Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

cyclon

Original poster
Rookie
Jul 24, 2018
14
0
0
58
Αθήνα
Καλημέρα φίλτατοι.

Έχει κανείς την πικρή εμπειρία σπασίματος κρυστάλλου πίσω παρμπρίζ;
Δυστυχώς ένα πρωί το βρήκα σπασμένο!
Εν τέλη το άλλαξα στη FILIS σε ένα συνεργαζόμενο συνεργείο στον κόκκινο μύλο.
Γιατί τώρα ρωτάω θα μου πείτε;
Η όλη διαδικασία της αλλαγής κράτησε κάτι παραπάνω από μία ώρα και μου το έδωσαν να φύγω αμέσως, αρκεί να μη το πλύνω για 24 ώρες (εγώ το έπλυνα 5 μέρες μετά...).
Το τζάμι δείχνει σε σωστή θέση, ίσως 1 χιλιοστο ή κάπου τόσο πιο έξω (πάχος κόλλας) αλλά φοβάμαι ότι αυτό είναι αναμενόμενο.
Αν έχει κάποιος ίδια εμπειρία, πόσο ασφαλές θεωρείται το τζάμι τώρα;
Παλιά πήγαινα στην εθνική 140+ με μισάνοιχτο το παράθυρο του οδηγού. Τώρα να ανησυχώ ότι θα μαζεύω από πουθενά το κρύσταλλο;
Παίδες πείτε κάτι γιατί έχω αγχωθεί, ιδίως αυτό το άμεσο του κολλήματος με τρελαίνει.
(Σημείωση: στο πλύσιμο με πιεστικό δεν έδειξε να παίρνει νερό από κάπου.)
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Το άλλαξες ή το έφτιαξες ? Αν το άλλαξες, τότε το καινούριο είναι το ίδιο ανθεκτικό με το παλιό, και υποθέτωντας ότι η κόλλα κόλλησε και στέγνωσε σωστά, είναι τζιτζί. Αν το έφτιαξες (με ρητίνη) τότε τι να μαζεύεις, το πολύ-πολύ στη χειρότερη περίπτωση να ξαναγίνει ορατό το σημείο που διορθώθηκε...
 

cyclon

Original poster
Rookie
Jul 24, 2018
14
0
0
58
Αθήνα
Το άλλαξα αφού ήταν μπίλιες άσε που όταν το πήρα σύνεχιζε να σπάει.. ψιλοτρομακτικό.....!

"υποθέτωντας ότι η κόλλα κόλλησε και στέγνωσε σωστά"  σε αυτό ανησυχώ γιατί μου το έδωσαν αμέσως, ούτε να περίμενε να κολλήσει καλά μου είπαν ούτε τίποτε ...


Για το κόλλημα το λες από εμπειρία φίλε;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Υπάρχουν "αργές" και "γρήγορες" κόλλες, στην τελική είναι θέμα ποια χρησιμοποίησαν και αν την έβαλαν σωστά (κάτι το οποίο δεν μπορείς να τσεκάρεις τώρα). Υποθέτω ότι χρησιμοποίησαν "γρήγορη" κόλλα, που στεγνώνει σε μία ώρα

The adhesive used for windshield replacement needs to cure properly before the car is driven, or the seal between the windshield and car could be weakened in some areas. The time will depend on the type of the adhesive used to install the windshield and can range from 3 to 24 hours. There are also some fast-cure adhesives that have one-hour drive-away time
 

cyclon

Original poster
Rookie
Jul 24, 2018
14
0
0
58
Αθήνα
Δεν ξέρω αν βοηθά , μια μαύρη 3Μ ήταν... (εννοώ και το υλικό και το κάλυμα του δοχείου)

Οπότε λές να χαλαρώσω, γιατί καποιοι μου είπαν θα το δώ σε μεγάλες ταχύτητες αν σφυρίζει ....

Μέχρι τα 80 δεν ακούω κάτι... για περισσότερα δυστυχώς θα αργήσω να το δοκιμάσω...


" one-hour drive-away time "
Αν συμπεριλαμβάνεται ο χρόνος από την ώρα που την άπλωσε στο κρύσταλλο μάλλον είμαι εντάξει.....
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς για το παρμπρίζ. Στο παρελθόν έχουμε αλλάξει σε άλλα αυτοκίνητα αρκετές φορές και πρόβλημα κανένα. Πιστεύω ότι οι παρμπριζάδες είναι εξειδικευμένοι και αυτό που κάνουν, το κάνουν σωστά.
 

cyclon

Original poster
Rookie
Jul 24, 2018
14
0
0
58
Αθήνα
Φίλε το καταλαβαίνω απλά η ταχύτητα με την οποία το πήρα με ανησυχεί... ίσως χωρίς λόγο!

Αλήθεια οι κατασκευαστές ίδιες κόλλες χρησιμοποιούν;

Οπότε αντέχει την πίεση του αέρα από το ανοικτό παράθυρο;
 

georgevvds

New member
Apr 26, 2016
69
1
8
39
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
φιλε και γω ειχα αλλαξει παρμπριζ πριν χρονια και το ιδιο γρηγορα το πηρα,δεν εχω κανενα θεμα απο τοτε,μην αγχωνεσαι για τιποτα ok234
 

cyclon

Original poster
Rookie
Jul 24, 2018
14
0
0
58
Αθήνα
Φίλε και το δικό σου το πίσω ήταν;

Ένας λόγος είναι ότι είναι χωρίς λάστιχο. Θα μου πεις τώρα και πριν δεν ήταν , ναι αλλά βάλε κάτι που το κενό μεταξύ αμαξώματος και κρύσταλλου είναι λίγο πιο μεγάλο πλέον (1 -2 περίπου χιλιοστά), βάλε ότι είναι ξανακολλημένο, βάλε ότι στο bmax διπλώνει στο πλάι πίσω χωρίς κόλλα σε εκείνο το σημείο , κάπου λες μπάς και ...... :(
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το λάστιχο που έχουν στα παρμπρίζ (μπροστά κυρίως) είναι περισσότερο για ομορφιά, αεροδυναμική (και στεγανοποίηση αλλά όχι ότι στεγανοποιεί αυτό στο 100%). Η παρμπριζόκολλα κάνει τη δουλειά.
 

cyclon

Original poster
Rookie
Jul 24, 2018
14
0
0
58
Αθήνα
Ευχαριστώ kostg,

μήπως ξέρεις αν οι κόλλες που χρησιμποποιεί η Ford ή γενικότερα οι εταιρίες, είναι ίδιες με αυτές των παρμπριζάδων;

Εν γένει σαν διαδικασία και υλικά (κόλλες) είναι αντίστοιχα ή το υλικό που χρησιμοποιούν είναι εντελώς διαφορετικό;

Ευχαριστώ.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δυστυχώς δε γνωρίζω λεπτομέρειες. Αλλά πόσες εταιρείες φτιάχνουν τέτοια υλικά; Η 3Μ νομίζω είναι κορυφαία έτσι κι αλλιώς.
 

cyclon

Original poster
Rookie
Jul 24, 2018
14
0
0
58
Αθήνα
Αγαπητοί φίλοι θέλω να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.   :)

Αν κάποιος με αντίστοιχη εμπειρία θέλει να προσθέσει κάτι είναι καλοδεχούμενος.

Άλλωστε χρειάζομαι το "ψυχολογικό μασάζ"   :'(  μετά τον τραυματισμό του τουτού μου...
Οπότε καλοδεχούμενα τα σχόλια σας!  redface
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread