Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

lockS

Original poster
New member
May 16, 2010
57
0
0
Μιας και το αμαξι βρισκεται σε διαδικασια συντηρησεις πριν αρχισουν οι 'καφριλες' και οι 'πειραματισμοι' σκεφτομουν να βαλω αυτα τα μπουζι αντι τα μαμα.

http://www.ruderacing.co.uk/Engine_&_Drivetrain-Spark_Plugs-Ford_Spark_Plugs-Ford_Fiesta_Spark_Plugs-Ford_Fiesta_Mk6_(2002-08)_Spark_Plugs/c528_2227_2245_2258_2266/p415500/Nology_Spark_Plugs_for_Ford_Fiesta_Mk6_1.4/1.6_/product_info.html

και να συνδυαστουν μ αυτα

http://www.ruderacing.co.uk/Engine_&_Drivetrain-Ignition_Leads-Ford_Ignition_Leads-Ford_Fiesta_Ignition_Leads-Ford_Fiesta_Mk6_(2002-08)_Ignition_Leads/c528_1981_2017_2033_2037/p406010/Magnecor_KV85_Ignition_Leads_for_Ford_Fiesta_Mk6_1.6_Zetec-S_[45495]/product_info.html

ποια ειναι η γνωμη σας για τον συνδυασμο;τα καλωδια το μονο που μ ανησυχει ειναι οτι σε σχεση με τα μπλε και απ τα γραφομενα ειναι οτι ειναι για ποιο πολλα αλογα κ το μονο που με προβληματιζει ειναι μην μου γ@@@@@ τα πιστονια.ακουω αποψεις
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Μητσο,

Τα μπουζοκαλωδια δε μαμουν τα πιστονια απο μονα τους, δεν εχεις φοβο απο κει.. Μαλιστα τα συγκεκριμενα που εβαλες στο λινκ ειναι κορυφαια, αυτα φοραω κι εγω στο miata, δε θυμαμαι αν τα χεις δει.. Προσωπικα τα αλλαξα γιατι μετα τις 60-70000 υποτιθεται οτι την ψιλοακουνε τα μαμα οποτε εβαλα αυτα για να ησυχασω.. Διαφορα δεν μπορω να πω οτι ειδα (αφου τα μπουζι ειναι αυτα που τελικα μεταδιδουν το σπινθηρα) αλλα οπως και να χει ειναι καλο upgrade και επισης οταν επιτεθηκε ποντικος στο αμαξι εριξε ενα δαγκωμα στη βαση του ενος και το φτυσε κι εφυγε.. Αρα ειναι και mouse resistant! :p :p

Tα μπουζι αυτα δεν τα ηξερα αλλα εχει μια λογικη η λειτουργια τους.. Απο οτι καταλαβα εχουν ηλεκτροδιο απο ασημι που οντως ειναι πολυ καλος αγωγος του ηλεκτρισμου (βλεπε καλα αλεξικεραυνα).. Για τρυπια πιστονια κτλ ευθυνονται τα μπουζι αλλα το εχω ακουσει να συμβαινει μονο απο πολυακιδα και οχι απο μονοακιδα.. Οποτε ο συνδυασμος αυτος μου φαινεται καλος, θα εχεις σιγουρα λιγοτερες απωλειες στη μεταφορα του ρευματος απο τα μπουζοκαλωδια και καλυτερο σπινθηρα, γιατι οχι? Απλα κοιταξε το διακενο να ειναι το ιδιο με τα μαμα.. ;)
 

lockS

Original poster
New member
May 16, 2010
57
0
0
επειδη στην επαρχια υπαρχουν πολλα τρωκτικα η λυση για να μην σου μασουλανε διαφορα ειναι ναφθαλινη σ ενα διχτακι κρεμασμενο καπου στον κινητηρα,εχει αποτελεσμα 8) οχι δεν εχει τυχει ν ανοιξουμε καπο.κοιτα μιας και τ αμαξι πλησιαζει τα 60.000 (αν και τα περισσοτερα εχουν γινει σε ταξιδια) οσο να ναι την εχει ακουσει και χρειαζεται ενα καλο σερβις και συντηρηση για να μου βγαλει αλλα τοσα και απροβληματιστα οπως τωρα και ειπα να ξεκινησω απ αυτα,στην συνεχεια εισαγωγες-εξαγωγες κλπ.ωραια τα καλωδια τα κραταμε απο μπουζι κατι που να ειναι καλο δοκιμασμενο και αξιοπιστο εχεις κατα νου;
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Koιτα εγω στο 20v που οπως ξερεις και απο το στροφαρισμα εψηνε τα παντα, ειχα βαλει Denso Iridium Power με πολυ λεπτη ακιδα 0.4mm.. Ειχα δει διαφορα μεχρι τις 4000σαλ σαν να ανεβαζε λιγο καλυτερα, θα σου λεγα οτι πηρε 0.2-0.3Kg*m ροπη.. Και γενικα το ακουγα λιγο πιο γλυκα το μοτερακι..

Απο την αλλη ο τυπος στο λινκ σου λεει οτι το ιριδιο ειναι για αντοχη κι οχι για αποδοση, κατι το οποιο δε μου πολυ στεκει αφου πρεπει να τα αλλαζεις το πολυ καθε 30000.. Να το λεγε μονο για την πλατινα που ειναι καθε 100000χλμ ναι να το καταλαβω, τωρα για το ιριδιο δε θα το λεγα αλλα δεν ξερω να σου πω κατι τεκμηριωμενο..

Γενικα αυτα δοκιμες ειναι, αλλωστε μην περιμενεις να δεις καμια τρελη βελτιωση, θα σου την περιεγραφα οπως οταν εχεις βρωμικη πεταλουδα και την καθαρισεις η οπως οταν εχεις παμβρωμικο φιλτρο αερα και το αλλαξεις..

Ο λογος που τα αλλαξα εγω ηταν επειδη παρολο που δε βλεπεις τρελη διαφορα, ηθελα να εχω οτι καλυτερο γινεται απο ρευματα κι επειδη μαλλον θα τουρμπισω στο μελλον, ξεκιναω απο τωρα, συν οτι τα βρηκα σε καλη τιμη οταν Ευρω και Λιρα ηταν ισα και ειχα μια αδεια απο το στρατο και μ'ετρωγε ο κ@λος μου να σκαλισω το αμαξι..
 

lockS

Original poster
New member
May 16, 2010
57
0
0
κοιτα δεν περιμενω να βαλω φωτια στην ασφαλτο απο τα μπουζι εμενα μ ενδιαφερει κατι που να ειναι αξιοπιστο και να συνεχισει να μου κραταει τον κινητηρα καλοδιατηρημενο και να μην καταπονει τα σωθικα του.ξερεις οτι ειμαι πολυ ικανοποιημενος απ τα αμαξι ως εχει και το μονο που μ απασχολει ειναι να ειναι καλοδιατηρημενο οπως τωρα αξιοπιστο και μαχημο στα προτυπα που εχει κατασκευαστει και οτι θ ακολουθησω την πεπατημενη χωρις ρισκα ιδιαιτερα που στο μελλον ισως να με βαλουν και σε προβληματα
υ.γ τα μπουζοκαλωδια παντως αναβαθμιζουν και μ ωραιο τροπο αισθητικα τον χωρο της μηχανης  8)
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Ε τοτε σωστα το σκεφτεσαι για την αξιοπιστια.. Οσο για το look ναι, ειδικα σε σενα που ειναι κοκκινο! ;)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
LockS, τα συγκεκριμενα μπουζοκαλωδια τα εχω εδω και 15000 χλμ και τα συνδιαζω με τα εργοστασιακα μπουζι. Το αυτοκινητο ειναι μια χαρα και δουλευει απροβληματιστα. Μπουζι θα σου ελεγα να κρατησεις τα εργοστασιακα γιατι δε θα δεις διαφορα + οτι μπορεις να τα αλλαζεις καθε 20000 χιλιομετρα (οπως εγω) διοτι εχουν πολυ μικρο κοστος (15 ευρω η τετραδα αν δεν απατωμαι).
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
οσο αφορα τα μπουζι χρησιμοποιω πλατηνενια ngk τα οποια κρατανε μεχρι 40χιλ χμ στην τιμη των 25 ευρω.μπουζοκαλωδια μαμα δεν εχω αλλαξει ποτε.
 

chris40

New member
May 15, 2010
89
0
6
35
southern said:
οσο αφορα τα μπουζι χρησιμοποιω πλατηνενια ngk τα οποια κρατανε μεχρι 40χιλ χμ στην τιμη των 25 ευρω.μπουζοκαλωδια μαμα δεν εχω αλλαξει ποτε.

είδα καλά??πλατηνένια ngk 25 ευρώ??η 4αδα???? στείλε μου κανα κιβώτιο
 

chris40

New member
May 15, 2010
89
0
6
35
θεσσαλονίκη είμαι,εδώ μέχρι που βρήκα τα απλά τα motorcraft 30+
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
chris40 said:
θεσσαλονίκη είμαι,εδώ μέχρι που βρήκα τα απλά τα motorcraft 30+

30+ τα γνησια?
ρε τους κλεφτες....16e εχουν τα γνησια τα οποια ειναι απλο μπουζι
 

chris40

New member
May 15, 2010
89
0
6
35
αμα το ήξερα θα σου έλεγα να μου φέρεις 2 πακέτα τότε,αμα κάνουμε ενα πακετάκι με τα ελτα πόσο θα κάνουν τα μεταφορικά οεο?
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
30 ευρω? :eek: για τα απλα? :eek:
ποτε δεν πληρωσα τετοια λευτα για μπουζι στο φιεστα!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread