Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #1
Είχα θέματα με απωλεία παραφλού και πήγα σήμερα να μου πούν τι είναι. Πάνω στο σωληνάκι του ψυγείου έχει τρέξει κάτι ροζ οπότε βρήκαμε τι είναι... Μου έιπε ο μηχανικός να αλλάξω ψυγείο και μου είπε οτι θα μου βάλει ενα καλό αλλα οικονομικό με 120 € + εργατικά . Είπα να κάνω και ενα τηλ σε ένα ρισαγωγέα απο Αθήνα φίλο του πατέρα μου και μου είπε για το ίδιο με αυτο που έχει το mk6 facelift στα 66 € θα μου το στείλει και απλά θα μου το τοποθετίσουν. Ποιά τιμή είναι η φυσιολογική ? Τι να κάνω? Μου έιπαν και για ένα υγρό που κλείνει τις τρίπες αλλά μου φάνηκε πολύ πρόχειρο.
 

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #3
Ναι έχει κάνει καλύτετη τιμή σίγουρα. Πόσο δεν ξέρω. Λίγα είναι? Πώς θα καταλάβω αν ειναι γνήσιο?
 

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #5
Πόσο θα πρέπει να έχει περίπου? τι να κάνω? Πολλά τα 120 €  αλλά απο το να γίνει βλακία....
 

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #9
Αν και δεν θα το επιλέξω σίγουρα. Τι διαφορά θα έχει το κινέζικο? Τι πρόβλημα θα έχει?
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Δε ξέρω αν βοηθάω καθόλου στη προκείμενη περίπτωση αλλά πριν απο 10 μήνες περίπου αντιμετώπισα ένα κάπως παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σου, ( έχω το mk7 ).
Χρειάστηκε να αντικαταστήσω τον θερμοστάτη, το άνω κολλάρο του ψυγείου, το κολλάρο του καλοριφέρ και το δοχείο του ψυγείου.
Όλα αυτά φυσικά σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Ford και με γνήσια ανταλλακτικά.
Δυστυχώς δε μπορώ αυτή τη στιγμή να βρώ την απόδειξη, αλλά αν θυμάμαι καλά όλη η δουλειά κόστισε περίπου 200€. Τα ανταλλακτικά κόστισαν περίπου 120€ συν τέσσερις ώρες εργατικά.
Σε πληροφορώ πως δε μου ήταν καθόλου εύκολο. Ό,τι είχα προγραμματίσει εκείνη τη περίοδο πήγε πίσω γιατί δεν ήταν μόνο το έξτρα ουρανοκατέβατο διακοσάρι, αλλά και λάδια, φίλτρα και τακάκια που έπρεπε ν'αλλάξω και γι'αυτό πήγαινα εξ αρχής. Βάλε πόσο πήγαν όλα μαζί.
Γιατί στα γράφω όλα αυτά, θα μου πείς.
Για να σε αποτρέψω απο το να βάλεις στο αυτοκινητό σου οτιδήποτε άλλο εκτός απο αυτό που ο κατασκευαστής σου δίνει. Ακριβότερο ; Μπορεί. Τη ξέρεις όμως την αγγλική παροιμία που λέει " i am too poor to buy cheap ? "
Πρόσεξε μη τυχόν το κινέζικο το πληρώσεις ...ακριβότερα στο μέλλον. ( χτύπα ξύλο  ;) )
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Mάνο, εγώ το ψυγείο που χρειάστηκε να το αντικαταστήσω στις 150.000χλμ περίπου που τρύπησε, το πλήρωσα περίπου 145 ευρώ με κάποιες εκπτώσεις λόγω γνωστού + τα εργατικά εννοείται. 120 ευρώ για το γνήσιο μου φαίνονται λίγα, εκτός κι αν φθήνυνε.
Μήπως αυτό που βρήκες είναι σαν το γνήσιο (αλλά από άλλη γνωστή εταιρεία);
 

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #12
120€ γνήσειο και 66 ίδιο με το γνήσειο. Δεν θα το ρησκάρω . Δεν αξήζει. Και δτα 2 δεν περιλαμβάνεται τιμή για εργατικά και είνσι τιμές με την έκπτωση.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Σωστά το σκέφτεσαι, αν αντέξει άλλες 150.000 χιλιόμετρα π.χ. μια χαρά  ;)
 

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #15
καλησπέρα . Είχα μιλήσει πιο πάνω για την αλλαγή που θέλω λόγο βλάβης να κάνω στο ψυγείο! μίλησα με 2 μηχανικούς και μου πρότειναν να πάω σε KOYO αντί της Ford γιατί είναι καλύτερο . Δεν ξέρω πιο μοντέλο ψυγείου λένε για να δώσω πλήρη εικόνα! Να πάω σε αυτό? Η διαφορά χρημάτων είναι μικρή για να είναι πρόβλημα.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1428251870[/time]
Λιπών έκανα μια έρευνα στο google και ύπαρχει και εκει διχογνωμία για το άν το ford ή το KOYO είναι καλύτερο. Λένε ότι η Ford πουλάει πιο πολυ όνομα. άλλοι ότι για επιλέγει κάτι η Ford θα ξέρει..
Τι να κάνω?
Το έχει δοκιμάσει κάποιος?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread