Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fnp

Original poster
Newbie
Nov 15, 2014
5
0
0
Δεν ξέρω αν είναι το σώστο μέρος για να ρωτήσω αλλά δεν έβρισκα καποιο ανάλογο thread.Θέλω να τοποθετήσω aftermarket συναγερμό.Έχει κανείς κάτι να προτείνει και ξέρει τι παίζει με την εγγύηση?
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #2
Με την εγγυηση λογικα δεν εχεις προβλημα!! Το θεμα με τον συναγερμο ειναι καθαρο τι εχεις σκοπο να ξοδεψεις!! Με 70€ αγοραζεις απεξω εναν αψιοπρεπεστατο συνεγερμο αλλα μετα θελεις 50(περιπου) την εγκατασταση και φυσικα οσο περισσοτερα δωσεις,τοσο περισσοτερα εχει ο συναγερμος...
τι ακριβως θελεις ;
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
για να μην ξανανοίξω το θέμα γράφω εδώ. με την αγορά του φιέστα ρώτησα την αντιπροσωπεία στο Άργος για συναγερμό. Ο μηχανικός εκεί ήταν κατηγορηματικός ότι θα έχω θέματα με τα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου μπορεί να σβήνει μόνο του κλπ. Εγώ αυτό που ζητάω από ένα συναγερμό είναι μια Α ασφάλεια σε θέμα αξιοπιστίας των ηλεκτρικών του αυτοκινήτου. Δεν με ενδιαφέρει να έχει emergency stop της μηχανής κλπ. Τι έχετε να μου προτείνεται και επίσης αν συμφωνείτια με το θέμα των ηλεκτρονικών βλαβών.

Να σημειώσω ότι το αμάξι παρκάρει Αθήνα έξω στο δρόμο οπότε είναι πολύ πιθανό να έχω τίποτα περίεργα θέμτα με σπασμένα τζάμια
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Σιγουρα αν γινει σωστη εγκατασταση δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κανένα πρόβλημα. Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, 10 μέρες κοσκινίζει...
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Μαλιστα. Καποια προτίμηση σε μάρκα ή κάτι συγκεκριμενω που πρέπει να προσεξω; να σημειωσω οτι ειμαι φοιτητης και με δυσκολια θα μαζευτουν τα χρηματα. Αρα δεν ψαχνω κατι να ξεφυγει οικονικα.
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
θα σου ελεγα καλυτερα να κανεις ασφάλεια με όλες της καλύψεις αν δεν εχεις και να αφήσεις τον συναγερμό για τον λογο που σκεφτεσαι να τον βαλεις. Γιατι ο μικρο κλέφτης (ναρκωμανης) συνήθως σπάει τον τζαμί αρπάζει οτι βρει και λουις. Ασε που αν δεν βαλεις καλο συναγερμό να εχει και τηλειδοποιηση το ποιο πιθανών να μην τον ακουσεις καν αν κοιμασαι και δυστυχώς οπως ειναι η κοινωνία μας κανεις δεν δινει σημασία σε τιποτα που δεν ειναι δικο του. Τωρα για ενα ποιο επαγγελματία κλέφτη χρειάζεται ενα πολυ καλο συναγερμό οπου το κοστος θα ειναι πολυ μεγαλο.
Επίσης θα σου πρωτεινα σε περίπτωση που το αποφασίσεις να ρωτήσεις σε μερικές ford που εχουν έκθεση και σερβις εκει συνήθως βάζουν σε ολα τα ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ πριν τα παραδώσουν όποτε ξέρουν την συνδεσμολογία πολυ καλα.
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Aggelos Mpa said:
θα σου ελεγα καλυτερα να κανεις ασφάλεια με όλες της καλύψεις αν δεν εχεις και να αφήσεις τον συναγερμό για τον λογο που σκεφτεσαι να τον βαλεις. Γιατι ο μικρο κλέφτης (ναρκωμανης) συνήθως σπάει τον τζαμί αρπάζει οτι βρει και λουις. Ασε που αν δεν βαλεις καλο συναγερμό να εχει και τηλειδοποιηση το ποιο πιθανών να μην τον ακουσεις καν αν κοιμασαι και δυστυχώς οπως ειναι η κοινωνία μας κανεις δεν δινει σημασία σε τιποτα που δεν ειναι δικο του. Τωρα για ενα ποιο επαγγελματία κλέφτη χρειάζεται ενα πολυ καλο συναγερμό οπου το κοστος θα ειναι πολυ μεγαλο.
Επίσης θα σου πρωτεινα σε περίπτωση που το αποφασίσεις να ρωτήσεις σε μερικές ford που εχουν έκθεση και σερβις εκει συνήθως βάζουν σε ολα τα ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ πριν τα παραδώσουν όποτε ξέρουν την συνδεσμολογία πολυ καλα.

Ασφάλεια έχω για μικροκλοπές με θραύση κρυστάλλων και κλοπή ραδιο. Απλά έλεγα μήπω γλύτωνα την κλοπή γιατί το τζάμι είτε έχεις είτε όχι συναγερμό δεν το γλυτώνεις αχαχ
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Είναι εύκολο να μου εξηγήσει τις διαφορες μεταξύ 2way και 1 way συναγερμου καθως και ποιον  προτείνεται;
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
ο 1 way ειναι αυτος που το τηλεχειριστιριο τους στελνεις εντολες χωρις να δεχεται!!! π.χ πατας το κλειδωμα και κλειδωνει το αμαξι χωρις το τηλεχειριστιριο να κανει κατι!!!\

ο 2 way  ειναι αυτος που το τηλεχειριστιριο του στελνει και δεχεται εντολες!!! π.χ πατας το κλειδωμα,κλειδωνει το αμαξι  και στο τηλεχειριστιριο επαληθευει οτι κλειδωσε το αμαξι με εναν ηχο ή σε display σου δειχνει οτι κλειδωσε!!!

φυσικα ο δευτερος ειναι καλυτερος αλλα και πιο ακριβος!!!
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
nos7 said:
ο 1 way ειναι αυτος που το τηλεχειριστιριο τους στελνεις εντολες χωρις να δεχεται!!! π.χ πατας το κλειδωμα και κλειδωνει το αμαξι χωρις το τηλεχειριστιριο να κανει κατι!!!\

ο 2 way  ειναι αυτος που το τηλεχειριστιριο του στελνει και δεχεται εντολες!!! π.χ πατας το κλειδωμα,κλειδωνει το αμαξι  και στο τηλεχειριστιριο επαληθευει οτι κλειδωσε το αμαξι με εναν ηχο ή σε display σου δειχνει οτι κλειδωσε!!!

φυσικα ο δευτερος ειναι καλυτερος αλλα και πιο ακριβος!!!

μάλιστα. σίγουρα είναι πιο ακριβός απλά το θέμα είναι αφού το παίρνεις κάτι να είναι και καλό μην θες μετά άλλο..
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
με ακριβως το ιδιο σκεπτικο ειχα παει και εγω πριν 13 χρονια και ειχα παρει εναν 2way συναγερμο κα πριν 2 χρονια περιπου χαλασε το τηλεχειριστιριο να δεχεται εντολες απο τον συναγερμο και προσφατα αρχισε να καταναλωνει πολυ μπαταρια!! μην ειναι αχαριστος ομως ... με εχει σωσει αρκετες και εχει βγαλει τα λεφτα του με το παραπανω...
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Τέτοια να μου λες να χαιρομαι αχαχα. Ακόμα το ψαχνω διοτι οσους ρωτησα απαντησαν χωρις σιγουρια αν θα εχω μελλοντικο θεμα. Και οι υπολοιποι ελεγαν οτι χανει την εγγυηση το αμαξι.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Κοιτα...εαν σκεφτεις με ποσα χρηματα θα προσταψεις σε ενα μεγαλο βαθμο την περιουσια σου και το χρονικο διαστιμα ειναι μικρο το ποσο!!!!

δλδ π.χ εαν ο συνεγερμος κανει 500€ και προστατευεις κατι που κανει 10.000 για δεκα+ χρονια ειναι σαν να δινεις ενα 50ρικο τον χρονο....
πολυ καλη αναλογια!!!!!

τωρα εαν σε αυτο προσθεσεις οτι ο συναγερμος μου εχει βαρασει 3 φορες απο τρακαρισμα και με ειδοποιησε και προλαβα τις 2 αυτον που με χτυπησε και με πληρωσε την ζημια τοτε εχει βγαλει τα λεφτα του και με το παραπανω!!!
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Αυτα σκεφτομαι και εγω και θελω συναγερμο αλλα κανεις δεν τον αναλαμβάνει χαχα. Βασανο
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Pakwel said:
Εχω ρωτησει 3 εδωαθηνα κανεις δεν αναλαμβανει το αμαξι
Σιγα την δουλεια που εχουν να κανουν, οι συναγερμοι που βαζουν τωρα ειναι can-bus δηλαδη 4-5 καλωδια μονο αφου επικοινωνει με τον εγεφαλο του αυτοκινητου και το mk7 βγαινει απο το 2008 και το face δεν αλλαζει κατι στην καλωδιωση απο τοτε, παλια τους καναν δωρο τωρα δεν τους κανουν πια? μονο σε αντιπροσωπεια εχεις παει να ρωτησεις?
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Σε αντιπροσωπεία ρωτησα πρωτα εκει που το πηρα στο Αργος. Μου το απέρριψε κατηγορηματικά. Δεν τοποθετει η ιδια αλλα ούτε μου το συνιστά γιατί λεει βγαζουν βλαβες και βγαινει απο την εγγυηση. Στις αθηναϊκές που ρώτησα δεχονται να μου βαλουν μονο τον γνησιο της φορντ που εχει κανα 250€ αν θυμαμαι καλα αλλα δεν ειναι αμφιδρομος. Ενω σε ενα μαγαζι που κοιταξα εδω αθηνα με 220€ έχει της viper αμφίδρομο. Ακομα περιμενω απαντηση βεβαια. Αυριο θα τον παρω τηλ γιατι το μειλ το εχει γραμμενο
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread