Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Ανοίγω αυτό το θέμα μιας και δε βρήκα κάποιο αντίστοιχο.

Έχει κανείς σας βάλει sunstrip (λωρίδα στο παμπριζ φιμέ για προστασία) στο πάνω μέρος? Αυτό είναι νόμιμο? Ξέρει κανείς περίπου τι διάσταση ταιριάζει/ του πάει/ είναι νόμιμο κτλ?
 

Mahmoud

Rookie
Mar 1, 2018
12
0
0
Καλησπέρα, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως τώρα που την δοκίμασα δεν την αλλάζω με τίποτα και του πάει πολύ...φαντάζομαι πως και με μεμβράνη οροφής θα συνεχίζει ακόμη πιο ωραία.
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Και εγω ενδιαφερομαι κ σκεφτομαι και με καποιο logo πανω απο δεν ξερω ποσο παχος θελει ή κοβεται οσο θες.
 

georgevvds

New member
Apr 26, 2016
69
1
8
39
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
εγω πηρα φιμε μεμβρανη απο το e-bay και την εβαλα μονος μου στο μεγεθος που ηθελα,ειναι πολυ ωραια και κανει και δουλεια tease
 

DareDeviL

Rookie
Mar 16, 2017
13
0
1
Νομίζω μέχρι 10cm είναι το νόμιμο αλλά θα μας γράψουνε έτσι και αλλιώς για φιμέ οδηγού συνοδηγού άμα κάτσει στραβή...
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Fiestaris said:
Ανοίγω αυτό το θέμα μιας και δε βρήκα κάποιο αντίστοιχο.

Έχει κανείς σας βάλει sunstrip (λωρίδα στο παμπριζ φιμέ για προστασία) στο πάνω μέρος? Αυτό είναι νόμιμο? Ξέρει κανείς περίπου τι διάσταση ταιριάζει/ του πάει/ είναι νόμιμο κτλ?

Παιδιά την ΚΥΑ για τις μεμβράνες την έχουμε αναλύσει πολλές φορές, τα νούμερα/ποσοστά είναι πολύ συγκεκριμένα. Ειδικά για τη λωρίδα το μέγιστο είναι 10εκ μετρώμενο "από το πάνω μέρος του υαλοπίνακα", δηλαδή όχι αυτή καθ'εαυτή η λωρίδα, αλλά το συνολικό πλάτος δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 10εκ. Πρακτικά σχεδόν όλοι βάζουν μέχρι την κάτω άκρη του καθρέπτη, δηλαδή εκεί που τελειώνει η εργοστασιακή σκίαση του parebrise, το οποίο συνήθως είναι κάπου στα 15εκ από το πάνω μέρος.
 

BLiTzER

New member
Nov 7, 2013
66
0
0
Αθήνα
Έτσι ακριβώς είναι. 10cm βάσει νόμου. Σήμερα άφησα το αυτοκίνητό μου για αφαίρεση της μεμβράνης μπροστά (ναι, είχε σκούρα μεμβράνη στο παρμπρίζ) και τοποθέτηση "φάσας".
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
28159133_180699325876749_2461666089159884800_n.jpg


Aυτό που γράφει ST200 στο πάνω μέρος του παρμπρίζ.
 

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Μιας και αναφέρθηκε η μεμβράνη μπροστά, έχω την αίσθηση ότι η μεμβράνη ακόμα και η διαφανής απαγορεύεται στο μπροστινό μέρος. Ισχύει?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Fiestaris said:
Μιας και αναφέρθηκε η μεμβράνη μπροστά, έχω την αίσθηση ότι η μεμβράνη ακόμα και η διαφανής απαγορεύεται στο μπροστινό μέρος. Ισχύει?

Όχι, ειδικά η διαφανής (μόνο για UVA/UVB) επιτρέπεται ονομαστικά, αλλά και οποιαδήποτε έχει αθροιστικό (μαζί με το τζάμι) VLT>75% επίσης επιτρέπεται.
 

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Ok. Άρα η πιο διάφανη (αλλά αποτελεσματική) επιτρέπεται. Με βλέπω για διάφανη λοιπόν + sunstrip
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread