Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Δεν βρήκα κάπου στο μκ6 καμία πληροφορία για το "τελευταίο" στάδιο μετατροπής σε ατμόσφαιρα και λέω να το ανοίξω για να δω τί παίζει με αυτό. Δεν ξέρω πως και τι κερδίζεις το μόνο που ξέρω είναι ότι βγάζει η weber για το δικό μας. :p
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Για τα 16αρια κάνει δουλειά; Αξίζει τον κόπο; Η' δίνει πολύ λιγότερα και δεν συμφέρει οικονομικά και ως μετατροπή και ως κατανάλωση που τετραπλασιάζεται;  :'(
 

marios7kal

Pro Member
Jul 28, 2011
342
0
0
32
Αθήνα
πιστευω οτι ειναι κατι υπερβολικο για αμαξι που κινειται εντος πολης συχνα.. αμα ηταν για πιστα και κοντρες, τοτε ναι θα αξιζε! αλλα για καθημερινη χρηση νομιζω οτι θα ειναι πιο πολυ ταλαιπωρια της τσεπης παρα διασκεδαση! ωστοσο ειναι μια απολυτα πορωτικη βελτιωση, ειδικα αμα ψεκασεις και τιποτα μεσα στους αυλους! AR15firing
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
καλο το τετραπεταλουδο αλλα μονο οτι θες αγραφο για να δουλεψει και γατο προγραματιστη μετατροπη στο συστημα γκαζιου για να βαλεις ντιζα χεσε ψηλα και αγναντευε. και αν δεν εχεις φτιαγμενη κεφαλη συμπιεση και εκκεντρα δεν θα κανεις τπτ.
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Riordian said:
Δεν βρήκα κάπου στο μκ6 καμία πληροφορία για το "τελευταίο" στάδιο μετατροπής σε ατμόσφαιρα και λέω να το ανοίξω για να δω τί παίζει με αυτό. Δεν ξέρω πως και τι κερδίζεις το μόνο που ξέρω είναι ότι βγάζει η weber για το δικό μας. :p

Βγάζει και η OMEX τετραπετάλουδο για το 1.6 μαζί με παράλληλο εγκέφαλο και λοιπά περιφερειακά.

http://omextechnology.com/Omex%20Zetec%20SE%20TB%20Kit%20v2_5.pdf

http://www.demon-tweeks.co.uk/performance/engine-management-tuning/omex-throttle-body-kit-for-ford-zetec-1-6-se-sigma-engines

Βέβαια το να δαπανήσεις 2300€ για να πάρεις 135 άλογα για πρώτο στάδιο τετραπετάλουδο είναι πολύ περισσότερα απο το να βάλεις κινητήρα 1.6 TiVct μαζί με χαρτογράφηση και να το κάνεις πρώτο στάδιο (!)
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Συμφωνώ το ότι είναι πολλά τα λεφτά αλλά δεν είναι προτιμότερο αυτό που προτείνεις... Δηλαδή το μκ7 16άρι μοτέρ θα το βρώ 2,000;; Που και πάλι 2,000 να το 'βρισκα, θα ήθελα άλλα 1,000 για να το κάνω πρώτο στάδιο... Ούτε αυτό που προτείνεις δεν αξίζει και γενικά δεν αξίζει απο 1600 να πας πάλι σε 1600 για 15 παραπάνω άλογα :p
Βγήκα λίγο εκτός όμως και ο κύριος Kostg θα μου δείξει το αγαπημένο του σημαιάκι -> offtopics

Ανάλογα με τις μόντες που θα έχει κάνει κάποιος το αμάξι του δεν θα δώσει και πιο πολλά το τετραπετάλουδο. Όπως έγραψα και όταν έφτιαξα το θέμα, το θεωρώ τελευταία μετατροπή όταν έχουν γίνει όλα τα υπόλοιπα ( ολόσωμες, έκκεντρα, ροική, συμπίεση, εισαγωγή). Μου φαίνεται κουλό το πρώτο πράγμα που θα κάνει κάποιος να είναι να βάλει τετραπετάλουδο όπως δείχνουν στα links που έδωσες.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
είναι πολύ ωραία η μόντα αυτή
εγώ θα προτιμούσα τα 4 χωνιά από το τούρμπισμα και ας έδινα παραπάνω λεφτά (και σίγουρα θα έβγαζε το αμάξι πιο λίγα άλογα από το τουρμπο)
και ποιός θα αναλάβει αυτό να το προγραμματίσει?
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Αυτός 1-0  :D :D :D :D . Ας φτάσουμε εκεί και βλέπουμε ποιος το προγραμματίζει  giggle
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Riordian said:
Αυτός 1-0  :D :D :D :D . Ας φτάσουμε εκεί και βλέπουμε ποιος το προγραμματίζει  giggle
λάθος το σκέφτεσαι γιατί άμα δεν βρεθεί προγραμματιστής τότε πάνε τσάμπα τα 2.300
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
yannis_s said:
καλο το τετραπεταλουδο αλλα μονο οτι θες αγραφο για να δουλεψει και γατο προγραματιστη μετατροπη στο συστημα γκαζιου για να βαλεις ντιζα χεσε ψηλα και αγναντευε. και αν δεν εχεις φτιαγμενη κεφαλη συμπιεση και εκκεντρα δεν θα κανεις τπτ.
γιαννη εχω δει τετραπεταλουδο σε st που ειναι χωρις ντιζα απ οτι καταλαβα βγαζεις το μαυρο πλαστικο απο την μαμα πεταλουδα και το κουμπωνεις πανω στο σωμα του τετραπεταλουδου
http://www.modified-monsters.com/t426-fiesta-st-inlet-upgrades
http://www.fordstownerssa.co.za/forums/viewtopic.php?f=63&t=32353
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Στέφανε κάτι ανάφερες εχθές με την πεταλούδα
Τι σου είπε ο Καρανικόλας?ότι θα δουλεύψει με εκκεντροφόρους ή δουλεύει και έτσι?
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Οτι μου έβαλε την πεταλούδα γιατί του είχα πει εξαρχής οτι θα έβαζα εκκεντρα . Αλλά δεν μου είπε ότι χάνει άμα την βάλεις σκέτη.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread