Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scofield12345

Original poster
Newbie
Oct 7, 2018
6
0
0
Καλησπέρα παιδιά!

Ζητώ την γνώμη σας καθώς αντιμετωπίζω ένα σχετικά σοβαρό πρόβλημα.
Σε τυχαίες χρονικές στιγμές και κυρίως όταν εκκινήσω το αμάξι και κάνω 2-3 χλμ και χωρίς να υπάρχει πράγματι κίνδυνος μπροστά (παρά μόνο κάποιο αμάξι πχ αλλά κι αυτό σε απόσταση και ταχύτητα που δεν δικαιολογεί) μου ανάβει το collision alert/warning αναβοσβήνοντας την κόκκινη ένδειξη θέτοντας παράλληλα την έκτακτη λειτουργία του συστήματος φρεναρίσματος με το που πατήσω ελαφρά φρένο. Το κάνει κάθε φορά που το πάω βόλτα τουλάχιστον 1 φορά τη μέρα και είναι αρκετά ενοχλητικό.

Το πρόβλημα σίγουρα έχει να κάνει με τον σένσορα που βλέπει μπροστά καθώς σε τυχαίες επίσης χρονικές στιγμές, στην εθνική οδό όταν πάω να βάλω cruise control μου γράφει: Adaptive cruise control not available, sensor blocked.

Το δεύτερο δεν με ενοχλεί τόσο ωστόσο το 1ο είναι επικίνδυνο καθώς δεν έχω τρόπο να απενεργοποιήσω το σύστημα του collision alert παρά μόνο να το κάνω να ειναι πιο low sensitive είτε κάθε φορά που βάζω μπροστά να απενεργοποιώ το active braking. Φοβάμαι μήπως κάποια στιγμή βρεθεί να κάνω κάποιον ελιγμό και ενεργοποιηθεί το σύστημα pre-collision alert και τα κάνει χειρότερα απ ότι υπολογιζα  giggle

Υπάρχει κάποιος που να έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο;

Ευχαριστώ!
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Το ίδιο σου κάνει και όταν το βάζεις στο low sensitivity;; Γενικά εγω που έχω το αυτοκίνητο 1.5 χρόνο δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο. Έχουν ακουστεί ωστόσο διάφορα για τους αισθητήρες το τελευταίο καιρό αλλά με μια απλή επίσκεψη στην αντιπροσωπεία και έναν επαναπρογραμματισμό του συστήματος λύνονται από όσο έχω ακούσει.. Εξάλλου μη ξεχνάς οτι έχεις εγγύηση όπότε δε θα έπρεπε να σε ανησυχεί τίποτα!
 

scofield12345

Original poster
Newbie
Oct 7, 2018
6
0
0
Καλημέρα φίλε! έχω δοκιμάσει όλα τα επίπεδα sensitivity αλλά τζίφος!
Αναρρωτιέμαι μήπως φταίει η τοποθέτηση της πινακίδας με το πλαίσιο που αγόρασα, δηλαδή μήπως έχει μπει πιο κάτω απ ότι πρέπει. Αλλά και πάλι το έβγαλα το πλαίσιο και το πρόβλημα συνεχίζει. Μήπως πρέπει να την τοποθετήσω λίγο πιο πάνω?
https://imgur.com/a/Wl7DnBG
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όλα τα καινούρια μοντέλα (και άλλων κατασκευαστών) έχω παρατηρήσει ότι έχουν αυτό το "κάλυμμα" (μασίφ πλαστικό, πως να το πω) χαμηλά στον προφυλακτήρα. Δεν ξέρω βέβαια τι ρόλο παίζει. Πάντως αφού έβγαλες το πλαίσιο της πινακίδας και την τοποθέτησες κανονικά στη θέση της, δε νομίζω ότι παρεμβάλλεται σε κάτι τελικά.
Όπως έγραψε και ο andrnith παραπάνω, ίσως πρέπει να το αναφέρεις αυτό σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, μήπως μπορούν να το εξετάσουν πιο διεξοδικά εκεί.
 

PatRinos

Rookie
May 16, 2018
36
0
0
Το μαυρο πλαστικό στο κάτω μέρος του προφυλακτήρα είναι αισθητήρας απόστασης. Χρησιμοποιείται για το Adaptive Cruise Control. (Κάτι σαν Doppler radar)
Tα ST που δεν έχουν Adaptive Cruise Control έχουν διαφορετική γρίλια χωρίς τέτοιο "μασιφ" πλαστικό.
Ίσως να χρησιμοποιείται και στο Pre Colision Assist αλλά δεν το ξέρω σίγουρα.
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Το ST δεν ξέρω αν έχει και pre-collision assist γιατί όπως είπες δεν έχει το πλαστικό τετραγωνάκι στην κάτω γρίλλια ούτε έχω βρει κάποια ρύθμιση για την ευαισθησία του collision.
 

PatRinos

Rookie
May 16, 2018
36
0
0
Μπορεί και να έχεις δίκιο γιατί από όσο είχα δει σε ένα βίντεο δουλευουν συνδυαστικά η κάμερα με τον αισθητήρα εγγύτητας. Αλλά αυτό θα στο γράφει στο υπομενού που λέει "Driving Assistance" στις ρυθμίσεις. Επειδή το pre collision μπορείς και να το απενεργοποιήσεις εντελώς αν θες.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1554633965[/time]
Το έλεγξα έχεις δίκιο. Δεν έχει αυτόματο φρενάρισμα το ST, σε καμία έκδοσή του.
 

scofield12345

Original poster
Newbie
Oct 7, 2018
6
0
0
Καλησπέρα παιδιά,

Το precollision alert δεν είναι δυνατόν να φύγει απλώς μπορείς αν θες να βάλεις στο low την ευαισθησία του. Είμαι πεπεισμένος οτι συνδέεται και με το πρόβλημα απενεργοποίησης του cruise control.
Δεν έχει διορθωθεί ακόμα και δυστυχώς δεν έχω χρόνο να τρέχω στην αντιπροσωπεία και να μου λένε χαζομάρες..
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πρέπει να πας όμως σε αντιπροσωπεία. Μόνο εκεί, ενδεχομένως δύσκολα το καταλαβαίνω, θα βγάλεις άκρη. Λογικά κάποιος αισθητήρας έχει πρόβλημα, ή απλά είναι θέμα λογισμικού.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Αυτό το έχω παρατηρήσει και εγώ αλλά σε περίεργες συνθήκες. Δηλαδή,  έχει λειτουργήσει θετικά και 2 φορές και εννοείται ότι όντως έπρεπε και με βοήθησε, όμως έχω παραητηρήσει ότι εμφανίζεται το μήνυμα και ξαναφεύγει (χωρίς να ενεργοποιείται) για adaptive cruise control, όταν δεν φοράω ζώνη και οδηγώ.

Παρόλα αυτά, επειδή διάβασα τα προηγούμενα και επειδή θέλω να βάλω την κάτω γρίλια του ST, υπάρχει θέμα;;
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Έχουμε κάποια εξέλιξη στο θέμα; Πληροφοριακά, ήθελα να βάλω πλαστικό πλαίσιο στην μπροστά μου πινακίδα και με απέτρεψαν από την αντιπροσωπία στο Καλοχώρι γτ μπορεί να είχα θέμα με τον αισθητήρα. Ισχύει ή όχι; Δεν το δοκίμασα, δεν το ξέρω.
Δώσε μας την εξέλιξη του θέματός σου.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Έχουμε κάποια εξέλιξη στο θέμα; Πληροφοριακά, ήθελα να βάλω πλαστικό πλαίσιο στην μπροστά μου πινακίδα και με απέτρεψαν από την αντιπροσωπία στο Καλοχώρι γτ μπορεί να είχα θέμα με τον αισθητήρα. Ισχύει ή όχι; Δεν το δοκίμασα, δεν το ξέρω.
Δώσε μας την εξέλιξη του θέματός σου.

αφού δεν έχεις αυτό το πρόβλημα εσύ, γιατι δεν βάζεις ένα πλαστικό πλαίσιο να δούμε εάν θα το κάνει ; :) εαν θα σου το κάνει απο την πρώτη βόλτα έχουμε βρει την λύση ;)
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
αφού δεν έχεις αυτό το πρόβλημα εσύ, γιατι δεν βάζεις ένα πλαστικό πλαίσιο να δούμε εάν θα το κάνει ; :) εαν θα σου το κάνει απο την πρώτη βόλτα έχουμε βρει την λύση ;)
Απλά ανέφερα το γεγονός, αν η αποτροπή της αντιπροσωπίας ήταν σωστή με σκοπό να το δοκιμάσει ο φίλος μας S @scofield12345. Αν βρήκε λύση ας μας ενημερώσει. Είναι λογικό ας πούμε να κάνω πειράματα στο δικό μου αυτοκίνητο και να βάλω το πλαστικό να δω αν δημιουργεί ή όχι πρόβλημα στον αισθητήρα και μετά να ενημερώσω...:cautious:. Μισό να κλείσω αύριο ραντεβού στο Βροχίδη να ενημερώσω το forum. 🤣🤣
 
  • Haha
Αντιδράσεις: Nos7

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Υπάρχει το radar στο κάτω μέρος ? Αν ναι, τότε η συγκεκριμένη τοποθέτηση της πινακίδας είναι λάθος και πρέπει να αφαιρεθεί ή μετακινηθεί. Το πιθανότερο είναι ότι τα προβλήματα με το σένσορα οφείλονται σε αυτή.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread