Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

antopets

Original poster
Newbie
Nov 1, 2022
8
2
3
Ναυπακτος
www.seasidecasanafpaktos.com
Μοντέλο
MK7 ST
Καλησπέρα παιδιά, όπως γράφω και στον τίτλο σκέφτομαι για ένα safe stage 1 remap στο St μου. Το αυτοκίνητο έχει ένα φιλτρο KN μέσα στο μαμά φιλτροκουτι και εξάτμιση από το downpipe και πισω. Έλεγα για κάποια έτοιμη λύση έτσι ώστε να το γυρνάω σε εργοστασιακή ρύθμιση όποτε θέλω. Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα αλλά αν έχει βάλει κάποιος θα ήθελα να μου πει εντυπώσεις ή τι προτείνετε. Το αυτοκίνητο είναι για καθημερινή χρήση. Ευχαριστώ.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,039
155
63
Μοντέλο
MK6
Θα προτεινα μονο (και αυτα με πασα επιφυλαξη) racechip (ως πρωτη επιλογη) το φθηνο και bluefin της superchips, διοτι κατα βουλησιν, οποτε θελεις εγκαθιστανται και απεγκαθιστανται.
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: antopets
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα παιδιά, όπως γράφω και στον τίτλο σκέφτομαι για ένα safe stage 1 remap στο St μου. Το αυτοκίνητο έχει ένα φιλτρο KN μέσα στο μαμά φιλτροκουτι και εξάτμιση από το downpipe και πισω. Έλεγα για κάποια έτοιμη λύση έτσι ώστε να το γυρνάω σε εργοστασιακή ρύθμιση όποτε θέλω. Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα αλλά αν έχει βάλει κάποιος θα ήθελα να μου πει εντυπώσεις ή τι προτείνετε. Το αυτοκίνητο είναι για καθημερινή χρήση. Ευχαριστώ.
Καλημέρα, θα σου πρότεινα το πρόγραμμα της revo stage 1 μαζί με το controller revo sps. Στο πρόγραμμα stage 1 υπάρχουν 3 διαφορετικά αρχεία βελτίωσης, για 95-97-99 οκτάνια.
Προσοχή: στο sps controller ο προγραμματιστής μπορεί να φορτώσει / αντιστοιχίσει μόνο 2 αρχεία στις 2 από τις 4 θέσεις συνολικά, οι άλλες 2 θέσεις είναι μία για το μαμά πρόγραμμα και μία το anti-theft.
Παράδειγμα θέσεων στο sps:
#1 μαμά πρόγραμμα
#2 95 οκτάνια
#3 97 ή 99 οκτάνια ανάλογα τί θα επιλέξει ο προγρμματιστής
#4 anti-theft
Ελπιζω να βοήθησα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13

antopets

Original poster
Newbie
Nov 1, 2022
8
2
3
Ναυπακτος
www.seasidecasanafpaktos.com
Μοντέλο
MK7 ST
Καλημέρα, θα σου πρότεινα το πρόγραμμα της revo stage 1 μαζί με το controller revo sps. Στο πρόγραμμα stage 1 υπάρχουν 3 διαφορετικά αρχεία βελτίωσης, για 95-97-99 οκτάνια.
Προσοχή: στο sps controller ο προγραμματιστής μπορεί να φορτώσει / αντιστοιχίσει μόνο 2 αρχεία στις 2 από τις 4 θέσεις συνολικά, οι άλλες 2 θέσεις είναι μία για το μαμά πρόγραμμα και μία το anti-theft.
Παράδειγμα θέσεων στο sps:
#1 μαμά πρόγραμμα
#2 95 οκτάνια
#3 97 ή 99 οκτάνια ανάλογα τί θα επιλέξει ο προγρμματιστής
#4 anti-theft
Ελπιζω να βοήθησα.
Ωραία θα το ψαξω! Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
 

Antonis_Cup

New member
Σεπτ. 26, 2022
56
23
8
Μοντέλο
MK8 ST
Εγώ στο δικό θα βάλω mountune, ρίξε κι εκεί μια ματιά.
Φαίνεται safe και δοκιμασμένο full (ειδικά στο uk).
Όταν το βάλεις, δεν θα το ξανακάνεις ποτέ stock 😁
 
  • Like
Αντιδράσεις: antopets

potatorunner

Rookie
MK7.5
Σεπτ. 3, 2023
10
2
3
Μοντέλο
MK7.5
Kαλησπέρα,

Επειδή ακούω πολλά και διάφορα και από προγραμματιστές και από εδώ.

Επικοινώνησα με microchips tuning και μου είπε ότι με έναν προγραμματισμό δεν πάει πάνω από 150 - 155. (Μιλάω για την black edition με τα 140 άλογα stock)

Mίλησα και με revo και μου είπε 160 - 170 άλογα σίγουρα αλλά χωρίς να έχει δυναμόμετρο για μέτρηση, μόνο στον δρόμο.

Τέλος, επισκέφτηκα το site της superchips και υπόσχεται περίπου 30 - 35 άλογα από stock μέσω bluefin.

Δεν ξέρω τι να πιστέψω πλέον και θέλω κάποιο μέλος με εμπειρία εδώ να μου απαντήσει σχετικά και να με συμβουλέψει που να πάω και τι να κάνω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Πάνω από 162 με πρόγραμμα μόνο δεν έχω δει κανένα 1.0. Μέγιστο με χρήση 100αρας αποκλειστικά έχω δει 162 άλογα. 150-155 κ ωραίο φάσμα είναι ότι πρέπει με χρήση 98-100. Με χρήση 95αρας λογικά λίγο πιο χαμηλά. Εγώ έχω ρυθμίσει για 98 στον microchips κ έχω μετρηθεί 158+ με εισαγωγη κ 100αρα κ πολύ ευχαριστημένος έχοντας κάνει περίπου 25κ χιλιόμετρα με το πρόγραμμα.
 

potatorunner

Rookie
MK7.5
Σεπτ. 3, 2023
10
2
3
Μοντέλο
MK7.5
Πάνω από 162 με πρόγραμμα μόνο δεν έχω δει κανένα 1.0. Μέγιστο με χρήση 100αρας αποκλειστικά έχω δει 162 άλογα. 150-155 κ ωραίο φάσμα είναι ότι πρέπει με χρήση 98-100. Με χρήση 95αρας λογικά λίγο πιο χαμηλά. Εγώ έχω ρυθμίσει για 98 στον microchips κ έχω μετρηθεί 158+ με εισαγωγη κ 100αρα κ πολύ ευχαριστημένος έχοντας κάνει περίπου 25κ χιλιόμετρα με το πρόγραμμα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο microchips επίσης μου είπε ότι το να βάλω εισαγωγή χωρίς να βάλω εξάτμιση δεν θα προσφέρει πουθενά. Επίσης σχετικά με την εξάτμιση μου είπε ότι όσο μελετημένη και αν είναι από την στιγμή που θα μεγαλώση η διατομή της τότε θα χάσω πολύ στα χαμηλά.
 

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Σε μετρήσεις που κάναμε με εισαγωγη και χωρίς είδαμε μια βελτίωση περίπου 4 άλογα. Δεν μπορώ να κρίνω την απόδοση στην ροπή καθώς δεν είχα καλά λάστιχα την δεύτερη φορά. Εγώ προγραμμάτισα χωρίς εισαγωγη και την έβαλα εκ των υστέρων και μέτρησε πάλι για να δω διαφορες. Έχει έναν πολύ ωραιο θόρυβο για την εισαγωγη και την προτίμησα. Προσωπική μου άποψη είναι πως το πρόγραμμα εισαγωγη, για τον ήχο και την απόδοση είναι η καλύτερη επιλογή. Η εξάτμιση με αλλαγή καταλύτη έχει τα υπέρ και τα κατά. Έχει πάντα να κάνει με το προσωπικό γούστο αλλά και τι θες να κανεις με το αυτοκίνητο, κοντραδικο, καθημερινή χρήση με ένα πιο σπορ χαρακτήρα, αναβάσεις; Το μόνο σίγουρο είναι πως με το πρόγραμμα και μόνο θα δεις μεγάλη διαφορά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: potatorunner

potatorunner

Rookie
MK7.5
Σεπτ. 3, 2023
10
2
3
Μοντέλο
MK7.5
Σε μετρήσεις που κάναμε με εισαγωγη και χωρίς είδαμε μια βελτίωση περίπου 4 άλογα. Δεν μπορώ να κρίνω την απόδοση στην ροπή καθώς δεν είχα καλά λάστιχα την δεύτερη φορά. Εγώ προγραμμάτισα χωρίς εισαγωγη και την έβαλα εκ των υστέρων και μέτρησε πάλι για να δω διαφορες. Έχει έναν πολύ ωραιο θόρυβο για την εισαγωγη και την προτίμησα. Προσωπική μου άποψη είναι πως το πρόγραμμα εισαγωγη, για τον ήχο και την απόδοση είναι η καλύτερη επιλογή. Η εξάτμιση με αλλαγή καταλύτη έχει τα υπέρ και τα κατά. Έχει πάντα να κάνει με το προσωπικό γούστο αλλά και τι θες να κανεις με το αυτοκίνητο, κοντραδικο, καθημερινή χρήση με ένα πιο σπορ χαρακτήρα, αναβάσεις; Το μόνο σίγουρο είναι πως με το πρόγραμμα και μόνο θα δεις μεγάλη διαφορά.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
 
  • Like
Αντιδράσεις: akisve

potatorunner

Rookie
MK7.5
Σεπτ. 3, 2023
10
2
3
Μοντέλο
MK7.5
Και κάτι ακόμη αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Αν αλλάξω το τελικό σε κάτι πιο ελεύθερο, θα υπάρχει θέμα απόδοσης στα χαμηλά ή ψηλά; Θέλω να κερδίσω και λίγο ήχο χωρίς να χάσω κάπου στο φάσμα. Εννοείται πως δεν θα κερδίσω.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,039
155
63
Μοντέλο
MK6
Πιθανως λιγο να αυξηθει η αποδοση συνολικως.
 

akisve

New member
Member
Σεπτ. 4, 2014
130
33
28
Δεν επηρεαζει καθολου από όσο ξέρω.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,039
155
63
Μοντέλο
MK6
Σε 1.0 φοκους μκ4 (2020 μοντελο) ειναι αριστο το racechip προς το παρον.
Αν εισαι Αττικη ο Καρανικολας λενε οτι βαζει προγραμμα της rica.
Πολυδοκιμασμενο σε φιεστα και φοκους ειναι το bluefin της superchips.

Στην θεση σου θα προτιμουσα της racechip 150ε κοστιζει και δεν θα εχεις εξαρτηση απο προγραμματιστες.
Με πασα επιφυλαξη. Καθετι ενεχει ρισκο.
 

antopets

Original poster
Newbie
Nov 1, 2022
8
2
3
Ναυπακτος
www.seasidecasanafpaktos.com
Μοντέλο
MK7 ST
Καλησπέρα παιδιά. Σε συνέχεια του αρχικού ποστ, σήμερα πήγα δυναμομετρο και το προγραμμάτισα. Stage 2 το αυτοκίνητο εβγαλε 208,8 άλογα στο μοτέρ και 35 κιλα ροπή. Με 98αρα βενζινη και safe ρυθμίσεις.
 

Attachments

  • IMG_3428.jpeg
    IMG_3428.jpeg
    894.2 KB · Προβολές: 5

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
Καλησπέρα παιδιά. Σε συνέχεια του αρχικού ποστ, σήμερα πήγα δυναμομετρο και το προγραμμάτισα. Stage 2 το αυτοκίνητο εβγαλε 208,8 άλογα στο μοτέρ και 35 κιλα ροπή. Με 98αρα βενζινη και safe ρυθμίσεις.
Καλησπερα φιλε μου
Ευχομαι να ειναι απροβληματιστο και να το χαρεις!
Που το πηγες τελικα?
 

BloodMage

Member
Jun 8, 2021
135
49
28
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8 ST
LOCATION
MK8.5 ST2 Frozen White
πολυ ωραιο αποτελεσμα!
στον δρομο τι λεει? αλλο αμαξι ε?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread