Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

tasos90100

Original poster
Newbie
Oct 9, 2015
3
0
0
Καλησπερα σε όλους. Εχω ενα fiesta 2002 (1.4 ambiente). Το τελευταιο μήνα όταν επιταχυνω και βρισκομαι στα 80-100 χλμ/ωρα κανει ενα εντονο τρεμουλο σε ολο το αυτοκινητο. Πριν τα 80 και μετα τα 100 δεν νιωθεις τιποτα. Σε 2-3 συνεργεια που ρωτησα (στα Τρικαλα που κατοικω) αρχισαν να λενε διαφορα για λαστιχα, αμορισερ μεχρι αξονες, βασεις, ψαλιδια κλπ. Απο οτι καταλαβα και οι ιδιοι δεν ξερουν που οφειλεται και λενε τα δικα τους. Και επειδη δεν θελω να μου κοστισει πανακριβα κανοντας πειραματα (βασει εκτιμησης του καθε μηχανικού) σκεφτηκα λοιπον να απευθυνθω σε αυτο το forum μηπως και υπαρχει καποιος που να ειχε παρομοιο προβλημα και μπορει να προτεινει κατι. Γενικα παρολο που εχει φτασει τα 230.000 χλμ το αυτοκινητακι το προσεχω και δεν εχω καθυστερησει ουτε εχω αμελησει τα Service του και ολα τα περιφερειακα οποτε τα χρειαστηκε.

ευχαριστω εκ των προτερων για καθε προταση, συμβουλη ή εμπειρικη προσεγγιση στο προβλημα μου.
 

tasos90100

Original poster
Newbie
Oct 9, 2015
3
0
0
Ουτε σε νεκρα, ουτε οταν παταω φρενο. Μονο οταν παταω γκαζι. Αν παρω το ποδι μου απο εκει δεν το κανει.
 

pirat

New member
Jun 13, 2015
70
1
8
Ζυγοστάθμιση μήπως ? Ξεκίνα από τα απλά πρώτα
 
Ζυγοσταθμιση ή στραβιες ζάντες ή στραβά ελαστικά είναι το πρόβλημα και μετά όλα τα άλλα! Το ίδιο μου κάνει και εμένα. Με ζυγοστάθμιση έστρωσε, αλλά βασικά οι ζάντες είναι το πρόβλημα. Πάταγες γκάζι και έτρεμε όλη η καρότσα!
 

tasos90100

Original poster
Newbie
Oct 9, 2015
3
0
0
mk1 Stelios said:
Ζυγοσταθμιση ή στραβιες ζάντες ή στραβά ελαστικά είναι το πρόβλημα και μετά όλα τα άλλα! Το ίδιο μου κάνει και εμένα. Με ζυγοστάθμιση έστρωσε, αλλά βασικά οι ζάντες είναι το πρόβλημα. Πάταγες γκάζι και έτρεμε όλη η καρότσα!

Αυτο υπεθεσα και εγω στην αρχη, αλλα κανοντας ελεγχο στα ελαστικα και στις ζαντες την πρωτη εβδομαδα που ξεκινησε το προβλημα, δεν βρεθηκε κατι στραβο. Θεωρητικα μιλωντας εσενα το εκανε μονο μεταξυ 80-100 και μετα τα 100 σταματουσε;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread