Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

tomasss

Original poster
New member
Jul 1, 2016
71
2
8
Το εγχειρίδιο του κατασκευαστή προτείνει 33 μπροστά και 26 πίσω για διάσταση ελαστικού 195/50/16.

Παρόλα αυτά, το αυτοκόλλητο στην κολώνα του οδηγού συνιστά 31 και 26 αντίστοιχα.

Τί βάζω τελικά;
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
tomasss said:
Το εγχειρίδιο του κατασκευαστή προτείνει 33 μπροστά και 26 πίσω για διάσταση ελαστικού 195/50/16.

Παρόλα αυτά, το αυτοκόλλητο στην κολώνα του οδηγού συνιστά 31 και 26 αντίστοιχα.

Τί βάζω τελικά;

Καλημερα  :)
Οτι και να βαλεις η διαφορα ειναι πολυ μικρη σε σχεση manual και πορτας οποτε θα εισαι μια χαρα.
Εμπειρικα θα σου πω οτι πολλοι κοιταμε πορτα για πιεσεις.δεν χρειαζεται να ανησυχεις παντως γιατι ο διαφορα ειναι πολυ μικρη  :)
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
παιδιά βοηθείστε λίγο, γιατί έχω ένα θέμα με τη πίεση των ελαστικών μου. Όσο κινείται το αυτοκίνητο είναι εντάξει η πίεση στα λάστιχα. Όταν το αφήσω 2-3 μέρες σε ακινησία το πίσω αριστερά λάστιχο χάνει αέρα. Το βλέπω απο τους αισθητήρες ή ακομα και μου βγάζει ένδειξη γιατί χάνει αρκετά. Το φουσκώνω και όταν κινούμε κανένα πρόβλημα μολις το ξανα αφήσω πάλι τα ίδια. Τι λέτε;
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
andrnith said:
παιδιά βοηθείστε λίγο, γιατί έχω ένα θέμα με τη πίεση των ελαστικών μου. Όσο κινείται το αυτοκίνητο είναι εντάξει η πίεση στα λάστιχα. Όταν το αφήσω 2-3 μέρες σε ακινησία το πίσω αριστερά λάστιχο χάνει αέρα. Το βλέπω απο τους αισθητήρες ή ακομα και μου βγάζει ένδειξη γιατί χάνει αρκετά. Το φουσκώνω και όταν κινούμε κανένα πρόβλημα μολις το ξανα αφήσω πάλι τα ίδια. Τι λέτε;

Καλη σου μερα
για αρχη λογικα θα εχεις μια μικρη τρυπα στο ελαστικο..και μετα η δευτερη σκεψη μηπως την εχει "ακουσει" η ζαντα απο καμια λακουβα/τρυπα/ταφο που ενδεχομενως να επεσες..
Οταν το αυτοκινητο ειναι σε κινηση δεν χανει και δεν εχεις καθαρη εικονα το τι γινεται αν η τρυπα ειναι αρκετα μικρη
το καταλαβαινεις ομως οταν το αυτοκινητο ειναι αραγμενο.
Η καλυτερη λυση ειναι να το πας σε ενα βουλκανιζατερ. αν ειναι προβλημα ελαστικου θα σου βαλει "μακαρονι" οποτε περιπου στα 12-15Ευρω.αν ειναι ζαντα πιστευω κανα 40αρι...οι τιμες που σου δινω ειναι τελειως απο προσωπικη εμπειρια..
Καλημερα
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #7
Καλημερα και απο εμενα !!! θα συμφωνησω με τον φιλο μου Βαγγελη οτι μπορει να εχεις μια πολυ μικρη τρυπα στο ελαστικο σου και να χανει πολυ σιγα !!! Θα διαφωνησω ομως με την λυση για το '' μακαρονι''... απο προσωπικη εμπειρια στο φορτηγακι τις δουλειασ που εχω βαλει 3-4 φορες μακαρονι μετα απο 1-2 μηνες χανει παλι απο το ιδιο σημειο ,θα σου προτεινα το μπαλωμα απο μεσα για να εχεις το κεφαλι σου ηρεμο ;)
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
nos7 said:
Καλημερα και απο εμενα !!! θα συμφωνησω με τον φιλο μου Βαγγελη οτι μπορει να εχεις μια πολυ μικρη τρυπα στο ελαστικο σου και να χανει πολυ σιγα !!! Θα διαφωνησω ομως με την λυση για το '' μακαρονι''... απο προσωπικη εμπειρια στο φορτηγακι τις δουλειασ που εχω βαλει 3-4 φορες μακαρονι μετα απο 1-2 μηνες χανει παλι απο το ιδιο σημειο ,θα σου προτεινα το μπαλωμα απο μεσα για να εχεις το κεφαλι σου ηρεμο ;)

Δεν μου εχει τυχει καποια αστοχια απο "μακαρονι" προς το παρον αλλα θα συμφωνησω απολυτα στην ιδεα της πιο αξιοπιστης λυσης :)
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Και εγώ πιστεύω ότι είναι μικρή τρύπα γιατί είχα πάει πρόσφατα σε κάτι χωριά και πρέπει να την οικονομησα εκεί! Η ζάντα μου δε νομίζω να έχει στραβωσει γιατί προσέχω πολύ τις λακουβες κάνω σλαλομ με τις δρομαρες που έχουμε.. Η λύση με το μπαλωμα μου ακούγεται καλύτερη.
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Τελικά βρέθηκε ο δράστης! Έκατσα χθες να παρατηρήσω το λάστιχο μπας και βρω τίποτα και έχω πατήσει πρόκα η οποία έχει μείνει μέσα και χάνει σιγά σιγά. Θα πάω να τη βγάλουν και να βάλουν μπάλωμα. Πόσο κοστίζει περίπου ξέρουμε;
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Όχι κορδόνι, φοβάμαι μήπως μετά από καιρό ξανά χάνει όπως είπε και ο nos7. Μπάλωμα εσωτερικά δε μπορούν να βάλουν;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Γίνεται, αλλά είναι πιο ακριβό, και θέλει περισσότερο χρόνο και καλύτερο εξοπλισμό. Όλοι οι καλοί λαστιχάδες θα μπορούν να το κάνουν. Και βέβαια οι κατασκευαστές προτείνουν αυτές (τις ακριβές) ώστε να διατηρήσει το ελαστικό τα χαρακτηριστικά του (ταχύτητα, βάρος, πιέσεις κλπ).
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Από 5 μέχρι 20 ευρώ κοστίζει. Αναλόγως το βουλκανιζατέρ... Δεν είναι τίποτα, δε θα ξαναέχεις το ίδιο πρόβλημα εκεί, μέχρι να αλλάξεις ελαστικά.
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Τελικά έβαλα το μπάλωμα που λέγαμε. Στα 10€ το κόστος και 30 λεπτά δουλεία. Είχε και με 5€ το απλό μπάλωμα και στα 10€ το ενισχυμένο που είναι εγγύηση!
 

tomasss

Original poster
New member
Jul 1, 2016
71
2
8
Λοιπόν, κατόπιν πολλών δοκιμών προτείνω να ακολουθήσετε ακριβώς τις οδηγίες του κατασκευαστή στην ετικέτα της κολώνας του οδηγού. Υπερισχύει αυτή η ετικέτα! Στην περίπτωση μου έπρεπε δλδ να έχω 31  μπροστά και όχι 33 όπως γράφει το βιβλίο. Η διαφορά είναι παραπάνω από αισθητή στο τιμόνι καθώς κερδίζει το σωστό βάρος και feedback, χωρίς να νομιζεις ότι κάτι τρέχει με την ανάρτηση. Για 195/50/16  ...31 και 26psi μπρος και πίσω αντίστοιχα, πάντα μετρημενα κρύα.
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
ερωτηση. Μπηκα στο αμαξι και μ εβγαλε ειδοποίηση για πιεση ελαστικων. τσεκαρω τα λαστιχα με το ματι κ βλεπω οτι δεν ειναι καποιο ενα με το εδαφος(ληξη καρδιακου,εχει κ κρυο σημερα) παω τσεκαρω αερα κλπ συμπληρωνω λιγο πολυ σε ολα και με το που βαζω μπρος τη μηχανη ξανα αναβει η ενδειξη. ξανα τσεκαρω τα λαστιχα ολα κομπλε.
παω μενου κανω το reset εκει που λεει για την πιεση του ελαστικου;
εχει ξανα τυχει να μ αναψει ενδειξη αλλα μετα απο διορθωση της πιεσης ολα ηταν κομπλε. να ανησυχησω;
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
οχι...παρκαρα τ αμαξι και μετα απο 10 ωρες δουλειας ειπα να παω να το παρω!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Στον προηγούμενο έλεγχο ελαστικών Γεωργία, είχες κάνει reset στη ρύθμιση; Αν όχι, κάνε τώρα που τσέκαρες τις πιέσεις και είναι σωστές και το παρακολουθείς.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread