Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Johnster

Original poster
Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Καλησπερα,μετά την βροχή βγήκα έξω για μια βόλτα με το αμάξι.σε κάποιο φανάρι ξεκίνησα και σαν να μου ρεταρε στις 2000 στροφές το αμάξι,κομπιασε μετά από δύο γκαζιες ξεμπουκωσε και όλα οκ. Το είχα πάει μηχανικό την προηγούμενη μέρα γιατί έβγαζε υδρατμούς από την υγρασία.να πω ούτε λαμπάκι είχα ούτε έπαιξε το ρελαντί. Να έφταιγε η υγρασία και να είναι κάτι παροδικό η θα μου βγάλει κάτι;
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #2
λογικα καποια υγρασια θα ειχε παει καπου που δεν επρεπε π.χ μπουζοκαλωδιο η πολαπλασιαστη και για αυτο σου ρεταρε ... Μαλλον κατι παροδικο ηταν ... Μην σε προβληματιζει...
 

Johnster

Original poster
Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Θα φύγει από μόνη της η υγρασία σιγά σιγά η θέλει τίποτα;
 

Johnster

Original poster
Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
  Στο δικό μου φιέστα ρετάρει ο κινητήρας όταν πιάνει  σε ταχύτητα τα 120 χιλ. και δυσκολεύεται το αμάξι να ανεβάσει χιλ. Ακούγεται ένας θόρυβος και ένα μικρό τράνταγμα στη μηχανή. Έχω αλλάξει την κεντρική βάση και ιμάντα. Σε μικρότερη ταχύτητα δηλαδή κάτω  από τα 120 χιλ δεν το κάνει. Μήπως γνωρίζει κάποιος ποιά να είναι η αιτία:
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
Μου πρότειναν να καθαρίσω τα Μπεκ γιατί δεν λειτουργούν όπως πρέπει . Ξέρετε κάποιο καλό καθαριστικό? 
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Καθαρισμό στη πεταλούδα να κάνεις. Είναι μια διαδικασία περίπου 20 λεπτά και κόστος περίπου 30€ αν δεν ειναιβαυτο μπες στη διαδικασία για τα μπεκ
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
  Θα κοιτάξω και για τα δύο,  πεταλούδα και μπεκ  για να ξεμπουκώσει το σύστημα. Σε ευχαριστώ !
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,040
155
63
Μοντέλο
MK6
Έπαθε απώλεια δυνάμεως και ρετάρισμα εν κινήσει, ενώ στο ρελαντί δούλευε κανονικά, κατόπιν ελέγχου, ήτανε εξ αιτίας των μπουζοκαλωδίων. μπουζοκαλώδια, μπουζί -αλλαγή προληπτικώς  μαζί με εργασία 75Ε.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,040
155
63
Μοντέλο
MK6
Κεραυνός said:
Έπαθε απώλεια δυνάμεως και ρετάρισμα εν κινήσει, ενώ στο ρελαντί δούλευε κανονικά, κατόπιν ελέγχου, ήτανε εξ αιτίας των μπουζοκαλωδίων. μπουζοκαλώδια, μπουζί -αλλαγή προληπτικώς  μαζί με εργασία 75Ε.
Τελικώς, ήτανε εξ αιτίας του πολλαπλασιαστού σύν 35Ε -μεταχειρισμένο.
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
Καθάρισα μπεκ και πεταλούδα, μέχρι τα 120 χλμ δουλεύει μια χαρά. Όμως μετά τα 120 χλμ. ο κινητήρας αρχίζει να τρέμει και δεν έχει άλλη δύναμη  για να ανεβάσει ταχύτητα και βουίζει αρκετά. Τι να συμβαίνει ?
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
Ένα τρίμηνο είναι έτσι, έβαλα και κατοστάρα βενζίνη αλλά πάλι τα ίδια, κάτι άλλο πρέπει να παίζει γιατί το αμάξι μετά τα 120 χλμ δεν μπορεί να βγάλει άλλη δύναμη
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
Την έχω αλλάξει, εξάλλου θα δημιουργούσε θέμα και στα λιγότερα χιλ . ταχύτητα.  Κάποια στιγμή θα αλλάξω πολλαπλασιαστή γιατί το αμάξι έχει ακόμα τον δικό του με 215 χιλ. χλμ. Ευχαριστώ πάντως !
 

georgevvds

New member
Apr 26, 2016
69
1
8
39
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
τα καυσαερια ειναι σωστα?μηπως εχει ψιλομπουκωσει ο καταλυτης?και εγω 193000 χιλ εχω αλλα δεν εχω αλλαξει πολ/στη ποτε
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
Μου αναβόσβηνε σήμεα σε ανηφόρα το πορτοκαλί λαμπάκι  του κινητήρα στο καντράν,  αλλά οταν έβαλα κατοστάρα βενζίνη σταμάτησε να αναβοσβήνει. Τι να σημαίνει αυτό ; Τώα δεν ανάβει κάτι ούτε κάνει θόρυβο ,αλλά το αμάξι δεν τραβάει καλά και κομπιάζει στη δεύτερη ταχύτητα
 
Η βενζίνη θα ήταν κακής ποιότητας!
Θα ήταν καλό να αφήσεις να σου ανάψει λαμπάκι βενζίνης, και μετά να βάλεις φρέσκια!
Αν επιμένει το λαμπάκι και το κόμπιασμα, άλλαξε φίλτρο βενζίνης για αρχή και μετά μπουζί αν εξακολουθεί να κομπιάζει.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread