Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nikos_By_Tntt

Original poster
Member
Dec 29, 2014
108
0
16
32
Athens
οποτε με λιγα λογια η καλυτερη επιλογη ειναι τα γνησια φορντ?
Βρισκω τα γνησια τακακια και δισκοπλακες 120 ολα μαζι (δωρο ο φπα απο οτι καταλαβα) καλη τιμη μου φαινεται +30 η τοποθετηση τι λετε?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μάλλον είμαι τυχερός. Σκέφτομαι να κοιτάξω αυτή την εταιρία όταν έρθει η ώρα:

http://www.mtecbrakes.com/

Λόγω κόστους κυρίως.

Nikos_By_Tntt said:
οποτε με λιγα λογια η καλυτερη επιλογη ειναι τα γνησια φορντ?
Βρισκω τα γνησια τακακια και δισκοπλακες 120 ολα μαζι (δωρο ο φπα απο οτι καταλαβα) καλη τιμη μου φαινεται +30 η τοποθετηση τι λετε?

Ελκυστική τιμή για γνήσια.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Φίλε Νίκο, το κακό είναι ότι το να σου στραβώσουν οι δίσκοι (αν και στις περισσότερες περιπτώσεις είναι υλικό από το τακάκι που μεταφέρεται στον δίσκο και δημιουργεί την ανομοιομορφία στην επιφάνεια), υπό κάποιες συνθήκες, μπορεί να συμβεί με οποιαδήποτε μάρκα λίγο πολύ, ακόμα και με τα μαμά Ford. Νομίζω ότι περισσότερο ρόλο παίζει η ποιότητα στο τακάκι και ο σωστός συνδυασμός με τον δίσκο, ώστε να αποφύγεις παρόμοια φαινόμενα στο μέλλον. Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις κάποιες από τις λύσεις που πρότειναν πιο πάνω τα παιδιά, από τις οποίες έχουν μείνει ευχαριστημένοι. Αν ισχύει ότι υπάρχουν διαφορές στα υλικά πρώτης τοποθέτησης με τα ίδια (γνήσια) που θα αγοράσεις μετά, αυτό είναι επίσης κάτι που θα πρέπει να λάβεις υπόψιν.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1503327206[/time]
kostg said:
Μάλλον είμαι τυχερός. Σκέφτομαι να κοιτάξω αυτή την εταιρία όταν έρθει η ώρα:

http://www.mtecbrakes.com/

Λόγω κόστους κυρίως.

Αν τα δοκιμάσεις, θέλω εντυπώσεις. Τα είχα ξαναδεί τα συγκεκριμένα όταν είχα πάρει τα Ebc και γενικά είχα διαβάσει καλά σχόλια.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Φοράω εγώ τα Mtec 1 χρόνο με διαστάσεις 300mm και 280mm σε συνδυασμό με τακάκια brembo. Είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Σίγουρα παίζει ρόλο η αλλαγή μεγέθους αλλά καμία σχέση με το μαμά φρενάρισμα.
 

Nikos_By_Tntt

Original poster
Member
Dec 29, 2014
108
0
16
32
Athens
nexus δηλ η φορντ εκτος απο τους δισκους που βαζει απο το εργοστασιο οι υπολοιποι που πουλαει σαν ανταλλακτικα ειναι κατωτερης ποιοτητας αν και δεν γνωριζω μου ακουγεται λιγο παραξενο.
επισης αν δεν γινει η αλλαγη συντομα μπορει αυτο το τρεμουλο να προκαλεσει προβλημα στις δαγκανες?

akiz90 στις 300mm διαστασεις αλλαξες και δαγκανα?

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1503777479[/time]


κατι τελευταιο για να μην σας κουραζω,διαβασα οτι υπαρχουν στο εμποριο πολλοι δισκοι π.χ brembo κινεζιες που δεν πολυ καταλαβαινεις οτι δεν ειναι γνησιοι οσο αφορα τους φορντ δισκους πως καταλαβαινεις οτι ειναι γνησιοι? υπαρχει καποιος κωδικος κλπ?
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Νίκο, αυτό με την διαφορά στην ποιότητα μεταξύ πρώτης εφαρμογής και ανταλλακτικού, δεν το έγραψα εγώ. Απλά επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω ανέφερα ότι αν ισχύει θα πρέπει να το έχεις στο μυαλό σου.
Προσωπικά δεν έχω κάποια ανάλογη εμπειρία που να επιβεβαιωνει αυτό το συμπέρασμα.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
nexus said:
...αν και στις περισσότερες περιπτώσεις είναι υλικό από το τακάκι που μεταφέρεται στον δίσκο και δημιουργεί την ανομοιομορφία στην επιφάνεια....

Ήθελα να το γράψω εγώ, αλλά με πρόλαβες ;)

Δεν στραβώνουν τόσο εύκολα οι δισκόπλακες, μιλάμε για μασίφ κομμάτι σίδερο, πρέπει να έχουν ανάψει και να πέσουμε σε λακούβα με νερό για να υπάρχει πιθανότητα να στραβώσουν. Αυτό που γίνεται στο 95% των περιπτώσεων είναι αυτό που λέει και ο nexus, ανομοιόμορφη απόθεση υλικού από το τακάκι στο δίσκο, με αποτέλεσμα ανώμαλη επιφάνεια, την οποία αντιλαμβανόμαστε όταν πατάμε φρένο (καθώς η ανώμαλη επιφάνεια προκαλεί ταλάντωση στο τακάκι, που αισθανόμαστε ως χτύπημα ή τρέμουλο στο πεντάλ)
 

GRF

Rookie
Jan 28, 2016
48
0
0
Άμα πλακωθούμε στα φρένα καθαρίζει η θέλει τορνο
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Να καθαρίσουν με τα ίδια τακάκια, πολύ δύσκολο. Υπάρχουν ειδικά τακάκια καθαρισμού, τα οποία βέβαια είναι ΜΟΝΟ για καθάρισμα, δηλαδή τα βάζεις, κάνεις τη διαδικασία καθαρισμού, και τα βγάζεις αμέσως μετά, για να βάλεις τα κανονικά. Αλλιώς τόρνος, είτε στο πάγκο είτε πάνω στο τροχό.

Υπάρχει μέθοδος απόθεσης υλικού από τα τακάκια στους δίσκους, η οποία *μπορεί* να διορθώσει κάπως τη κατάσταση, η οποία χαρακτηρίζεται και ως διαδικασία στρωσίματος των φρένων, αν ψάξετε λίγο στο web θα βρείτε πολλά παρόμοια videos...
 

Nikos_By_Tntt

Original poster
Member
Dec 29, 2014
108
0
16
32
Athens
Όταν υπάρχει ανομοιομορφία στους δίσκους από τα τακακια φαίνεται με γυμνό μάτι?
Ρωτάω γιατί είχε τύχει να δω μαύρη γραμμή πάνω στον δίσκο λογικά από το τακακι που μετά  χρήση εξαφανίστηκε
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread