Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

tasos18_gr

Original poster
New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
nexus said:
Με αφορμή την τοποθέτηση των αμορτισέρ, έβαλα και την προστατευτική ποδιά του κινητήρα, που έχει το diesel:

IMG_1276.jpg


Κάνει αρκετά καλή δουλειά στην μείωση του θορύβου, και ελπίζω και στην προστασία του κινητήρα. Δεν καλύπτει 100% όλον τον χώρο από κάτω, οπότε γενικά συνεχίζει να αερίζεται ο κινητήρας.

Μια ερώτηση για την ποδιά να κάνω εγω αν και είναι εκτός θέματος,η ποδιά είναι πλαστικό το ύλικο ή ειναι κάπως βελούδινο όπως είναι δηλαδή το προστατευτικό κάλυμμα κάτω από το καπό!?
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Είναι πιο σκληρό από το μονωτικό που έχει στο καπό, αλλά έχει και μια κάπως μαλακή υφή στην εξωτερική επιφάνεια.
Πάντως είναι πολύ ανθεκτικό, δεν μου έχει πάθει τίποτε προς το παρόν παροτί έχει περάσει από αρκετές αντίξοες συνθήκες,
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
παιδια που την βρησκω την συγκεκριμενη ποδια γιατι με τα led στα προβολακια και τους ανεμηστηρες κοντα στο εδαφος ο χειμωνας καραδωκει και οι λακουβες ειναι πολλες. που μπορουμε να το βρουμε και δευτερον αν θα υπαρχει θεμα με θερμοκρασιες στο κινητα λογο οτι θα γινει σαν κουτι πια ο κινητηρας.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Μπορείς να την παραγγείλεις από κάποια αντιπροσωπεία της Ford. Οι κωδικοί που θέλεις είναι:

Ο κωδικός για την ποδιά είναι ο :1794581, και θα χρειαστείς και 5 βίδες. Οι βίδες έχουν κωδικό 5 x 1382031 & 5 x 1019377.

Ιδιαίτερο θέμα θερμοκρασίας δεν διαπίστωσα τώρα το καλοκαίρι. Δεν άναβε το βεντιλατέρ πχ περισσότερο από πριν, ούτε είχα κάποια άλλη δυσλειτουργία. Η ποδιά αφήνει κάποια κενά αριστερά/δεξιά για να πάρει αέρα ο κινητήρας, δεν σφραγίζει εντελώς τον χώρο.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Γύρω στα 75 ευρώ τα ανταλλακτικά. Η εγκατάσταση δεν είναι τίποτε, δεν ξέρω πόσο θα σε χρεώσουν.
 

tasos18_gr

Original poster
New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Αγοράστηκε χθες από μάντρα με μεταχειρισμένα στην Θεσσαλονίκη σε κατάσταση καινούργιου στην εξαιρετική τιμή των 30 ευρώ μαζί με βίδες, ροδελες και τα συναφή!Τοποθετήθηκε σήμερα απο τον πατέρα μου σε 5 λεπτά! Πολύ εύκολη η τοποθέτηση!Ενα ευχαριστώ στον nexus για τις φωτογραφίες και τις πληροφορίες!
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
αν και βλεπω οτι στο πισω μερος του μοτερ εχει ενα τετραγωνο οπου και απο εχει φευγει ο ζεστος αερας το καλοκαιρι θα το εβγαζα γιατι ο ντιζελ κινητηρας δουλευει σε ποιο χαμηλες θερμοκρασιες και επισης πιστευω οτι το βαλανε ποιο πολυ για τον ηχο και οχι για προστασια. ειναι ομορφο παντος μεγεια σας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Tolis14

aleks

Member
Apr 20, 2013
197
3
18
2020
η φαση ειναι οτι το μκ8 φοραει ποδια και στους βενζινοκινητηρες !
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Kαλησπερα παιδια,
υπαρχει καποιος τροποσ να βρω το προστατευτικο απο το εσωτερικο του καπο? ή έχει φθαρει από την ζέστη ή εχω καινουργιους φιλους μεσα στην μηχανη!!!!
 

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
150 ευρώ μου είπαν στην αντιπροσωπία και επιπλέον εργατικά! 90 ευρώ γνήσια στο αγγλικό ebay της εκεί αντιπροσωπίας. Πλην όμως δεν στέλνουν. Συνεχίζω και εγώ την έρευνα.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1521233449[/time]
Και εκτός αντιπροσωπίας , σαν γνήσιo ανταλλακτικό στα 120 ευρώ η ποδιά και επιπλέον οι βίδες! Fixed λοιπόν η τιμή του στα 150 ευρώ.

Η τιμή των 75 ευρώ δεν υφίσταται. Επόμενη έρευνα στα μεταχειρισμένα.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Georgia89 said:
Kαλησπερα παιδια,
υπαρχει καποιος τροποσ να βρω το προστατευτικο απο το εσωτερικο του καπο? ή έχει φθαρει από την ζέστη ή εχω καινουργιους φιλους μεσα στην μηχανη!!!!

Η μόνωση που είναι στο εσωτερικό του καπό έχει κωδικό 1792192. Κάνε μια ερώτηση σε κάποιο κατάστημα ανταλλακτικών Ford να δεις τιμή. Ενδεικτικά από ebay Αγγλίας έχει 43 λίρες:  https://www.ebay.co.uk/itm/Genuine-Ford-Fiesta-MK7-Front-Body-Insulator-Pad-1792192-/272378916934
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Ο προσωπικος "ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗΣ" για τους maniacs!!!
σε ευχαριστώ πολυ!


Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]02, Απριλίου, 2018, 09:23:50[/time]

nexus said:
Η μόνωση που είναι στο εσωτερικό του καπό έχει κωδικό 1792192. Κάνε μια ερώτηση σε κάποιο κατάστημα ανταλλακτικών Ford να δεις τιμή. Ενδεικτικά από ebay Αγγλίας έχει 43 λίρες:  https://www.ebay.co.uk/itm/Genuine-Ford-Fiesta-MK7-Front-Body-Insulator-Pad-1792192-/272378916934


Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]02, Απριλίου, 2018, 09:23:56[/time]

tomasss said:
150 ευρώ μου είπαν στην αντιπροσωπία και επιπλέον εργατικά! 90 ευρώ γνήσια στο αγγλικό ebay της εκεί αντιπροσωπίας. Πλην όμως δεν στέλνουν. Συνεχίζω και εγώ την έρευνα.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]16, Μαρτίου, 2018, 22:50:49[/time]
Και εκτός αντιπροσωπίας , σαν γνήσιo ανταλλακτικό στα 120 ευρώ η ποδιά και επιπλέον οι βίδες! Fixed λοιπόν η τιμή του στα 150 ευρώ.

Η τιμή των 75 ευρώ δεν υφίσταται. Επόμενη έρευνα στα μεταχειρισμένα.

η αληθεια εθναι οτι δεν ηξερα με τι ορολογια να το ψαξω ...αλλα να σου πω κατι, το να τοποθετησω 5-8 βιδες....νομιζω  οτι μπορω οποτε τα εργατικα τα χαριζω σε εμενα
 

CK1

New member
Feb 6, 2015
64
1
8
Καλημέρα, τελικά έχει κάποιος τοποθετήσει την ποδιά σε ST MK7? Θέλω να βάλω μια γιατί με τις βροχές γίνεται το μοτερ 🤬 Βρίσκω διαδικτυακά ποδιές με το κωδικό 1794581 αλλά λέει ότι είναι μόνο για diesel 1,5 και 1,6. Περίεργο μου φαίνεται αφού η ποδιά δεν βιδώνει πάνω στον κινητήρα.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Ισως στο st η ποδιά να έρχεται πιο κοντά στην εξάτμιση ή στο κάρτερ,παλιότερα είχα ένα Α3 1.6 και του έβαλα ποδιά απο 1.9/2.0 diesel γιατί ήταν τα μόνα μοντέλα της σειράς που φορουσαν ποδιά απο το εργοστάσιο.Ταίριαζε χωρίς πρόβλημα,απλά αφαίρεσα τη μόνωση γιατί ακουμπούσε στην εξάτμιση.
 

CK1

New member
Feb 6, 2015
64
1
8
Για οποίον ενδιαφέρεται η προστατευτική ποδιά τοποθετήθηκε κανονικά χωρίς θέμα σε fiesta ST MK7. Κόστος 60 ευρώ η ποδιά + 15 ευρώ βίδες/κουμπώματα. Ευχαριστω τον nexus για τους κωδικούς των ανταλλακτικών.
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: tomasss

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
Για οποίον ενδιαφέρεται η προστατευτική ποδιά τοποθετήθηκε κανονικά χωρίς θέμα σε fiesta ST MK7. Κόστος 60 ευρώ η ποδιά + 15 ευρώ βίδες/κουμπώματα. Ευχαριστω τον nexus για τους κωδικούς των ανταλλακτικών.
Άλλαξε κάτι στο θέμα ηχομόνωσης;
 

CK1

New member
Feb 6, 2015
64
1
8
Άλλαξε κάτι στο θέμα ηχομόνωσης;
Καλημέρα. Δεν παρατήρησα κάποια ουσιαστική αλλαγή στο θέμα της ηχομόνωσης. Το ST με το sound symposer δεν έχει και την πιο ήσυχη καμπίνα...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread