Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

greyfiesta

Original poster
New member
Jun 15, 2013
64
0
0
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει σε trend του 2009 έτοιμη η εγκατάσταση για τα προβολακια? Πως μπορώ να το δω χωρίς να κατέβει ο προφυλακτηρας?
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Αν βγάλεις τα καπάκια θα δεις μέσα αν έχει αναμονές άρα αν βάλεις προβολακια και το χειριστήριο θα δουλεύουν. Χωρίς να είμαι κάτοχος σε trend mk7 Που έχω δει δεν είχε αλλά δες το και μόνος σου.
 

greyfiesta

Original poster
New member
Jun 15, 2013
64
0
0
Υπάρχει τρόπος, αν δεν έχει έτοιμη καλωδίωση, να συνδέσουμε στην πλεξούδα, σε κάποια καλώδια, τα προβολακια να αλαξουμε και το διακόπτη μέσα και να δουλέψουν? Ή είναι μονόδρομος η χρήση aftermarket διακόπτη και relay?
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #4
Εαν δεν υπαρχει μεσα στο αμαξι διακοπτης για να τα αναβεις ,ειναι δυσκολο να υπαρχει αναμονη!!!
απο εκει και περα εγω το βλεπω μονοδρομο τον διακοπτη και τον ρελλε!!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #6
Μάνο υπάρχει αλλά εάν δεν υπάρχουν αναμονές δύσκολο να το κάνεις εργοστασιακό!! Εκτός και εάν πας σε ρελλε καστανιάς και επέμβεις στον μάμα διακόπτη... θέλει πολύ ασχολία από τον μάστορα!!!
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Στο δικό μου όπως και στο 7αρι που είδα είχε αναμονές και με το που μπήκαν Περιβολάκια και το τηλεχειριστήριο δούλεψαν όλα κανονικά.  Μιλάω για 6.5 και 7 trend
 

greyfiesta

Original poster
New member
Jun 15, 2013
64
0
0
nos7 said:
Μάνο υπάρχει αλλά εάν δεν υπάρχουν αναμονές δύσκολο να το κάνεις εργοστασιακό!! Εκτός και εάν πας σε ρελλε καστανιάς και επέμβεις στον μάμα διακόπτη... θέλει πολύ ασχολία από τον μάστορα!!!
Ρελε καστανιάς 12v που μπορώ να βρω?
manos.m said:
Στο δικό μου όπως και στο 7αρι που είδα είχε αναμονές και με το που μπήκαν Περιβολάκια και το τηλεχειριστήριο δούλεψαν όλα κανονικά.  Μιλάω για 6.5 και 7 trend
Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες αλλιώς μπέρδεμα το βλέπω...
 

greyfiesta

Original poster
New member
Jun 15, 2013
64
0
0
manos.m said:
Αν έχεις αναμονές μην σε αγχώνει τίποτα. Δες αν έχεις να ξέρουμε για αρχή.
Δεν αγχώνομαι... Αύριο θα κατεβάσω τον προφυλακτήρα και θα φανεί αν έχω αναμονές ή όχι?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Θα φανεί. Μην απογοητευτείς αν δεν τις δεις με την πρώτη, έλεγξε καλά μήπως είναι τυλιγμένα τα καλώδια με κάποιο μαλακό υλικό ή υφασμάτινη ταινία για προστασία.
 

greyfiesta

Original poster
New member
Jun 15, 2013
64
0
0
Τελικά δεν έχει αναμονές για προβολακια οπότε σήμερα μαζί με την αλλαγή του προφυλακτήρα σε νέο με προβολακια τραβήχτηκε και καλώδιο στο οποίο συνδέθηκαν φισες για λάμπες Η11. Το απογευμα θα μπει και ένα ρελε μαζί με ένα διακοπτακι στην καμπίνα.
Photos soon...
 

greyfiesta

Original poster
New member
Jun 15, 2013
64
0
0
Δεν κατάφερα να βγάλω φωτογραφίες αλλά θα περιγράψω αναλυτικά τη διαδικασία...
Ορίστε και ένα βιντεο:
https://youtu.be/_1p7qcGwK-U

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1538110313[/time]
1ον. Τραβήχτηκε καλώδιο 2*2.5mm από κάθε πλευρά της τραβερσας μέχρι το κενό που υπάρχει ανάμεσα στη μπαταρία και την ασφαλειοθηκη.
2ον. Όλα τα καλώδια μονοθηκαν με φακαρολα (υφασματοταινια)
3ον. Στη μια μεριά των καλωδίων μπήκαν τις τυπου h11 (στη μεριά των προβολακιων) και στην άλλη φις  (μόνωση με θερμοσυστελομενο μακαρονι και μετά φακαρολα)
4ον. Ανάμεσα στη μπαταρία και την ασφαλειοθηκη μπήκε ένα ρελε 12v 15amp, σε αυτό συνδέθηκαν τα προβολακια, πήραν γείωση από τη γείωση του αυτοκινήτου ρεύμα από τη μπαταρία μέσω ασφαλείας 15amp σε εξωτερική ασφαλειοθηκη και σήμα για να αναβοσβήνουν από τις ψείρες μέσω ενως μικρού διακόπτη στο χώρο της καμπίνας για να μη μένουν πάντα ανοιχτά.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread