Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

KARBY

Original poster
Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Ανοιγω αυτο το νεο θεμα γιατι δεν βρηκα κατι παρομοιο.
Ειμαι λοιπον νεος ιδιοκτητης ενος fiesta trend ατμοσφαιρικου και διπορτου.
Το αμαξι εγινε παραγγελεια και παραδοθηκε στα χερια μου στα μεσα του φεβρουαριου φετος.
Μετα απο πολυ καθυστερηση με βαση τη συμφωνια παραδοσης ,οταν παρελαβα το αυτοκινητο δεν προσεξα μερικα πραγματα και για αυτο ειμαι αδικαιολογητος.
Το αυτοκινητο ειχε πολλες ασχημες ατελειες κατα το μονταρισμα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ.
Το εμπρος αριστερο φαναρι στον αρμο του με το φτερο απο την κατω πλευρα χωρουσαν και 2 ολοκληρα δακτυλα σε αντιθεση με το δεξι φαναρι.
Το καπο στους αρμους με τις κωλονες ηταν αθλιο με μεγαλη διαφορα ο αριστερος με τον δεξι αρμο.
Το δεξι φτερο το τελειωμα του στον μαρσπιε εξηχε αισθητα σε σχεση με το δεξι.
Τελος ο προφυλακτηρας ο πισω δεξια και αριστερα εξηχε απο το αμαξωμα λες και δεν ειχε κουμποση,αυτο το απεδωσα στο λυσιμο του στον αντιπροσωπο που τοποθετησε τους αισθητηρες οπισθοπορειας.
Ολα αυτα αρχισα να τα προσεχω σιγα σιγα οσο περναγε ο χρονος .
Κατεληξα στη αντιπροσωπεια να κανω παραπονα για το χαλι του αυτοκινητου.
Αφου εγινε ενα μπαχαλο γιατι προσπαθησαν να μου που οτι το τρακαρισα ,στην συνεχεια ο τεχνικος προισταμενος μου ζητησε 2 ημερες το αυτοκινητο και ισως παραπανω για να το λυσουν ολο μπροστα και να κανουν οτι μπορουν.
Αλλωστε δεν αγορασα και ASTON MARTIN ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ!!!!
Βεβαια το αυτοκινητο δεν ειναι τρακαρισμενο,γιατι το πηγα σε φαρνατζη ,αλλα κακομονταρισμενο και με ελλιπη ελενχο ποιοτητας απο το εργοστασιο.
Το προβλημα μου τωρα ειναι το εξης.
Δεν εχω κανενα μηχανικο προβλημα και το αμαξι το εστρωσα μια χαρα και πηγανει πολυ καλα στο δρομο.
Ομως πολυ φοβαμαι με αυτους που θα ξηλωσουν μπροστα ολο το αυτοκινητο ,ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΕΧΩ ΤΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥς ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΚΑΜΙΑ.
Δεν επρεπε να μου παραδοσουν τετοιο χαλι αυτοκινητο.
Εχει καποιος παρομοιο  περιστατικο? :mad: :mad: :mad:
Τι με συμβουλευετε να κανω?
Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

KARBY

Original poster
Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Παζαροπουλο .Πετρου ραλλυ και Κηφισου.
Και το δυστυχημα ειναι οτι εκει δεν εχουν φανοποιειο και θα το πανε καπου αλλου.
Αφηστε που ο τεχνικος προισταμενος εκει ειναι αγενεστατος και τα ξερει ολα.
Δεν ξερω αν επιτρεπεται να τα γραφω αυτα εδω μεσα ,αλλα ειναι αληθινα,αν δεν επιτρεπεται ας σβηση τη παραγραφο ο ελενχτης .
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όλα τα fiesta (και όχι μόνο) έχουν κάποια μικρά (ή μεγαλύτερα) προβλήματα μονταρίσματος. Ας πάρουμε για παράδειγμα το δικό μου, που το αγόρασα καινούριο το 2007. Δύο προβληματάκια που είχε ήταν αυτό με το κενό μεταξύ προφυλακτήρα, φαναριού και καπό (το οποίο υπάρχει ακόμα) και ένα δεύτερο ότι η πόρτα του οδηγού ενώ έκλεινε κανονικά, φαινόταν να εξέχει λίγο σε σχέση με το πίσω φτερό (το οποίο και μου το έφτιαξε φίλος φαναρτζής, αφού έσφιξε λίγο τον πείρο που κλείνει η κλειδαριά της πόρτας).
Από εκεί και πέρα, παρουσιάστηκαν και άλλα προβλήματα, όπως για παράδειγμα σε ένα τρακάρισμα που μου έκαναν πίσω, αλλάχθηκε ο προφυλακτήρας με καινούριο γνήσιο, αλλά ο καινούριος δεν ήταν στην "ευθεία" με το φτερό, αλλά έκανε ένα φούσκωμα. Μετά από ψάξιμο, το πρόβλημα αποδόθηκε σε προβληματικό (γνήσιο) ανταλλακτικό. Ξαναλλάχθηκε ο προφυλακτήρας πάλι με καινούριο και όλα καλά.
Και άλλα αυτοκίνητα που έχω δει (όχι τρακαρισμένα), έχουν μικρο-ατέλειες, γι' αυτό και δε μου κάνει εντύπωση το γεγονός.
'Αποψή μου, εφ' όσον υπάρχει και η εγγύηση, να πάρεις τη γνώμη και άλλου αντιπροσώπου, πριν καταλήξεις στον Παζαρόπουλο. Και μετά κρίνεις για το δρόμο που θα ακολουθήσεις.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Τα προβλήματα αυτής της μορφής δεν νομίζω ότι είναι θέμα αντιπροσώπου αλλά εταιρείας (FORD). To δικό μου το αγόρασα πριν 1.5 χρόνο και παρατήρησα κακοτεχνίες , όχι τέτοιας έκτασης βέβαια, στην βαφή , στο κλείσιμο της πίσω πόρτας και σε κάποιους περίεργους θορύβους στην πίσω ανάρτηση. Στο πρώτο service που τα ανέφερα δεν έκαναν τίποτα. Τελικά τα δύο πρώτα προβλήματα εξακολουθούν να υπάρχουν ενὠ το τρίτο το διόρθωσα μόνος μου. Μην περιμένεις και πολλά πράγματα γιά τα χρήματα που έχεις πληρώσει γιά το αυτοκίνητο αυτό. Εξάλλου στο internet η FORD διαφημίζει ότι στο εργοστάσιο της βγαίνει ένα fiesta ανα 80 δευτερόλεπτα , αν θυμάμαι καλά. Επομένως ποιοτικός έλεγχος μηδαμηνός.
 

KARBY

Original poster
Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Τελικα σημερα το πρωι ,παρεδωσα το αυτοκιινητο στο φανοποιειο του Παζαροπουλου,οπου
η αντιμετωπιση ηταν αριστη .Μου δωθηκε αυτοκινητο αντικαταστασης ενα ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ .
Πριν λιγη ωρα παρελαβα το αυτοκινητο ετοιμο με τον καλλιτερο τροπο και προσεγμενο.
Ευγενεστατος ο προισταμενος φανοποιειου με χαιρετισε και μου ευχηθηκε ΑΧΡΙΑΣΤΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ.
Εμεινα πολυ ευχαριστημενος και οφειλω να το ομολογησω.
Χρειαζοταν ρυθμιση των δυο εμπρος φαναριων του καπω αλλα και του προφυλακτηρα.
Τωρα το αμαξι ειναι οπως πρεπει.
Για τον θορυβο -τριξιμο της δεξιας πορτας εφταιγε ενα κερμα του 1 ευρω που βρεθηκε αναμεσα στην εξω ταπετσαρια και το καλυμα της μεσα πορτας.
Πως βρεθηκε εκει δεν ξερω μαλλον ο μικρος γιος ειναι ποιο καννιβαλλος απο οτι νομιζω.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread