Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fordfiestamaniac

Original poster
Rookie
Σεπτ. 22, 2013
13
0
1
Καλησπερα σας.Μετα απο 5χρονια που εχω το fiesta μου παρατηρησα στα ψωτα ρωγμες, λες και το πλαστικο εχει σπασει.Εχει συναντησει κανεις παρομοιο θεμα; Πιστευω οτι ειναι θεμα θερμοτητας αλλα δεν ξερω απο που προηλθε. το αυτοκινητο το κουκουλωνω οταν το παρκαρω αλλα δεν νομιζω οτι ειναι τοση η θερμοτητα της μηχανης ετσι ωστε να χαλασει το πλαστικο. Εχω ενα ford fiesta 2009 titanium με projector φωτα.


Ευχαριστω πολυ,

Αντωνης
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πιθανόν να είναι και από τα πλυντήρια και τα χημικά/βούρτσες που χρησιμοποιούν. Το πλένεις έξω ή μόνος σου;
 

gio

Member
Σεπτ. 26, 2010
230
0
0
Εχεις αλλαξει λαμπες(καταργησει δηλ της μαμα)και ανεβασει watt με καποιες αλλες?
 

fordfiestamaniac

Original poster
Rookie
Σεπτ. 22, 2013
13
0
1
Καλησπέρα σας. Το πλένω μόνος μου. Από λάμπες έχω βάλει σαν h7 της MTEC

http://www.hids-direct.co.uk/mtec-12v-55w-super-white-hid-class-upgrade-bulbs-h1-h3-h4-h7-h8-h9-h10-h11-h13-9004-9005-9006/

και σαν Η1 έχω βάλει τις oshram night breaker blus

αλλά από ότι ρώτησα δεν βγάζουν watt παραπάνω από όσα πρέπει.

Ευχαριστώ,

Αντώνης
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Το ποιο γνωστό πρόβλημα που αντιμετωπιζουμε ειναι το θολωμα των φαναριών οταν το αυτοκίνητο ειναι στν ηλιο...πιθανών επειδή του εχεις κουκούλα ο ήλιος μπορεί να μν σου τρώει το φαναρι δλδ το βερνίκι και σου κανει την θολούρα αλλα απο την θερμοκρασία που κάνει μεσα απο την κουκούλα το φαναρι μπορει να μν το αντέχει και να σου κανει τς ρωγμες δλδ θα ξεσπάσει σε αυτο...δν ξερω κατα πόσο ισχύει αυτο αλλα πρώτη φορα το ακούω για ρωγμες...
Εχεις αλλαξει στο παρελθόν φανάρια...???
 

fordfiestamaniac

Original poster
Rookie
Σεπτ. 22, 2013
13
0
1
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Για το θόλωμα το ξέρω. Αλλά δεν νομίζω η κουκούλα να ανεβάζει θερμοκρασία γιατί είναι θερμομονωτική και έχει και εξαερισμό. Πιθανών οι λάμπες να το κάνουν αλλά δεν έχω βάλει κάτι extreme.


Ευχαριστώ,

Αντώνης
 

fordfiestamaniac

Original poster
Rookie
Σεπτ. 22, 2013
13
0
1
Καλημέρα σας. Ανέβασα μια φωτογραφία στο ImageShark. Μου την μίκρυνε αλλα νομίζω ότι φαινεται για τι πράγμα εννοώ

http://imagizer.imageshack.us/v2/280x200q90/673/fi99qr.jpg

Ευχαριστώ

Αντώνης
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #9
στην φωτογραφια φαινονται σαν στιγματα απο το νερο αλλα λογικα θα ειναι θαμπωμα απο τον ηλιο!!εαν θελεις να το επισκευασεις μονος σου,δοκιμασε με μια αλοιφη για γρατζουνιες και με ενα μαλακο πανακι να τα τριψεις καλα καλα αλλιως υπαρχουν πολλα πλυντιρια που με εαν 30αρι σου ξεθαμπωνουν τα φαναρια!!!
 

fordfiestamaniac

Original poster
Rookie
Σεπτ. 22, 2013
13
0
1
καλησπερα. ειναι ρωγμες οχι κυλιδες νερου.Απλα δεν φαινεται πολυ καλα. Ευχαριστω για το ενδιαφερον
 

errikosa

Newbie
Nov 18, 2011
5
0
0
36
ΑΘΗΝΑ
παιδια καλησπερα το ιδιο προβλημα και εγω με ρογμες μονο στου οδηγου οπου το βλεπει ο ηλιος σκεπασμενο με κουκουλα μονιμα και αλλαγμενες λαμπες
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
fordfiestamaniac μπορείς να πάρεις το link από το imageshack που γράφει thumbnail for forums. Έτσι θα σου εμφανίσει πιο μεγάλη τη φωτογραφία γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν φαίνεται πολύ καλά τώρα αυτό που θέλεις να μας δείξεις.
Γενικά πάντως, έχοντας διαβάσει και σε κάποιο forum περί περιποίησης του αυτοκινήτου θυμάμαι που έγραφαν για τις κουκούλες ότι ειδικά αν αφήνεις πολύ καιρό σκεπασμένο το αυτοκίνητο η ζέστη εγκλωβίζεται (γιατί όλο και κάποιες ακτίνες του ήλιου περνάνε μέσα) και ίσως είναι χειρότερο για τα πλαστικά φανάρια (όπως τα δικά μας). Αν βρω το link (γιατί έχει περάσει καιρός) θα σας το παραθέσω για να ενημερωθείτε κι εσείς.
 

errikosa

Newbie
Nov 18, 2011
5
0
0
36
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα σας οι ρωγμές είναι κάθετες σαν να το έξυσε γάτα αλλα δεν κολλάει το χέρι σου αν το αγγίξεις θα πρέπει να ειναι απο κουκούλα εγω κυκλοφορώ πιο πολύ με μηχ. όποτε είναι σχεδόν μόνιμα με κουκούλα.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Οπως ανέφερε ο Στέλιος πιο πανω εγω πιστεύω ο συνδιασμος κουκούλα θερμοκρασία εχει σκάσει το βερνίκι κατα αυτο τν τρόπο στα φανάρια και φαίνονται ρωγμες...αλλα δν ξερω κατα ποσο θα το καλύψει μια αλοιφή η αλοιφαδορος και δν θα χρειαστούν τρίψιμο και παλι βερνίκι απο πανω...
 

brosz

New member
Σεπτ. 11, 2011
62
0
0
33
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά..ακριβώς το ίδιο πρόβλημα συνάντησα! όταν μπήκα στρατό το αμάξι το άφησα πεντακάθαρο από τα χεράκια μου κουκουλωμένο και δυστυχώς αυτό που αντίκρισα μετά από 3 μήνες ήταν αυτό! ρωγμές στα μπροστινά φανάρια! δεν ξέρουμε πως αντιμετωπίζεται εε? μκ7 1,4 τιτανιουμ και εγώ..
 

karebe

New member
Dec 15, 2011
83
0
0
η κουκουλα ειναι μην το ψαχνετε 100% το ιδιο προβλημα εχω και εγω
 

kerver0s

Rookie
Feb 16, 2014
25
2
3
Tο ιδιο θεμα εχω κ εγω στο φιεστα μου ρωγμες στα φαναρια μου ξεκινησαν στην 5 ετια μιλησα με την paintbull μου ειπαν οτι μπορει να το λυσουν με ανακρυσταλλωποιηση  κοστος 40 ευρω ομως με ενημερωσαν οτι μπορει να μεινουν καποιες μικρες ρωγμες αν ειναι διαμπερες
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread