Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
ας το πουλαγανε και κανα χιλιαρικο πανω αρκει να βαζανε αυτα τα 3 πραγματακια...
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ζήση,το ατού του αυτοκινήτου(ένας απο τους λόγους που έγινε και μπέστ σέλλερ) είναι οτι δίνει ένα συνδυασμο πραγματων σε ανταγωνιστικη τιμη και με αρκετα καλα χρηματοδοτικα προγραμματα!!Με ένα 1000ρικο παραπάνω θα είχες και άλλα αυτοκίνητα να κοιτάξεις!Προσώπικά αν εφτανα στα 17500χιλιαρικα θα κοιτούσα και polo gti,ibiza fr...
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
δν ξερω ρε παιδια βλεπω σ φιλης μου 500ρακι 1.4  6ταχυτο κιβωτιο και ξενερωνω
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
zisis said:
δν ξερω ρε παιδια βλεπω σ φιλης μου 500ρακι 1.4  6ταχυτο κιβωτιο και ξενερωνω

και ο,τι εχει και πισω δισκοφρενα...
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
εδώ έχει το KIA Picanto Δισκόφρενα 241mm εμπρός και 234mm πίσω....ακόμα και το 1.2 έχει.....
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
δεν λεει και τιποτα το δισκόφρενο γι αυτούς που δεν οδηγανε σαν δράκουλες. Ένα καλό ταμπούρο φρεναρει εξισου καλά και δεν χρειάζεται τακακια καθε 40000 χλμ...
 

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
Λέει στο αν θέλεις να αλλάξεις ζάντες καθαρά θέμα εμφάνισης κατα τα άλλα ναι δεν είναι απαραίτητο... κ τα ταμπούρα κάνουν τη δουλειά τους....  ;) ;)
 

Nordvinden

Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
moican said:
ζήση,το ατού του αυτοκινήτου(ένας απο τους λόγους που έγινε και μπέστ σέλλερ) είναι οτι δίνει ένα συνδυασμο πραγματων σε ανταγωνιστικη τιμη και με αρκετα καλα χρηματοδοτικα προγραμματα!!Με ένα 1000ρικο παραπάνω θα είχες και άλλα αυτοκίνητα να κοιτάξεις!Προσώπικά αν εφτανα στα 17500χιλιαρικα θα κοιτούσα και polo gti,ibiza fr...

Κι αφού συνειδητοποιούσες μετά από λίγο καιρό το έγκλημα που έκανες, θα τράβαγες τα μαλλιά σου, αλλά θα 'ταν αργά.

Έχετε κάμποσοι ένα εξαιρετικό καρτάκι  (1.6) και παραπονιέστε...

Βλέπετε τα 180 άλογα ενός άκυρου μοτέρ και τις γρήγορες αλλαγές ενός γιαλαντζί, άχρηστου κιβωτίου και τα λιμπίζεστε.

Δε ρωτάτε το 90% και βάλε των ιδιοκτητών εκείνων των "αυτοκινήτων", να δείτε τι κλάμα πέφτει;

Βλέπετε το τυρί αλλά όχι τη φάκα...

Την οδηγησιμότητα του Φιεστακίου που έχετε, δε θα τη βρείτε στα μικρά βαγκ. Εκεί θα βρείτε μόνο μηχανικά προβλήματα και μηδέν αίσθηση τιμονιού.
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Η δική μου wish list !

Μπροστά λίγο πιό δυνατά φώτα. Ίσως xenon και προβολάκια ομίχλης με κίτρινο φως .
Μέσα στη καμπίνα πλαφονιέρα με led για καλύτερο φωτισμό.
Στο πορτ μπαγκαζ επίσης περισσότερο φώς.

Cruise control ( To μετάνιωσα που δε το έβαλα εξ αρχής  :mad: ).

Μπροστά πίσω προφυλακτήρες βάψιμο απο μικρογρατζουνιές και πέρασμα με προστατευτικό διάφανο film της llumar ( δεν έχω ρωτήσει καν τιμή ! ).

Ηχομόνωση ! ( Καλή ιδέα ! )

Στην οροφή μαύρο glossy αυτοκόλλητο να μοιάζει με πανοραμική ηλιοροφή.

Πίσω δισκόφρενα .

..να μαυρίσω και τις ζάντες λίγο.. ;)

Μιά μακρύυυυτερη 5η ;  ok234

Ένας τεμπέλης ;  ;D

Ας κάνω αυτά και μετά βλέπουμε.. :)
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Ηλίας said:
Η δική μου wish list !

Μπροστά λίγο πιό δυνατά φώτα. Ίσως xenon και προβολάκια ομίχλης με κίτρινο φως .
Μέσα στη καμπίνα πλαφονιέρα με led για καλύτερο φωτισμό.
Στο πορτ μπαγκαζ επίσης περισσότερο φώς.

Cruise control ( To μετάνιωσα που δε το έβαλα εξ αρχής  :mad: ).

Μπροστά πίσω προφυλακτήρες βάψιμο απο μικρογρατζουνιές και πέρασμα με προστατευτικό διάφανο film της llumar ( δεν έχω ρωτήσει καν τιμή ! ).

Ηχομόνωση ! ( Καλή ιδέα ! )

Στην οροφή μαύρο glossy αυτοκόλλητο να μοιάζει με πανοραμική ηλιοροφή.

Πίσω δισκόφρενα .

..να μαυρίσω και τις ζάντες λίγο.. ;)

Μιά μακρύυυυτερη 5η ;  ok234

Ένας τεμπέλης ;  ;D

Ας κάνω αυτά και μετά βλέπουμε.. :)
συνονόματε τι είναι αυτό το διάφανο φίλμ?
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Eίναι κάτι αντίστοιχο με car wrapping μόνο που δεν αλλάζεις το χρώμα του αυτοκινήτου. Είναι διαφανές. llumar shield λέγεται. Προστατεύει κατα κάποιο τρόπο το αμάξι απο μικροχτυπηματάκια και χαζογρατζουνιές και εγώ στην εθνική έχω δεινοπαθήσει με δαύτα, ( πετραδάκια κτλ ). Η llumar δίνει 5 χρόνια εγγύηση σ'αυτό και ισχυρίζεται πως είναι 33% φορές πιό παχύ απο τ'άλλα της αγοράς.
Εγώ σκέφτομαι πως α) llumar έχω βάλει στο αμάξι και στο σπίτι ( μεμβράνες στα τζάμια ) και είμαι υπερ-ευχαριστημένος. β) αφού θα το πάω το Fiesta για τοπική βαφή και pdr..
εεεέ τότε γ) γιατί να μη βάλω και αυτές για έξτρα προστασία ;
...Πρέπει μόνο να ρωτήσω τιμή. 
 

leonidas_

New member
Dec 25, 2014
73
0
6
Τους τριγμούς και την ηχομόνωση. Αυτά σε ένα αυτοκίνητο δίνουν μια αίσθηση καλής συναρμογής και κατ'επέκταση ποιότητας κατασκευής.
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Μετά απο τα παθήματα του τελευταίου μήνα, αλλά και γενικά με τις ήττες που τρώω μ'αυτό το μλκσμν 45άρι προφίλ, προσθέτω και την αλλαγή σε 15άρα ζάντα και 50άρι προφίλ. Απο 195 45 16 σε 195 50 15. Να' χω λίγο παραπάνω ψωμί στο λάστιχο ρε αδελφέ ! Να μη το νιώθω να κοπανάει με το παραμικρό. Να μη πληρώνω σε κάθε αλλαγή 370άρια. Άντε και στην επόμενη έφυγαν !
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Θα ήθελα πιο κοντό κιβώτιο και πιο σφιχτή ανάρτηση. Μου έχουν λείψει από το προηγούμενό μου που ήταν ένα Corsa 1.4 Twinport. Στις στροφές δεν έλεγε πολλά αλλά στην εθνική βιδωνόταν κάτω και δε το κούναγε ούτε αέρας ούτε τίποτα. Μιλάμε για τρελή ευστάθεια και ευθυβολία. Όχι σαν το Fiesta που μετά τα 120 πάει βάρκα γιαλό. Επίσης το corsa αν και είχε 6 λιγότερους ίππους (90 αντί για 96) τα έριχνε για πλάκα στο Fiesta. Ειδικά με 5η μάζευε χιλιόμετρα με κατεγιστικό ρυθμό. Από τα 110 κατέβαζε 180 στο άψε. Το Fiesta σαν να βαριέται λίγο να ξεκινήσει. Στο Corsa με 5η και 3.000 είχα 98 km/h και στο fiesta έχω 110. Είχα περισσότερο θόρυβο αλλά οι ρεπρίζ σκοτώνανε. Ειδικά στην ανηφόρα των Μεγάρων είχαν πάθει πλάκα τα περισσότερα 1400άρια και όχι μόνο. Ξεκίναγες από τη βάση της ανηφόρας με 100 και έφτανες πάνω με 150 χωρίς να σκεφτείς καν να κατεβάσεις 4η.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread