Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Panic 26

Original poster
Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
Δεν ξέρω αν χρειάζεται να ανοίξω θέμα και αν είναι το σωστό θέμα αυτό, αλλά έχω την εξής απορία:
Μου φαίνεται ή αργεί να ζεστάνει ο Ecoboost;
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
τι εννοεις αργεί να ζεστάνει ;; τις πρωινές ώρες αργούν να πέσουν οι στροφές ;
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Πάνο είναι σχετικό, το αμάξι μου ζεσταίνεται πιο γρήγορα απ' οτι μου ζεσταινόταν το προηγούμενο μου Civic, αλλά πιο αργά απο το αυδι του πατέρα μου.

Θεωρώ πως έχει να κάνει με τον εκάστοτε κινητήρα και κατασκευαστή. Συνήθως στα 2-3 λεπτά κίνησης έχει ανάψει η πρώτη καυλίτσα. Μετά οι άλλες γεμίζουν πολύ πιο γρήγορα μέχρι να φτάσει η ιδανική θερμοκρασία λειτουργίας.

Δεν θα μου κάνει εντύπωση εαν μετά τη πρώτη αλλαγή λαδιών, αλλάξει αυτή η συμπεριφορά!
 

Panic 26

Original poster
Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
Αργεί να πάει στη μέση (πχ κι εμένα στο Audi του πατέρα μου, αλλά και στο Getz της μάνας μου πάει πιο γρήγορα στη μέση).
 

graf

Member
Mar 24, 2012
115
0
0
στο δικο μου 7  πρωι θελει 5-7 λεπτα για την πρωτη μπαρα.τα ατμοσφαιρικα ζεσταινονται πιο γρηγορα.το γιετι 1.2tsi που ειχα πριν ηθελε πανω απο 10 λεπτα.
 

gaaragr

Member
Mar 27, 2013
121
0
16
Γενικά τα ford αργουν να ζεστανουνε, ειδικα τον χειμωνα ! Εγω θεωρώ οτι ζεσταινει αρκετα γρηγορα σε σχεση με τα ατμοσφαιρικα τα μκ7 και ακομα και απο τα tsi.
Αν και αυτο που ειπε ο cris ειναι σωστο μετα το πρωτο servie η συμπεριφορα του κινητηρα αλλαξε αρκετα (προς το καλυτερο)
 

Panic 26

Original poster
Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
Άρα έχουμε μέλλον μπροστά μας :p
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Καλησπερα παιδια, ελπιζω να ειμαι στο σωστο θεμα.
Σημερα κατοπιν ταξιδιου Αθηνα -Λουτρακι- Αθηνα το αμαξι δεν εδειχνε καθολου θερμοκρασια. παρα μονο στο υψος του Χαιδαρίου στην επιστροφή ανεβασε 1 γραμμη,αναψε κ η 2η σε καποια φαση και μετα εσβησε. μου φανηκε περιεργο σε ολο το ταξίδι να μην ειχε καμια γραμμη. συνηθως ειναι μεσα στις παρενθέσεις.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Georgia89 said:
Καλησπερα παιδια, ελπιζω να ειμαι στο σωστο θεμα.
Σημερα κατοπιν ταξιδιου Αθηνα -Λουτρακι- Αθηνα το αμαξι δεν εδειχνε καθολου θερμοκρασια. παρα μονο στο υψος του Χαιδαρίου στην επιστροφή ανεβασε 1 γραμμη,αναψε κ η 2η σε καποια φαση και μετα εσβησε. μου φανηκε περιεργο σε ολο το ταξίδι να μην ειχε καμια γραμμη. συνηθως ειναι μεσα στις παρενθέσεις.

Πρώτη σκέψη είναι για κολλημένο θερμοστάτη...
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
The Ace said:
Πρώτη σκέψη είναι για κολλημένο θερμοστάτη...

Σε ευχαριστω, την αλλη εβδομαδα που θα παω για το ετησιο σερβις θα το αναφερω ωστε να κοιταχτει κ αυτο.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Είναι βέβαιο ότι είναι θερμοστάτης. Ο θερμοστάτης είναι εξάρτημα που "γερνάει" και δεν ανοίγει όταν πρέπει και όσο πρέπει η είναι μόνιμα ανοιχτός. Οταν ανάβει και η δεύτερη γραμμή της ένδειξης , η θερμοκρασία ψυκτικού είναι γύρω στους 55 βαθμούς. Μου έχει συμβεί ακριβώς το ίδιο και τον άλλαξα. Άλλαξε τον  το συντομώτερο γιατί πέραν των άλλων με την  χαμηλή θερμοκρασία αυξάνεται και υπερβολικά η κατανάλωση. Βέβαια συζητάμε γιά τον κύριο θερμοστάτη που βρίσκεται στο πλάι του κινητήρα , πάνω από το σαζμάν. Ο άλλος, δευτερεύων , δεν ξέρω τι συμπτώματα δείχνει, αλλά είναι πολύ δύσκολο να αλλαχθεί βρίσκεται χωνευτός στο μπλοκ, πίσω από τον εναλλάκτη και πρέπει να ξηλωθούν πολλά εξαρτήματα. 
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
fiesta77 said:
Είναι βέβαιο ότι είναι θερμοστάτης. Ο θερμοστάτης είναι εξάρτημα που "γερνάει" και δεν ανοίγει όταν πρέπει και όσο πρέπει η είναι μόνιμα ανοιχτός. Οταν ανάβει και η δεύτερη γραμμή της ένδειξης , η θερμοκρασία ψυκτικού είναι γύρω στους 55 βαθμούς. Μου έχει συμβεί ακριβώς το ίδιο και τον άλλαξα. Άλλαξε τον  το συντομώτερο γιατί πέραν των άλλων με την  χαμηλή θερμοκρασία αυξάνεται και υπερβολικά η κατανάλωση. Βέβαια συζητάμε γιά τον κύριο θερμοστάτη που βρίσκεται στο πλάι του κινητήρα , πάνω από το σαζμάν. Ο άλλος, δευτερεύων , δεν ξέρω τι συμπτώματα δείχνει, αλλά είναι πολύ δύσκολο να αλλαχθεί βρίσκεται χωνευτός στο μπλοκ, πίσω από τον εναλλάκτη και πρέπει να ξηλωθούν πολλά εξαρτήματα. 

καταλαβα, οσο αφορα τον 2ο θερμοστατη μηπως ειναι αυτος που δειχνει την εξωτερικη θερμοκρασια; Θα το αναφερω δτο σερβις την Τριτη και οταν εχω απαντηση θα ενημερωσω κι εδω. Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες
 

UltiMo_

Rookie
Jun 9, 2019
45
1
0
41
Βόλος
Georgia89 said:
οσο αφορα τον 2ο θερμοστατη μηπως ειναι αυτος που δειχνει την εξωτερικη θερμοκρασια;

Όχι. θερμοστατης δεν είναι κατι που διαβάζει θερμοκρασία. δεν είναι θερμόμετρο. είναι ένα "πορτάκι" μέσα στο κύκλωμα του νερού, που κλείνει και εμποδίζει το ζεστό νερό να πάει προς το ψυγείο, μεχρι να ζεσταθεί περισσότερο. Όταν ζεσταθεί, ανοίγει και το νερό κυκλοφορεί σε όλο το κύκλωμα.

Με ζεστό αμάξι, αν ακουμπήσεις τα κολάρα κοντά στο ψυγείο για να δεις αν είναι ζεστά, θα καταλάβεις αν έχει κολλήσει ο θερμοστάτης ανοιχτός ή αν απλά σου δείχνει λάθος θερμοκρασία μέσα
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Ευχαριστω καταλαβα καλυτερα τη λειτουργία.
Παντως σημερα έκατσα κανενα 20λεπτο μεσα στο αμαξι και έδειξε  κανονικα θερμοκρασια,εφτασε στις 3 γραμμες ως συνηθως.
Παιζει να χει καποιον αισθητήρα που να στέλνει την ένδειξη λαθος;
ευελπιστώ οταν μπει στο διαγνωστικό να φανει αμεσως ποιο ειναι το προβλημα
http://imgur.com/a/uo8E0bj
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Μπορει Γεωργια να μην ειναι και τπτ και να ειναι ενα απο τα σκαλωματα που τρωνε κατα καιρους τα φιεστακια(εμενα πχ αυτον τον καιρο τρωει σκαλωμα η πλαφονιερα και μια αναβει,μια οχι).Εαν στο ξανακανει ή εαν πας οπως ειπες για σερβις ριξε μια ματια δεν χανεις τπτ.Αν προκειται για θερμοστατη θα πρεπει να αλλαχτει.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Χωρίς να τσεκάρεις τους σωλήνες επιτόπου, δεν μπορείς να ξέρεις αν είναι αισθητήρας ή θερμοστάτης. Αλλά αν κόλλησε μια φορά ο θερμοστάτης, σίγουρα θα το ξανακάνει. Τώρα ήσουν τυχερή και κόλλησε ανοιχτός, την επόμενη φορά μπορεί να κολλήσει κλειστός και να έχεις θέματα. Για έλεγχο το ταχύτερο δυνατό, αν και εγώ θα έλεγα αν τα έχει κάνει τα χιλιόμετρά του, να τον αλλάξεις έτσι και αλλιώς.
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
o ελεγχος του θερμοστατη έγινε και τελικα δεν φανηκε κάποιο πρόβλημα. Καθαριστικαν καλα οι αισθητηρες και οι οδηγιες ήταν παρακολουθηση για το αν θα το ξανα κάνει. Μέχρι στιγμης δεν εχει εμφανισει κάτι.
 

UltiMo_

Rookie
Jun 9, 2019
45
1
0
41
Βόλος
πώς γίνεται ο έλεγχος του θερμοστάτη;  ::)
προληπτική αλλαγή έπρεπε να γίνει, πόσο να κοστίζει;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Το απλό και εύκολο είναι απλά με βραστό νερό, αν μάλιστα έχεις δοχείο με θερμόμετρο ακόμα καλύτερα, γιατί ελέγχεις ακριβώς και τη θερμοκρασία που ανοίγει και κλείνει.
 

UltiMo_

Rookie
Jun 9, 2019
45
1
0
41
Βόλος
εννοείς να κάνεις όλο τον κόπο, να βγαλεις τον θερμοστάτη, να κανεις πειράματα με ζεστό νερό, και μετα να ξαναβάλεις τον ίδιο μέσα; γιατι να μπεις σε τόσο κόπο σε ένα ανταλλακτικό που έχει 10 ευρώ και όλη η δυσκολία είναι μόνο να τον βγάλεις και να τον ξαναβάλεις;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread