Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pirat

Original poster
New member
Jun 13, 2015
70
1
8
Καλησπέρα,
Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι βλάβη ή κάτι συνηθισμένο. Όταν είμαι σταματημένος και κρατάω τα φρένα όταν πάω να τα αφήσω για να τσουλίση το αμάξι ακούγετε ένα έντονο τρίξιμο από πίσω, μόλις αφήσω τα φρένα τελείως σταματάει. Ποια είναι η γνώμη σας ? Είναι συνηθισμένο σε αμάξια με ταμπουρά αυτό ?
 

walkman7

New member
Jul 22, 2011
84
0
0
Ίσως να χρειάζονται καθάρισμα τα ταμπούρα.Εγω στο δικό μου 4 χρόνια τώρα δν τα είχα ανοίξει ποτέ κ προχτές στο service με 54,000χλμ. καθαρίστηκαν πρώτη φορά, καθώς ειχε αρχίσει απο το καλοκαίρι να ακούγεται ένα "τσίριγμα" όταν πατούσα φρένο έχοντας μικρή ταχύτητα,συνήθως μέσα στην πόλη.Μετά τον καθαρισμό τίποτα.
 
 

pirat

Original poster
New member
Jun 13, 2015
70
1
8
Και σε εμένα σε μικρή ταχύτητα το κάνει, σε κατηφόρα συνήθως. Σε δυνατό φρενάρισμα δεν έχω ακούσει κάτι. Όταν κάνω το σέρβις θα τους πω να τα καθαρίσουν. Μα να μην έχει δισκόφρενα να τα κάνω μόνος μου :mad:
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
εμενα κανα 2-3 χρονια τωρα οταν λυνω μονο χειροφρενο ακουγεται ενα τριξιμο αλλα δεν ασχοληθηκα ποτε
 

pirat

Original poster
New member
Jun 13, 2015
70
1
8
Εμένα δεν το κάνει με το χειρόφρενο, μόνο όταν πατάω τα φρένα σε κατηφόρα με μικρή ταχύτητα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πιστεύω ότι είναι θέμα καθαρισμού-service των ταμπούρων. Σκεφτείτε ότι όλο αυτό το σύστημα πίσω είναι κλειστό, άρα ότι σκόνη μαζεύει από τα φερμουίτ που τρώγονται με τα φρεναρίσματα + την υγρασία που εισχωρεί, μένει μέσα και θέλει κάθε κάποιες χιλ. χιλιόμετρα καθαρισμό.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread