Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

jason22

Original poster
New member
Apr 28, 2012
63
0
0
41
ΑΘΗΝΑ
Καλημερα παιδια.

Το 2011 το μκ6 εφαγε τρακο.
Ανοιξαν οι αεροσακοι και μπλοκαρανε οι ζωνες.
Εξωτερικα το εχω φτιαξει και τωρα ψαχνομαι για ζωνες και αργοτερα αεροσακους.
Μεταχειρισμενα κατα προτιμηση.
Ξερετε λοιπον που θα βρω μεταχειρισμενες ζωνες για να αντικαταστησω τις μπλοκαρισμενες?
Ενας γνωστος μου μηχανικος ειπε οτι θα βρω μονο πακετο με αεροσακους, ισχυει?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ωχ... Κρίμα... Αλλά αφού είσαι εσύ καλά.
Γιατί να ισχύει κάτι τέτοιο που σου λένε; Αν ένας μαντράς έχει μόνο τις ζώνες ή μόνο τους αερόσακους (ταμπλό δηλαδή για του συνοδηγού), γιατί να μη σου τα δώσει ξεχωριστά; Μήπως εννούν ότι χρειάζεται και νέος εγκέφαλος αερόσακων-ζωνών που ελέγχει πακέτο και τα δύο;
 

jason22

Original poster
New member
Apr 28, 2012
63
0
0
41
ΑΘΗΝΑ
οχι δεν εννοουν αυτο. μου ειπαν οτι χρειαζομαι αεροσακους-ζωνες και εναν αισθητηρα τρακαρισματος και το αμαξι θα ειναι οπως και πριν.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Kάτι έχω ακούσει/διαβάσει, δε θυμάμαι ακριβώς, ότι αλλάζουν όχι μόνο τον αισθητήρα (που είναι μπροστά στη μετώπη) αλλά και τον εγκέφαλο που είναι μπροστά από το χειρόφρενο (κάτω από τη θήκη που έχει εκεί)... Και όταν λέμε ζώνες, εννοούμε τους προεντατήρες (που είναι κάτω από τα καθίσματα, μαζί με τα κουμπώματα)...
Ας μας πει και κάποιο άλλο παιδί την άποψή του...
 
Για ζωνες μπορει να βρεις στα μεταχειρισμενα. Ο προεντατηρας θελει αντικατασταση αλλα τον δεινουν σετ με την ζωνη. Θελει αλλαγη και το εγκεφαλακι αλλα δεν γνωριζω που ακριβως βρισκεται. Τιμονι βρισκεις στα μεταχειρισμενα που να εχει και αεροσακο. Μετα για του συνοδηγου τον αεροσακο θες ταμπλο.
 

jason22

Original poster
New member
Apr 28, 2012
63
0
0
41
ΑΘΗΝΑ
απο το ebay δεν εμπιστευομαι να αγορασω.
για καμια μαντρα ελεγα εδω Αθηνα.
εχετε καμια ιδεα για το που να ψαξω? κανενα τηλεφωνο?
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
εγω προσωπικα εχω αγορασει παρα πολλα και μεσα σ αυτα ηταν και μια ζωνη ασφαλειας  ;)
βασικα εγω θα σου προτινα να κανεις μια καλη ερευνα αγορας σε ελλαδα κι εξωτερικο και οτι σε συμφερει το αγοραζεις
το ebay ειναι απο τα πιο αξιοπιστα πολλα μελη απο εδω μεσα θα στο επιβεβαιωσουν
 

jason22

Original poster
New member
Apr 28, 2012
63
0
0
41
ΑΘΗΝΑ
το εφτιαξα παιδια!
βρηκα μεταχειρισμενα ανταλλακτικα απο τον οδυσσεα στις 3γεφυρες και μου τα μονταρανε σε εξουσιοδοτημενο. εκαναν επαναπρογραμματισμο εγκεφαλου και το συνολικο κοστος βγηκε 500 ευρω μαζι με τα ανταλλακτικα. πολυ καλη τιμη πιστευω. το φιεστακι εγινε σαν καινουργιο. μακαρι να μην ξανασυμβει κατι απροοπτο.
 

jason22

Original poster
New member
Apr 28, 2012
63
0
0
41
ΑΘΗΝΑ
μπαλονακια εννοεις τους αεροσακους Στελιο?
ναι κομπλε το εφτιαξα, οπως ηταν πριν το τρακο.
 

jason22

Original poster
New member
Apr 28, 2012
63
0
0
41
ΑΘΗΝΑ
επαναφερω το θεμα γιατι εχω ενα μικρο προβλημα.
η επισκευη εγινε μια χαρα και δεν ειχα το παραμικρο προβλημα απο την ημερομηνια τοποθετησης μεχρι και πριν 2-3 εβδομαδες. ετσι λοιπον μια κυριακη που πηγαινα για μπανιο βλεπω αναμμενη την ενδειξη για τους αεροσακους στο καντραν. ωχ λεω μεσα μου ομως οταν εφτασα στο σημειο συναντησης εσβησα την μηχανη και οταν μετα απο 5-10 λεπτα εβαλα παλι μπρος ειχε σβησει. Ησυχασα προσκαιρα αλλα την επομενη μερα πηρα το εξουσιοδοτημενο οπου την περασαν. Μου λενε αν εσβησε δεν εχεις τιποτα και μου αρνηθηκαν ελεγχο με το διαγνωστικο.

Περασαν μερικες εβδομαδες και εδω Βολο που ειμαι αρχισε να αναβοσβηνει τις προαλλες.
Το παω στο εξουσιοδοτημενο που γνωριζω και μου λενε ελεγχος με διαγνωστικο 10 ευρω.
Τα δινω και βαζουν το λαπτοπ. Μετα απο λιγο διαβαζω το προβλημα.

Αποτυχια μπλοκαρισματος ζωνης συνοδηγου. Την δοκιμαζω τραβωντας την αποτομα και μπλοκαρε μια χαρα. Τα παιδια εκει μου λενε ισως ειναι η πορπη. Μου προτειναν να το αφησω ως εχει, εσβησαν το προβλημα με δικη τους πρωτοβουλια, το σημειωσαν στην καρτελα και αυτο ηταν. Κατι εκανε ο δευτερος κατω απο το καθισμα του συνοδηγου αλλα δεν καταλαβα τι. Ισως καποιος αισθητηρας. Τι παιζει ρε παιδια, εχω θεμα?

Κανονικα επρεπε να μου το επιδιορθωσει το εξουσιοδοτημενο στην Αθηνα αλλα εχω ερθει για δουλεια Βολο και δεν προβλεπεται να κατεβω συντομα.
 

jason22

Original poster
New member
Apr 28, 2012
63
0
0
41
ΑΘΗΝΑ
αυτο που στηριζει την πορπη λες ή καποιο αλλο?
λες να ειναι σοβαρο προβλημα αυτο που περιεγραψα?
 

jason22

Original poster
New member
Apr 28, 2012
63
0
0
41
ΑΘΗΝΑ
ωραια θα το κοιταξω κ αν μου ξαναναψει θα το παω συνεργειο. ευχαριστω Στελιο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread