο μου λένε... τι να πω??? το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι επειδή έχουμε μεγάλο τζάμι συνεπώς και βαρύ γίνεται αυτό  :-X
δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...
Και αλλα αυτοκινητα εχουν βαρυ τζαμι αλλα ουτε τριζει ουτε τπτ...εμενα ακουγεται σαν πλαστικα να τριζουν παντως..
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #6
vasilisfiesta said:
Ναι ρε συ..βγαινει απ τη μανα του ετσι..
Εχω παρατηρηση και κατι αλλο..οταν παταω να κλεισει το παραθυρο μονο του,μολις κλεισει κανει ενα θορυβο σαν να σφιγει,,δλδ μολις κλεισει τελειως ακουγετε ενας ηχος σαν να ζοριζεται..
ετσι δουλευουν ολα Βασιλη...το ζορισμα που κανει ειναι οτι σηκωνει αμπερ το μοτερακι μας για να δωσει περισσοτερο δυναμη να παει μεχρι επανω και να στεγανοποιησει και να μην μπαινουν πιθανον νερα,αερας!!!
vasilisfiesta said:
Και αλλα αυτοκινητα εχουν βαρυ τζαμι αλλα ουτε τριζει ουτε τπτ...εμενα ακουγεται σαν πλαστικα να τριζουν παντως..

δεν ειναι πλαστικα....εαν πιασεις το τζαμι με τα χερια σου και το κουνησεις θα δεις οτι παλι σου το κανει....εγω τον θορυβο τον εντοπιζω καπου στον γρυλο....δλδ κατω στην πορτα και μεσα απο τα πλαστικα!!!
 

vasilisfiesta

Hero Member
Nov 13, 2010
1,027
0
0
35
Εμενα ακουγεται ψηλα κ αριστερα..και δεν το αφηνω εκει επιτυδες για να μην ακουγεται..
 

teoe

Rookie
Mar 20, 2011
30
0
6
37
Κομοτηνη
Και σε εμενα το κάνει αυτό από την αρχή το έχω το αμάξι εδώ και 1 χρόνο με 21500 χλμ μάλλον είναι ο μηχανισμός έτσι αφού δεν κουνιέται την ώρα που ειναι τέρμα κάτω η πάνω πιστεύω ότι δεν είναι πρόβλημα και nos7....γενικά μην το ξαναπάς σε αυτόν το παζαρόπουλο γιατί έχω διάβασει και αλλα που έχεις γράψει και ποτε δεν σε εξυπηρέτησε προσπάθησε να το πας σε άλλη ford
 

ntontos

Pro Member
Dec 31, 2010
548
2
0
35
Dirty Athnz-Αιγαλεω
Και σε μενα το κανει αδερφια το αμαξι τον π@ιζει ρε παιδια την ιδια αντιμετωπιση ειχα και εγω με του μιχαλη απο τον παζαροπουλο τι να πω?
 

MozAk

New member
Jan 3, 2011
71
0
0
32
Παιδιά και σε μένα το έκανε,και εγώ νόμιζα απο το πλαστικό προέρχεται ,απο τότε όμως που άλλαξα ελαστικά σταμάτησε.
Μπορεί να είναι καλά τοποθετημένο το τζάμι απλά συντονίζεται κάποιο υλικό απο το ταμπλό προφανώς και επηρεάζει το τζάμι...
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #11
MozAk said:
Παιδιά και σε μένα το έκανε,και εγώ νόμιζα απο το πλαστικό προέρχεται ,απο τότε όμως που άλλαξα ελαστικά σταμάτησε.
Μπορεί να είναι καλά τοποθετημένο το τζάμι απλά συντονίζεται κάποιο υλικό απο το ταμπλό προφανώς και επηρεάζει το τζάμι...

ελαστικα εννοεις στις ροδες και οχι τα ελαστικα γυρο-γυρο απο το τζαμι(τσιμουχες)??σωστα καταλαβα??
 

Aleksios

New member
Jan 11, 2011
73
0
6
43
Το ίδιο πρόβλημα είχαν και τα μκ 6… φταίει μια πλαστική βάση πάνω στην οποία στηρίζεται το τζαμί.  Αύριο, αν προλάβω θα βγάλω και φωτογραφία.
 

Aleksios

New member
Jan 11, 2011
73
0
6
43
Ναι… η θα πρέπει να γεμίσεις τη βάση με γράσο, η να βάλεις κάποιο μαλακό υλικό ανάμεσα στη βάση και το τζάμι. Εγώ προτίμησα το δεύτερο… το είχα κάνει στην πόρτα συνοδηγού και αύριο θέλω να φτιάξω και του οδηγού, αν προλάβω
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Παιδια και εγω το ιδιο προβλημα εχω... Οταν ειναι το παραθυρο στη μεση και λιγο πιο πανω ακουγεται ενας θορυβος λες και κοπανανε τα πλαστικα μεταξυ τους... Το πηγα και εγω το περασμενο Σεπτεμβρη (8 μηνων, ουτε 10000 χιλιομετρα) στην αντιπρωσοπεια εδω στην Λαμια και μου λεει οτι δεν θελει να μου το ανοιξει για να το κοιταξει γιατι ειναι καινουργιο αυτοκινητο και ειναι κριμα!!!! Μαλιστα μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο να το κανει γιατι ειναι πολυ μεγαλο το παραθυρο!!! Αντε να βγαλεις ακρη....
 

Aleksios

New member
Jan 11, 2011
73
0
6
43
αυτη ειναι η βαση:
http://img860.imageshack.us/i/0047h.jpg/
από τη μαμά η βάση αυτή είναι γεμάτη με γράσο, μετά από λίγο καιρό το γράσο γεμίζει με σκόνη και βρόμια με αποτέλεσμα το τζαμί να τρύζει. . Εγώ το διόρθωσα με αυτό το τρόπο. Μέχρι στιγμής βοήθησε.
http://img822.imageshack.us/i/0054a.jpg/
Αν δεν φαίνεται καλά, έχω βάλει μονωτικό υλικο πάνω στο τζάμι για να εφαρμόζει πιο σφιχτά στην βάση.
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #18
Ωραιος aleksios!!!πολυ καλος οδηγος...θα το ανοιξω καποια στιγμη να το δω γιατι στην αντιπροσοπια δεν βλεπω να κανουν κατι!!
 

Aleksios

New member
Jan 11, 2011
73
0
6
43
εχω παει τεσσερεις φορες, και δεν κανανε τιποτα...
 

Maria

Pro Member
Aug 5, 2010
785
0
0
37
Athens
neoiraklio.meteoclub.gr
και εμενα το κανει δυστηχως που το εχω και λιγοτερο απο εσενα Μιχαλη! μεχρι ενα σημειο το θεωρω φυσιολογικο...αλλα σε φασεις ειναι απειρα εκνευριστικο! βεβαια δεν το εχω παει στην Βελμαρ γι'αυτο και ουτε τους το ανεφερα οταν ειχα παει για το service...!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread