Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

StuparArt

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Επειδή έψαξα λιγάκι σχετικά με το ΕVO AFR Μeter βλέπω ότι αναγράφουν ότι στο πακέτο έχει και τον αισθητήρα wideband. Εάν όντος αληθεύει ότι έρχεται αυτό που βρήκες και με τον αισθητήρα σε αυτά τα λεφτά τότε είναι πολύ καλή η τιμή του.
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστο στις μετρήσεις που θα παίρνει όπως επίσης δεν μπορώ ν ξέρω πόσο καιρό θα σου κρατήσει ο αισθητήρας η ακόμα και το πώς καλιμπράρετε (αν και το τελευταίο θα το έχει και στις οδηγίες νομίζω).


Τώρα πες ότι το παίρνεις… πως σκοπεύεις να το συνδέσεις? Που θα βάλεις τον αισθητήρα (εάν υπάρχει τελικά)?

Φοράς μαμά πολλαπλή εξαγωγής? Εάν ναι τότε θα σε παιδέψει αρκετά στο να το κάνεις να δουλεύει σωστά. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα παίρνεις και 100% σωστές πληροφορίες από τον αισθητήρα.
Η τοποθέτηση του αισθητήρα (η θέση του αλλά και η γωνία του είναι το παν) και μετά είναι το πόσο γρήγορο αισθητήρα έχει αλλά και το όργανο σαν όργανο.



Για ποια δουλειά το χρειάζεσαι αυτό?? έχεις κάνει κάποιες βελτιώσεις στο αμάξι σου?
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
::) To δικο μου τελικα ειναι πιο ωραιο qq

Με την βοηθεια του κουμπαρου μου τοποθετησα και εγω ενα wideband που ειχα παρει.

   

   

 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Eιναι prosport και μου κοστισε 142 ευρω με αγορα κατευθειαν απο το εργοστασιο.Να δουμε τωρα και ποσο καιρο θα κρατησει η αν θα βγαλει καποιο προβλημα.Το καλο ειναι οτι βρισκω ανταλλακτικα σε καλη τιμη αν χρειαστει.
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Πολύ καλή και διακριτική τοποθέτηση, είδα και τα 2 βιντεάκια, νωρίτερα. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι εαν τρυπήθηκε το χταπόδι να γίνει καινούρια μούφα για το wideband, ή απλά βγήκε ο 1ος λ για να μπεί ο wideband και δώθηκαν επιστροφές καλωδιων απο το wideband προς το αμάξι (ecu)
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Και το aem ψηφιακο ειναι,η γραμμη που λες γινεται ποτε κοκκινη,πορτοκαλι η πρασινη αναλογως που ειναι το μειγμα.

http://www.youtube.com/watch?v=onbjzEOZtMs
 

StuparArt

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Στην ουσία τα νούμερα σε ενδιαφέρουν τα led είναι περισσότερο να σου τραβήξουν την προσοχή εάν πχ είσαι με τέρμα γκάζι και ξαφνικά δεις τα led να γίνονται πορτοκαλή η ακόμα χειρότερα κόκκινα τότε κάτι δεν πάει καλά κόβεις αμέσως και τσεκάρεις.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Νίκο τα led μπορούμε να τα απομονώσουμε και να έχουμε σε λειτουργία μόνο τα νούμερα?
Δηλαδή σε ένα αμάξι που έχει πρόγραμμα (γενικά μιλάω,μπορεί να συμβεί σε οποιόν δήποτε)και βάζει WD και στο πάτημα του φουλ γκαζιού δει κόκκινα δεν ξαναζορίζει το αμάξι μέχρι να ρυθμιστεί σωστά?
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ρε συ τα led αντιπροσωπευουν τα νουμερα που δειχνει το wideband.Δεν απομονωνονται.
Δηλαδη αν ειναι πλουσιο ειναι πρασινα και οσο φτωχαινει γινετε πορτοκαλι και κοκκινο.Το wideband απλα ειναι ενα οργανο που σε ενημερωνει πως δουλευει το afr του αυτοκινητου και μεσω αυτου μπορεις να δεις πως το επηρεαζουν οι μετατροπες που κανεις.

Οταν θα το συνδεσεις να εισαι σιγουρος οτι θα δεις ολους τους χρωματισμους  giggle .Απλα αυτο που σε ενδιαφερει ειναι στο πατα(με φουλ γκαζι) που θα κυμαινεται.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
pitbull said:
Απλα αυτο που σε ενδιαφερει ειναι στο πατα(με φουλ γκαζι) που θα κειμαινεται.
και άμα είναι στα κόκκινα τι κάνουμε?
φοβάμαι τα Led ότι θα αποσπάει πολύ την προσοχή κατά την οδήγηση
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Αμα ειναι στα κοκκινα  b201       :D

Απο το 16 και πανω γινεται κοκκινο και μεχρι το 13.5(καπου εκει) δουλευει πρασινο οποτε μια χαρα θα εισαι.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
υπαρχει και ΑΕΜ με ηχητικό σημα που σε προειδοποιει για φτωχο μιγμα σε τερμα γκαζι και μαλιστα το ρυθμιζεις εσυ πόσο (πχ πάνω απο 13.5:1). έτσι έχεις το κεφαλι σου ησυχο και δεν χρειαζεται να μενεις "κολημμένος" στο όργανο...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread