Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
επειδη δεν ειμαι και πολυ σχετικος με το θεμα, θελω την γνωμη σας για αμορτισερ αλλαγη που πρεπει να κάνω,

αν βαλω μαμα σκεφτομαι για sachs advantage με 180 ευρω.

αν βαλω κατι πιο sport σκεφτομαι κονι special(?) ή κόκκινα...

εννοειται οτι δεν παίζουν πανω απο 300 ευρω οτι και να βάλω

ποσο κοστιζει η ανακατασκευη σε koni κοκκινα?

τι μου προτεινετε να βάλω?
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Μην διανοηθείς να βάλεις koni κίτρινα και γενικότερα κόνι! Βάλε καλύτερα τα εργοστασιακά. Καλύτερα είναι. Η κόνι σαν εταιρία έχει πεθάνει, σε όλα τα αμάξια μας κόνι βάζαμε. Από το 2007 και μετά έχουν χαλάσει. Κόνι και συγκεκριμένα τα κίτρινα τα έχω βάλει και σε focus mk2 και στο μκ6 μου. Είναι άθλια και χαλάνε πάρα πολύ γρήγορα. Μου είχανε χαλάσει στο φιεστα στα 15000 χλμ και άρχισα τις ηλίθιες επισκευές. Απλά τα πέταξα και έβαλα τα sachs τα εργοστασιακά που είχα από πριν.
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
στελιο, τα κιτρινα νομιζω οτι είναι λιγο σκληρα (και ακριβα) για τα γουστα μου...

μαλλον για μαμα παμε. SACHS, KAYABA, boge, monroe?

πρωτιστως με ενδιαφερει η ανεση, η ασφαλεια και η αντοχή στους αθλιους ελληνικούς δρόμους
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Για το Golf τα θέλεις?? Να υποθέσω με μαμά ελατήριο θα δουλέψεις τα αμορτισέρ.
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ναι για το golf με μαμα ελατηρια...

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1390764564[/time]
η sachs δίνει μόνο ένα τύπο αμορτισερ για το golf στα 170 ευρω, το οποιο και καλα είναι λίγο σκληροτερο απο το μαμα.

η kayaba βγαζει επίσις έναν τύπο αμορτισερ (το μαυρο), λίγο ακριβοτερο απο το sachs, στα 200 ευρω περιπου...


ναι ρε συ στελιο, αλλα είναι σκληρα, νομιζω τα κιτρινα...
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Άμα θέλεις άνεση βαλε η τα sachs η τα bilstein τα μαύρα. Αν θυμάμαι καλά αυτά δουλεύουν καλύτερα στα γερμανικά. νομίζω ότι από την μάνα του το Golf φοράει τα bilstein αν ξέρει κάποιος ας μας το επιβεβαιώσει.


Συνήθως τα Monroe και τα kayaba είναι για japan car.
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Φιλε Riordian δεν θα συμφωνησω καθολου μαζι σου για τα Koni.
Σεβαστο να εχεις αυτη την αποψη απο την προσωπικη σου εμπειρια αλλα πιστευω οτι ισως επεσες στην περιπτωση.

Προσωπικα δεν ξερω για ποσα χιλιομετρα θα κρατησουν τα koni,αλλα οταν τα εβαλα σε συνδιασμο με eibach το αμαξι δεν ειχε καμια σχεση οπως ηταν με τα εργοστασιακα.Μιλαμε για πολυ ανωτερη αισθηση του αυτοκινητου και λειτουργια της αναρτησης.
Για τα προσωπικα μου γουστα,μπορω να πω οτι στην αρχη ηταν και αρκετα μαλακα.Εαν εβγαιναν και για το mk7 θα τα ειχα βαλει ηδη.
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Έχεις μείνει πίσω μπάμπη. Η εποχή που τα κόνι είχαν την τιμητική τους δυστυχώς τελείωσε. Τράβα ρώτα όποιον αμορτισερά θες. Στον quick fit να ρωτήσεις μιας και πας στον Καρανικόλα.

Ψάχνω για το πούντο δυο μήνες να βάλω αμορτισέρ και λέμε μπας και βάζαμε κόνι fsd γιατί "τι διαολο ιταλικό ειναι και πάει καλα με την κόνι" και όμως όλοι μου λένε μακρυά από κόνι καλύτερα bilstein. Και τώρα από ότι βλέπω συζητάμε και για γερμανικό ανέκαθεν αμάξι και θα βάλει κόνι; Ούτε καν!

Δεν είναι μονάχα προσωπική εμπειρία και δεν το έχω πάθει σε ένα αμάξι μονάχα. Το έχω πάθει σε δύο. Ήδη σε λίγο καιρό θα αποσύρουν την "κόκκινη" σειρά αμορτισέρ που έχουν. Για να μην δώσει ένα σκασμό λεφτά σε αμορτισέρ, τα sachs είναι η πιο τίμια λύση. Η καλή λύση είναι τα bilsten τα κίτρινα.
 

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
και εγω αρχιζω να εχω αμφιβολιες για το κονι πλεον και ποσο κρατανε πριν τα φτυσουν γνωστος μου με οπελ ασκονα τα εχει 15000 χλμ και το αμαξι  βαρκιαζει  αρκετα πλεον ,καλα για τα κοκκινα ουτε λογος  ειναι πολυ μαλακα ..αλλα γενικα πλεον με τοσεσ εταιρεις που εχουν κατακλεισει το χωρο εχεις πολλες επιλογες συν οτι πλεον αναρτησεις τυπου κοιλοβερ  ειναι το μελλον για κανουργια αυτοκινητα και ειναι προτιμοτερες απο το να παρεις 4 αμορτισερ και να βαλεις 4 ελατηρια  τα οποια μπορει να μην δουλευουν σωστα στο συνολο τους ...
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Δυο με τρια χρονια τα εχω τα Κoni και θα συνεχισω να τα εχω στο αλλο αμαξι,εαν δω κατι στραβο θα επανελθω.Και ειναι γνωστο οτι γενικα δεν το λυπαμαι το αμαξι...
Παντως μεχρι τωρα ουτε εχω δει ουτε εχω ακουσει απο αλλους τοσο χαλια κρητικες.
Σιγουρα κακες κρητικες υπαρχουν,οπως και σε ολα τα πραγματα μιας και ο καθενας κρινει εχοντας διαφορετικη αποψη,γουστα.
Παρ'ολα αυτα απο ατομα που τα εχουν βαλει,σε διαφορετικα αυτοκινητα ο καθενας,δεν εχω μαθει να εχουν θεματα και να ειναι σαβουρες.

Στον Καρανικολα παω για συγκεκριμενα πραγματα,δεν τον εχω αποκλειστικοτητα εγω οπως και κανεναν σε αυτον τον χωρο.Το οτι υπαρχουν coilover σε πολυ προσιτες τιμες δεν σημαινει και οτι ειναι καλυτερες απο το να παρεις μαι απλη τετραδα αμορτισερ.Εκει εξω υπαρχει πολυ σαβουρα και η επιλογη μιας αναρτησης πρεπει να ειναι πολυ προσεκτικη,ολα αυτα βεβαια απο το τι θες απο την αναρτηση.

Εαν δεν θες τιποτα απολυτως βαζεις τα εργοστασιακα η αν ειναι ακριβα οτι πιο κοντινο σε αυτα.Παντως οσον αφορα τα απλα αμορτισερ αντικαταστασης το οτι το Α δουλευει σωστα και ωραια στο ταδε αμαξι,δεν σημαινει οτι θα δουλεψει το ιδιο καλα και σε ενα αλλο αμαξι.
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
φοραω koni κιτρινα στα αυτοκινητα μου απο το 2001 ουτε εγω εχω ακουσει τοσο χαλια κριτικες και  ειμαι ευχαριστημενος απο αυτα και φυσικα θα βαλω ξανα
 
Riordian said:
Έχεις μείνει πίσω μπάμπη. Η εποχή που τα κόνι είχαν την τιμητική τους δυστυχώς τελείωσε. Τράβα ρώτα όποιον αμορτισερά θες. Στον quick fit να ρωτήσεις μιας και πας στον Καρανικόλα.
.....
Δεν είναι μονάχα προσωπική εμπειρία και δεν το έχω πάθει σε ένα αμάξι μονάχα. Το έχω πάθει σε δύο. Ήδη σε λίγο καιρό θα αποσύρουν την "κόκκινη" σειρά αμορτισέρ που έχουν. Για να μην δώσει ένα σκασμό λεφτά σε αμορτισέρ, τα sachs είναι η πιο τίμια λύση. Η καλή λύση είναι τα bilsten τα κίτρινα.

Στην περίπτωση που έχεις κάνει πολλά χιλιόμετρα θες οπωσδήποτε αλλαγή ελατηρίων.
Αν τα είχες βάλει σε ελατήρια που είχαν κάνει πολλά χιλιόμετρα ειδικά έχοντας αμορτισέρ άθλια (πιο πριν) λογικό είναι να μην ικανοποιηθείς με αποτέλεσμα.
Δεν είναι τυχαίο που σε φιέστα μκ6 (σε αντιπροσωπεία)δεν βάζουν blinstein και βάζουν μόνο κόνι κίτρινα
Η χειρότερη λύση σε αυτοκίνητο είναι τα blinstein ειδικά αν θες να συνδυάσεις σπορ οδήγηση με μαμά άνεση (μπορεί και καλύτερη)
Δεν είναι τυχαία από τις καλύτερες επιλογές σε st .

Ακόμα και σε ιαπωνικά που τα έχω δοκιμάσει είναι η καλύτερη επιλογή

 
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Τα είχα βάλει όταν το αμάξι είχε 15000 χιλιομετρα... Και επειδή ΚΑΝΕΙΣ δεν διάβασε ότι στην οικογένεια βάζουμε κόνι από αρχαίων χρόνων να το ξαναπώ... από το fiat uno, seat ibiza, nissan micra, starlet, corolla, focus μέχρι και στο fiesta που έχω τώρα κόνι βάζαμε. Ήταν τα καλύτερα στους τομείς που θίγεις στέλιο, αλλά δεν γίνεται σε δυο αυτοκίνητα να υπάρχει το ίδιο αποτέλεσμα και είναι η δικιά μου προσωπική εμπειρία και γούστο, αν είναι δυνατόν αυτό. Να πω πιο συγκεκριμένα ότι το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν είναι η διάρκεια στον χρόνο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread