Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

aigkos

Original poster
MK7
Newbie
Dec 22, 2022
2
1
3
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα σε όλους
Χρονιά πολλά και καλή χρονιά με υγεία.

Νέος κάτοχος Fiesta κι εγώ 1.5 95hp και είπα να σας ζαλίσω κι εγώ λίγο.
Το αμάξι το έχω σχεδόν 1 μήνα (μεταχειρισμένο) 110000χλμ και μου έκανε εντύπωση ότι σχετικά με ένα c3 1.5 diesel 102hp, έχει αρκετά μεγάλη διαφορά σε γκάζι το c3 (είναι πιο γρήγορο) και αυτό το λέω γιατί το c3 μετά τις 1700rpm καταλαβαίνεις ότι ανοίγει το turbo (σε τραβάει πίσω) ενώ στο Fiesta είναι πιο γραμμικό το άνοιγμα του και γι αυτό μπήκα στο τρύπακι να ψάξω λίγο για παράλληλο η remap. Εχω παραγγείλει φίλτρο kn και τώρα πάμε στην ερώτηση........ Αξίζει το race chip? Γτ διάβαζα για κάτι 600 ευρα για remap τι προτείνετε?
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Χαιρετε.Πολλοι θα γραψουν οχι καποιοι θα γραψουν ναι. Αναλογως τι ζητα ο καθενας.
Καθε αλλαγη που γινεται ειναι πιθανον να επιφερει βλαβες μικρες ή μεγαλες.
Πιθανως να διατιθενται και προγραμμα οπως superchips bluefin γι αυτο το μοντελο.
Μια αιτια που δεν εχει αποδοση μηπως δεν ειναι συντηρημενο με ορθο τροπο; Μηπως ειναι μπουκωμενο; Τα πετρελαιοκινητα ειναι επιρρεπη σε καποια θεματα οπως dpf.

Το θετικο με racechip και superchips bluefin ειναι οτι εγκαθιστανται και απεκαγκαθιστανται κατα βουλησιν. Δεν θα υπαρχει εξαρτηση με τον προγραμματιστη.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
600€ το remap δεν κάνει, οι τιμές στην αγορά είναι μεταξύ 350 και 450€, με τα απαραίτητα dyno πριν και μετά.
Το έχουμε ξαναπεί, αυτοί οι παράλληλοι είναι -στην καλύτερη- ημίμετρα, τόσο για τον τρόπο λειτουργίας τους όσο και γιατί πειράζουν μόνο ένα ή δύο σήματα, οπότε το αυτοκίνητο δεν δουλεύει όπως θα έπρεπε. Αν είσαι τυχερός, θα πάρεις *κάποια* άλογα, αλλά επ'ουδενί αυτά που ισχυρίζονται, χώρια που θα πληρώσεις τα ίδια ή και παραπάνω χρήματα σε σχέση με ένα remap.

Το δικό σου με ένα τυπικό Stg1 (από τους γνωστούς tuners) φτάνει τα ~120 άλογα και τα 26 κιλά ροπής, οπότε θα γίνει εντελώς άλλο αυτοκίνητο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

aigkos

Original poster
MK7
Newbie
Dec 22, 2022
2
1
3
Μοντέλο
MK7
600€ το remap δεν κάνει, οι τιμές στην αγορά είναι μεταξύ 350 και 450€, με τα απαραίτητα dyno πριν και μετά.
Το έχουμε ξαναπεί, αυτοί οι παράλληλοι είναι -στην καλύτερη- ημίμετρα, τόσο για τον τρόπο λειτουργίας τους όσο και γιατί πειράζουν μόνο ένα ή δύο σήματα, οπότε το αυτοκίνητο δεν δουλεύει όπως θα έπρεπε. Αν είσαι τυχερός, θα πάρεις *κάποια* άλογα, αλλά επ'ουδενί αυτά που ισχυρίζονται, χώρια που θα πληρώσεις τα ίδια ή και παραπάνω χρήματα σε σχέση με ένα remap.

Το δικό σου με ένα τυπικό Stg1 (από τους γνωστούς tuners) φτάνει τα ~120 άλογα και τα 26 κιλά ροπής, οπότε θα γίνει εντελώς άλλο αυτοκίνητο.
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις....
Ace σίγουρα το remap είναι η πιο σωστή λύση και η πιο ασφαλής.... Οπότε κοιτάζω προς τα εκεί.. Σας ευχαριστώ και πάλι...
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Έχουν πάει παιδιά από για remap και έχουν μείνει ικανοποιημενοι

Στάλθηκε από το A90 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread