Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Μια χαρα τα λετε.Σε 1.25 βαλε μια 15" και εισαι αρχοντας,γιατι με 16 θα σερνεται σαν σαυρα.Για ζαντες δυχρωμιας εχω βαρεθει να το λεω,MOMO δες το post απαντηση 19  μια σελ πισω.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
σημερα μετα απο 4 χρονια και 5 αλλαγες σε ζαντες με διαφορετικα offset ξαναμπηκαν οι μαμα ζαντες του s. οι προηγουμενες ειταν 7χ16 ετ40 και οι μαμα ειναι 6.5χ16 ετ52.5. οδηγησα αλλο αυτοκινητο. ποιο ελαφρη τιμονι καλυτερη λειτουργια στην αναρτηση. με χαλαει πολυ οτι μπαινει η ζαντα πολυ μεσα στο θολο. αυριο που θα δοκιμασω να το στριψω θα σας πω και αν μπαινει καλυτερα.
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
λετε καλυτερα 15αρα ε? παω να δω τι παιζει!!!

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1358887631[/time]
μπορει να μου εξηγησει καποιος τι ειναι το καρε το προφιλ και το οφφσετ?
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
dj-sofos said:
μπορει να μου εξηγησει καποιος τι ειναι το καρε το προφιλ και το οφφσετ?

Το καρέ μιας ζάντας δεν είναι τίποτα άλλο από την έκφραση του αριθμού των μπουλονιών και τη δήλωση της διάστασης που σχηματίζει ο νοητός κύκλος, που διέρχεται από το κέντρο των οπών τους. Έτσι, το π.χ. 5-114,3 σημαίνει, ότι η ζάντα είναι πενταμπούλονη και η διάμετρος του κύκλου που σχηματίζουν τα μπουλόνια, ισούται με 114,3 χλστ. Το καρέ, όπως είναι λογικό, ορίζει αν μια ζάντα μπορεί να ταιριάξει στο αυτοκίνητό μας.

Όπως και το καρέ, έτσι και το offset της ζάντας είναι στοιχείο που πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπ' όψιν, κατά την αγορά after market ζαντών. Το offset είναι η απόσταση που σχηματίζεται μεταξύ του άξονα συμμετρίας της ζάντας και του επιπέδου στήριξης του δίσκου της ζάντας (ακτίνες), με την πλήμνη στην οποία εδράζεται (φρένα και ανάρτηση). Το 35, π.χ., offset υποδηλώνει, ότι η απόσταση αυτή είναι ίση με 35 χλστ.

To προφίλ είναι το ύψος του ελαστικου
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
σε ευχαριστω πολυ southern.... βρηκα χθες αρκετες 15αρες με οφφσετ 40 τεριαζει στο φιεστα? επισης χθες ειδα ενα φιεστα σαν το δικο μου με τους απλους προφηλακτηρες με τις ζαντες του sτ τις 16αρες αρα καθονται......

στην πορτα του οδηγου γραφει οτι μπορω να βαλω μεχρι 16 ιντσες.... θα βγαλω μια φοτο να σας δειξω!!!!
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
αν δεν κανω λαθος σου δινει ενα διαστημα επιλογης οσο αναφορα το offset.
Οσο πιο μικρο ειναι το offset τοσο η ζαντα βγαινει εξω απο το θελω.
Εγω αν θυμαμαι καλα εχω 35αρι offset ενω η ford το βγαζει με 50κατι (δεν θυμαμαι αριθμους).

παντως ειμαι στο οριο....
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
εχω δοκιμασει σε ζαντες 16"χ7 με οφφσετ απο 52.5 μεχρι και 28. το μονο που καταφερνα να κανω ειναι να ταλαιπωρω την αναρτηση και να μην στριβω σωστα. συν οτι το αυτοκινητο ειχε αλλαξει δραματικα ακομα και σε ευθειες. με οφφσετ 28 στην εθνικη αν πατουσε η ζαντα του συνοδηγου σε λακουβα εστω και μικρη τραβουσε ολο το αυτοκινητο.
 

vagma

Hero Member
mk1 hondos center said:
θα βαλεις οτι οφσετ δινει για το μοντελο σου κ μονο!... αλλιως θα δεις περιεργη συμπεριφορα στο αμαξι σου που δεν θα σου αρεσει κ πολυ στον δρομο ειδικα αν το πιεζεις λιγο παραπανω στις στροφες

στελιο εσυ δεν εισαι αυτος που εχει αποστατες στο αγωνιστικο του? :D
 

vagma

Hero Member
mk1 Stelios said:
η ζαντα μου ειναι 36 η αλουμινενια κ η σιδερενια ειναι 51! τι να εκανα??

αρα.................εγω εχω στα σεμι μου ζαντα απο πεζω με οφσετ 27....πιο σταθερο εγινε στην πιστα το αμαξι....αν και μπροστα εξεχει 1,5 ποντους το ζαντολαστιχο(κακο αυτο)
 

dj-sofos

Member
Aug 30, 2010
126
0
0
31
χανιά
pitbull το ειδα αν και δεν εβγαλα ακρη θα το δω καλυτερα.... παιδια ειδα για την 16αρα τελικα στο αμαξι μπαινει η ζαντα.... στην πορτα του οδηγου κατω δεξια γραφει μεχρι τι ζαντα μπορει να παρει..... και λεει λοιπον:

175/65 R 14
195/50 R 15
195/45 R 16

αυτα γραφει στην πορτα μπορω αν θελετε να ανεβασω φοτο.... αρα συμαινει οτι το αμαξι περνει 16αρα ζαντα σωστα?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Σωστά, παίρνει 16" ζάντα, το θέμα (που συζητήσαμε και νωρίτερα) είναι ότι θα "ψοφήσει" αρκετά το αυτοκίνητό σου σαν 1250. Καλύτερα να διαλέξεις 15".
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Τον τελευταίο καιρό χαλβαδιάζω την παρακάτω ζάντα της team dynamics...

city.jpg


Βγαίνει σε διαστάσεις 7x16" και 7x17" με offset 45. Ποια η γνώμη σας, θα ταιριάζει με το μαύρο fiesta μου;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread