Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

GTboy

Member
May 13, 2012
109
0
16
Athens
Τελικα αλλαχτηκαν σημερα τα φρενα..οντως Ford οι δισκοι(μου εκανε εντυπωση που ηταν βαμμενοι σε μαυρο στα σημεια για να μην οξειδωνονται!!)..Motorcraft τα τακακια..και στο πακετακι τους ερχονται και με νεες βιδες..και με καποια λαμακια στα οποια θηλυκωνουν τα τακακια..απο εντυπωσεις..ευτυχως δεν χρειαστηκε να πατησω αποτομα φρενο..γιατι νομιζω οτι θα ηταν καλυτερα να εβγαζα το ποδι απεξω να φρεναρω με τη σολα!!! driv2 μου ειπαν οτι θελουν στρωσιμο..αλλα τοσο..δεν το περιμενα..!! :eek: στα ποσα χλμ θα εχουν πατησει σωστα?γνωριζει καποιος να μας πει?
 

Tolis84

Newbie
Feb 4, 2015
9
0
0
Μανιακοι καλησπερα σκευτωμαι να αλλαξω τακακια κ δυσκους εμπρως: Tακακια ( ferodo ds2500) κ για δυσκους μου πρωτεινε (ο μαστορας) τρυπιτους παρα χαραχτους. 2 ειναι λοιπων τα ερωτηματα μου... 1) σε τρυπιτους δυσκους εχετε να μου προτινετε κατι καλο κ σωστο (η δεν εχει σημασια) για μκ7 1,4 ??? κ 2) σωλινακια υψιλης πιεσης στα φρενα ειπαρχει καποιο σετ η παμε για κατασκευη νεων ??? (που σε αυτο μου ειπε να το αποφυγο λογο του οτι ανοιγουν ευκολα).
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ωραίοι είναι οι τρυπητοί δίσκοι, όπως και τα τακάκια που θέλεις να πάρεις. Δεν ξέρω όμως κάποια εταιρεία που να παράγει τέτοιους δίσκους στην εργοστασιακή διάσταση. Όσον αφορά τα σωληνάκια υψηλής, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα, είτε πάρεις κάποια φίρμα ή τα φτιάξεις κατά παραγγελία.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Tolis84 said:
Μανιακοι καλησπερα σκευτωμαι να αλλαξω τακακια κ δυσκους εμπρως: Tακακια ( ferodo ds2500) κ για δυσκους μου πρωτεινε (ο μαστορας) τρυπιτους παρα χαραχτους. 2 ειναι λοιπων τα ερωτηματα μου... 1) σε τρυπιτους δυσκους εχετε να μου προτινετε κατι καλο κ σωστο (η δεν εχει σημασια) για μκ7 1,4 ??? κ 2) σωλινακια υψιλης πιεσης στα φρενα ειπαρχει καποιο σετ η παμε για κατασκευη νεων ??? (που σε αυτο μου ειπε να το αποφυγο λογο του οτι ανοιγουν ευκολα).

τα ds2500 ειναι κορυφαια για "σκληρή" χρήση αλλα σε συνθηκες νορμαλ οδηγησης μπορει να σου φανει οτι δεν "πιανουν" καλά (πρεπει να ζεσταθούν για να αποδώσουν). Αν θελεις καλύτερο τακακι απο το εργοστασιακό με αίσθηση ανάλογη με τα εροστασιακά θα προτεινα να βαλεις τακακια ferodo premier. Είναι πολύ καλυτερα απο τα εργοστασιακά, χωρις την "ξυλινη" αίσθηση που έχουν τα ds όταν είναι κρύα.

Για δισκους οι brembo τρυπητοι είναι ότι καλύτερο μπορεις να βάλεις αλλα έχουν περιπου 150 ευρώ. Οι απλοι brembo έχουν περιπου 80 ευρω και εκτιμώ οτι είναι καλύτεροι απο τους μαμα.

καλο είναι να κανεις πρωτα μια ερευνα αγοράς στο διαδίκτυο πριν αγοράσεις γιατι οι διανομείς πουλανε με πολύ μεγαλη απόκλιση τιμών.

Σωληνακια φρενων εκτιμω οτι δεν υπαρχει νοημα να αλλαξεις, με τους τρυπητούς brembo και τα premier θα δεις ούτως ή άλλως τεράστια διαφορά
 
Οι δισκοι με χαρακιες της brembo έχουν την καλύτερη αποτελεσματικότητα στα φιεστα μαζι με τα  ds2500. Λόγο του ότι είναι λίγα τα κυβικά αν βάλεις τακάκι TAROX θα έχεις πολύ καλό φρένο και όταν είναι κρύο. Το premier να το αποφύγεις σε τρυπητή ή χαραγμένη δισκόπλακα. Αν πας σε φθηνή τρυπητή δισκόπλακα π.χ. QH να βάλεις TAROX τακάκι. Εδώ στην Ελλάδα φέρνουν μόνο την μια πάστα. Για σωληνάκια θα πω πως είναι πεταμένα τα € (ή δραχμές  giggle )
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
γιατι δεν κανουν τα premier με χαρακτή ή τρυπητή? Λόγω φθοράς?

εγω παντως ειχα δοκιμασει premier με τρυπητη brembo και δεν παρατηρησα κατι ούτε σε απόδοση ούτε σε φθορα. Και τα φρενα τα χα μετρησει και με οργανο 100 - 0 είχα 39 μετρα ζεστα και κρυα

tarox δεν εχω δοκιμασει αλλα για να το λεει ο στελιος κατι θα ξερει...
 
Tα "κόβει" σε ζόρισμα και αντέχουν λίγο. Δεν είναι φτιαγμένα για μεγάλες θερμοκρασίες και για να δουλέψουν με τρύπες ή χαρακιές. Μου έχει τύχει σε τακάκι απλής σειράς ,να σχηματίσω επάνω στην πάστα σημάδια κυκλικά (δηλαδή από τις τρύπες της δισκόπλακας) ,μετά από έντονο φρενάρισμα και ακινητοποίηση (!).
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
η αληθεια είναι οτι δεν τα ζοριζα πολύ τα φρενα μου οποτε μαλλον ισχυει αυτο που λες, μιας και εσυ ξερεις απο...ζορισμενα φρενα  :D
 

dimitris!!!

New member
Mar 14, 2011
76
0
6
34
Λάρισα
Ήρθε η ώρα να σκέφτομαι για τακάκια.Είμαι ανάμεσα στα γνήσια της αντιπροσωπείας και στα ferodo premier.Ποία λέτε είναι καλύτερα?Το αμάξι έχει ήδη πάνω σωληνάκια αεροπορικού τύπου της hel και υγρά φρένων motul rbf600.
 

Tolis84

Newbie
Feb 4, 2015
9
0
0
Η μαμα διασταση δισκοπλακας του mk7  ποια ειναι? κ με 15ρα ζαντα μεχρι ποσω μπορω να βαλω ωστε να μην εχω προβλημα??? Στελιο εσυ προτινεις δηλ. brembo δισκοπλακα με tarox τακακια ειναι η καλητερη επιλογη κατα την γνωμη σου?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αν βρεις του καινούριου ST Τόλη (αν και δε μας έχεις συστηθεί), θα κουμπώσουν απ΄ ευθείας δαγκάνες-δισκόπλακες και λογικά θα χωράνε στη 15άρα.

http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?p=7#p7



Δημήτρη δεν έχω δοκιμάσει τα premier, οπότε δεν έχω άποψη. Προσωπικά θα ξανατοποθετούσα τα εργοστασιακά εφόσον είμαι ευχαριστημένος. Εκτός κι αν υπάρχει πρόβλημα χρημάτων, οπότε θα έβαζα κάτι φθηνότερο.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Για τα εργοστασιακά πληρώνεις την αξία τους και το κέρδος της ford.

Για παραδειγμα η ford παραγγέλνει τακακια π.χ. στην bendix η οποία τα παράγει με σήματα motorcraft. O καταναλωτης πληρωνει το κόστος της bendix αλλά και το κέρδος της ford. Αν πάρεις τακάκια απο την bendix, πληρώνεις μόνο την bendix και όχι και την ford.
 
Tolis84 said:
Η μαμα διασταση δισκοπλακας του mk7  ποια ειναι? κ με 15ρα ζαντα μεχρι ποσω μπορω να βαλω ωστε να μην εχω προβλημα??? Στελιο εσυ προτινεις δηλ. brembo δισκοπλακα με tarox τακακια ειναι η καλητερη επιλογη κατα την γνωμη σου?

Επιλογές υπάρχουν πολλές! Μια οικονομική λύση αποδοτική και αξιόπιστη είναι οι brembo με tarox. Τα πρεμιερ που λένε τα παιδια , αν η δισκόπλακα ΔΕΝ είναι χαρακτή ή τρυπητή , είναι μια καλή λύση. Σε κάτι "παντρέματα" πρεμιέρ με πιό φθηνές δισκόπλακες (από τις "μαμά" & brempo) έχει τύχει να βγάζει ένα μικρό σφύριγμα στην κύλιση ,που για κάποιους είναι ενοχλητικό . Αν πας σε ακριβό τακάκι και ακριβή δισκόπλακα , τότε είναι που θα δεις μεγάλη διαφορά στα φρένα ,και δεν θα χρειαστεί καν να μεγαλώσεις δίσκους κτλ επιβαρύνωντας το μπροστινό σύστημα!
 

thodoris

Pro Member
Jun 18, 2010
616
0
0
36
ΚΑΒΑΛΑ
Έχει βάλει κανένας αυτά τα τακάκια https://streetandcircuit.gr/ferodo-premier-set-takakia-empros-ford-fiesta-2008-p-287217.html?cPath=38085_38298_38302_38309...Αν όχι έχετε ακούσει κάτι?Αξίζουν?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
καλυτερα απο τα εργοστασιακά είναι και δεν φθείρονται. Βεβαια καποιοι προτιμούν τα tarox και εγω πιστευω οτι τα premier δουλευουν καλύτερα με aftermarket καλύτερο δισκο.

Εγω τα είχα με τρυπητο δίσκο brembo και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος. Πολύ δυνατό φρεναρισμα και διπλάσια αντοχή στο χρόνο απο τα μαμα τακακια. Τωρα βέβαια με μαμα δισκο δεν ξέρω πώς δουλευουνε, φανταζομαι βεβαια καλύτερα απο τα εργοστασιακά. Βάλε απλά τακάκια bendix ή TRW τώρα και όταν έρθει η ώρα για αλλαγή δίσκων, βάλε premier ή tarox με Brembo τρυπητούς, αυτή είναι η γνώμη μου.
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
turbomaniac said:
πιστευω οτι τα premier δουλευουν καλύτερα με aftermarket καλύτερο δισκο.
.... Βάλε απλά τακάκια bendix ή TRW τώρα και όταν έρθει η ώρα για αλλαγή δίσκων, βάλε premier ή tarox με Brembo τρυπητούς, αυτή είναι η γνώμη μου.

+1 στα επισημασμένα με μια προσθήκη ακόμη: αν είναι να μείνει ο εργοστασιακός δίσκος ακόμη, τότε Motorcraft τακάκι από αντιπροσωπεία (68€) είναι καλύτερο από ότι το premiere στον εργοστασιακό δίσκο.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Μην νομίζετε πλέον ότι οι ποιότητα στις πάστες από τα τακάκια είναι ίδιες με πριν 5-6 χρόνια.
Προσωπικά 3 μέλη μας τους έδωσα τακάκια premier που ζήτησαν και στα 1000 χιλιόμετρα τα πέταξαν με μαμά δίσκους
Άλλο μέλος έβαλε με πολυχάρακτους και δεν ακούει τίποτα.
Περιμένω να ακούσω και την άποψη ενός μέλους που έβαλε πάλι πρόσφατα ferodo
 

thodoris

Pro Member
Jun 18, 2010
616
0
0
36
ΚΑΒΑΛΑ
Pa_Nos_1400cc said:
+1 στα επισημασμένα με μια προσθήκη ακόμη: αν είναι να μείνει ο εργοστασιακός δίσκος ακόμη, τότε Motorcraft τακάκι από αντιπροσωπεία (68€) είναι καλύτερο από ότι το premiere στον εργοστασιακό δίσκο.
Φίλε μου motorcraft τακάκια φοράω εδώ και ένα χρόνο και σφυρίζουν σαν τρελά τους τελευταίους 6 μήνες γι αυτό και ψάχνω κάτι άλλο...Από την αντιπροσωπεία μου είπαν ότι φταίνε τα τακάκια και ότι το κάνει σε πολλούς...Βέβαια από βδομάδα θα πάω και σ ένα συνεργείο που μου πρότειναν να δω τι θα μου πουν  κι εκεί και βλέπουμε...Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread