Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

tsambion

Original poster
Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Συμφορουμητες εχω το εξης ισως προβλημα, οταν ειμαι σταματημενος και γυρναω το τιμονι νωθω κατι σαν να εχει σκαλες, απο τερμα αριστερα δηλαδη οταν το κοβω τερμα δεξια η κ το αντιθετο νιωθω μια με δυο φορες ενα τακ, ειναι φυσιολογικο αυτο?
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Δεν ειναι φυσιολογικο.
Κοιτας πρωτα τις πιεσεις στα λαστιχα σου για να ξεκινησεις απο καλη βαση.
Αν συνεχισει πρεπει να δεις τον σταυρο που υπαρχει κατω απο το ταμπλο σου στην κολωνα του τιμονιου.
Δεν χρειαζεται να βγαλεις καποιο καλλυμα.
Αυτος συνηθως κολλαει η τριζει εαν θελει λιπανση.
Αν δεν ειναι ουτε αυτο ,τοτε πας εγγυηση για κρεμαγιερα γιατι κολλανε τα εμβολα της  που κινουνται ηλεκτρικα .
Δεν ξερω περιπτωση και δεν φανταζομαι να προερχεται απο το ηλεκτρικο κομματι της
διαταξης της κρεμαγιερας.
Πολυ σπανια η αισθηση της σκαλας γινεται να προερχεται απο τα μπαρακια της ζανφορ.
Αλλα φαινεται οτι το αμαξι σου ειναι σχετικα καινουριο και ειναι ακυρο.
 

tsambion

Original poster
Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση θα κοιτάξω ένα-ένα αυτά που μου είπες Και ελπίζω και εγώ να μην είναι κάτι σοβαρό
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Βασικά δεν τερματίζεις ποτέ το τιμόνι γιατί πιέζεις την αντλία του.ξεκίνα με αυτό τον έλενχο και βλέπεις
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κατ' αρχήν το fiesta αυτό δεν έχει υδραυλικό τιμόνι, αλλά ηλεκτρικά υποβοηθούμενο.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
kostg said:
Κατ' αρχήν το fiesta αυτό δεν έχει υδραυλικό τιμόνι, αλλά ηλεκτρικά υποβοηθούμενο.
Το έθεσα βάση του mk6
Λογικά πιέζει το σύστημα του τιμονιού και ακούει το τακ τακ
 

tsambion

Original poster
Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Δεν νιωθω κ ακουω  προς το τελος της στροφης, για παραδειγμα απο τερμα αριστερα εως τερμα δεξια το νιωθω κ το ακου γυρο στις 3-4 φορες.
Πιεση ελαστικων τσεκαρισμενη αν κ καταλαβαινω οτι δεν ειναι απο κατι τετοιο. Ελπιζω να μην ειναι κρεμαριερα μονο
 

tsambion

Original poster
Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Χθες πηγα σε γνωστο συνεργειο για τον ηχο που βγαζει το τιμονι κατα την περιστροφη κ μου ειπε οτι το προβλημα ειναι γνωστο κ προκειται για κατασκευαστικο λαθος, το προβλημα ειναι στην κολονα του τιμονιου, πρεπει λεει να βγει κ να γρασαριστει με μια ειδικη παστα της ford κ αυτο θα γινεται μεχρι να αντικατασταθει η κολονα. Αντιμετωπιζει κανεις το ιδιο προβλημα?
 

GRF

Rookie
Jan 28, 2016
48
0
0
Στο δικό μου άλλαξαν κολώνα τιμονιού μέσα στην εγγύηση
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
τι ηχο σας κανει ακριβος βρε παιδια, γιατι εμενα το μονο μου θεμα ειναι οτι οταν παωμε μισο η ενα χιλιομετρο και το τιμονι στριμενο ακουγεται κατι σαν τριξιμο και το καταλαβαινεις και στο τιμονι αυτο αλλα μου ειπαν λογο χαμηλου προφιλ ζαντας
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Το προβλημα σου ειναι γνωστο λοιπον.
Να επιμεινεις να αλλαχτει η κολωνα του τιμονιου αμεσως.
Δεν εχουν το δικαιωμα να σε ταλαιπωρουν πηγαινε ελα για να γρασαρουν τον σταυρο που ελεγα προηγουμενως.
Παιζουν με τα νευρα σου και με την διαθεσιμοτητα του αυτοκινητου σου.
Υπαρχει οδηγια για αυτο ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΟΠΩς ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΟΥ.
Απλα οτι γλυτωσουν .
ΒΑΛΕ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ ΚΑΙ ΑΝΕΦΕΡΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΦΥΓΕΙς ΣΤΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΤΥΠΟ.
Εχουν αλλαξει κολωνες τιμονιου χωρις καμια αλλη αντιρηση.
Εξ αλλου δεν ειναι οτι καλλιτερο καθε φορα να λυνεται η κολωνα και να ξαναδενεται και να
ξαναευθυγραμμιζεται το αυτοκινητο γιατι ετσι πρεπει να γινεται.
Και αυτο επειδη δεν εχει προβλευτει απο τον κατασκευστη για τοσο πολυ
ΚΟΥΡΑΣΗ (λυσε-δεσε) των σημειων,μπορει πραγματι να ειναι επικινδυνο για την ασφαλεια
του αυτοκινητου και των επιβατων του.
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Πως μπορουμε βρε παιδια να τσεκαρουμε και μεις αν εχουμε τετοιου ειδους κατασκευαστικο λαθος με το τιμονι? δλδ στριβω τερμα το τιμονι κανω στροφες συνεχομενες και θα ακουγεται συνεχεια ενα τακ τακ τακ ???? η ακουγεται και στην ευθεια?
 

GRF

Rookie
Jan 28, 2016
48
0
0
Σε μένα το άκουσα σταματημένος με κλειστά παράθυρα .εκανε σαν χαλασμένο ρουλεμαν
 

tsambion

Original poster
Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Και εμένα Αυτή είναι η άποψή μου ότι θα πρέπει να αλλαχτεί, όμως φαντάζομαι ότι το κόστος θα είναι πολύ υψηλό και μάλλον θα πρέπει να κάνω την καβάτζα μου και μετά να κλείσω ραντεβού για να αλλάξω την κολώνα.
τώρα αν Ξέρει κάποιος για κάποια ανακληση η οποία θα μπορούσε να εκκρεμεί και να γλιτώσω αυτό το ποσό θα τον ευχαριστούσα πολύ αν με βοηθούσε όμως δεν νομίζω να υπάρχει ανάκληση.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread