Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vasilisfiesta

Original poster
Hero Member
Nov 13, 2010
1,027
0
0
35
Εχει παρουσιαστει το εξης θεμα εδω και καιρο..
Παμε με 160χλμ παταμε τερμα συμπλεκτη και το αμαξι σβηνει.. ???
Εγω δεν το εχω παθει ποτε,αλλα το δοκιμασα χτες 2-3 φορες(απο 160χλμ στα 100) αλλα τπτ,ολα νορμαλ..κραταγε ρελαντι 700-800 στροφες περιπου..
Γιατι συμβαινει αυτο?δεν μπορω να καταλαβω... :-[


@ Μιχαλη αν θες εξηγησε το καλυτερα μιας και σου εχει συμβει..
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #2
ενω εχω 5η σχεση στο κιβωτιο και περιπου 160χλμ/ω οταν παταω συμπλεκτη(ξερω οτι ειναι λαθος οδηγηση αυτο) το αμαξι πεφτει στις 700 στροφες/λεπτο και μετα κανει ενα μπερδεμα και σβηνει...


οταν πατησω συμπλεκτη και βγαλω νεκρα στο κιβωτιο δεν το κανει....
επισης το κανει μονο με την Κ&Ν και οχι με την simota...δεν ξερω τι ακριβως γινεται αλλα κατι λογικα παζει με τον MAF
επισης σκεφτομαι οτι μπορει να φταιει κατι και με το cruise control γιατι λογικα εχω καποιον αισθητηρα που αναγνωρισει οτι εχω ''κουμπομενη'' ταχυτητα και το ενεργοποιηει ενω οταν εχω νεκρα δεν το ενεργοποιηει!!!
 

Kostas_Fiesta

Member
Σεπτ. 21, 2013
135
0
0
32
χαλκιδικη
καλησπερα ...πριν απο καμια ωρα οπως δουλευα στο αμαξι στο ριλαντι και ημουν ετοιμος για νανι μετα απο εξοδο παρατηρησα οτι απο πισω στιν εξατμιση εβγαζε πολυ καπνα ...ξερω οτι αν ειναι κρυο βγαζει αλλα σημερα μου φανηκε υπερβολικη η καπνα τι μπορει να εχει συμβει??
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #4
Δεν νομιζω να ειναι κατι σοβαρο γιατι θα το ειχαν δει οι λαμδα και θα σου ειχε βαλει check engine!!!μαλλον απο την υγρασια και το πολυ κρυο πρεπει να ειναι!!!
 

Kostas_Fiesta

Member
Σεπτ. 21, 2013
135
0
0
32
χαλκιδικη
τοσο καπνα ομως?μου εκανε πολυ εντυπωση...αν κρατουσα για 10 δευτερολεπτα πατιμενο γκαζι στις 3 χιλιαδες στροφες καλυβοταν ολο το αμαξι απο καπνα
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Τι μοντέλο είναι και πόσα χιλιόμετρα έχει το αμάξι σου? Ο καπνός είχε μυρωδιά?? Συνεχίζει και βγάζει κάπνα??
 

Kostas_Fiesta

Member
Σεπτ. 21, 2013
135
0
0
32
χαλκιδικη
2010 μοντελο εχει 45000 χιλιομετρα περιπου...σημερα δν ασχολι8ικα να δω αν ξαναβγαζει ...δεν το πηρα καν..
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #9
Ναι,τοσο πολυ μου εχει τυχει και σε εμενα!!δεν εχει προβλημα....λογικα ειχε μυρωδια ελαχιστη και ηταν ασπρος ο καπνος!!! Σωστα;
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
τοτε ειναι απο την πολυ υγρασια και την διαφορα θερμοκρασιας(χαμηλη θερμοκρασια στο περιβαλλον και υψηλη απο τα καυσαερια)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread