Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

akiz90

Original poster
MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα σε όλους. Πρόσφατα άλλαξα τελικό στο fiesta μου και είδα ότι ο υπόλοιπος σωλήνας της εξάτμισης έχει αρχίσει να πιάνει σε κάποια σημεία σκουριά (κυρίως στην κάτω μεριά που κοιτάει το δρόμο..έτσι όπως την είδα δεν είναι τίποτα...είναι η φυσιολογική σκουριά που πιάνουν όλα τα αυτοκίνητα).

Η απορία μου είναι αν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να προλάβω περαιτέρω επέκταση της σκουριάς.

Κάποιοι τρόποι που είδα στο internet ψάχνοντας είναι:

1) Πλήσιμο με πετρέλαιο που λένε διώχνει τη σκουριά

2) Τρίψιμο και βάψιμο με μπογιά για μεγάλες θερμοκρασίες

3) Βάψιμο με ειδική μπογιά για σκουριά που μέσω χημικής αντίδρασης την επαναφέρει έως ένα βαθμό

4) Απλό τρίψιμο και τίποτα άλλο

Σε ότι αφορά τα (2) και (3) που αφορούν βάψιμο, οι απόψεις διίστανται καθώς πολλοί θεωρούν πως οποιαδήποτε μπογιά ή σπρέι με την συνεχόμενη συστολή-διαστολή θα σπάσει και αυτός λένε είναι ο λόγος που κανένας μεγάλος κατασκευαστής δεν βάφει με μπογιά τις εξατμίσεις του.

Εσείς παιδιά τι προτείνετε? Υπάρχει κάτι άλλο που μπορούμε να κάνουμε? Έχει νόημα να ασχοληθεί κανείς ή όχι?
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Πήγαινε ρώτα σε ένα μαγαζί που πλένει μηχανές, να σου πουν πως καθαρίζουν τις εξατμίσεις αυτοί. Σίγουρα όχι τρίψιμο με γυαλόχαρτο, με σύρμα για τα πιάτα και με οτιδήποτε άλλο. Έχουν ένα ειδικό που το περνάνε με πινέλο στις ζεστές εξατμίσεις και γίνονται σαν καινούργιες.
 

akiz90

Original poster
MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Θα το ρωτήσω σύντομα μιας και θα μπω για service από βδομάδα να γίνουν όλα μαζί. Επίσης βρήκα και αυτό που μπορεί να περαστεί μετά το υλικό που λες για παραπάνω προστασία.

http://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=product_info&products_id=4254
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
akiz90 said:
Καλησπέρα σε όλους. Πρόσφατα άλλαξα τελικό στο fiesta μου και είδα ότι ο υπόλοιπος σωλήνας της εξάτμισης έχει αρχίσει να πιάνει σε κάποια σημεία σκουριά (κυρίως στην κάτω μεριά που κοιτάει το δρόμο..έτσι όπως την είδα δεν είναι τίποτα...είναι η φυσιολογική σκουριά που πιάνουν όλα τα αυτοκίνητα).

Η απορία μου είναι αν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να προλάβω περαιτέρω επέκταση της σκουριάς.

Κάποιοι τρόποι που είδα στο internet ψάχνοντας είναι:

1) Πλήσιμο με πετρέλαιο που λένε διώχνει τη σκουριά

2) Τρίψιμο και βάψιμο με μπογιά για μεγάλες θερμοκρασίες

3) Βάψιμο με ειδική μπογιά για σκουριά που μέσω χημικής αντίδρασης την επαναφέρει έως ένα βαθμό

4) Απλό τρίψιμο και τίποτα άλλο

Σε ότι αφορά τα (2) και (3) που αφορούν βάψιμο, οι απόψεις διίστανται καθώς πολλοί θεωρούν πως οποιαδήποτε μπογιά ή σπρέι με την συνεχόμενη συστολή-διαστολή θα σπάσει και αυτός λένε είναι ο λόγος που κανένας μεγάλος κατασκευαστής δεν βάφει με μπογιά τις εξατμίσεις του.

Εσείς παιδιά τι προτείνετε? Υπάρχει κάτι άλλο που μπορούμε να κάνουμε? Έχει νόημα να ασχοληθεί κανείς ή όχι?

το 2 είναι το καλύτερο. Δεν θέλει ασταρωμα, δεν σπαει. Βαφή-σπρευ εξατμισης υψηλής θερμοκρασίας κυκλοφορεί σε μαυρο, ασπρο, γκρι και κοκκινο νομίζω. Ακομα και στην πολλαπλή που χω βάλει δεν χαλάει.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread