Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Ntik

Original poster
Rookie
Feb 27, 2019
18
0
0
Γεια σας. Πως μπορουμε να απενεργοποιησουμε εντελως το start stop.το απενεργοποιώ με το κουμπακι διπλα στο μοχλο ταχυτήτων και μολις το αμαξι σβησει και το ξαναβαλω εμπρος. το start stop λειτουργει ξανα. Γινεται να το απενεργοποιησω τελειως; το αμαξι ειναι mk8 1000 100ps titanium
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Καλησπερα φιλε Ntik,και στο mk7,5 το start stop απενεργοποιειται μονο με το κουμπι αλλα μονο προσωρινα.Απο οσο ξερω μονο ετσι γινεται αλλα σβηνοντας και αναβοντας τον κινητηρα ενεργοποιειται παλι.Δεν γνωριζω αν εχει πειραματιστει κανεις μεσω forscan.
 

ntinosch93

New member
Jun 24, 2015
79
0
6
30
Αθηνα
Σίγουρα σε mk7.5 μέσω forscan έχεις την επιλογή να απενεργοποιήσεις το start/stop μόνιμα.
Φαντάζομαι και στα mk8 θα γίνεται με τον ίδιο τρόπο.
 

Ntik

Original poster
Rookie
Feb 27, 2019
18
0
0
Ευχαριστω παιδια. Το forscan που μπορω να το βρω σε free έκδοση για το mk8
 

ntinosch93

New member
Jun 24, 2015
79
0
6
30
Αθηνα
στο forscan.org στο products και κατεβασε την εκδοση που περιλαμβανει το οχημα σου! Θα πρεπει ομως να εισαι αρκετα ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ με το τι θα σκαλισεις. ;)
 

Mco

Rookie
Nov 13, 2019
28
0
0
57
Ntik said:
Γεια σας. Πως μπορουμε να απενεργοποιησουμε εντελως το start stop.το απενεργοποιώ με το κουμπακι διπλα στο μοχλο ταχυτήτων και μολις το αμαξι σβησει και το ξαναβαλω εμπρος. το start stop λειτουργει ξανα. Γινεται να το απενεργοποιησω τελειως; το αμαξι ειναι mk8 1000 100ps titanium

Επειδή το είχα ψάξει και εγώ... Δεν γίνεται
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Πως το έψαξες δηλαδή και δεν γίνεται ?
Το δοκίμασες με Forscan και είδες οτι δεν δουλεύει η επιλογή που έχει ?
Δεν θέλω να το απενεργοποιήσω, αλλά υπάρχει επιλογή.

Γιατί αν δε το δοκίμασες με Forscan, πως λες οτι δεν γίνεται ?
 

Mco

Rookie
Nov 13, 2019
28
0
0
57
Μου είχαν πει ότι δεν μπορείς να αλλάξεις την συγκεκριμένη ρύθμιση.
Αν το καταφέρεις πες μου.
Τι σε πειράζει να το απενεργοποιεις κάθε φορά;
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Mco said:
Μου είχαν πει ότι δεν μπορείς να αλλάξεις την συγκεκριμένη ρύθμιση.
Αν το καταφέρεις πες μου.
Τι σε πειράζει να το απενεργοποιεις κάθε φορά;

Οταν το απενεργοποιεις συνεχεια σου μενει συνήθειο σαν κίνηση σε εσενα. Αν ομως το οχημα σου το οδηγουν κι αλλοι πολυ πιθανον να μην το απενεργοποιουν. Προσωπικα εγω καθε φορα που δινω το αμαξι στους δικους μου τους αφηνω Postit  υπενθύμισης! ακουγετε χαζο αλλα σαν Γεωργια θεωρω οτι ταλαιπωρείτε αρκετα η μιζα και η μπαταρια στο start stop  (δεν ειμαι μηχανικος αλλα ειναι προσωπικη αποψη αυτη)
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Mco said:
Μου είχαν πει ότι δεν μπορείς να αλλάξεις την συγκεκριμένη ρύθμιση.
Αν το καταφέρεις πες μου.
Τι σε πειράζει να το απενεργοποιεις κάθε φορά;

Δεν θέλω να το απενεργοποιώ κάθε φορά.
Το απενεργοποιώ πάντα αλλά το ενεργοποιώ κάθε φορά που κολλάω για ώρα σε κίνηση ή σε φανάρια που γνωρίζω οτι είναι κόκκινα για πολλή ώρα.

Δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρείται ο κινητήρας εφόσον δε παράγει έργο πόσο μάλλον όταν όλα τα μέρη του είναι σχεδιασμένα για Start-Stop. 
Αντίστοιχα και η μπαταρία (agm) πρέπει να εκφορτίζεται και όχι μόνο να φορτίζεται, αλλιώς υπάρχει περίπτωση να γεράσει πρόωρα.

Για πειραματικούς σκοπούς κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω με Forscan αν απενεργοποιείται.

Σε mk7.5 γίνεται 1000000%. 
 

Mco

Rookie
Nov 13, 2019
28
0
0
57
Georgia89 said:
Οταν το απενεργοποιεις συνεχεια σου μενει συνήθειο σαν κίνηση σε εσενα. Αν ομως το οχημα σου το οδηγουν κι αλλοι πολυ πιθανον να μην το απενεργοποιουν. Προσωπικα εγω καθε φορα που δινω το αμαξι στους δικους μου τους αφηνω Postit  υπενθύμισης! ακουγετε χαζο αλλα σαν Γεωργια θεωρω οτι ταλαιπωρείτε αρκετα η μιζα και η μπαταρια στο start stop  (δεν ειμαι μηχανικος αλλα ειναι προσωπικη αποψη αυτη)
Και πολύ καλά κάνεις.
Μόνο εγώ το οδηγώ οπότε δεν έχω τέτοιο θέμα.
Εγώ όμως δεν πέφτω σε κίνηση οπότε μου είναι άχρηστο δεν είναι δυνατόν μετά από 20 χλμ οδηγήσεις στην διασταύρωση να σβήσει.
 

Mco

Rookie
Nov 13, 2019
28
0
0
57
johnD said:
Δεν θέλω να το απενεργοποιώ κάθε φορά.
Το απενεργοποιώ πάντα αλλά το ενεργοποιώ κάθε φορά που κολλάω για ώρα σε κίνηση ή σε φανάρια που γνωρίζω οτι είναι κόκκινα για πολλή ώρα.

Δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρείται ο κινητήρας εφόσον δε παράγει έργο πόσο μάλλον όταν όλα τα μέρη του είναι σχεδιασμένα για Start-Stop.  
Αντίστοιχα και η μπαταρία (agm) πρέπει να εκφορτίζεται και όχι μόνο να φορτίζεται, αλλιώς υπάρχει περίπτωση να γεράσει πρόωρα.

Για πειραματικούς σκοπούς κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω με Forscan αν απενεργοποιείται.

Σε mk7.5 γίνεται 1000000%.  
Τότε γιατί το ψάχνεις να το απενεργοποιησεις μόνιμα;
Στο 7,5 που λες για τι χρονολογία μιλάμε γιατί σε V40 του 14 δεν γινότανε που πάλι το έψαχνα ούτε και σε Α3 του 16
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Mco said:
Τότε γιατί το ψάχνεις να το απενεργοποιησεις μόνιμα;
Στο 7,5 που λες για τι χρονολογία μιλάμε γιατί σε V40 του 14 δεν γινότανε που πάλι το έψαχνα ούτε και σε Α3 του 16

Δεν ψάχνω να το απενεργοποιήσω καθόλου.
Απλώς ασχολούμαι πολύ με το Forscan και έχω ενεργοποιήσει πολλές λειτουργίες που ήταν σε έξτρα πακέτα οπότε έχω δει οτι υπάρχει επιλογή απενεργοποιησης.
Απλώς δεν το χω δοκιμάσει γιατί προσωπικα δεν με ενδιαφέρει.

Kαποια στιγμή θα το δοκιμάσω για εγκυκλοπαιδικους λόγους.

Μκ7.5 ξέρω 2 άτομα που το εχουν απενεργοποιήσει, από τα τελευταία mk7.5 πριν έρθει το mk8. Νομιζω του 2017.
 

Mco

Rookie
Nov 13, 2019
28
0
0
57
johnD said:
Δεν ψάχνω να το απενεργοποιήσω καθόλου.
Απλώς ασχολούμαι πολύ με το Forscan και έχω ενεργοποιήσει πολλές λειτουργίες που ήταν σε έξτρα πακέτα οπότε έχω δει οτι υπάρχει επιλογή απενεργοποιησης.
Απλώς δεν το χω δοκιμάσει γιατί προσωπικα δεν με ενδιαφέρει.

Kαποια στιγμή θα το δοκιμάσω για εγκυκλοπαιδικους λόγους.

Μκ7.5 ξέρω 2 άτομα που το εχουν απενεργοποιήσει, από τα τελευταία mk7.5 πριν έρθει το mk8. Νομιζω του 2017.
Μήπως έχεις ενεργοποίηση το autolock?
Ψάχνω αυτό και αν γίνεται να απενεργοποιησω τα προβολακια να μην ανάβουν στις στροφές.
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Φυσικά γίνονται και τα 2 με Forscan. Tο έχω κάνει σε αρκετούς.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread