Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

plaster46

Original poster
New member
Feb 17, 2014
98
2
9
Αγαπητοι φιλοι
Εχω ενα παλιο ford fiesta mod 79 με αλλαγμενη μηχανη στα 1300
Παρατηρησα οταν παρκαρω να τρεχει λιγο νερο απο το κατω μερος της μηχανης
Το πηγα στον μηχανικο μου και μου ειπε οτι εχει φθαρει η ταπα απο κατω και πρεπει να αλλαχθει και οτι θα κοστισει 120  ευρω.
Γιατι οπως μου ειπε πρεπει να λυσει την μηχανη για να μου αλλαξει την ταπα.
Ερωτηση...αφου σταζει νερο απο την κατω ταπα της μηχανης για πιο λογο να κατεβασει την μηχανη για να βαλει αλλη ταπα?
Δεν μπορει να σηκωσει το αμαξι στην μπαρα και  να την αλλαξει?
Εννοω αφου σταζει απο την κατω ταπα αρα η ταπα λογικα ειναι ορατη κατα την φτωχη μου γνωμη.

ισως να εχω αδικο δεν ξερω αλλα λογικα δεν ειναι ετσι?
Αν καποιος φιλος γνωριζει κατι παραπανω ας μου απαντησει.
σας ευχαριστω εκ των πρωτερων.
Γιωργος
Ναυπλιο
 
Γιώργο πρέπει πρώτα από όλα να κάνεις μόνος σου έλεγχο και να δεις αν χάνει από τις 2 τάπες που υπάρχουν στο μοτερ.
Valencia ή Kent είναι το 1.3?
Τις τάπες θα τις βρείς από την μεριά που έιναι στο ψυγείο πίσω από τις σωληνώσεις του νερού. Οι τάπες είναι μεταλλικές και είναι ίδιες με αυτή που υπάρχει στο καπάκι της μηχανής(κεφαλή) στο πλάι (από το σασμάν μεριά) Μετά θα κάνεις έλεγχο στο άν χάνει ο μεταλλικός σωλήνας που κάνει διαχωρισμό στο ψυγείο και στο καλοριφερ (είναι ανάμεσα ψυγείου και μηχανής) . Αν δεν βρεις κάτι και άν παρόλα αυτά βλέπεις να στάζει νερό που το βγάζει ανάμεσα από την μηχανή και το σασμάν τότε έχεις διαρροή από την τάπα που βρίσκεται πίσω από το βολάν και πρέπει να λυθεί το σασμάν, να βγει το βολάν και να αλλαχτεί η τάπα.
 

plaster46

Original poster
New member
Feb 17, 2014
98
2
9
Φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση και εμπεριστατομενη απαντηση στο προβλημα μου
Δεν ξερω αν εισαι μηχανικος αλλα εισουν απολυτα κατατοπιστικος.
Σε ευχαριστω παρα πολυ
να΄σαι παντα καλα
Γιωργος
Ναυπλιο
Συνταξιουχος Χημικος Μηχανικος
 
Δεν είμαι μηχανικός ..απλά στον ελεύθερο χρόνο μου ασχολούμε με το "σαραβαλάκι" όπως το λέτε.. http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=5 .
Σχεδόν το γνωρίζω απ'έξω που λένε για αυτό ότι πρόβλημα έχετε με μεγάλη μου χαρά να σας δώσω μια λύση!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread