Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Kostaskm3

Original poster
Newbie
Nov 9, 2019
1
0
0
Καλημέρα κι ευχαριστώ πολύ για την αποδοχή. Έχω ένα φιέστα 1.400 cc 2004 16βαλβιδο. Πριν 2 χρόνια και αφού είχε περάσει με επιτυχία το ΚΤΕΟ του άρχισε να κάνει σαν πετρελαιοκίνητο πήγα στον μηχανικό και μου λέει δεν είναι τίποτα τα ωστηρια ειναι. Μέσα σε ένα χρόνο άρχισε να καίει λάδια. Το κράτησα σε αυτή την κατάσταση 1 χρόνο περίπου λόγο έλλειψης χρημάτων το πήγα για επισκευή και το καλοκαίρι το έβαλα μέσα για επισκευή. Το αποτέλεσμα έκαιγε λάδια από τα ελατήρια των πιστωνιων αλλαχθηκαν όπως και το 3 μπιελοπιστονο γιατί είχε φθορά τα ωστηρια μου είπε είναι μηχανικά και δεν έχουν κάτι. Την ημέρα που θα πήγαινα να το πάρω το είχε όλη μέρα να δουλεύει από ότι μου είπε  δοκιμάζοντας τις λειτουργίες του αυτοκινήτου. Βαζοντας το air-condition  κόλλησε ο κομπρεσορας του air-condition και ξεβιδώσε η βίδα στροφάλου με αποτέλεσμα να καρφώσει βαλβίδες. Ξανά έξω καπάκι αλλαγή βαλβίδες απενεργοποιηση air-condition και τα ωστηρια εξακολουθούν και βαράνε. Κι όταν ρώτησα γιατί βαράνε ακόμα μου απάντησε ότι θέλουν πάλι ρύθμιση κι αν φτιάξει ο θόρυβος τι να κάνω έχω αγανακτισει πια και αυτό με το air-condition μπορεί να συμβεί; Να σημειώσω ότι το air-condition δούλευε άψογα μέχρι την ημέρα που το πήγα στον μηχανικο
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Κατ αρχήν θα πρότεινα να αλλάξεις μηχανικό. Κανε μια έρευνα ρώτα παιδιά απο εδώ μέσα να σου πούνε που να πας. Τα υδραυλικά ωστηρια βαρανε, τα μηχανικά απλα ελέγχεις τα διάκενα και αν είναι πολυ πάνω απο 40, βγάζεις τους εκκεντροφορους και βάζεις πιο χοντρά όπου χρειάζεται για να κλείσουν τα διάκενα. Δεν εχω δει ακόμα μοτέρ zetec να πρέπει να ρυθμίσει διάκενα, αλλά και να θέλει είναι υπόθεση το πολυ 80 - 100 ευρω. Κρατά αυτο το μοτέρ όσο πάει και μόλις τα φτυσει, πάρε αλλο απο την ανακυκλωση.

Επίσης το σενάριο με τον κομπρεσσορα είναι απίθανο, μάλλον ξέχασαν να βιδωσουν την τροχαλία του στροφαλου
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread